Světová spotřeba uhlí dosáhne v roce 2024 rekordního maxima

20. 12. 2024

čas čtení 3 minuty
Čína zůstává největším světovým spotřebitelem uhlí, když je zodpovědná za více než třetinu světové spotřeby. K využití přispívají také Indie a Indonésie, které kompenzují pokles ve vyspělých ekonomikách.

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) se předpokládá, že celosvětová spotřeba uhlí dosáhne v roce 2024 rekordní výše, a to navzdory neustálým výzvám k postupnému ukončení používání vysoce znečišťujících fosilních paliv.

Zpráva IEA Coal 2024, zveřejněná ve středu, předpokládá, že poptávka po uhlí letos překročí 8,9 miliardy tun, což představuje třetí roční rekord v řadě, a v roce 2027 dosáhne vrcholu.

Zpráva uvedla, že spotřeba uhlí se po poklesu během pandemie COVIDu "silně odrazila ode dna".

To přichází v době, kdy je téměř jisté, že tento rok bude nejteplejším v zaznamenané historii, podle klimatického monitoru Evropské unie Copernicus.

Vědci opakovaně vyzývají k naléhavé potřebě drasticky snížit emise skleníkových plynů, aby se omezila změna klimatu a zabránilo se katastrofálním následkům pro planetu a její obyvatele.

Čínská poptávka po uhlí dosáhne rekordní výše

Čína zůstává největším světovým spotřebitelem uhlí, která je zodpovědná za více než třetinu světové spotřeby uhlí.

Očekává se, že v roce 2024 dosáhne čínská poptávka po uhlí rekordních 4,9 miliardy tun, což bude podpořeno rostoucí potřebou elektřiny v zemi a velkou závislostí na uhelných elektrárnách.

Navzdory významným investicím do obnovitelných zdrojů energie, jako je solární a větrná energie, zůstává spotřeba uhlí v Číně výrazně vysoká.

Rozvíjející se ekonomiky, jako je Indie a Indonésie, také přispívají k prudkému nárůstu spotřeby uhlí, což kompenzuje pokles ve vyspělých ekonomikách, jako je Evropská unie a Spojené státy.

Globálnímu obchodu s uhlím nadále dominuje Asie, přičemž země jako Turecko předstihují EU v objemu dovozu, zatímco závislost Evropy na uhlí klesá.

Snahy o odklon od uhlí pokulhávají

V loňském roce IEA předpověděla, že poptávka po uhlí dosáhne vrcholu v roce 2023. To bylo nyní revidováno tak, aby předpovídalo vrchol v roce 2027, a to na základě budoucích vzorců spotřeby Číny.

"Naše modely ukazují, že globální poptávka po uhlí bude do roku 2027 stagnovat, i když spotřeba elektřiny prudce roste," řekl Keisuke Sadamori, ředitel IEA pro energetické trhy a bezpečnost.

To přichází v době, kdy snahy o odklon od uhlí ochably, protože země nedokázaly posílit svůj závazek k postupnému ukončení fosilních paliv na konferenci COP29 v Ázerbájdžánu.

V USA vyvolává brzký návrat Donalda Trumpa – který opakovaně označil změnu klimatu za "hoax" – do prezidentského úřadu také obavy, že by mohly být podkopány klimatické cíle a závazky.

Zdroj v angličtině: ZDE

1
Vytisknout
2509

Diskuse

Obsah vydání | 23. 12. 2024