Německá policie provedla razii v domech propalestinských aktivistů

2. 10. 2024

čas čtení 2 minuty
Policie v Berlíně provedla razii v domech pěti mužů v souvislosti s protesty a online příspěvky, které podle ní obsahovaly antisemitské slogany. Jeden z podezřelých byl obviněn z násilného útoku na zemského politika.

Policie v pondělí uvedla, že vyšetřuje pět mužů v Berlíně podezřelých z trestných činů "prostřednictvím údajně propalestinsky motivovaných aktivit".

Německé úřady se snažily zakročit proti protestům, které podle nich obsahují antisemitské komentáře a slogany, stejně jako některé násilné incidenty.

Kritici však obviňují německou policii z potlačování svobody projevu.

Co se stalo při raziích?

Policie uvedla, že v pondělí ráno provedla razii v domech pěti podezřelých a zabavila mobilní telefony, počítače a další zařízení pro ukládání dat.

Ty se nyní vyhodnocují, oznámila policie a státní zastupitelství v Berlíně.

Muži ve věku od 18 do 40 let jsou podezřelí z narušování veřejného pořádku, podněcování a používání symbolů organizací zakázaných v Německu.

Asi 125 policistů se podílelo na prohlídkách nemovitostí ve čtvrtích Friedrichshain, Britz, Gropiusstadt, Tegel a Schöneberg. Nikdo nebyl zatčen.

Policie uvedla, že vyšetřuje otázky autorství příspěvků na sociálních sítích a podezření z navazování kontaktů podezřelých na propalestinské scéně.

Osmnáctiletý mladík, který je vyšetřován, údajně hodil stojan na mikrofon na berlínského ministra kultury Joea Chiala při otevření místního uměleckého centra v polovině září – minul, ale při pokusu zasáhl ženu.

Chialo vyzval k tomu, aby bylo zrušeno veřejné financování uměleckých skupin, které jsou kritické vůči Izraeli, zejména těch, které podporují bojkot kvůli konfliktu v Gaze.

Na nedávné akci desítky demonstrantů údajně skandovaly hesla a urážely Chiala. Jeden mladý muž je nyní podezřelý z rušení veřejného pořádku a pokusu o těžké ublížení na zdraví. Mezitím policie uvedla, že jednatřicetiletý muž je vyšetřován za podněcování k nenávisti poté, co údajně zveřejnil na Instagramu přání, v němž si přál "návrat Adolfa Hitlera" a "nový holocaust".

Propalestinské protesty, zejména v Berlíně, jsou běžné od teroristických útoků na Izrael 7. října a následné izraelské vojenské kampaně v Gaze.

Německé úřady proti těmto demonstracím často zasahují s odvoláním na antisemitské slogany, násilné incidenty a rostoucí napětí.

Kritici tvrdí, že německá vláda a právní systém mohou být v této otázce příliš citlivé, a to z nemalé části kvůli historii 2. světové války a snaze bránit Izrael po holocaustu.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1335

Diskuse

Obsah vydání | 3. 10. 2024