29737

Marta Semelová v Knihovně Václava Havla dokáže připomenout, že mnoho lidí pořád nic nepochopilo

"Ochránci" demokracie by se měli učit od středoškoláků

18. 9. 2017 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Skutečná demokracie počítá s tím, že se v ní vyskytují nedemokraticky uvažující lidé. Respektive lidé, kteří demokracii chápou v nějaké zvrácené formě. Silná a sebevědomá demokracie se toho nebojí, dokáže si připustit, že dokonalost je utopie a že s takovými lidmi je nutné vést debatu. Systém, který si na demokracii jen hraje, vytlačuje takové lidi mimo hranice přijatelného a tváří se, že nejsou součástí diskursu. Problém ale je, když se najednou takových lidí vyskytne tolik, že jsou schopni převzít politickou vládu. Z periferie se najednou stane centrum a ti, kdo si mysleli, že určují normy, nacházejí sebe sama na periferii. Když Michael Žantovský vydal prohlášení o tom, že se Knihovna Václava Havla, jejímž je ředitelem, distancuje od debaty o vzdělávání se zástupci politických stran kvůli přítomnosti Marty Semelové, padl na mě smutek. Lidé, kteří chtějí bojovat za demokracii, pravděpodobně úplně nechápou, co to ta demokracie je. A mermomocí tlačí samotnou demokracii na periferii...

Každému, kdo se zajímá o skutečné problémy současnosti a kdo se chce podívat, jak probíhala debata na téma politika versus vzdělávání, je k dispozici záznam ČT.

Etnická čistka v Barmě aneb Lekce z Kosova

18. 9. 2017 / Daniel Veselý

Washington Post: Vyhánění rohingyjských muslimů z Barmy je nejmasivnějším a nejbrutálnějším etnickým očišťováním, jakého je svět svědkem za mnoho let. Do sousedního Bangladéše uprchlo před vražděním a vypalováním vesnic více než 400 000 lidí, kteří tam nyní setrvávají za naprosto neuspokojivých podmínek. Nemají kde spát a nemají co jíst.


Násilnosti, jež páchá barmská vláda na muslimské menšině Rohingyů zůstávají navzdory pobouření mezinárodního společenství bez hlubší odezvy. Úřad Vysokého komisaře při OSN mezitím charakterizoval brutální postup barmských ozbrojených složek jako „učebnicový příklad etnické čistky“ a k témuž závěru dospěla i Amnesty International. A třebaže mezinárodní společenství naléhavě protestuje a naléhá na barmskou lídryni Su Ťij, aby zvěrstva armádních sil a paramilitárních jednotek odsoudila, relevantní světoví aktéři vražednému režimu nadále pokrytecky posílají zbraně a vojenský materiál a cvičí jeho vojska. Mnohé nám napoví diametrálně odlišný přístup mezinárodní komunity ke krizi v Kosovu.

Rozhovor Britských listů 127:

Měl by být Julius Fučík v pantheonu Národního muzea?

15. 9. 2017"Mně by se líbilo, kdybychom byli schopni uznat nejrůznější protikladné osobnosti a události jako součást české historie. Ať je v pantheonu Národního muzea Franz Josef a kouká na Masaryka. Ať tam je Fučík a vedle něj Jan Palach. Česká identita je pluralitní. Kdyby na Staroměstském náměstí v Praze stál Hus i Mariánský sloup, napjaly by se mezi ně dějiny a to náměstí by dostalo hloubku, dynamiku a příběh," říká v rozhovoru Britských listů publicista Štefan Švec. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 15. září 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Fučík byl stalinsko-gottwaldovský dogmatik

15. 9. 2017 / František Řezáč

Podílel se spolu s Ladislavem Štollem na štvanici proti sedmi spisovatelům v roce 1929.   Jeden z nich, básník Josef Hora se po vyloučení z KSČ a vyhození z místa redaktora kulturní rubriky Rudého Práva ocitl s rodinou v nouzi. Přešel do Českého slova, aby rodinu uživil a byl za to komunisty jako byl Fučík denuncován jako renegát dělnické třídy. Dílo nedílo..., píše František Řezáč.

Jako odbojář - ovšem až od roku 1941 po napadení SSSR -.selhal při zatýkání, když měl začít dvěma pistolemi v bytě Jelínkových střílet na gestapáky. On schoval pistole do postele, vyšel zpoza dveří ložnice a vzdal se. Pak ve vězení sepsal knihu, ve které se hájil a denuncoval jiného jako konfidenta. Vše je popsáno mimo jiné v pamětech profesora Václava Černého. Pokud by se do Pantheonu vrátil Fučík, mohl by tam být klidně třeba i Rudolf Beran jako protějšek Ant. Švehly..

KSČ má ve svých dějinách a v oboru literatury jiné osobnosti, které by do Pantheonu patřily, například Bedřicha Václavka.   
  
KSČ po válce udělala z Fučíka modlu, a tak holt se za její vlády dostala jeho socha do pantheonu Národního muzea. Fučík ohlupoval dělníky psaním o SSSR, tak jako předtím Ivan Olbracht a potom Vítězslav Nezval. Fučíka lze směle přirovnat k Ladislavu Štollovi. Ten ještě řádil v české kultuře ještě v době normalizace po roce 1969.

Frustrace lidí v ČR povede k volbě stále větších grázlů

18. 9. 2017

Rád bych v debatě o vnitrostátní náladě v ČR upozornil,  že jaksi leccos s lecčím souvisí. P.K. (pražská kavárna) si možná neuvědomuje, že prosazuje za  lídry, kteří mají rozhodovat o legislativě, případně v exekutivě, lidi, kteří nynější marasmus, na který nadávají úplně všichni - chudí, bohatí, červení, zelení... vybudovali a zabetonovali. Zbytek republiky vidí, že "profesionální politik" odsouhlasí cokoli a ještě z nás udělá blbce tím, že se snaží nám sdělit, že za nás bojuje, píše Martin Golembiovský.

Lidem došla trpělivost a když zjistili, že jinak než ještě větším grázlem, než jsou Zaorálek, Kalousek, Sobotka, chocholatý spáč, Fiala, Udženija, knihovnice..... prostě "standartní strany" nejde tyto z prdlamentu odstranit.

K obrovskému pobavení publika náhle vystoupil bývalý mluvčí Donalda Trumpa Sean Spicer na Emmy Awards

18. 9. 2017Americká komička Melissa McCarthy proslula ve Spojených státech svými scénkami, v nichž parodovala někdejšího mluvčího prezidenta Trumpa Seana Spicera, když vystupovala v převlečení za něho za pojízdným předsednickým pultíkem.

Sean Spicer překvapil celebrity na ceremonii udělování cen filmového a televizního průmyslu Emmy Awards, které se konaly přes noc v Los Angeles, když se v rámci úvodního monologu komika Stephena Colberta objevil na jevišti právě za pojízdným pultíkem Melissy McCarthy a ironizoval Donalda Trumpa výrokem, že "toto bude největší publikum Emmy Awards v historii. Tečka." Jeho náhlý, neočekávaný přijezd na jeviště přivítali přítomní hurónským smíchem:
Ceremonie si dělala několikrát z Trumpovy sebeposedlosti, arogance a jeho komplexu méněcennosti legraci. Stephen Colbert obvinil porotu Emmy Awards, že zavinila Trumpovo zvolení americkým prezidentem, protože mu nedala cenu za jeho televizní pořad The Apprentice. Odehrál k tomu ukázku z předvolební debaty mezi Trumpem a Clintonovou, kde se o tom skutečně hovořilo!

Colbert se také zmínil o tom, že Trump na Twitteru pomlouval bývalého moderátora Emmy Awards Sethe Meyers, že je Meyers "naprostý vtip, je neohrabaný a má v hubě kuličky". "Co ty na to, Sethi?" zeptal se Colbert. Střih na Setha Meyerse, jemuž z úst vypadla hrst kuliček.

Hlavní cenu získal seriál Handmaid's Tale (Služčin příběh), televizní adaptace děsivého dystopického románu Margaret Attwoodové o vzniku postapokalyptického totalitního státu. (Jan Čulík přiznává, že se na to nemohl dívat, má už dost dramat o totalitním útlaku.)


 


Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Jak zachránit sebe i zdravotnictví: jezděte do práce na kole

18. 9. 2017

Představte si, kdyby vědci vynalezli lék, který by dramaticky snížil pravděpodobnost, že lidé onemocní na rakovinu a na srdeční choroby a snížil by jejich pravděpodobnost, že zemřou předčasně, o 40 procent.

Tento lék ale už existuje: jmenuje se ježdění na kole do práce.  Výše uvedené údaje vyplývají z britské studie, která sledovala čtvrt milionu obyvatel po dobu pěti let.

Je překvapující politickou otázkou, proč se tak málokdy předepisuje širokému obyvatelstvu.
29547

K plánované dani z obratu v 9 členských zemích EU

Jak danit v době internetového byznysu?

18. 9. 2017 / Jiří Hlavenka

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Až opadne vzrušení z mariánských sloupů, tak by zas neškodilo se zabývat důležitými věcmi. Tohle důležité je. Éra Internetu přinesla krom mnoha skvělých věcí také jednu trochu horší - umožňuje firmám, zejména celosvětovým korporacím takzvaně "realizovat", tedy nechat vyplavávat příjmy i zisk nikoli tam, kde skutečně vzniknou, ale tam, kde to pro ně je výhodné. Technologická podstata byznysu pak činí tyto (principiálně nezákonné) postupy prakticky nepostižitelnými.

Milá Česká televize!

18. 9. 2017 / Beno Trávníček

Zde můžete zhlédnout zakázaný dokument České televize o Andreji Babišovi Selský rozum:

Milá česká veřejnoprávní televize,

prosím tě, abys v Den české státnosti 28. září 2017 promítla dva dokumentární filmy, jejichž veřejné uvedení je již déle nasnadě:

  1. Bratříček Karel.

  2. Selský rozum.

Domnívám se, že nám, kteří si platíme svoji veřejnoprávní televizi přiměřenými poplatky, to dlužíš. Den české státnosti je velmi vhodným termínem, kdy to můžeš napravit.

Jeden film můžeš dát třeba na ČT1 od 16:00 hodin, druhý třeba od 20:00 a na ČT24 je zopakovat třeba od 18:00 a 22:00. Věř, že budeš mít úspěch – dlouho se bude povídat o tak zajímavém programu v tento památný den. Oba filmy k nám promlouvají velmi intenzivně a státotvorně.

Výzva: Jaké jste měli a máte zkušenosti s Andrejem Babišem osobně vy?

17. 9. 2017

Zde můžete zhlédnout zakázaný dokument České televize o Andreji Babišovi Selský rozum:

Selský rozum - Žlutý baron - Pravda o Andreji Babišovi from Vidlák on Vimeo.Občas se účastníme projekcí a po filmu debatujeme s diváky. Téměř pokaždé se stane, že někdo z publika za námi přijde, nebo vstane přímo v sále a odvypráví svůj přiběh zaměstnanecké či podnikatelské zkušenosti s podnikáním Andreje Babiše, píše dokumentaristka Zuzana Piussi.

Předvčerejší promítání v Roudnici se neslo v podobném duchu, zaznělo hned několik výmluvných příběhů, ve kterých by se dalo ponořit do hloubky.

V tomto městě býval vyhlášený masokombinát, který zaměstnával kolem tisícovky iidí. Dva roky před tím, než jej koupil Andrej Babiš, jej tehdejší majitel (dnes činovník ANO) významně inovoval. Po odkupu byla tato renovovaná technologie demontována a odvezena do Kosteleckých uzenin, počet zaměstnanců se snížil o polovinu a všem poklesly platy, někteří dostali nabídku dojíždět 200 km do Kostelce. Žena pak začala pracovat v jiné, prosperující firmě, která patřila místnimu vlastníkovi a dařilo se jí. I tu časem koupil Andrej Babiš a ve firmě začalo snižování platů a zhoršení pracovních podmínek i výrobních procesů. Sebevědomí zaměstnanci, při vědomí dlouhodobého zisku, který spoluvytvářejí, napsali přímo majiteli. Andrej Babiš skutečně přijel, promluvil s nimi, slíbil jim zlepšení a nastínil dobrý výhled jejich firmy. Po jeho odjezdu následovaly tvrdé postihy proti všem, kteří vystoupili, do půl roku byla firma uzavřena a její výrobní program převzal původní masokombinát, ze kterého se stala lahůdkárna.

Nejsou to příběhy "standardního kapitalismu", jak se někdy snaží líčit jejich zastánci.

Máte vlastní zkušenosti analogické těm, co mají hrdinové filmu Selský rozum? Jste ochotni a máte potřebu se o ně podělit formou psaného textu nebo dokonce výpovědi do videa? Ozvěte se nám přes formulář na webu www.selskyrozum.online.

Děkujeme, autoři filmu.

Zdroj ZDE


Má cenu se té volební komedie účastnit?

18. 9. 2017 / Jan Sláma


Poslanci jsou vyplašeni. Jak se blíží datum voleb roste nervozita stranických klubů a většiny poslanců. Poslanectví se u nás stalo živností. Občas, tak jako opravdové živnosti, se předávají i generačně. Tatínek zasvětí synka a ten vida, že je to živnost pohodlná a bez rizik, si ji snaží udržet. Slyšel jsem, že i za cenu jisté investice k získání preferenčních hlasů. Tak se po celá léta setkáváme se stále stejnými tvářemi a bohužel též se stále stejným nedostatkem myšlenek a nápadů.

Bodláky Václava Duška

Voliči v říji

18. 9. 2017 / Václav Dušek

Volební hon započne, hola hej, podřipští nevolníci. Pozor na baby, se kterými čerti šijí a poletují od Petrových kamenů do vzdálených krajů od Jeseníků. Kudlanky hladové partajní, ustarané baculky k zulíbání, hysterky k přeléčení, partajní křiklounky i zevlounky, dělnice pochybné pravdy i lásky.  K tomu bezduší strejci s vyhrnutými rukávy, pochybnými pohnutými osudy, zbytečnými svalnatými evangelii, nevolníci čiré upřímnosti. Mudrci, opilci, tetřívci, pávi, nafoukání kmáni. Volíš nevolíš, hošku, lepá děvo, cizina nám prý pronikla dávno již na hlídaná pískoviště, dodala briskně vypiplané bábovičky pro politická písklata, doporučila k namočení a příslušnému přeprání neposlušné poslance Andyho a Jaruše; komediální zpravodajství vykrmilo lačné občanstvo k nebývalé odvaze a pravdomluvnosti – volit nepůjdeme, basta fidli. Nebudeme hrát veselohru s tragickými důsledky před politickým banditismem znuděným divákem. 

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

“I am totalitarianism”

16. 9. 2017 / Muriel Blaive

French historian Muriel Blaive has been a victim of a series of fairly incredible media attacks in the Czech right wing press in the past few weeks for daring to suggest that the communist regime in Czechoslovakia negotiated with the population and was very careful to make sure that it did not cause the population to stage a revolution. Here is her reaction to the media attacks.


Some people asked me if I had an English version of the article "I am totalitarianism". I just put it back together from the original Czech/English mixture and here it is.


Muriel Blaive

Václav Havel, in his essay Stories and Totalitarianism (1987) wrote: “Ideology, claiming to base its authority on history, becomes history's greatest enemy.” He spoke of course of the communist ideology. But today, it is anti-communism that claims to be based on the authority of history. It has an answer to everything and can never be faulted: the pre-1989 period was evil, and communism is to blame for everything, past and present. In this sense, anti-communism also functions like an ideology. So the real opposite of “communism” is not “anti-communism”: it is, as Havel correctly pointed it out, history. History is doubts, debate, dissent. It is the inverted pole of ideology.

Německo nepovede svobodný svět: je uzavřeno do sebe

16. 9. 2017Němci znovu zvolí Angelu Merkelovou - ne proto, aby pomohla učinit svět lepším, ale protože si myslí, že je dokáže ochránit


Předvolební kampaň v Německu věnovala minimální pozornost Evropě a ještě méně pozornosti světu, píše Natalie Nougayrède. V podstatě vůbec neřešila otázku, jak by se Německo mělo postavit ke skutečnostem mimo své hranice, ke globálním změnám ve světě práce, jak definovat svou roli v měnícím se životním prostředí, jak se strategicky připravovat na budoucnost, jak řešit budoucí dopady externích krizí.

Mnoho zpravodajských a publicistických pořadů ČT nepřináší žádné nové pohledy, přesto se vysílají

Divák - občan na prvním místě, aneb odkdy hodnotí ředitel ČT objevnost dokumentu?

15. 9. 2017 / Bohumil Kartous

Zde můžete zhlédnout zakázaný film Selský rozum:Považuju za zcela nepřijatelné z hlediska plnění role televize veřejné služby, aby ředitel ČT hodnotil, který pořad či dokument přináší či nepřináší "nové pohledy" na veřejné dění, notabene pokud se to týká vysoce postaveného politika a oligarchy, jehož reputace je zatížena řadou tak závažných podezření, že byl sněmovnou vydán navzdory poslanecké imunitě k trestnímu stíhání. I kdyby dokument Selský rozum pouze přehledně shrnoval již známá fakta (jako že to tak rozhodně není), v tomto okamžiku je navýsost v zájmu "diváka - občana", aby pro něj ČT otevřela "veřejnou rozpravu o otázkách veřejného zájmu a pro sdělování rozmanitých zkušeností či prožitků vnímání světa, který diváky obklopuje." Cituji z platného Kodexu ČT.

Evropská komisařka Věra Jourová zaútočila na potravinářské koncerny, že prodávají ve východní Evropě nekvalitní potraviny

15. 9. 2017Jourová zdůraznila, že firmy "otevřeně podvádějí", když horší výrobky prodávají v témže balení jako v západní Evropě 

Multinacionální firmy prodávající nápoje a potraviny podvádějí zákazníky ve východní Evropě dlouhá léta, konstatovala v deníku Guardian Věra Jourová, evropská komisařka pro spravedlnost a pro spotřebitele. "Říkáme to poprvé jasně: Je to neférová obchodní praxe. V mnoha případech, ano, jsem přesvědčena, že byl porušen zákon, protože jde o otevřené podvádění." 

Bylo opakovaně zjištěno, že zboží včetně ovocných džusů, rybích prstů až po detergenty a lunčmíty, které se prodává ve východní Evropě, je horší kvality než totéž zboží na Západě, přestože je ve stejném balení. 

Jourová přislíbila, že donutí multinacionální společnosti, aby přestaly podvádět zákazníky. Zdůrazňuje, že se vymlouvají už příliš dlouho. 

Podrobnosti v angličtině ZDE


Nepovedený atentát v londýnském metru

15. 9. 2017

Aktualizace:

V souvislosti s nepovedeným atentátem v londýnském metru, k němuž došlo v pátek, kdy plně nedetonovala podomácku vyrobená bomba, zatkla londýnská policie v sobotu dva mladé muže, jednoho, devatenáctiletého, v Doveru, druhého, jednadvacetiletého  v západním Londýně.

Policie také v souvislosti s atentátem provedla v sobotu razii do obytného domu v městě Sunbury-on-Thames v okrese Surrey. Údajně se tam vyráběly výbušniny, které pak částečně explodovaly v pátek ve vlaku londýnského metra ve stanici Parsons Green.

Místní lidé uvedli, že v domě bydlí dvojice manželů, kteří během let adoptovali mnoho dětí a v roce 2010 dostali za to státní vyznamenání. Dvojice, Ronald Jones, 88 a jeho manželka Penelope, 71, během policejní razie se přestěhovali k přátelům jinam.

Dvojice během čtyřiceti let adoptovala a vychovala téměř 300 dětí a v poslední době u nich bydleli osmnáctiletý a dvaadvacetiletý mladík.

Přátelé dvojice starých adoptivních rodičů sdělili tisku, že úřady dvojici řádně neinformovaly o zázemí osmnáctiletého mladíka, který umístil do metra bombu. Věděli, že pochází z území v Iráku, které ovládá Islámský stát, ale další informace o mladíkově problematickém zázemí nedostali, ač je policie měla. Policie mladíka zatkla proto, že měl na hlavě výraznou červenou čepici, kterou bylo vidět na nahrávkách bezpečnostních kamer v metru a tuto čepici měl mladík na hlavě i při zatčení v Doveru.


Podrobnosti v angličtině ZDEV londýnském metru došlo v pátek ráno v 8.20 britského času k explozi nedaleko stanice Parsons Green. Řada lidí byla zraněna. Na tomto videu je vidět v metru hořící kbelík:

Zloději aut ve vězení

15. 9. 2017 / František Řezáč

V Horních Frankách, což je kraj sousedící s krajem Karlovarským, udeřila bavorská policie ve spolupráci s Policií české republiky na bandu zlodějů aut. Vyšetřování trvalo dva roky.

Krádeže páchali zločinci z Rumunska a Moldávie, centrum gangu však bylo v Plzni v domě devětatřicetiletého Čecha. Sedm členů bandy bylo již vydáno do Německa.

Zaměřovali se hlavně na mikrobusy VW-T5, Mercedesy Sprintery a na Škodovky. Auta dopravovali do ČR, kde je prodávali dál buď celá nebo je rozebírali na náhradní díly.
  
Způsobili škodu za asi 1,2 milionu Euro.

Podrobnosti v němčině na serveru bavorské televize BR ZDE                   

Severní Korea odpálila blíže neidentifikovanou střelu směrem na východ, přeletěla přes Japonsko

15. 9. 2017Předtím Severní Korea reagovala na zavedení nových sankcí, uvalených na ni Radou bezpečnosti OSN, vyjádřením, že Spojené státy "by měly být ubity k smrti jako pes nakažený vzteklinou". Rada bezpečnosti OSN je podle Severní Koreje "nástrojem zla" a otrokem Washingtonu a musí být rozbita.

Severní Korea se také vyjádřila, že "čtyři ostrovy japonského souostroví by měla potopit do moře severokorejská jaderná zbraň. Už není zapotřebí, aby nedaleko nás existovalo Japonsko, konstatoval Korejský asijsko-tichomořský mírový výbor, který dohlíží na styky KLDR s vnějším světem.


Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE


Spoluzakladatel a hlavní kandidát AfD říká, že by Německo mělo být hrdé na to, co dělali jeho vojáci za druhé světové války

15. 9. 2017

 

Alexander Gauland, spoluzakladatel ultrapravicové německé strany Alternative fuer Deutschland, na jejíchž akcích vystupuje Václav Klaus, se vyjádřil, že Němci mají právo být hrdi na to, co dokázali jeho vojáci za první i za druhé světové války.

"Pokud jsou Francouzi právem hrdi na svého císaře a Britové na Nelsona a na Churchilla, my máme právo být hrdi na to, co dokázali němečtí vojáci v obou světových válkách," řekl Alexander Gauland, 76, v projevu stoupencům 2. září, který byl mezitím zveřejněn na YouTube.

V nadcházejících všeobecných volbách v Německu by strana AfD mohla získat až 12 procent hlasů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Chodit na schůze zabíjí

15. 9. 2017Chystáte se jít na schůzi? Zapomeňte na to!
Budete sedět v přetopené místnosti, přikováni ke stolu po absurdně dlouhou dobu a bude vám bráněno, abyste dělali pořádnou práci. Je to ještě horší. Teď bylo zjištěno, že chození na schůze vám zkracuje život. Zemřete, varuje Simon Jenkins.

Podle britské státní organizace starající se o zdraví veřejnosti Public Health England, jsme natolik drogově závislí na schůzích, že si neuvědomujeme, jakou hrozbu zosobňují pro nás a pro naše organizace. Ředitel Duncan Selbie tento týden konstatoval na výročním zasedání, že sezení na schůzích "likviduje produktivitu". Zpomaluje to metabolismus a omezuje to schopnost lidského těla regulovat svůj cukr, a tedy krevní tlak. To vede k obezitě, k cukrovce, k rakovině ... a k smrti. Tak to nedělejte. NECHOĎTE NA SCHŮZE!

Poměry v ČR by frustrovaly i kohokoliv, kdo vyrostl na Západě

14. 9. 2017 / Boris Cvek

Dovolte mi, prosím, ještě malou poznámku k diskusi o názorech paní Kozlové. Myslím, že opravdu je už dávno jasné, přinejmenším od Havlova tzv. Rudolfinského projevu z roku 1997, co běžným lidem v tomto státě vadí. Bohumil Kartous, zdá se mi, naznačuje, že to souvisí s tím, jak jsou běžní lidé, kteří byli vychovaní v komunistickém režimu, dezorientovaní kapitalismem. Podle mne je to naopak: zdejší poměry by frustrovaly také lidi, vychované na Západě, dokonce možná ještě více než ty naše lidi, kteří si za komunismu už na leccos, co se týče nefungování institucí, zvykli.
29736

Agenda setting ekonomických elit i očekávání středostavovského průměru v bolestivém procesu penetrace digitálem

Porucha není na vašem přijímači

14. 9. 2017 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Nedávno jsem pro jedno české médium napsal komentář o nebezpečí obezity, která - na rozdíl od imigrace - ohrožuje významnou část české populace a v komplexu s dalšími faktory snižující se odolnosti ohrožuje naději této společnosti na spokojenou budoucnost. V diskusi nad obsahem jsem navrhl, jestli by redakce nechtěla z obezity udělat dlouhodobé téma. Nechtěla. Čtenář prý je specifický. To jistě je, lze ale předpokládat, že jedna z největších civilizačních hrozeb je pro české publikum skutečně nezajímavá? Nebo je to tím, že zadání, agenda setting v českých médiích je prostě v rukou elit, které touží nastolovat témata týkající se jejich zájmů, a médium má jediný úkol, upravit obsah k obrazu středostavovského průměru? A co v situaci, kdy se jim kontrola nad diskursem vymkla z rukou a oni se v zoufalství snaží vtěsnat svoje zájmy do obrazu rámovaného a prosyceného nepředvídatelností a živelností digitálního světa, v němž dochází na prolamování základních etických hodnot a ústavních práv?

O trpké pachuti českého kapitalismu v globálním kontextu

14. 9. 2017 / Daniel Veselý

Syrové texty paní Kozlové a příspěvky dalších čtenářů Britských listů jsou důležitou, byť selektivní výpovědí o nezdravém stavu české společnosti, jež se vymanila z područí autoritářského režimu už před dlouhými 28 lety. Shodou okolností nyní na webu A2larm vycházejí brilantní reportáže novinářky Saši Uhlové osobitě líčící nehumánní podmínky, v nichž statisíce lidských bytostí vykonávají zaměstnání, bez kterých bychom se neobešli ani jeden jediný den. A zde myslím může vězet klíč k pochopení frustrace, zloby, ba i touhy po pomstě spousty Čechů – a koneckonců i k pochopení globálního neladu.  

Marek Hilšer, zajímavý prezidentský kandidát. Ale...

15. 9. 2017 / Václav Chyský

Komentář k interviewu s Markem Hilšerem, kandidátem na prezidentský stolec, publikovaném v Přítomnosti

Marek Hilšer se hlásí o kandidaturu ve věku 41 let podobně jako jeho úspěšný francouzský vrstevník Emmanuel Macron, který vyhrál volby ve věku 39 let. Mělo by to výhodu, že nebyl zatížen komunistickou výchovou a tak mohl mít příležitost dostat neideologický objektivní pohled na historii našeho státu. Při pádu režimu mu bylo 14 let.

Jeho kandidatura se vymyká české tradici v tom, že na československém (českém) prezidentském stolci zasedali pánovém ve zralém věku: TG Masarykovi bylo 68 let, jeho nástupci Edvardu Benešovi 51, národnímu mučedníkovi Emilu Háchovi 66 let, Václavu Havlovi 53 let, Václavu Klausovi 62 let a prvnímu českému přímo volenému prezidentovi Miloši Zemanovi 69 let. Komunistické funkcionáře nezminuji. Marek Hilšer ve svém mládí spatřuje výhodu v blízkosti k mladému voličstvu.

Ředitel ČT Dvořák: Film Selský rozum nepřináší nic nového, do voleb ho vysílat nebudeme

14. 9. 2017Dokumentární film Selský rozum o předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi uvidí diváci na obrazovkách České televize až po volbách. Dokument nepřináší žádné nové pohledy, neexistuje tak žádný zásadní zájem, aby televize tento film odvysílala do voleb. Na středečním jednání rady ČT to řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák. Vysílat se tak bude asi během listopadu.

Zdroj: ZDE


Veřejnoprávní Česká televize tak hrubě porušuje svou povinnost konstruktivně přispívat v zájmu společnosti k veřejné debatě. Dvořák nemá pravdu, že film Selský rozum nepřináší "žádné nové pohledy".

K zhlédnutí na YouTube je ZDE (do čtvrtka do rána ho jen na tomto místě vidělo asi 60 000 lidí), kritická recenze filmu v Britských listech je ZDE , vyjádření jeho tvůrců je ZDE , informace v angličtině o potlačení filmu a o jeho obsahu jsou ZDE Sdílejte!

Je zcela zjevně ve veřejném zájmu, aby film před volbami zhlédlo co nejvíce českých občanů. Česká televize ve své veřejnoprávní roli selhala i v tom, že by před volbami měla po odvysílání tohoto filmu k němu uspořádat i zásadní televizní debatu, kde by film byl třeba i ostře odmítnut a zkritizován. Každý ale by ho měl vidět a utvořit si svůj vlastní názor.

Selský rozum - Žlutý baron - Pravda o Andreji Babišovi from Vidlák on Vimeo.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v srpnu 2017

4. 9. 2017

V srpnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 56 189,86.     Výdaje na provoz Britských listů byly 73 439,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem srpna 2017 143 995,56 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

17205