Evropa je k Trumpovým ostrým výrokům proti Rusku a Putinovi stále skeptická

14. 7. 2025

čas čtení 1 minuta
Nedávné komentáře amerického prezidenta Donalda Trumpa naznačují, že jeho zklamání z Vladimira Putina dosáhlo bodu zvratu, ale to neznamená, že se přiklání k proukrajinskému postoji.

Trumpův hněv naznačuje velkou změnu v tónu Bílého domu. V prvních měsících svého druhého funkčního období Trump z konfliktu obviňoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Od té doby je americký prezident stále více frustrován neochvějností Ruska při vyjednávání možného příměří, které by vydláždilo cestu k dlouhodobému urovnání.

Evropa však zatím neviděla hmatatelné důkazy o tom, že Bílý dům zaujme více prokyjevský postoj, řekli Financial Times dva vysocí představitelé, kteří se účastnili rozhovorů s Washingtonem o obranných a bezpečnostních otázkách.

Západní spojenci Ukrajiny nadále naznačují, že Trump má sklon vidět Putina jako svého hlavního vyjednávacího partnera při jakémkoli urovnání a Zelenského jako hlavní překážku dosažení účinné mírové dohody. Soudě podle změny tónu cítí Bílý dům určité vzrušení, ale zatím to nepřerostlo ve vážnou akci, řekl jeden z partnerů.

Zdroj také poznamenal, že systémy Patriot jsou rozhodující pro schopnost Ukrajiny lépe bránit své jednotky a města, ale neovlivní její schopnost odvety proti Rusku a nezmění celkovou dynamiku války.

Trumpova hlasitá prohlášení o Putinovi sice zmírňují obavy, že Bílý dům zcela opustí Ukrajinu, ale nemusí znamenat hluboký posun ve prospěch Kyjeva, říkají odborníci. Max Bergmann z Centra pro strategická a mezinárodní studia řekl, že Trumpovy nedávné výroky jsou "varovným výstřelem" proti Rusku a Putinovi. To však neznamená, že se Spojené státy náhle stanou velkým spojencem a podporovatelem Ukrajiny.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
364

Diskuse

Obsah vydání | 14. 7. 2025