
"Perfektní bouře": Pacienti nakažení covidem umírají na černou plísňovou infekci
2. 7. 2021
Minulý měsíc vyvolala poplach vlna dosud vzácných černých plísňových infekcí, jimiž byly postiženy tisíce kriticky nemocných pacientů na covid v Indii. V Indii bylo registrováno 7200 případů tzv. mukormykózy, většinou u pacientů trpících cukrovkou anebo oslabeným imunitním systémem. Státy po celé Indii začaly vyhlašovat epidemii "černé mykózy" u pacientů nakažených covidem.
Toto plísňové onemocnění má padesátiprocentní smrtnost. Postihuje pacienty nejprve v nose, ale plíseň pak pronikne do mozku a často se dá léčit jen velkým chirurgickým zákrokem, odstraněním oka či části lebky nebo čelisti. 219 pacientů v Indii na mukormyozu zemřelo. Šíření černé plísně se spojuje s přílišným užíváním steroidů při léčbě koronaviru, které oslabují imunitní systém. Na vině je také v Indii široce rozšířená cukrovka. Mukormykózou byli také postiženi pacienti na ventilátorech, v důsledku vlhkosti.
Mukormykózy způsobují zárodečné buňky plísně, které se nacházejí v půdě a v organické hmotě, lidé je většinou vdechnou ze vzduchu. Plíseň vstoupí do těla a projeví se kolem nosu a očních důlků, způsobí, že nos zčerná a pokud tomu není zabráněno, pronikne do mozku. Zdraví lidé se plísni většinou ubrání, nikoliv však lidé s nefunkčním imunitním systémem. ZDE
Nyní vědci varují, že po celém světě se u pacientů vážně nemocných na covid vyskytla plísňová onemocnění. Takové případy jsou i v Británii.
Kromě steroidů dávali lékaři pacientům nakaženým na covid často i preventivně širokospektrální antibiotika.
Avšak součinnost oslabených plic, poškozených covidem, poškozeného imunitního systému a prospěšných i škodlivých bakterií zlikvidovaných antibiotiky způsobil, že kriticky nemocní pacienti byli vystaveni plísním.
I před pandemií byl v Indii výskyt černé plísně asi sedmdesátkrát vyšší než jinde na světě.
Vědci jsou nyní znepokojeni šířením dalších plísňových infekcí, způsobovaných patogeny včetně patogenů Aspergillus a Candida auris. Zejména běžná plísňová infekce aspergilóza, která se často vyskytuje v součinnosti s chřipkou, byla zaznamenána u kriticky nemocných pacientů na covid od USA po Británii, ve Francii, v Pákistánu a v Indii.
Z recenze 19 observačních studií hospitalizovaných pacientů nakažených covidem z různých zemí vyplynulo, že celkový výskyt pulmonární aspergilózy byl 13,5 procent u 1421 pacientů, v rozsahu od 2,5 procent do 35 procent. Navzdory široce užívaným protiplísňovým lékům téměř polovina nakažených pacientů zemřela.
Aspergilózu je velmi obtížné diagnostikovat, protože je zapotřebí dělat vzorek tekutiny z plic, což se dělá v Evropě a v USA, ale ne jinde. Lékaři nechtějí tekutinu z plic pacientů odebírat, protože u nakažených pacientů covidem je ta tekutina sama nakažlivá.
Podrobnosti v angličtině ZDE
Diskuse