
Britští poslanci zuřivě odsoudili „hluboce neuctivé“ výroky JD Vance
5. 3. 2025
Britský stínový ministr obrany a další poslanci reagovali s hněvem poté, co se JD Vance vyjádřil o navrhovaném anglo-francouzském mírovém nasazení na Ukrajině jako o „20 000 vojácích z nějaké náhodné země, která 30 nebo 40 let nevedla válku“.
Stalo se tak poté, co Downing Street uvedla, že Keir Starmer v pondělí večer hovořil s Donaldem Trumpem v rámci pokračujícího úsilí Spojeného království pokusit se urovnat skomírající mírový plán pro Ukrajinu.
Během rozhovoru s Hannitym na televizní stanici Fox News se Vance, stále otevřenější americký viceprezident, rozhořčeně vyjádřil k myšlence, že by ostatní země mohly po případné mírové dohodě poskytnout smysluplné bezpečnostní záruky.
Navrhovaná dohoda o minerálech by USA poskytla větší ekonomické zájmy na Ukrajině a tím i „mnohem lepší bezpečnostní záruky než 20 000 vojáků z nějaké náhodné země, která 30 nebo 40 let nevedla válku“, řekl Vance.
Zatímco britští politici se většinou shodují na tom, že vojenská přítomnost USA v nějaké formě bude v jakékoli mírové dohodě nezbytná, okamžitě se objevilo pobouření nad Vanceovým zjevným odmítnutím britské armády, která bojovala po boku amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.
James Cartlidge, stínový ministr obrany, prohlásil: „Británie a Francie jim [USA] přišly na pomoc a vyslaly do Afghánistánu tisíce vojáků, včetně mého vlastního bratra a mnoha bývalých i současných kolegů z parlamentu. Je hluboce neuctivé ignorovat takovou službu a oběti.“
V úterý Vance prohlásil, že je „absurdně nečestné“ tvrdit, že měl na mysli Velkou Británii nebo Francii, přestože tyto země stály v čele úsilí o poskytnutí mírových sil, které by nebyly americké.
„V klipu se ani nezmiňuji o Spojeném království nebo Francii, které statečně bojovaly po boku USA v posledních 20 letech i později,“ napsal na Twitteru. „Ale řekněme si to na rovinu: dobrovolně (soukromě nebo veřejně) se hlásí o podporu mnoho zemí, které nemají ani zkušenosti z bojiště, ani vojenské vybavení, aby mohly něco smysluplného udělat.“
Bývalý ministr zahraničí James Cleverly odsoudil to, co označil za Vanceovu „hloupou a urážlivou, poznámku“ vzhledem k podpoře, kterou spojenci včetně Velké Británie a Francie poskytli po útocích z 11. září 2001.
Konzervativní poslanec řekl rozhlasové stanici Times Radio: „Chápu, že svůj postoj vysvětlil, ale myslím si, že to byla zraňující a bezohledná poznámka.“
Na dotaz ohledně Vanceových původních výroků se Starmerův oficiální mluvčí k nim přímo nevyjádřil, ale zopakoval skutečnost, že britské síly nedávno bojovaly po boku svých amerických kolegů.
„Premiér, a myslím, že celá tato země, je plná obdivu ke všem britským vojákům, kteří sloužili například v Iráku a Afghánistánu, z nichž mnozí při tom přišli o život, a bojovali po boku spojenců, včetně Spojených států,“ řekl.
Mluvčí uvedl, že premiér s Trumpem hovořil dvakrát o víkendu a znovu v pondělí večer.
Johnny Mercer, bývalý ministr ozbrojených sil za Konzervativní stranu, který již není poslancem, označil Vance za „klauna“.
Mercer, který sloužil v Afghánistánu jako armádní důstojník, řekl: „Možná, že kdyby si ušpinil ruce při službě své zemi jako mnoho jeho amerických a britských kolegů veteránů, možná by tak rychle neodmítal jejich oběti.“
Diskuse