Netanjahu chce vyhodit šéfa izraelské tajné služby

17. 3. 2025

čas čtení 4 minuty


Netanjahuúv zásah krok proti Ronenovi Barovi z izraelské tajné služby  Šin Bet vyvolává další obvinění z autoritářství



Benjamin Netanjahu oznámil, že se bude snažit odvolat ředitele izraelské vnitřní bezpečnostní služby Šin Bet, a to prostřednictvím hlasování vlády koncem tohoto týdne. Vyvolá to  další obvinění z autoritářství.

Izraelský premiér v neděli ve videoprohlášení uvedl, že „přetrvávající nedůvěra“ mu znemožňuje pokračovat ve spolupráci s Ronenem Barem, který Šin Bet vede od roku 2021.

Netanjahu to uvedl: „Jsme uprostřed války o přežití... V každé době, ale zejména během takové existenční války, musí mít premiér naprostou důvěru v ředitele [Šin Bet]. Situace je však bohužel opačná.“

Zpráva přichází po stále ostřejším sporu mezi oběma muži ohledně odpovědnosti za selhání, která umožnila překvapivý útok Hamásu 7. října 2023, jenž vyvolal válku v Gaze.


Šin Bet je zodpovědná za monitorování palestinských militantních skupin. Nedávno vydala zprávu, v níž přijala odpovědnost za svá selhání v souvislosti s útokem, ale zároveň kritizovala Netanjahua s tím, že mezi příčinami byla i vládní politika.

Netanjahu za útok, při němž zahynulo 1 200 lidí, většinou civilistů, a 251 jich bylo uneseno, žádnou odpovědnost nepřijal, ačkoli byl v té době premiérem a u moci je celkem 17 let.

Netanjahuovi krajně pravicoví spojenci návrh na vyhození Ronena Bara uvítali. Itamar Ben-Gvir, bývalý ministr národní bezpečnosti, řekl, že je „lepší pozdě než nikdy“. Věrní členové kabinetu přispěchali s uvítáním premiérovy „obrany demokracie“.

Vůdce izraelské opozice Jair Lapid však uvedl, že Barovo odvolání napadne u soudu, a bývalý premiér Ehud Barak prohlásil, že Netanjahu „vybočil z řady“ a „bouří se proti právnímu státu“.

Izraelská média kritizovala Netanjahua za to, že umožnil, aby se k Hamásu dostala značná finanční pomoc z Kataru, což byla zjevná snaha posílit islámskou militantní skupinu v Gaze jako soupeře Palestinské samosprávy se sídlem v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Napětí vyvrcholilo tento víkend, kdy Barův předchůdce Nadav Argaman prohlásil, že zveřejní citlivé informace o Netanjahuovi, pokud se zjistí, že premiér porušil zákon. Netanjahu Argamana obvinil z vydírání a podal na něj stížnost na policii.

Bar ve svém prohlášení uvedl, že šéf Šin Bet odpovídá „především občanům Izraele“ a že Netanjahuovo „očekávání osobní loajality je v rozporu s veřejným zájmem a je zásadně chybné“.

Bar se také zřejmě připojil k výzvám k vytvoření vyšetřovací komise.

Netanjahu opakovaně odmítl výzvy k vytvoření oficiální státní vyšetřovací komise k útoku z roku 2023 a opakovaně se snažil přenést neúspěchy na armádu a bezpečnostní složky.

V posledních měsících byla propuštěna nebo donucena odstoupit řada vysokých bezpečnostních činitelů, včetně bývalého ministra obrany a náčelníka generálního štábu armády. Bar je jedním z mála vysokých bezpečnostních činitelů, kteří po útoku ještě zůstali ve funkci. Pokud bude Bar odvolán, očekává se, že Netanjahu na jeho místo jmenuje svého věrného člověka, čímž se zpomalí jakákoli práce vyšetřovací komise.

Netanjahu v neděli prohlásil, že odvolání Bara pomůže Izraeli „dosáhnout válečných cílů a zabránit další katastrofě“.

Premiéra rozzlobilo vyšetřování Šin Bet, které se týkalo členů jeho štábu, kteří údajně vydělali značné částky na obchodech s Katarem. Lapid uvedl, že cílem Barova odvolání je sabotovat vyšetřování.

Šin Bet a Bar byli úzce zapojeni do vyjednávání o rukojmích během války v Gaze. Netanjahu nedávno odvolal Bara z vyjednávacího týmu a nahradil ho loajálním ministrem kabinetu.

Snahy Netanjahua a jeho spojenců prosadit změny v soudnictví, které jsou široce kritizovány jako autoritářské, jsou uváděny jako jedna z mnoha příčin útoku Hamásu. Podle kritiků tento krok v předchozích měsících polarizoval izraelskou politiku, rozdělil zemi a oslabil její obranyschopnost.

Podrobnosti v angličtině ZDE

1
Vytisknout
1314

Diskuse

Obsah vydání | 18. 3. 2025