21. 10. 2023
čas čtení
23 minut
Úřad OSN pro palestinské uprchlíky konstatuje, že 29 jeho pracovníků v Gaze bylo od 7. října usmrceno:
- Ministerstvo zdravotnictví v Gaze: Počet obětí izraelských úderů v Gaze stoupl na 4651, z toho 40 % tvoří děti
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Gazy v neděli oznámil, že od 7. října izraelské údery na Gazu způsobily smrt 4 651 Palestinců, z toho 40 % dětí.
Dalších více než 14 245 osob bylo zraněno, z toho 70 % dětí a žen, tvrdí ministerstvo.
Mluvčí Ašraf al-Kudra prohlásil, že izraelské údery zabily za posledních 24 hodin 266 Palestinců, z toho 117 dětí, uvedla agentura Reuters.
Tato tvrzení nebyla nezávisle ověřena.
- Mluvčí Hamásu v sobotu uvedl, že skupina plánovala propustit další
dva rukojmí "z humanitárních důvodů", ale Izrael to odmítl, informuje
agentura Reuters. Netanjahův úřad to odmítl jako "propagandu".
- Lékaři varují, že 130 předčasně narozených dětí v Gaze je v "bezprostředním ohrožení života kvůli nedostatku pohonných hmot".
"Svět se nemůže jen tak dívat na to, jak jsou tyto děti zabíjeny v důsledku obléhání Gazy," uvedla v prohlášení Melanie Wardová, výkonná ředitelka organizace Medical Aid for Palestinians (MAP).
"Vyzýváme světové politiky, aby požadovali, aby Izrael urychleně umožnil přísun pohonných hmot do nemocnic v Gaze," dodala.
Skotský premiér Humza Yousaf: Jak lze toto ospravedlnit? Jaké zločiny spáchala tato nemluvňata? Proto musí být kolektivní trest odsouzen. Vpusťme do Gazy humanitární pomoc, včetně pohonných hmot. Jinak nás budoui tyto záběry pronásledovat po zbytek našich životů. Okamžitě je zapotřebí příměři.
- Britský premiér Rishi Sunak zvýšil své výzvy k humanitární pomoci Gaze a vyzval k obnovení dodávek vody tam, kde je to možné.
Sunak uvedl, že Spojené království "absolutně" podporuje právo Izraele bránit se proti "vražednému nepříteli" Hamásu a že Izrael má povinnost obnovit svou bezpečnost a přivést zpět své občany, kteří jsou drženi jako rukojmí.
Uvedl také, že obyvatelé Gazy v současné době "strašně trpí a počet obětí neustále stoupá".
V deníku Telegraph Sunak uvedl: "Potřebujeme, aby se přes tento přechod valil proud nákladních aut, která by přivezla pomoc civilnímu obyvatelstvu. Potřebujeme také, aby byly obnoveny veškeré dodávky vody do Gazy, pokud je to fyzicky možné.
Všechny strany by se měly zavázat k nedotknutelnosti zařízení OSN, nemocnic a krytů. Intenzivně spolupracujeme s mezinárodními partnery, abychom zajistili, že britští občané, kteří jsou v současné době uvězněni v Gaze, budou moci také odejít přes tento přechod, zatímco pomoc vstoupí dovnitř."
Sunak uvedl, že se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem a izraelským prezidentem Isaacem Herzogem jasně hovořil o tom, že jakákoli pozemní ofenziva "musí být provedena v souladu s mezinárodním humanitárním právem a s podniknutím všech možných kroků, aby nedošlo k poškození civilistů".