
Británie: Éra konzervativců zřejmě nenávratně končí
30. 1. 2023
Rebelie a magické myšlení způsobily, že konzervativci vypadají zároveň arogantně i rozhádaně
New Ipsos poll gives Labour a 25-point lead.
— Adam Bienkov (@AdamBienkov) January 30, 2023
Lab: 51%
Con: 26%
LD: 9%
GRN: 5%
If repeated at an election Labour would win a 320+ seat majority. MPs losing their seats would include Boris Johnson, Dominic Raab, Jacob Rees-Mogg, Kwasi Kwarteng, Matt Hancock and Jonathan Gullis
Ani pak nebude Sunak z nejhoršího venku, protože Británie bude sledovat Borise Johnsona, jak je vyšetřován, zda lhal parlamentu během aféry Partygate. Pro veřejnost vypadají konzervativci jako strana, která se stala příliš samolibou a jejíž ministři jsou plní pocitu oprávněnosti, který může vést k neetickému jednání. To má nádech devadesátých let minulého století. Stejně jako tehdy se na titulní stránky novin dostaly skandály týkající se vyčerpané strany toryů. Stejně jako tehdy se zdá, že nepopulární toryovská vláda ztratila smysl pro to, jak nakládat s mocí, a chybí jí iniciativa k prosazování vlastních nápadů. Sunak není zodpovědný za selhání osobností ve své straně. Nebyl za to v devadesátkách odpovědný ani John Major. Ale vlna skandálů ukončila jeho kariéru.
V Konzervativní straně panuje taková panika, že každý, kdo v jejích řadách byť jen vzbudí vyhlídku na oživení jejího osudu, je prohlašován za spasitele. William Hague, bývalý vůdce konzervativců, byl nucen popřít, že by se vrátil do první linie politiky, když minulý týden řekl kabinetu, že přece ještě mohou konzervativci vyhrát příští volby. Hague srovnával rok 2023 s rokem 1990, kdy strana - s většinou 100 křesel - v průzkumech značně zaostávala, potýkala se s ekonomickými problémy a prohrávala doplňovací volby s liberálními demokraty. Zrychlil konzervativcům puls, když poznamenal, že konzervativci dostali "nového vůdce, který byl populárnější než [strana] a v roce 1992 vyhrál".
Vypadá to, že konzervativce nyní nečeká vítězství proti přesile z roku 1992, ale potenciální drtivá prohra jako v roce 1997. Vedení labouristů je nejisté. Ale ani čtyři roky silného růstu před volbami v roce 1997 nezachránily konzervativce před drtivou porážkou. Voliči přestali straně důvěřovat pi potupném vypadnutí britské libry z evropského mechanismu směnných kurzů způsobilo, že úrokové sazby vzrostly na 15 %. Labouristé vyhráli volby 1. května 1997, ale dnem, kdy je toryové prohráli, byla černá středa 16. září 1992. V loňském roce se zdálo, že volební šance toryů se rozplynuly s děsivým státním rozpočtem Liz Trussové, který způsobil pád libry a prudký nárůst úrokových sazeb hypoték.
Diskuse