Německá vládní koalice se hroutí

8. 11. 2024

čas čtení 2 minuty
Německý kancléř Scholz řekl, že hlasování o důvěře je plánováno na leden, což by mohlo připravit půdu pro předčasné volby. Tento krok přichází poté, co Scholz odvolal ministra financí Christiana Lindnera uprostřed rozporů ohledně ekonomických plánů.

Menšinová vláda není v Německu úplnou novinkou, i když na spolkové, nikoli státní úrovni, byla vzácná.

Takové uspořádání bylo ve hře v roce 1966 za konzervativního křesťanskodemokratického kancléře (CDU) Ludwiga Erharda a také v roce 1982 za Helmuta Schmidta ze sociálních demokratů (SPD). Obě menšinové vlády vydržely jen několik týdnů.

V prvním případě byl Erhard nahrazen stranickým kolegou Kurtem Georgem Kiesingerem, kterému se podařilo vytvořit velkou koalici s SPD. Ve druhém případě skončila Schmidtova menšinová vláda konstruktivním hlasováním o nedůvěře, což udělalo kancléřem Helmuta Kohla z CDU.

Šance na úspěch menšinové vlády by dnes nebyly o nic lepší. SPD a Zelení by potřebovali partnery pro každé rozhodnutí, případ od případu.

Konzervativní aliance CDU a její bavorské sesterské strany, Křesťansko-sociální unie (CSU), vyloučily vstup do koalice s SPD jako mladší partner pod vedením kancléře Scholze.

Mohli by však pomoci menšinové vládě SPD a Zelených získat většinu v Bundestagu v rámci volnější dohody o důvěře. Blok CDU-CSU se však v současné době zdá být více zaujatý prosazením nových voleb.

Totéž dělá i krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD) a podpora SPD a Zelených ze strany populistické strany by z principu nepřicházela v úvahu.

Socialistická Levicová strana a populistická Aliance Sahry Wagenknechtové, která se odštěpila od levice, mají ve Spolkovém sněmu příliš málo zákonodárců na to, aby mohly být považovány za většinového poskytovatele podpory potenciální menšinové vládě.

Zdroj v angličtině: ZDE

1
Vytisknout
1011

Diskuse

Obsah vydání | 12. 11. 2024