Proč musejí být ekonomičtí experti v politice
5. 10. 2025
/
Filip Pertold
čas čtení
3 minuty
Proč nestačí, aby experti radili politikům.
Žije se tu představa, že stačí, když experti budou mimo politiku a budou do ní zasahovat ad hoc dobře míněnými radami .
Proč to nestačí?
Politici
fakticky rozhodují na poslední chvíli v definovaný moment pod tlakem
okolností. Jakékoliv dobré rady jsou k ničemu, protože výsledný
kompromis se překroutí klidně do katastrofy a když u toho není nikdo
gramotný, tak se to stane.
Byrokrati a zájmové
předkládají podkladové materiály, které nejsou objektivní a často jsou
to nesmysly, byť dobře míněné. Politik je nemůže jen tak sdílet s
externími lidmi, které nejsou v politickém procesu. Mohu dát x
příkladů.
Diskuse uvnitř úzkého kruhu
vrcholných politiků bez expertízy diverguji do neuvěřitelných dimenzí
založených na vlastní zkušenosti nikoliv na základě dat.
Nejen proto potřebujeme v politice experty, aspoň trochu. Ne nic jako teď.
Největší katastrofou této vlády bylo, že ministerstvo financí bylo pod vládou ODS, která nemá žádného ekonoma a ještě o tom sama ani neví.
To se samozřejmě dá částečně nahnat tím, že si jako interní poradce vezmete rozumné lidi, kteří vám budou permanentně za zadkem. Jenže ministr Stanjura si vzal kolem sebe buď ideology nebo zástupce nějakých zájmových skupin. Výsledek byl
totální rozklad rozpočtovaciho procesu a naprostá neschopnost chápat jenom trochu širší souvislosti konání či nekonání. Jednání ODS u důchodové reformy byl totální bizár, stejně tak u reformy dávek nebo či daní. Nápad zvýšit nemocenské pojištění, protože to nezní jako daň, mluví za vše.
V případě důchodů se díky ODS krásně vláda střelila do vlastní nohy, protože k reformě průběžného pilíře, která je logicky nepopulární, mohla jako kompenzaci výrazně zlepšit třetí pilíř - důchodové spoření, aby něco lidem nabídla. Možností jak to zlepšit bylo X, ale všechny byly zamítnuty, takže 4 miliony střadatelů nadále platí nehorázné poplatky, mají nízký výnos, řeší jen státní dotaci. Bohužel kapacita ODS na to nebyla.
Co z toho plyne? Jen sebevědomí na finance fakt nestačí. Měli by to chápat i koaliční partneři ovšem.
Přelítl jsem zvolené poslance a poslankyně.
Rozumné ekonomické vzdělání a myšlení má Benjamin Činčila (spolu) a Lucie Sedmihradska (stan), kteří ale nebudou mít vliv na vládu.
Naopak s vlivem tu budou lidi s katastrofálním ekonomickým vzděláním Ševčík, Pikora, Sichtarova a další. Takže pokud přijde nějaká krize, zase se bude hledat expertíza mimo politiku. A to opravdu nefunguje, vím to z vlastní zkušenosti. Věřte mi.
Voliči Pirátu si kroužkováním dali vlastní gól a neposlali do sněmovny Libora Duška ani jiné ekonomy. Tím zůstanou klubem bez vlivu v ekonomice a financím. Good luck za 4 roky.
Jinak jejich voliči podlehli falešnému pocitu, že musí kompenzovat ostatní strany volením žen. Nicméně rozdělení talentu u Pirátů rozhodně není 3:15, jak to vyšlo. Stejně tak samozřejmě není rozdělení talentu u Spolu v takové míře ve prospěch mužů, jak byli zvoleni.
599
Diskuse