Rusko s čínskou pomocí vybudovalo u Chabarovska jednu z největších továren na vojenské drony

9. 7. 2025

čas čtení 6 minut
Čínské úřady tvrdí, že navzdory "neomezenému partnerství" s Ruskem mu nedodávají vojenskou technologii, která by mohla být použita při agresi proti Ukrajině. Vyšetřování Bloombergu na základě dokumentů, které má agentura k dispozici, svědčí o opaku.

S pomocí čínských partnerů a dodávek byl v Chabarovsku vybudován závod, který se stal jedním z hlavních dodavatelů dronů pro operace ruské armády v částečně okupované Chersonské oblasti.

Závod Aerohit, který dostává státní dotace, plánuje v letošním roce zvýšit výrobu dronů na 10 000 kusů měsíčně a rozšířit výrobu o pokročilejší modely. Mezitím nejznámější ruský podnik na výrobu dronů ve zvláštní ekonomické zóně Alabuga vyrábí asi 3 000 dronů měsíčně (i když se jedná o větší útočné drony - modifikovaný íránský Šáhid, kterými Rusko bombarduje ukrajinská města).

V Chabarovsku, v podniku umístěném v blízkosti letiště, se vyrábějí multifunkční drony Veles. Jak je uvedeno na webových stránkách společnosti, "umožňují vám rychle sledovat území" a provádět elektronický průzkum, protože "na rozdíl od většiny typických FPV dronů na vysokorychlostním čínském rámu mají řešení Aerohit rezervu prostoru pro novou elektroniku". Podle březnové objednávky, kterou má agentura Bloomberg k dispozici, bylo prodáno 100 Velesů za 8 milionů rublů. Obecně platí, že dokumenty za období od konce roku 2022 do června 2025 ukazují, jak Rusko zavedlo nákupy čínských komponentů a technologií a maskuje dodávky pomocí zprostředkovatelů v jiných odvětvích, jako je letecký catering, přeprava zemědělských a mořských plodů.

V dopise ze dne 16. června 2025 se tedy Aerohit obrátil na vedoucího oddělení pokročilého mezioborového výzkumu a speciálních projektů Ministerstva obrany Ruské federace s žádostí o finanční podporu na rozšíření výroby lokalizací výroby dronu. Firma Autel EVO Max 4T uvedla, že od února 2022 nemá obchodní vztahy s ruskými společnostmi, zastavila prodej do Ruska a o projektu Aerohit nic neví.

V dopise, který obsahuje investiční plán ve výši 7,1 miliardy rublů a harmonogram odhadovaných dodávek na 2 roky a 4 měsíce, se však uvádí, že Aerohit spolupracuje s inženýry Autelu od začátku roku 2023. Vztahy mezi nimi byly krátce přerušeny kvůli sankcím: Aerohit byl v červnu 2024 zařazen na černou listinu Spojených států kvůli používání Velesu proti Ukrajincům v Chersonské oblasti a Spojeného království v listopadu kvůli výrobě produktů, které podkopávají suverenitu Ukrajiny. Kontakty se zaměstnanci společnosti Autel však byly obnoveny na konci roku 2024 a od května 2025 strany jednají o lokalizaci výroby v Rusku, uvádí se v dopise.

Autel se také dostal pod americké sankce na začátku tohoto roku kvůli vazbám na čínskou armádu, což popírá.

Autel EVO Max 4T byl původně navržen pro civilní použití, ale ukázal se jako vysoce účinný v boji díky řadě klíčových výhod, jako je rádiový modul odolný proti rušení, vysvětluje Aerohit. Prodejní cena bude 650 000 rublů za kus, plán počítá s výrobou až 30 000 zařízení ročně. Projekt počítá s integrací dronů s ruskými IT systémy a jejich přizpůsobením potřebám fronty.

Přestože Rusko donedávna zaostávalo za Ukrajinou v inovacích souvisejících s používáním donů, letos se situace začala měnit. Putinova armáda v posledních měsících výrazně zvýšila sílu ostřelování ukrajinských měst, při jednom náletu již použila více než půl tisíce dronů. Začala aktivně používat drony s optickými kabely, které jsou odolné vůči metodám elektronického boje. Právě s jejich pomocí se vojenské jednotce Rubicon Center for Advanced Unmanned Technologies, vytvořené na příkaz Ministerstva obrany v roce 2024, podařilo vytlačit ukrajinskou armádu z Kurské oblasti a odříznout zásobovací trasy dosažením nadvlády ve vzduchu a nepřetržitými útoky.

Nyní Rubikon bojuje u Konstantinovky, která je zásobovacím centrem ozbrojených sil Ukrajiny v Doněcké oblasti a kterou ruská armáda obklíčila ze tří stran. S jeho vystoupením se situace dramaticky změnila nikoliv ve prospěch obránců, řeklo The New York Times několik ukrajinských vojáků bojujících na frontě a Rebecca Masiorowski, americká dobrovolnice pracující v polní nemocnici.

Poté co čínské úřady v roce 2023 zpřísnily omezení vývozu dronů, některé místní společnosti přerušily vztahy s ruskými partnery, zatímco jiné je naopak zintenzivnily, vyplývá z dokumentů, které má agentura Bloomberg k dispozici.

Již na podzim roku 2022 zahájila společnost Comax (vlastněná bývalým důstojníkem KGB Konstantinem Basjukem, který je od prosince 2022 senátorem Ruské federace za okupovanou Chersonskou oblast) jednání se zvláštní ekonomickou zónou v Charbinu a letištěm Chabarovsk o výstavbě skladu se zvláštními daňovými a celními podmínkami pro usnadnění dovozu, jakož i o zavedení výroby dronů s využitím čínských dílů a technologií v okolí. Poté se do spolupráce zapojila Charbinská polytechnická univerzita, která aktivně spolupracuje s čínskou armádou (za kterou byla zařazena na sankční seznam USA). Myšlenku vytvoření společného podniku prioritně podpořil Jurij Trutněv, zástupce prezidenta Ruské federace v Dálněvýchodním federálním okruhu.

Krátce poté, v polovině roku 2023, byl Aerohit zaregistrován v Chabarovsku (je kontrolován společností Comax) a ruská vláda si podle jednoho z dokumentů vyžádala týdenní zprávy o pokroku projektu. Přestože charbinské organizace v červnu téhož roku od projektu odstoupily, na jejich místo nastoupila soukromá společnost s názvem Shenzhen Huasheng Industry. Smlouva podepsaná s ní obsahovala stejná ustanovení, jaká ruská strana uzavírala doposud.

V září 2023 již byla v provozu výrobní linka Velesů, která vyráběla přibližně 200-300 dronů měsíčně a rychle zvyšovala objemy. V roce 2024 uvalily Spojené státy sankce na Shenzhen Huasheng za dodávky komponentů pro drony pro Aerohit.

Bloomberg má k dispozici několik dokumentů o dodávkách Velesů na frontu nebo o rozkazech ministerstva obrany v roce 2024.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
398

Diskuse

Obsah vydání | 9. 7. 2025