Kouzelné, v souvislosti s masakrem v Las Vegas...
3. 10. 2017
3. 10. 2017
Šamanské odpuzování skutečnosti v demokratických společnostech 21. století
3. 10. 2017 / Bohumil Kartous
Rozhovor Britských listů 129:
29. 9. 2017
S Františkem Řezáčem, bývalým pracovníkem plzeňské Škodovky, hovoří Jan Čulík o dnes už skoro úplně zapomenuté éře postupné liberalizace raných šedesátých let. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. září 2017.
I vy můžete mít na Regionální televizi před
vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu.
Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na
adresu redakce@blisty.cz.
Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE
Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.
Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.)
Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.
3. 10. 2017
3. 10. 2017
Moderní stát nezávisí na monopolu násilí, ale na monopolu legitimity.
Španělsko je otevřenou zemí, která úspěšně integrovala miliony imigrantů, aniž by ve Španělsku vznikla xenofobní strana.
Španělsko,
a zejména Katalánsko, roste ekonomicky rychleji než většina evropských
zemí. Vztahy mezi Katalánci a Španěly jsou příkladné, píše Victor
Lapuente Giné.
Problémem jsou mýty. U kořene nynějšího konfliktu
jsou dva zlovolné mýty. Prvním, který sdílí katalánští separatisté a
globální levicová inteligence, je, že španělská vláda je historicky
vysoce autoritářská a centralistická. Druhým zlovolným mýtem, který
sdílí španělští unionisté a pravicoví komentátoři po celém světě, je, že
jestřábi dokáží zvládnout takovéto krize daleko lépe než holubice.
3. 10. 2017
Je fakt zvláštní, že tolika zemím se podaří být svobodné bez hromadných masakrů způsobených střelbou...
Oddly, many other countries manage to be free without frequent mass shootings... https://t.co/I7sx5LTOVC
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) October 3, 2017
Bill O'Reilly: Deadly Las Vegas mass shooting is "the price of freedom" https://t.co/bvVyBmPe0c pic.twitter.com/C4wlTN4LOK
— The Hill (@thehill) October 2, 2017
3. 10. 2017
"No Way To Prevent This," Says Only Nation Where This Regularly Happens https://t.co/u7Y8TEEsaq pic.twitter.com/NpIZVXQqO7
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) October 2, 2017
3. 10. 2017 / Albín Sybera
Zamítnutí obnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí na pražském zastupitelstvu nabízí zajímavý pohled na vnímání českých dějin mezi současnými představiteli českých politických stran. Mezi stranami, které zamítly obnovu Mariánského sloupu byl favorit nadcházejících voleb ANO, jeho koaliční partner ČSSD, ale také strany které se snaží proti těmto v současnosti dvěma nejsilnějším stranám profilovat a nabízet alternativu k heslovitému stylu kampaně ČSSD a ANO, tedy Zelení a Piráti. V neposlední řadě je dlužno zmínit KSČM, jejíž autenticky revoluční požadavky na ukončení bezpráví a útlaku zmizely možná už v ponížení a vraždění druhé světové války.
3. 10. 2017 / Daniel Veselý
Referendum, v němž se před několika dny iráčtí Kurdové jednoznačně vyslovili pro nezávislost, podle očekávání vyvolalo vlnu nesouhlasu jak u tradičních kurdských nepřátel, tak u jejich spojenců. Přestože Turecko a Irák provedly poblíž hranic s iráckým Kurdistánem vojenské manévry a Bagdád do oblasti zablokoval mezinárodní lety, optimisté věří, že další válečný střet ve výbušném regionu není na pořadu dne. Ale i tak je patrné, že se politická mapa v Sýrii a Iráku začíná pomalu, ale jistě měnit a nevyhnutelná porážka Daeše pouze obnaží hluboce zakořeněné problémy mezi Kurdy, Araby a dalšími zainteresovanými aktéry.
V úterý 3. 10. v 18 hodin před španělským velvyslanectvím v Praze
3. 10. 2017
Česká organizace Socialistická solidarita, Asamblea Abierta de Praga (společenství Španělů a Katalánců žijících v Praze) a Casal, sdružení v Katalánců žijících v ČR pořádají v úterý 4. 10. 2017 v 18:00 shromáždění, jímž chtějí nenásilnou formou vyjádřit podporu Kataláncům, kteří byli brutálně napadeni španělskou policií, když se chtěli zúčastnit ze zákona neplatného referenda o nezávislosti Katalánska. Předpokládaná doba shromáždění je jedna hodina.
3. 10. 2017
V úterý 3. 10. bude v Katalánsku generální stávka. Důvodem je protest proti policejní brutalitě, porušování lidských práv, útoků na svobodu a na demokracii. Stávku ohlásila vlivná občanská iniciativa Katalánské národní shromáždění, která podporuje nezávislost, odbory, celkově více než 40 organizací.
Sonda do duše věčně zklamaného Čecha
3. 10. 2017 / Bohumil Kartous
Tohle jsem si přečetl na Facebooku: "Moje máma mi popsala zajímavý zážitek, o který bych se rád podělil se svou facebookovou bublinou. O víkendu byla na vesnici na 70. narozeninách jejího bratrance. V hospodě se kouřilo, před hospodou se peklo prase. Lidi tam byli echt vesničani, kromě mojí mámy a jejích sourozenců. Nadávalo se na všechno, od vlády až po uprchlíky. Najednou se prý jeden z hostů zvedl a zakřičel: "Svině Havel" (Nebo "Havel byl největší hajzl" nebo tak něco). Ostatní se k němu v nadávkách na Havla přidávali, k šoku mojí mámy včetně její o 10 let mladší sestry a staršího bratra, který v 80. letech emigroval do USA, jen aby se před pár lety vrátil do ČR a dnes volil Trumpa a hejtoval muslimy a feminismus. Jediná matka se prý zvedla a řekla, ať o Havlovi radši nemluví. A tak prý radši změnili téma."
3. 10. 2017 / Jiří Hlavenka
3. 10. 2017
Drtivá většina politických stran v ČR dělá jen hodně levný marketing
3. 10. 2017 / Bohumil Kartous
3. 10. 2017
Muž, který se ubytoval v hotelu v Las Vegas a zmasakroval desítky návštěvníku pouličního koncertu zběsilou střelbou v neděli večer žil podle policie v klidné komunitě seniorů v nevadském Mesquite, asi 130 kilometrů severovýchodně od Las Vegas. Příbuzní a sousedé tvrdí, že on a jeho družka přitahovali malou pozornost. Střelec Stephen Craig Paddock měl 64 let, žil s dvaašedesátiletou družkou a je popisován jako důchodce milující hazard. Další informace v NY Times.
Bodláky Václava Duška
3. 10. 2017 / Václav Dušek
3. 10. 2017
The world's oldest blogger shows us how to transform your life and find happiness at 100 years old https://t.co/vjrq7anJFK pic.twitter.com/RlFOTBbMRY
— Al Jazeera English (@AJEnglish) October 2, 2017
3. 3. 2017
Milí čtenáři,
na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně
přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou
přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel
však tuto finanční podporu potřebujeme trvale, výdaje udržujeme na
minimu, avšak bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme,
tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo
by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.
Jako
občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož
základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně.
Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance,
číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00
Karlovo nám. 10, Praha 2.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.
Zapojte se, je vás třeba
18. 4. 2017 / Bohumil Kartous
Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.
Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.
Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.
Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty.
Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů.
2. 10. 2017
— Financial Times (@FT) October 1, 2017
Catalans turned out en masse to vote on independence on Sunday. They were met with truncheons and rubber bullets https://t.co/skuwj4wvO9
2. 10. 2017
Zásah španělské policie je absolutně nepřijatelný. Skoro 900 zraněných, starých, mladých, žen. To jsme v Evropě, v roce 2017?
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) October 2, 2017
Řešení referenda násilím je chyba. Rozparcelování Španělska, Belgie nebo Itálie ale také. Běžným lidem nepomůže. Hráčům v pozadí ano.
— Martin Stropnický (@stropnickym) October 2, 2017
2. 10. 2017
Elect a clown ... from Barcelona to Manchester with love... pic.twitter.com/RICQ9dc2nx
— Paul Mason (@paulmasonnews) October 2, 2017
2. 10. 2017
BREAKING: Las Vegas shooting suspect is Stephen Paddock, 64, of Mesquite, NV; no known terror connection - NBC News https://t.co/mRGne7TYmh
— CNBC (@CNBC) October 2, 2017
Za posledních 1735 dní došlo v Americe k 1516 hromadným vraždám střelnými zbraněmi. Kromě toho, že bylo právě v Las Vegas zastřeleno 58 lidí, jen během minulého týdne došlo v USA k šesti jiným hromadným vraždám střelnými zbraněmi.
V žádné jiné rozvinuté zemi není zabíjeno střelnými zbraněmi tolik lidí jako v USA, kde občané vlastní podle odhadů 265 milionů zbraní, více než jednu zbraň na každého dospělého člověka.
V USA dochází k masovému vraždění střelnými zbraněmi - definovanému jako usmrcení čtyř nebo více lidí v rámci jednoho incidentu, přičemž se střelec nepočítá - každý devátý den z deseti dní. Statistika úmrtí ZDE
2. 10. 2017
2. 10. 2017
Toto referendum nebylo legální, ale bylo legitimní. Protože zákony existují na ochranu občanů, ne k jejich útlaku.
Pripajam dodatocne jedno vyjadrenie z Katalanska, kedze sa mi vidi,
ze napr. Karel Dolejsi sa sprava k tejto teme vysoko arogantne a bez
respektu k milionom ludi, ktori sa citia byt Katalancami alebo viac
Katalancami, nez Spanielmi, píše Michal Čukan:
Poté,
co si uvědomuji, že někteří lidé stále ospravedlňují násilnou represi, k
níž došlo v neděli v Katalánsku, musím vám něco sdělit: i kdybyste měli
pravdu, i kdyby v neděli hlasovali jen občané, kteří jsou pro
nezávislost, i kdyby všichni z nás byli zmanipulováni a indoktrinováni, i
kdybychom byli (velká) skupina násilných, nerozmyslných lidí, kteří
slepě věří všemu, co námm sdělují naše manipulativní média, i kdybychom
všichni nenáviděli Španěly, i kdyby byl náš nacionalismus založen na
rasismu a xenofobii (jak si myslí někteří lidé) - i v tom případě by náš
projekt byl legitimní.
1. 10. 2017
Spanish PM Rajoy's press-conference after #CatalanReferendum
— Ruptly (@Ruptly) October 1, 2017
LIVE NOW: https://t.co/yP3QtnHHf3 pic.twitter.com/Ofyw5H0XCM
#CatalanReferendum - Barcelonans react to Rajoy's press-conference #plazacatalunya
— Ruptly (@Ruptly) October 1, 2017
LIVE: https://t.co/J2Qhxyrjnz pic.twitter.com/H7rFserbpZ
Ferits durant el #referèndum de #1OCT a Catalunya (19.30h) #CatalanReferendum pic.twitter.com/slGsQGQMuW
— Salut (@salutcat) October 1, 2017
2. 10. 2017
Pope wears asylum seeker bracelet to show he sympathizes w/ them and other migrants. Wish could say same for gov'ts. https://t.co/wtiRSAXNHu pic.twitter.com/GQLRwZbLih
— Kenneth Roth (@KenRoth) October 1, 2017
2. 10. 2017
Katalánské úřady hlásí, že v neděli bylo 761 lidí zraněno při zásazích policie proti hlasování v referendu o katalánské nezávislosti.
2. 10. 2017
My, Katalánci, chceme a máme právo změnit podmínky svého vztahu se Španělskem
Ve Španělsku se znovu a znovu opakuje totéž heslo: "Nezávislost Katalánska je nemožná." Je absurdní slyšet takový argument v 21. století. Pokud jsme se měli něčemu naučit z politiky v tomto století, je to, že věci, které kdysi byly považovány za "nemožné" se teď dějí, píše z Barcelony Rafa Perez Bel.Opinion: Why Catalonia should be given a say on its future https://t.co/MroLbSNl4M #CatalanReferendum pic.twitter.com/v16i8utdm2
— Al Jazeera English (@AJEnglish) October 1, 2017
2. 10. 2017
Španělsko čelí nejhorší ústavní krizi od nepovedeného státního převratu v roce 1981, napsal Francisco de Borja. Jejím hnacím mechanismem je populismus brexitového typu.
Madrid udělal obrovskou chybu. Vina za násilí však leží na obou stranách
2. 10. 2017 / Karel Dolejší
Během (zatím) poslední španělské občanské války se stalo Katalánsko jednou z bašt pokrokářského republikanismu. To je ovšem dávno pryč - a jakékoliv paralely s lety 1936 - 1939 jsou v danou chvíli zcela nemístné. Katalánští separatisté po mnoho let využívali decentralizace Španělska a autonomie k infikování mocenských a vzdělávacích institucí nacionalistickou ideologií, k vytlačení španělštiny z postavení úředního a jednacího jazyka. Osoby loajální k vládě v Madridu jsou v nacionalistických kruzích po léta označovány za "zrádce" a "fašisty" - a systematicky vylučovány z veřejné debaty.
2. 10. 2017 / Jan Čulík
2. 10. 2017
Všemi možnými racionálními prostředky je třeba přesvědčovat Katalánce, že nacionalismus je jedním z největších nepřátel svobody - a že toto ubohé období musejí nechat za sebou jako noční můru, jež se za svítání vytratí.
Katalánská nezávislost by byla tragédií pro Španělsko, ale i pro Katalánsko, jež by upadlo do rukou demagogů, kteří ho zruinují, napsal nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa.
2. 10. 2017
Ruská oficiální média hovoří o Katalánsku, ale ve skutečnosti jim jde o Brusel. Katalánské referendum prezentují jako jeden z mnoha problémů zahlcujících Evropu a také jako důkaz neefektivity a selhání evropského projektu - a v důsledku všech západních projektů.
2. 10. 2017
Masivní kampaň zakladatele WikiLeaks Juliana Assangeho za odtržení Katalánska od Španělska a další rozbití Evropy vyvolala konflikt s ekvádorskou vládou, která mu poskytla diplomatické útočiště na velvyslanectví v Londýně.
29. 9. 2017
Server Wikileaks Juliana Assangeho publikuje průběžně sérii dokumentů s informacemi, které instituce a firmy se podílejí na masovém protizákonném sledování emailů a uživatelů internetu v Rusku. Nový ruský zákon Jarovajové nečiní podle WikiLeaks naprosto žádný rozdil mezi legálním sledováním internetu a masovým dohledem nad uživateli internetu prováděném bez soudních příkazů.
Ruští poskytovatelé internetových služeb mají povinnost podle ruského zákona instalovat tzv. systém SORM (Система Оперативно-Розыскных Мероприятий), který umožňuje ruským tajným službám FSB masově sledovat veškerý internetový provoz. Infrastruktura SORM byla vyvinuta a je provozována v Rusku na základě těsné spolupráce mezi FSB, ruským ministerstvem vnitra a ruskými firmami, provádějícími masové sledování osob na internetu.
Podrobnosti v angličtině ZDE
2. 10. 2017
Přečetli jsme:
2. 10. 2017
Než se zjistilo, že lepší než mluvit o sektách je popisovat sektářské rysy, které lze nalézt všude od politických stran až církve a fotbalové fan kluby, se sekty docela přesně definovaly. Je to samozřejmě čistý model, ale třeba bychom v tom někoho poznali.
Celý článek: ZDE
1. 10. 2017
Channel Four News uvedly v neděli večer, že násilí ani referendum nic
nevyřešily a Španělsko se octlo uprostřed vážné destabilizační a
ústavní krize, což je pro Evropskou unii na pováženou.
Navzdory
apelům od katalánských činitelů, aby evropští politikové odsoudili
brutální policejní zásahy proti civilistům v Katalánsku, Evropská unie a
většina jejích členských zemí odmítly reagovat oficiálně. Odsunuly
brutalitu španělské policie stranou jako údajně interní španělskou
záležitost.
Belgický premiér Charles Michel byl jedním z mála
šéfů evropských států, který násilí odsoudil. "Násilí nemůže nikdy být
odpovědí! Odsuzujeme veškeré formy násilí a potvrzujeme znovu náš apel
na politický dialog," napsal Charles Michel.
Violence can never be the answer! We condemn all forms of violence and reaffirm our call for political dialogue #CatalanReferendum #Spain
— Charles Michel (@CharlesMichel) October 1, 2017
1. 10. 2017
Věřím v Evropu, avšak Evropa umírá. Neumírá díky příchodu imigrantů, neumírá kvůli terorismu. Umírá kvůli své zbabělosti, kvůli odpornému mlčení, které nechává na pospas a bez pomoci Lampedusu a kvůli odpornému mlčení šéfů států tváří v tváří útlaku v Katalánsku. Evropa umírá, protože zapomenula na Lecha Walesu a na Hannu Arendtovou, zapomenula na Mussoliniho a na Hitlera a také na Pražské jaro a pád Zdi. Zapomenula všechno, krásné i ošklivé stránky svého příběhu, a odvrací se kdykoliv, kdy má bránit svou kulturu, svou demokracii, své hodnoty. Toto je zbabělá Evropa a ta není k ničemu pro nikoho.
Andrea Gullotta, profesor rusistiky, Glasgow University, v neděli odpoledne na Facebooku ZDE
Předvolební klinická smrt české zahraniční politiky: Macronovy návrhy na reformu EU bez reakce, dnešní policejní násilí v Katalánsku bez reakce...
— Tomas Prouza (@ProuzaTomas) October 1, 2017
I urge @Theresa_May to appeal directly to Rajoy to end police violence in Catalonia & find political solution to this constitutional crisis.
— Jeremy Corbyn (@jeremycorbyn) October 1, 2017
Proč mlčí premiér Sobotka a neprotestuje proti tomuto nepřijatelnému násilí v Evropě?
Šéf britských liberálních demokratů Vince Cable:
Policejní reakce v Katalánsku je brutální a nepřiměřená. Ministr zahraničí Boris Johnson si musí zavolat španělského velvyslance a říci mu, že tohle je nepřijatelné.
Police response in #Catalonia brutal and disproportionate. Boris Johnson must summon Spanish ambassador to tell him this is unacceptable
— Vince Cable (@vincecable) October 1, 2017
Guy Verhofstadt: Je nejvyšší čas na deeskalaci. Jen vyjednávání je cesta vpřed. Absolutně odsuzuji, co se dnes dělo v Katalánsku
It's high time for de-escalation. Only a negotiated solution is the way forward. Read my full statement on the #CatalanReferendum here pic.twitter.com/v1OMgFJFIj
— Guy Verhofstadt (@GuyVerhofstadt) October 1, 2017
1. 10. 2017
Z Katalánska: "Policie mi lámala prsty, jeden po druhém."
Testimonios que llegan desde Catalunya: "Me han roto los dedos uno por uno". pic.twitter.com/WG1EySLJvd
— Dani Mateo (@DaniMateoAgain) October 1, 2017
Article 7 of the European Union Treaty
— Joseph Williams (@Joseph_D_Devey) October 1, 2017
"Suspension of any Member State that uses military force on its own population."#CatalanReferendum pic.twitter.com/T5Yt7nClOo
The Spanish police are now beating up Catalan firefighters. This is an absolute shocker. #CatalanReferendum pic.twitter.com/zJeTATJQxJ
— Owen Jones (@OwenJones84) October 1, 2017
¿Esta es vuestra "victoria" @marianorajoy ? #NoEnMiNombre pic.twitter.com/5HHbgRu6Ja
— Pablo Iglesias (@Pablo_Iglesias_) October 1, 2017
Que no se le olvide a nadie.
— Héctor Juanatey (@hectorjuanatey) October 1, 2017
Iban-a-votar pic.twitter.com/9KkF7BTw6h
— Héctor Juanatey (@hectorjuanatey) October 1, 2017
Un CEIP en el que se iba a votar.
En serio. pic.twitter.com/7zxH8GZz8o
Riot police have been deployed and rubber bullets fired in Catalonia as pro-independence protesters try to push ahead with their referendum. pic.twitter.com/FpnDfXPsR7
— Channel 4 News (@Channel4News) October 1, 2017
Španělské ministerstvo vnitra uvedlo, že při zásazích proti katalánskému referendu bylo zraněno 11 policistů. Zveřejnilo také video postav v kapucích, jak házejí na policii v Barceloně předměty:
Continúa la violencia contra los agentes. @guardiacivil se retira expeditivamente bajo una lluvia de piedras lanzadas en grupo#EstamosporTI pic.twitter.com/wQsL5hMsL1
— Ministerio Interior (@interiorgob) October 1, 2017
Encapuchados lanzan objetos a la @policia en Barcelona. Los agentes se retiran tras haber cumplido la orden judicial#EstamosporTI pic.twitter.com/7iswuhRNpS
— Ministerio Interior (@interiorgob) October 1, 2017
Katalánští hasiči hájí obyvatelstvo před španělskou policií:
Catalan firefighters defending voters from the Spanish police. Absolutely astonishing. pic.twitter.com/Gyb1qjN38J
— Owen Jones (@OwenJones84) October 1, 2017
1. 10. 2017
La poli surt disparant pic.twitter.com/4RyFWkaq3X
— Jordi Graupera (@JordiGraupera) October 1, 2017
Projectils. pic.twitter.com/90Dux22caq
— Jordi Graupera (@JordiGraupera) October 1, 2017
Catalonia’s emergency services have treated 38 people who have been injured as a result of the repression by Spanish police
— Catalan Government (@catalangov) October 1, 2017
Proporcionalidad y profesionalidad. Así actúan la @guardiacivil y la @policia, como este agente dialogando con un padre. #EstamosporTI pic.twitter.com/TX54CDjfJy
— Juan Ignacio Zoido (@zoidoJI) October 1, 2017
Statement by Catalan President Carles Puigdemont: Violence won't deter Catalans' desire to vote https://t.co/v9ylHZgsGo
— Diego Torres (@jdiegotorres) October 1, 2017
Some of the scenes in #Catalonia this morning are quite shocking and surely unnecessary. Just let people vote. https://t.co/nM1KT8EHVS
— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) October 1, 2017
Las actuaciones policiales contra población pacífica deben parar. Hoy todos, en Catalunya y en el Estado, tenemos que exigir #RajoyDimisión
— Ada Colau (@AdaColau) October 1, 2017
Référendum en Catalogne: la police enlève les urnes à l'école Ramon Llull https://t.co/f3bpU61Z5D @ClaraVera14 pic.twitter.com/nwcPKQIENs
— L'important (@Limportant_fr) October 1, 2017
Fronty na hlasování:
— Jordi Graupera (@JordiGraupera) October 1, 2017
1. 10. 2017
V Manchesteru byl zahájen výroční sjezd britské Konzervativní strany. (Jedna vstupenka na tento kongres stojí 520 liber, tedy 15 000 Kč. Natolik je to "strana pro lid") Asi 10 - 20 000 lidí (odhad policie) demonstruje proti brexitu:
That I think is a kind-of blended entity of the three brexiteers and the PM... police estimate 10-20k. Separate anti austerity march too pic.twitter.com/6I6Mn0Ff4d
— Faisal Islam (@faisalislam) October 1, 2017
Premiérka Mayová, vzhledem k tomu, že se Konzervativní strana děsí, jak malou volební podporu má u mladých lidí, slíbila studentům, že jim roční univerzitní školné ve výši 9250 liber sníží o 30 liber měsíčně. Asi to nebude stačit, poznamenává ironicky známý televizní novinář Faisal Islam:
Pro-remain march at #cpc16 starting at the Manchester university district - £30 a month off tuition fees not going to be enough here... pic.twitter.com/gdlJLmcLDm
— Faisal Islam (@faisalislam) October 1, 2017
1. 10. 2017
Ubodal dva lidi:
The man allegedly stabbed two people in the station before being shot by security forces https://t.co/Pqbdk1jgXh
— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) October 1, 2017
28. 9. 2017
AB: Dělnická mzda u mě je 23210/měsíc
— Michal Blaha (@michalblaha) September 27, 2017
Inzerát: 14500/měsíc
Ty vlastní inzeráty jsou určitě #kampaň #kňů
via M.Jaros https://t.co/aV352SAg8X pic.twitter.com/X6mSdov3ku
30. 9. 2017 / Bohuslav Binka
V dnešní Orientaci Lidových novin vychází moje recenze na knihu Deníku Referendum „Žlutý baron“, píše na Facebooku Bohuslav Binka. Ať už si o knize myslíte cokoliv (a lidé v mém okolí jí vidí velmi různě), budu rád, když argumenty uvedené v recenzi promyslíte a vezmete v potaz. Zdá se mi, že zjednodušeným pohledem na Babiše nepoškozujeme jeho, ale především sebe. A to je veliká škoda. Pokud si Orientaci nekoupíte či nechcete přečíst, zde sumarizace hlavních argumentů:
Co mi na Žlutém baronovi vadí?
1. 10. 2017
Z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, publikovaného těsně
před nadcházejícím výročním sjezdem britských konzervativců, vyplývá, že
drtivá většina britských voličů pod 45 let podporuje Labouristickou
stranu a Jeremyho Corbyna a zastává názor, že konzervativci nehájí
jejich zájmy.
Organizace pro průzkum veřejného mínění Opinium
zjistila, že jen 15 procent britských voličů ve věku 18-24 let zastává
názor, že britští konzervativci "zastupují lidi, jako jsem já". Mezi
voliči ve věku 25-34 let si to myslí jen 20 procent lidí a mezi voliči
ve věku 35-44 si to myslí jen 21 procent lidí.
30. 9. 2017
30. 9. 2017
Primátorka San Juan Carmen Yulín Cruz, na kterou zaútočil z pohodlí domova Trump, se s megafonem brodí vodou kontaminovanou splašky a hledá ztracené lidi
To be clear, this is the mayor of San Juan who he insulted. She's using a bullhorn to find people. pic.twitter.com/OsbcNKANLd
— Denice Frohman (@denicefrohman) September 30, 2017
27. 9. 2017
28. 9. 2017
"Když otevíráme srdce pro migranty a uprchlíky, přijímáme Krista"
Vatikán. Díky kultuře setkání můžeme nalézt cestu k míru“ – píše kardinál Luis Antonio Tagle v listu vybízejícím farní, diecézní i národní charity k zapojení do kampaně nazvané Share the Journey, kterou papež František zahájí při generální audienci ve středu 27. září. Předseda Caritas Internationalis vysvětluje, že jejím cílem je podporovat kulturu setkání ve společnosti, zejména v současné době nucených migrací, které se citelně dotýkají jak opouštěných zemí, tak i těch, do nichž migranti přicházejí.
Kampaň „Share the Journey“ chce sloužit lepšímu porozumění důvodům
vedoucím k migraci. Kardinál Tagle vybízí všechny členy Charity ke
spojení rukou i srdcí ve vytváření lidského řetězu lásky a
milosrdenství. „Opět je potřeba objevit onu hlubokou biblickou myšlenku,
že Bůh je hostem“ a že „když otevíráme srdce pro migranty a uprchlíky,
přijímáme Krista“ – píše ve svém listu předseda Caritas Internationalis.
Celý článek ZDE
29. 9. 2017
Samozřejmě, že částečně je zdrojem populismu ekonomická frustrace, i v Německu, píše Timothy Garton Ash.
Avšak měli bychom uvažovat o jemnějším obtížněji měřitelném faktoru
nerovnosti. Jde o nerovnost v míře pozornosti a nerovnost v míře
respektu.
Je to zajímavý článek, poznamenává Jan Čulík, ovšem
netuším, jakým způsobem chce Timothy Garton Ash projevovat respekt
lidem, kteří tvrdošíjně, a ke své škodě, tvrdí, že dvě a dvě je pět.
Možná tím, jak na to neustále upozorňujeme, že s těmito lidmi musíme
mluvit, jenže nemůžeme nepoukazovat na to, že dvě a dvě je pět je
nesmysl. No, posuďte Ashovu argumentaci sami:
29. 9. 2017
Maďarsko se zapřísáhlo, že bude blokovat další integraci Ukrajiny s
Evropskou unií, poté, co Kyjev zavedl kontroverzní školský zákon, který
podle kritiků omezí uživání jazyků etnických menšin ve školách.
Maďarský
ministr zahraničí Peter Szijjarto se vyjádřil, že důsledky budou pro
Ukrajinu "bolestné", poté, co prezident podepsal nový školský zákon,
podle něhož musí být od páté třídy vyučovacím jazykem ve škole
ukrajinština.
Porošenko uvedl, že nový školský zákon menšinové
jazyky nezakazuje, a žáci se je mohou dále učit v rámci samostatného
předmětu. Základním vyučovacím jazykem ve školách však bude muset být ukrajinština.
30. 9. 2017
Rodiny s dětmi přespávají v Katalánsku ve školách, aby je policie nemohla uzavřít a aby se v nich v neděli mohlo konat hlasování v referendu o nezávislosti. Madridská vláda referendum prohlásila za ilegální a policie se snaží volební místnosti zamykat.
Rodiče dětí, které okupují školy, zdůrazňují, že chtějí děti naučit významu demokracie.
V Barceloně se v sobotu konala demonstrace traktoristů za nezávislost.
Katalánské úřady se chystají prohlásit nezávislost země do 48 hodin, pokud bude pro ni hlasovat.
Očekává se, že se referenda účastní asi dvě třetiny z 5,7 milionů oprávněných voličů.
Families in this school in Catalonia are camping out to ensure it can be used as a polling station in the independence referendum. pic.twitter.com/BMrSmMbwZq
— Channel 4 News (@Channel4News) September 30, 2017
30. 9. 2017
V neděli se zřejmě pokusí několik milionů lidí hlasovat v referendu o nezávislosti Katalánska, které soudy zakázaly
Pro
těsnou většinu Katalánců, kteří jsou proti nezávislosti Katalánska, je
volba děsivá. Pokud nepůjdou hlasovat v referendu a separatisté v něm
budou hlasovat, je možné, že separatisté vyhásí v úterý večer
nezávislost Katalánska, čímž je v podstatě vyloučí z jejich dosavadní
země. Když půjdou hlasovat v referendu, druhá strana trvá na tom, že
jejich chování bude ilegální. V každém případě budou žít v silně
polarizovaném Katalánsku.
30. 9. 2017
Under pressure from Madrid Google deletes app used to direct Catalunyan voters to the polls - do no harm eh?
— alex thomson (@alextomo) September 29, 2017
Pod tlakem z Madridu vymazal Google aplikaci, jejímž prostřednictvím byli Katalánci informováni, jak se dostat do volebních místností. Že prý má Google heslo "neškodit"... ? píše reportér Channel Four News Alex Thomson.
Poslední demonstrace v pátek večer v Barceloně. Katalánci vás žádají, abyste tento tweet šířili co nejvíce, protože už bylo zlikvidováno 140 serverů zabývajících se referendem o katalánské nezávislosti:
Final Rally tonight in Barcelona.A request from Catalans 2retweet far & wide as 140 sites closed down & more every hour tweet early & often pic.twitter.com/Blq6HS1PQA
— MEP Martina Anderson (@M_AndersonSF) September 29, 2017
30. 9. 2017
The righting AfD made strong inroads in eastern Germany. Here's how they've done it: https://t.co/fbuenNzP6q pic.twitter.com/BwPiRaIaxp
— Financial Times (@FT) September 29, 2017
PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ
4. 9. 2017
V srpnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 56 189,86 Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 73 439,50 Kč.
Zůstatek byl koncem srpna 2017 143 995,56 Kč.
Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.
Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.