Finská pobřežní hlídka nastoupila na palubu tankeru podezřelého z poškození podmořských elektrických a internetových kabelů

27. 12. 2024

čas čtení 5 minut
 
Tanker Eagle S registrovaný na Cookových ostrovech převážel v Baltském moři ruskou ropu


Finské úřady zadržely v Baltském moři loď převážející ruskou ropu kvůli podezření, že způsobila poškození podmořského elektrického kabelu spojujícího Finsko a Estonsko o den dříve a že také poškodila nebo přerušila čtyři internetové linky.

Posádka finské pobřežní stráže se ve čtvrtek nalodila na loď registrovanou na Cookových ostrovech, kterou úřady jmenovaly jako Eagle S. Posádka převzala velení lodi a odplula s plavidlem do finských vod, uvedl na tiskové konferenci představitel pobřežní stráže.

 

Ředitel finského Národního úřadu pro vyšetřování Robin Lardot uvedl:   „Vyšetřujeme závažnou sabotáž. Podle našich informací způsobila škodu kotva plavidla, které je předmětem vyšetřování.“

Finská celní služba uvedla, že zabavila náklad plavidla a že se předpokládá, že Eagle S patří k tzv. stínové flotile stárnoucích ruských tankerů, které se snaží vyhnout sankcím na prodej ruské ropy.
Finský premiér Petteri Orpo uvedl, že výpadek neměl vliv na dodávky elektřiny do země.

Podle finské dopravní a komunikační agentury Traficom byly přerušeny dva optické kabely patřící finskému operátorovi Elisa, které spojují Finsko a Estonsko, a třetí spoj mezi oběma zeměmi patřící čínské společnosti Citic byl poškozen.

Čtvrtý internetový kabel mezi Finskem a Německem, který patří finské skupině Cinia, byl pravděpodobně také přerušen, uvedla agentura.

Finská a estonská vláda se ve čtvrtek sejdou na mimořádném zasedání, aby posoudily situaci, uvedly v samostatných prohlášeních.

Státy v Baltském moři jsou po sérii výpadků elektrických kabelů, telekomunikačních spojů a plynovodů od roku 2022 ve stavu vysoké pohotovosti před možnými sabotážemi, ačkoli podmořská zařízení jsou rovněž předmětem technických poruch a nehod.

Finský provozovatel elektrické sítě Fingrid ve svém prohlášení uvedl, že oprava 106 mil (170 km) dlouhého propojovacího kabelu Estlink 2 potrvá měsíce a že výpadek zvyšuje riziko nedostatku elektřiny během zimy.

Ropný tanker Eagle S Panamax překročil elektrický kabel Estlink 2 ve středu v 1026 GMT, jak ukázal průzkum údajů o sledování lodí provedený agenturou Reuters, což odpovídá době, kdy podle společnosti Fingrid došlo k výpadku proudu.

Loď stála ve čtvrtek odpoledne poblíž finského pobřeží a poblíž se zastavilo finské hlídkové plavidlo, ukázaly údaje.

Společnost Caravella LLCFZ se sídlem ve Spojených arabských emirátech, která podle údajů společnosti MarineTraffic loď Eagle S vlastní, na žádost o komentář bezprostředně nereagovala.

Společnost Peninsular Maritime, která podle údajů MarineTraffic působí jako technický správce lodi, se mimo pracovní dobu společnosti odmítla vyjádřit.

Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna ve svém prohlášení uvedl, že poškození podmořských zařízení v Baltském moři je tak časté, že je těžké uvěřit, že bylo způsobeno pouhou nehodou nebo špatným námořním uměním.

„Musíme pochopit, že poškozování podmořské infrastruktury se stalo systematičtějším, a proto je třeba je považovat za útoky na naše životně důležité struktury,“ uvedl.

Výpadek 658megawattové linky Estlink 2 začal ve středu v poledne místního času, takže mezi oběma zeměmi zůstala v provozu pouze 358megawattová linka Estlink 1, uvedla společnost Fingrid.

Dvanáct západních zemí 16. prosince uvedlo, že se dohodly na opatřeních k „narušení a odstrašení“ ruské stínové flotily, aby zabránily porušování sankcí a zvýšily náklady Moskvy na válku na Ukrajině.

Ve čtvrtek finský prezident Alexander Stubb na Twitteru napsal: „Musíme být schopni zabránit rizikům, která představují lodě patřící k ruské stínové flotile.“

Litevský ministr zahraničí Kęstutis Budrys uvedl, že rostoucí počet incidentů v Baltském moři by měl sloužit jako důrazné a naléhavé varování pro NATO a EU, aby výrazně posílily ochranu tamní podmořské infrastruktury.

Švédská policie vede vyšetřování narušení dvou telekomunikačních kabelů v Baltském moři, k němuž došlo minulý měsíc a o němž německý ministr obrany Boris Pistorius prohlásil, že bylo podle jeho názoru způsobeno sabotáží.

Finská a estonská policie rovněž pokračuje ve vyšetřování škod způsobených v loňském roce na plynovodu Balticconnector spojujícím obě země a na několika telekomunikačních kabelech a uvedla, že je pravděpodobné, že je způsobila loď, která táhla kotvu.

Rusko-německé plynovody Nord Stream vedoucí po mořském dně ve stejných vodách byly v roce 2022 vyhozeny do povětří v případě, který Německo stále vyšetřuje.

Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
3442

Diskuse

Obsah vydání | 2. 1. 2025