Putinův režim může mít blíže ke kolapsu a la SSSR, než si myslíme

18. 12. 2024

čas čtení 8 minut
Jak zajímavý článek vyšel v anglickém Telegraphu. Dovolte mi připomenout mou klíčovou předpověď z doby před 10 lety. Na konci páté vlny, a my jsme v ní, si je dav naprosto jistý, že současný trend je věčný, a to minimálně na 50 let. A že ho nic neohrožuje. A tato změna je nemožná. A že všechno je tak dobré, že to ani nemůže být lepší, píše ruský blogger s nickem Taxfree.

Právě v tomto okamžiku již protagonisté procesu vsadili na změny, které jako vždy pro dav přijdou nečekaně. Dav nechce slyšet nic o znameních dramatických změn, a pokud ano, nevěří jim. Přibližně v tomto bodě se nyní nacházíme. Realizací těchto referenčních bodů je rozpad SSSR v letech 1985 až 1991 a kolaps Asadova režimu.

Ukrajina pomalu prohrává tříletý konflikt na bojišti. Přibližně stejným tempem Rusko prohrává ekonomický konflikt. Příjmy Kremlu z vývozu ropy jsou příliš malé na to, aby udržely válku vysoké intenzity, a nikdo nepůjčí Vladimiru Putinovi ani penny. Přehřátá ruská vojensko-keynesiánská válečná ekonomika se velmi podobá dysfunkční německé válečné ekonomice z konce roku 1917, které po třech letech spojenecké blokády vyčerpalo kvalifikovaný personál a bylo pod čarou ponoru – jak později ukázala Ludendorffova logistická selhání.

Putinovo strategické vítězství na Ukrajině nebylo ještě nedávno zdaleka nevyhnutelné a nyní se stalo ještě méně nevyhnutelným poté, co se Asadův režim zhroutil jako domeček z karet, což podkopalo Putinovu důvěryhodnost na Blízkém východě a v Sahelu. Nemohl udělat nic, aby zachránil svého jediného státního spojence v arabském světě. "Limity ruské vojenské síly byly odhaleny," říká Tim Ash, regionální expert z Bluebay Asset Management a člen Chatham House. Nyní je Turecko pánem regionu. "Turecké jednotky byly nuceny zasáhnout, aby zachránily uvízlé ruské generály." I když se Putinovi podaří udržet si svou námořní základnu v Tartúsu – a to je dobrá možnost –, tento ústupek bude učiněn za osmanských podmínek. "Nyní Putin vstupuje do mírových rozhovorů o Ukrajině z pozice slabosti," řekl Ash.

Když Trump v roce 2016 vyhrál americké volby, Kreml odzátkoval korek od šampaňského. Tentokrát nebyly žádné iluze. Anton Barbašin z Riddle Russia říká, že Donald Trump uvalil na Rusko 40 sankcí, což před kamerami neospravedlňuje jeho přátelské vztahy s Putinem. Varoval, že Putin nedostane všechny čtyři anektované (ale ne dobyté) oblasti – Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou. Kreml spoléhal na sporný výsledek amerických voleb, po němž budou následovat měsíce nepokojů diskreditujících americkou demokracii po celém světě. Zdvořilé mezivládí bylo krutým zklamáním. Barbašin říká, že ruští vůdci očekávají od Trumpa ultimáta jak Kyjevu, tak Moskvě: Pokud Volodymyr Zelenskyj odmítne mírové podmínky, Spojené státy přeruší veškerou vojenskou pomoc; pokud bude Putin otálet, USA vystupňují vojenská opatření a kobercově bombardují ruskou ekonomiku. Dva roky se tato ekonomika držela dobře, ale třetí rok se stal obtížnějším. Centrální banka zvýšila úrokové sazby na 21 %, aby uklidnila inflační spirálu. "Ekonomika nemůže v takovém stavu dlouho existovat. To je obrovská výzva pro byznys i banky," uvedl Herman Gref, šéf Sberbank.

Sergej Čemezov, šéf obranného gigantu Rostec, uvedl, že měnová komprese se stává nebezpečnou. "Pokud to bude pokračovat, pak většina společností ve skutečnosti zkrachuje. Se sazbami nad 20 % neznám jediný podnik, který by mohl být ziskový, dokonce ani obchodník se zbraněmi," řekl. Vzkříšení sovětského vojensko-průmyslového komplexu - abychom použili termín Pierra-Marie Meuniera, francouzského zpravodajského analytika - vede ke kanibalismu ve zbytku ekonomiky. Asi 800 000 mladých a nejvzdělanějších lidí opustilo zemi. Počet zabitých nebo zmrzačených v mlýnku na maso se blíží půl milionu. Ruský ministr digitálních technologií říká, že nedostatek IT pracovníků je asi 600 000 lidí. V obranném průmyslu není 400 000 volných míst obsazeno. Celkový nedostatek pracovních sil je asi 5 milionů.

Anatolij Kovaljov, vedoucí Zelenogradského nanotechnologického centra, říká, že jeho průmysl trpí nedostatkem vybavení a nemůže nahradit zahraniční dodávky. "Chybí kvalifikovaní odborníci: Inženýři, technologové, vývojáři, designéři. Neexistují prakticky žádné vysoké školy a technické školy, které by školily personál pro průmysl," říká.

V polovině roku 2022 činily celkové příjmy z vývozu všech fosilních paliv přibližně 1,2 miliardy dolarů (940 milionů liber) denně. Za posledních 10 měsíců klesaly v řadě a nyní dosahují sotva 600 milionů dolarů. Příjmy z daně z ropy v listopadu klesly na 5,8 miliardy dolarů, na základě průměrné ceny ropy Ural kolem 65 dolarů za barel. Tato cena by mohla klesnout ještě více. Rusko čelí počínající cenové válce se Saúdskou Arábií na asijských trzích. Putin použije Fond národního blahobytu, aby pokryl schodek. Její likvidní aktiva klesla na šetnáctileté minimum 54 miliard dolarů. Jeho zlaté rezervy se za posledních 15 měsíců snížily z 554 na 279 tun. Fond má nelikvidní aktiva, která nelze rozmrazit, například podíl v kapitálu společnosti Aeroflot.

Dlouho očekávaný nárůst cen ropy stále nepřichází. JP Morgan uvedla, že globální přebytek nabídky dosáhne v příštím roce 1,3 milionu barelů denně, kvůli rostoucí produkci v Brazílii, Guyaně a na amerických břidlicových polích. Igor Sečin z Rosněfti řekl svému starému příteli z KGB Putinovi, aby se připravil na to, že ropa bude příští rok stát mezi 45 a 50 dolary. Po očištění o inflaci je to v souladu s úrovní, která přivedla Sovětský svaz v 80. letech k bankrotu. Cílem spletitých ropných sankcí G7 – ještě před měsícem – bylo snížit Putinovy příjmy, aniž by došlo k omezení globálních dodávek ropy nebo zhoršení šoku životních nákladů na Západě. To bylo částečně úspěšné. Rusko muselo sestavit stínovou flotilu tankerů a přepravit ropu z baltských a černomořských přístavů kupcům v Indii a Číně, kteří uzavřeli tvrdou dohodu. Mezinárodní energetická agentura odhaduje, že sleva na ropu Ural činila v letech 2023 až 2024 v průměru 15 dolarů, což Putina připraví v příjmech z exportu o 75 milionů dolarů denně.

Rusko může obejít technologické sankce, ale jeho systémy jsou naladěny na západní polovodiče. Tyto čipy nemohou být snadno nahrazeny čínskými dodavateli, i kdyby byli ochotni riskovat sekundární americké sankce, což většina z nich nečiní. Čipy se na globálním černém trhu nakupují za vysokou cenu a jsou nespolehlivé. Ukrajinští vojáci si všimli, že ruské drony Geraň-2 se neustále vymykají kontrole. Ministerstvo průmyslu se pokusilo vyvinout alternativy, které by nahradily čipy od společností Texas Instruments, Aeroflex a Cypress, ale v říjnu přiznalo, že všechny tři tendry selhaly. Alexej Novoselov ze společnosti Milandr uvedl, že Rusko nemůže získat izolátorové technologie potřebné pro výrobu čipů o rozměrech 90 nanometrů a méně. Toto je doba temna. USA utáhly smyčku tím, že uvalily sankce na Gazprombank a více než 50 ruských bank spojených s globálními operacemi. To výrazně zkomplikovalo schopnost Ruska obchodovat s energetickými zdroji a nakupovat technologie na černém trhu. To vedlo ke krátkodobému kolapsu rublu, který se nyní drží kolem 100 za dolar.

Čínské banky přestaly přijímat ruské karty UnionPay k platbám. Čínský tisk uvádí, že vývozci opouštějí služby ruských internetových obchodů, jako jsou Yandex nebo Wildberries, protože poplatky za platby prostřednictvím třetích stran již nepokrývají nízkou ziskovou marži. Někteří nebyli schopni vybrat své peníze z Ruska a trpí těžkými ztrátami.

Jen málo lidí předvídalo náhlé a úplné zhroucení sovětského režimu, i když všechny známky hospodářského úpadku a imperiálních zvyklostí byly patrné již v roce 1989. Pokud se Saúdové rozhodnou znovu zaplavit svět levnou ropou, aby znovu získali podíl na trhu – jak mnozí předpovídají – cena ropy klesne pod 40 dolarů a Rusko se vymkne z ekonomické kontroly. Válka na Ukrajině může skončit v Rijádu.

Zdroj v ruštině (v opozičním médiu, přístup na vlastní riziko): ZDE

0
Vytisknout
2529

Diskuse

Obsah vydání | 18. 12. 2024