
Měnové rezervy v ruských bankách klesly na šestnáctileté minimum
7. 2. 2025
Podle statistik Centrální banky Ruské federace bylo v listopadu 2024 na klientských účtech fyzických a právnických osob v ruských bankách 159 miliard dolarů, což je nejnižší částka od roku 2008.
V prosinci odteklo z klientských účtů dalších 4,9 miliardy dolarů a ve čtvrtém čtvrtletí 15,9 miliardy dolarů, odhaduje Jgor Susin, výkonný ředitel Gazprombank Private Banking, na základě údajů centrální banky o peněžní zásobě. Od začátku války byly účty v cizí měně vyprázdněny o 40 %, tedy o 104 miliard dolarů, což byl rekordní odliv v historii dostupných statistik centrální banky.
52 miliard dolarů odteklo z účtů jednotlivců poté, co stovky tisíc občanů opustily Rusko a evakuovaly své úspory. Podnik stáhl nebo převedl 44 miliard dolarů, což je třetina devizových rezerv, které měl před invazí na Ukrajinu.
Zdá se, že Surgutněftěgaz se aktivně zbavuje měny, píše ekonom Viktor Tuněv. Před válkou držela společnost, která po dvě desetiletí držela své skutečné beneficienty v tajnosti, na svých účtech 61 miliard dolarů, což je částka, která převyšuje zlaté rezervy například Kolumbie (57 miliard dolarů) nebo Jižní Afriky (53 miliard dolarů). Podle Tuněvových odhadů Surguněftěgaz v roce 2023 převedl asi třetinu svých devizových rezerv, tedy 20 miliard dolarů, na aktiva v rublech a na konci roku 2024, poté, co se dostal pod blokační americké sankce, ještě asi 10 miliard dolarů.
Poté co centrální banka v létě zmírnila standardy pro povinný prodej cizí měny, vývozci nechávají část výnosů na účtech v zahraničí, říká analytik BCS Ilja Fjodorov. Jen v prosinci se devizová aktiva podniků zvýšila o 4,9 miliardy dolarů, zdůrazňuje.
Kromě toho existují problémy s platbami, kvůli kterým prostředky na prodej surovin "visí" v zahraničí: podle MoneyRoo země v loňském roce neobdržela příjmy ve výši 30 miliard dolarů.
Příjmy ze surovin zbývající v zahraničí se proměnily v de facto "stínové rezervy" Ruska, napsal dříve Janis Kluge, výzkumný pracovník Německého institutu pro mezinárodní bezpečnostní studia. Podle jeho odhadů činí objem takové tajné pokladničky 180 miliard dolarů a rovná se polovině ruského federálního rozpočtu (406 miliard dolarů), což je srovnatelné s celými zlatými rezervami centrální banky (188 miliard dolarů).
O "stínových rezervách" je známo jen velmi málo, zdůrazňuje Kluge: záhadou zůstávají jak země, kde se nacházejí, tak i to, v jakých měnách nebo aktivech jsou investovány. Tyto peníze nejsou vidět ve statistikách západních zemí, poznamenává expert, což znamená, že měna je s největší pravděpodobností ukryta ve státech, které Kreml nazývá "přátelskými". Může to být například Turecko nebo Indie, které mají velký obchodní deficit s Ruskem (3 miliardy dolarů a 6 miliard dolarů měsíčně).
Zdroj v ruštině: ZDE
Diskuse