
V Německu půjdou před soud manažeři Siemensu, kteří poslali turbíny na Krym
17. 3. 2025
Kauza porušení sankcí byla otevřena na jaře 2024 – hamburská prokuratura obvinila čtyři obyvatele Německa a jednu osobu s francouzsko-švýcarským občanstvím. Později však okresní soud podle soudních materiálů zastavil vyšetřování proti třem obžalovaným pro nedostatek důvodů pro stíhání. Jména obžalovaných v tomto případě nebyla u soudu uvedena.
Mluvčí Siemensu řekl, že společnost nemůže komentovat probíhající soudní řízení, ale řekl, že případ není namířen proti koncernu a obžalovaní tam již nepracují. Společnost Siemens Energy, která vlastní divizi turbín koncernu, se odmítla vyjádřit, protože dva obžalovaní již nejsou zaměstnanci společnosti.
Podle sankcí EU a USA mají západní společnosti zakázáno dodávat energii nebo energetická zařízení na Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. Navzdory omezením však byly turbíny Siemens pro výrobu elektřiny v roce 2017 dodány do dvou elektráren, které Ruská federace na poloostrově staví. Poté Siemens uvedl, že turbíny prodal ruskému zákazníkovi, protože očekával, že budou instalovány v elektrárnách v Rusku, a nevěděl o plánech na jejich odeslání na Krym.
Po zahájení ruské války proti Ukrajině v únoru 2022 uvalily západní země na Ruskou federaci rozsáhlé sankce, včetně zákazu dodávek technologií a vybavení pro vojenský, letecký, ropný a plynárenský průmysl a další průmyslová odvětví. Rusko však pravidelně nachází způsoby, jak blokování obejít. Například v červenci 2024 vyšlo najevo, že do země se nadále dovážejí statisíce šarží západních polovodičů, které lze použít k výrobě zbraní v hodnotě miliard dolarů. Jak ukázalo vyšetřování The New York Times, byla vytvořena obrovská síť skořápkových společností, aby zajistila nákupy, a značná část čipů procházela přes Hong Kong.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse