Dohoda mezi Ruskem a KLDR obsahuje tajnou klauzuli o vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu
25. 10. 2024
čas čtení
3 minuty
Dohoda o vojenské spolupráci mezi Ruskem a KLDR obsahuje tajnou klauzuli, podle které může Pchjongjang vyslat tisíce vojáků na frontu na Ukrajinu, aby získali skutečné bojové zkušenosti, uvedly ruské mediální zdroje pro list The Wall Street Journal.
Podle nich když ruský prezident Vladimir Putin letos v červnu odletěl do Severní Koreje, byl Pchjongjang připraven nabídnout Moskvě dělostřelecké granáty výměnou za potraviny a palivo. Konečná verze smlouvy však obsahovala i tajnou klauzuli o vyslání severokorejských vojáků do války.
V tuto chvíli je většina vojáků z KLDR v bezpečné vzdálenosti od frontové linie, říkají zdroje WSJ. Seznamují se s tím, jak ruští vojáci řeší logistické problémy, a také se naučí principy válčení pomocí dronů.
Pchjongjang se chopil šance naučit se, jak vyhrát opotřebovávací válku a porazit nepřítele dělostřelectvem, řekl Benjmani R. "Žádné cvičení nemůže replikovat skutečnou vojenskou zkušenost, a to by se mohlo vyplatit, pokud na Korejském poloostrově vypukne nový konflikt," řekl.
Předtím již KLDR vyslala vojáky jako techniky do Egypta, stejně jako pravděpodobně do Sýrie a Zimbabwe, ale vyslání tisíců vojáků na Ukrajinu představuje riziko pro režim Kim Čong-una, řekl Fjodor Tertickij, expert na Severní Koreu z jihokorejské Kookminovy univerzity.
Zdroj WSJ v evropské rozvědce řekl, že Putin má zájem na zvýšení napětí na Korejském poloostrově, protože v tomto případě bude muset Západ čelit dalšímu vojenskému konfliktu. V tomto případě se Ukrajině dostane méně pozornosti a zdrojů, vysvětlil.
Národní zpravodajská služba Jižní Koreje již dříve uvedla, že KLDR hodlá vyslat čtyři vojenské brigády s celkem 12 tisíci lidmi, aby se zúčastnily války proti Ukrajině. Kromě toho může na frontu vyrazit jednotka speciálních sil a také vojenští piloti, kteří budou létat na ruských strojích Su-25 a MiG-29.
Poté si jihokorejské ministerstvo zahraničí předvolalo ruského velvyslance v Soulu, aby s ním prodiskutovalo informace o pohybu severokorejských vojsk do Ruska. KLDR zároveň označila za nepodložené fámy obvinění Jižní Koreje, že Pchjongjang posílá vojáky na Ukrajinu, aby bojovali na straně Ruska.
Smlouva o komplexním strategickém partnerství mezi Ruskem a KLDR byla podepsána Putinem a Kim Čong-unem 19. června v Pchjongjangu. V polovině října jej Putin předložil k ratifikaci Státní dumě. Dokument se skládá z 23 článků a de facto předpokládá vojenskou alianci. Konkrétně článek 4 této dohody stanoví, že "pokud se jedna ze stran ocitne ve válečném stavu v důsledku ozbrojeného útoku jednoho nebo více států, druhá strana jí okamžitě poskytne vojenskou pomoc všemi prostředky, které má k dispozici, v souladu s článkem 51 Charty OSN a zákony KLDR a Ruské federace".
Kim Čong-un uvedl, že dohoda je "výhradně mírové a obranné povahy", a zároveň vyjádřil "plnou podporu" válce, kterou Rusko vede proti Ukrajině. Putin mu poděkoval za jeho důslednost v této otázce a poukázal na jeho odhodlání bojovat proti "imperialistické politice Spojených států a jejich satelitů".
Podrobnosti v angličtině: ZDE
1382
Diskuse