Jak hlasovali čeští europoslanci o výzvě k ratifikaci domácího násilí a násilí na ženách
23. 2. 2023
Takto (ne)hlasovali čeští europoslanci, tedy většina z nich v rozporu s většinou civilizovaného světa.31. 1. 2023
Od roku 2021, kdy vstoupil v platnost téměř úplný zákaz, jsou potraty v Polsku legální pouze v případě, že je těhotenství důsledkem sexuálního útoku nebo ohrožuje život či zdraví ženy.
Jak ale ukazuje aktuální případ, i legální interrupce je v této členské zemi EU někdy obtížné získat.
Teenagerka, jejíž totožnost nebyla zveřejněna, otěhotněla poté, co ji sexuálně napadl její strýc, uvedla skupina pro práva žen Federa.
Federa, která o případu informovala jako první, uvedla, že teenagerka má mentální postižení a o těhotenství nevěděla, dokud její teta nezjistila, co se stalo, a nepokusila se jí pomoci podstoupit interrupci.
Lékaři v několika nemocnicích ve východním Polsku však odmítli těhotenství přerušit s odvoláním na tzv. klauzuli svědomí, která jim umožňuje neprovést potrat, pokud mají pocit, že je v rozporu s jejich přesvědčením.
Potrat byl nakonec proveden ve Varšavě poté, poté, co se do věci vložila Federa.
"Na takové jednání nestačí žádná slova znechucení... ale pro nás bylo nejdůležitější dívce pomoci," konstatovala Federa.
Případ přiměl opoziční politiky, aby vyzvali ke změně zákona.
"Doložka svědomí je barbarský a nelidský zákon ... a měl by být zrušen," řekla novinářům levicová poslankyně Katarzyna Kotula.
Středolevicová zákonodárkyně Barbara Nowacka uvedla, že opozice připraví návrh zákona omezujícího používání klauzule ze strany lékařů.
Vládní ombudsman Marcin Wiacek uvedl, že případ ukazuje na nedostatky v právním systému, a řekl, že mladistvá dívka měla být informována o nemocnicích, které jsou ochotny potrat provést.
Diskuse