Ruský podnikatelský plán na obcházení cel a financování války

31. 1. 2025

čas čtení 2 minuty
Moskva zavedla nový účetní systém, který umožňuje evropským kupujícím platit za plyn v rublech, čímž obchází americké sankce a využívá prostředníky a směnárny k obcházení omezení, píše Ksenia Kirillova.

Rusko rozšířilo stínovou flotilu a zvýšilo kapacitu ropných tankerů o 70 %, což mu pomohlo zvýšit dodávky ropy do zemí, které jsou ochotny ji nakupovat za ceny vyšší, než je cenový práh stanovený na Západě.

Ruské společnosti se zmocňují aktiv, zdrojů a podniků, včetně dolů a továren, v okupovaných ukrajinských regionech, přičemž jejich zisky podněcují válku a vyvolávají obvinění z válečných zločinů.

Ruské podniky byly vážně postiženy západními sankcemi kvůli ruské válce na Ukrajině a mnoho z nich hledá skryté způsoby, jak tyto sankce obejít. Na konci listopadu 2024 Moskva nabídla evropským odběratelům ruského plynu nové účetní schéma, které by Evropanům umožnilo obcházet americké sankce.

Sankce, které by tento systém obcházel, byly uvaleny na Gazprombank a vstoupily v platnost 20. prosince 2024. Tyto sankce znemožnily evropským společnostem platit za dodávky plynu Gazpromu kvůli riziku, že se na ně budou vztahovat sekundární sankce. Aby se předešlo omezením, podepsal ruský prezident Vladimir Putin dne 5. prosince 2024 dodatky k výkonnému nařízení o zvláštním postupu, které má zahraničním kupujícím umožnit splnit jejich závazky vůči ruským dodavatelům zemního plynu a které bylo původně vydáno 31. března 2022.

Novela stanovila, že "do 1. dubna 2025 se závazek zahraničního kupujícího platit za dodávky zemního plynu považuje za řádně splněný, pokud je platba provedena v rublech". Prokremelský finanční expert Igor Juškov vysvětlil: "Nyní může být zapojena třetí strana" a od nynějška "Evropané mohou najít jakoukoli jinou strukturu, která je připravena vzít jejich měnu, převést ji na rubly a převést tyto rubly na Gazprombank".

Ruští experti také radí evropským společnostem, aby převedly měnu do třetí země, "a našly společnost v Rusku, která těží ze směny měn", čímž vzniká jakýsi "měnový barter".

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
2146

Diskuse

Obsah vydání | 31. 1. 2025