Jemen: americké nálety zabily 31 lidí včetně žen a dětí

17. 3. 2025

čas čtení 5 minut

Trumpovi představitelé hrozí dalšími leteckými údery, zatámco Húsíové, oficiálně známí jako Ansar Alláh, slibují odpověď.

Velké kolo amerických leteckých úderů, které v sobotu zasáhlo Jemen, zabilo nejméně 31 lidí, většinou žen a dětí, uvedlo v neděli jemenské ministerstvo zdravotnictví.

Dalších 101 osob bylo při americkém bombardování zraněno. Tamní ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že všechny oběti jsou civilisté, zatímco USA tvrdí, že zabily „několik“ vůdců jemenských Húsíů, oficiálně známých jako Ansar Alláh.

Celkem bylo hlášeno 40 amerických leteckých úderů na Jemen, které se zaměřily především na severní guvernorát Saada. Údery zasáhly rovněž jemenské hlavní město Saná a guvernoráty Taiz, Ibb, Dhamar, Al Bayda, Marib a Hadžá. Mezi zasažené cíle patřily elektrárny, obytné oblasti, domy a vojenské objekty Húsíů. Údery znamenaly první bombardování Jemenu ze strany USA pod vedením nové Trumpovy administrativy, píše na webu Antiwar Dave DeCamp. 

Prezident Trump oznámil zahájení bombardovací kampaně v sobotu a uvedl, že Húsiové musí zastavit své útoky na lodní dopravu a americké válečné lodě. Ansar Alláh však již několik měsíců na žádné lodě neútočil, protože s útoky přestal poté, co byla v lednu v Gaze uzavřena dohoda o příměří.

Minulý týden Húsíové oznámili, že blokáda izraelských lodí opět vstupuje v platnost v reakci na to, že Izrael přerušil veškeré dodávky pomoci do Gazy, což je hrubé porušení dohody o příměří, ale od té doby skupina žádné útoky nepodnikla. Húsíové nedávno sestřelili americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper, který létal nad Jemenem nebo v blízkosti jeho pobřeží.

„Útok Húsíů na americká plavidla nebudeme tolerovat. Použijeme zdrcující smrtící sílu, dokud nedosáhneme našeho cíle,“ uvedl prezident Trump v pořadu Truth Social.

Trump a další američtí představitelé údery ospravedlňují také tím, že je rámují jako způsob ochrany světové námořní dopravy, ačkoli kritici poukazují na to, že uzavření Rudého moře má na USA minimální dopad.

„Média vám neřeknou, že tato lodní trasa slouží především k tomu, aby se na ni dostával export z Asie do Evropy,“ napsal republikán Thomas Massie (R-KY) na X. “Její ekonomická hodnota pro Spojené státy spočívá především v dovozu ropy z Blízkého východu, ale ropu si můžeme vytěžit sami. Většina amerického dovozu z Asie přichází přes Tichý oceán.“

Húsíové začali útočit na lodní dopravu spojenou s Izraelem v roce 2023 v reakci na genocidní válku v Gaze podporovanou USA. Prezident Biden zahájil bombardovací kampaň v Jemenu na obranu izraelské lodní dopravy, což situaci jen vyostřilo, protože Húsiové rozšířili své útoky na obchodní lodní dopravu i na americké a britské lodě (Spojené království se připojilo k leteckým útokům USA).

Trump tvrdí, že Bidenova bombardovací kampaň, která zahrnovala stovky raketových úderů a kterou američtí velitelé označili za největší námořní bitvu USA od druhé světové války, byla „slabá“.

„Reakce Joe Bidena byla žalostně slabá, takže nespoutaní Húsíové prostě pokračovali dál,“ řekl Trump. Vydal také varování Íránu, který USA obviňují z toho, že Húsije silně podporuje, což Teherán popírá.

„Íránu: Podpora teroristů z kmene Húsíů musí okamžitě skončit! NEohrožujte americký lid, jeho prezidenta, který získal jeden z největších mandátů v prezidentské historii, ani celosvětové námořní cesty. Pokud to uděláte, POZOR, protože Amerika vás požene k plné odpovědnosti a nebude to od nás milé!“ řekl Trump.

Podle Axios, jeden z amerických představitelů uvedl, že sobotní nálety „nebyly jednorázové, ale začátek série ‚neúprosných‘ amerických úderů proti Húsíům, které mají trvat několik dní nebo možná i týdnů“. V neděli americký poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz pohrozil, že by USA mohly příště zasáhnout íránské cíle v Jemenu, ačkoli není jasné, jaká aktiva Teherán v zemi má.

Húsíové rovněž slibují, že na americké údery odpoví. „Cílení na civilisty dokazuje slabost USA; to nás neodradí od podpory Gazy, ale naopak vyostří situaci k něčemu ještě silnějšímu a závažnějšímu,“ uvedla jemenská Nejvyšší politická rada v prohlášení podle serveru The Cradle.

Během své předchozí vlády prezident Trump podporoval brutální válku Saúdské Arábie a SAE proti Húsíům a využil svého práva veta, aby zmařil legislativu přijatou Kongresem, která měla ukončit zapojení USA do konfliktu. Podle čísel OSN, která jsou považována za nízký odhad, zabila válka podporovaná USA nejméně 377 000 lidí, přičemž více než polovina zemřela hlady a na nemoci.

Saúdskou Arábií podporovaná válka proti Jemenu zahrnovala brutální blokádu, těžké bombardování a pozemní kampaň. Během této doby se Húsíové stali pouze schopnější bojovou silou.

 

Celý článek v angličtině ZDE

0
Vytisknout
1433

Diskuse

Obsah vydání | 18. 3. 2025