Hamás a Fatah se dohodly na vytvoření výboru pro řízení poválečného pásma Gazy
4. 12. 2024
Hamas a Fatah - dvě hlavní palestinské frakce, které jsou již téměř dvě desetiletí ve sporu - se při rozhovorech v Káhiře dohodly na vytvoření výboru, který bude společně řídit poválečné pásmo Gazy.
V rozhovorech zprostředkovaných Egyptem se obě strany dohodly na výboru 10 až 15 politicky nezávislých technokratů, většinou z Gazy, kteří budou s pomocí mezinárodních aktérů spravovat školství, zdravotnictví, hospodářství a pomoc a obnovu, uvedli v úterý vyjednavači.
Výbor by měl také společně spravovat palestinskou stranu hraničního přechodu Rafáh do Egypta, který je jedinou cestou z území, jež není spojena s Izraelem. Delegace Fatahu musí při svém návratu na Západní břeh požádat o konečný souhlas prezidenta Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, uvedla agentura Associated Press. Kdo bude ve výboru zasedat, nebylo definitivně rozhodnuto.
Izraelští představitelé se k dohodě bezprostředně nevyjádřili.
Islámské hnutí Hamás a sekulární hnutí Fatah jsou od krátké občanské války, která v roce 2007 vedla k ovládnutí pásma Gazy Hamásem, na kordy. Mnoho iniciativ na usmíření od té doby ztroskotalo.
Vojenská křídla obou stran jsou v mnoha západních zemích považována za teroristické organizace, ale Palestinská samospráva spolupracuje s Izraelem v bezpečnostních otázkách, což přispělo k tomu, že je u palestinské veřejnosti velmi nepopulární.
Devětaosmdesátiletý Abbás byl zvolen na čtyřleté funkční období v roce 2006, ale od té doby zastává funkci prezidenta. Minulý měsíc poprvé jmenoval svého prozatímního nástupce, ale jeho výběr - Rawhi Fattouh, nevýrazný předseda Palestinské národní rady - byl široce interpretován jako snaha zabránit boji o moc uvnitř Fatahu a udržet moc soustředěnou v Abbásově úzkém kruhu, až, nebo pokud odstoupí.
Pokusy o zprostředkování trvalého příměří a návratu izraelských rukojmích držených v Gaze, vedené Egyptem, Katarem a USA, se od vypuknutí války po útoku Hamásu na Izrael 7. října 2023 opakovaně zadrhly.
Bidenova administrativa, která se snaží navázat na realizaci křehkého příměří mezi Izraelem a libanonskou skupinou Hizballáh z minulého týdne, uvedla, že obnovila úsilí o příměří na palestinském území.
Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by některá ze stran změnila podmínky dohody. Hamás tvrdí, že jakákoli dohoda musí znamenat definitivní ukončení války a izraelské jednotky se musí stáhnout. Izrael tvrdí, že konflikt skončí teprve tehdy, až bude vráceno zbývajících asi 100 rukojmích a Hamás bude zcela zničen, a trvá na tom, že izraelské jednotky musí v pásmu zůstat.
Diskuse