Maďarská OTP se stala hlavní bankou pro vypořádání s EU poté, co rakouská Raiffeisen zastavila převody

2. 10. 2024

čas čtení 2 minuty
Ruské společnosti začaly masivně přecházet do maďarské OTP banky z rakouské Raiffeisenbank poté, co tato zavedla 2. září nová omezení pro převody měn. Kvůli přílivu zákazníků z řad právnických osob nemá mateřská banka OTP čas na zpracování transakcí.

OTP potvrdila, že nedostatek zdrojů vyvolává dočasná zpoždění. Banka pracuje na vyřešení problému a v případě selhání neúčtuje ani nevrací poplatek za převod, dodal zástupce úvěrové instituce.

Podle interních předpisů OTP je maximální doba transakce 10 dní. Pokud mateřská banka neměla čas dokončit operaci včas, jsou prostředky vráceny. Manažeři ruské dceřiné společnosti zároveň doporučují převod opakovat, po čemž obvykle proběhne, uvedli dovozci.

Dne 2. září přestala Raiffeisenbank provádět odchozí převody v cizí měně pro všechny zákazníky s výjimkou velkých a mezinárodních korporací. Omezení se nedotklo přeshraničních plateb v rublech. Ruská dceřiná společnost rakouské skupiny RBI tak splnila příslušné požadavky Evropské centrální banky (ECB).

Raiffeisenbank oznámila omezení s předstihem a v důsledku toho v srpnu klesly zůstatky na účtech nestátních společností o 9,6 % na 531 miliard rublů, jak vyplývá z její obratové listiny. Během této doby se objem finančních prostředků korporátních klientů OTP Bank zvýšil o 6,2 % na 110,5 miliardy rublů.

Odborníci předpovídají, že role maďarské úvěrové instituce při vypořádání s Evropou poroste. S nárůstem objemu transakcí se však zvyšuje i pozornost evropských regulátorů, což může vést k dalším kontrolám, dodávají.

Nové restrikce ze strany Raiffeisenbank výrazně změnily trh, říká Andrej Gusev, řídící partner advokátní kanceláře Nordic Star. Poznamenává, že OTP, jako jedna z mála bank, která pokračuje v převodech měny do zahraničí, se ve skutečnosti stala překážkou pro vyrovnání s Evropou. Tento úspěch je doprovázen vážnými výzvami, a to jak ze strany regulačních orgánů, tak z hlediska provozní zátěže, takže i přes krátkodobý přínos v podobě zvýšených příjmů může toto vše omezit příležitosti pro OTP na mezinárodním platebním trhu, varuje Gusev.

Tento scénář nutí účastníky trhu hledat jiné způsoby, jak zajistit stabilitu mezinárodního vypořádání. Alena Sacharová, nezávislá ředitelka Main Partner Trust, poznamenává, že platby v rublech s následnou konverzí se mohou stát alternativou k platbám v cizí měně, ale není známo, jak dlouho bude tato možnost existovat. Gusev nazývá používání kryptoměn dalším způsobem. A Angelica Taranová, partnerka v advokátní kanceláři Upper Case, jmenuje mezi možnostmi služby platebních agentů.

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
1550

Diskuse

Obsah vydání | 3. 10. 2024