
O tom, jak se STAN chtěli spojovat
16. 2. 2018 / Boris Cvek
STAN se ovšem chce spojovat, byť nyní po volbách. Po spojování volá dávno už Miroslav Kalousek. Proč se STAN před volbami odpojili od svého tradičního spojence TOP09? A s kým se vlastně chtějí nyní spojit? Kdo ustoupí do pozadí a kdo bude lídrem nového spojení? Kdykoli někdo vyhlašuje, že on se chce spojit, ti ostatní jsou z toho rozpačití, neboť je jasné, že se po nich chce, aby hráli druhé housle. Předseda lidovců Bělobrádek dnes v Radiožurnálu také nevypadal moc nadšeně a jen konstatoval, že to, k čemu se nyní pohnuli STAN, oni, tedy lidovci, chtějí už dávno. Únava ze spojovacích manévrů je více než patrná.
Je zajímavé, že téměř nikdo z tradičních stran nevěnuje pozornost tomu, že jim hrozí předčasné volby a v nich skutečný masakr. Na druhou stranu: vědí, že mají prakticky nulový manévrovací prostor. Vezměme si ČSSD. Ta se jeví opita těsným vítězstvím prezidenta Zemana v prezidentských volbách, ačkoli její vlastní voliči se rozdělili v druhém kole téměř přesně na dvě poloviny. Přerod v zemanovce a pád pod 2% musí být skutečně neodolatelným pokušením.
Problém je v tom, že neexistuje asi žádná o moc lepší alternativa. Jestli víkendový sjezd této strany nepřinese rozkol na jednotlivé klientelistické okruhy, bude to veliký úspěch. Ale na úspěch ve volbách to těžko bude stačit. O TOP09, lidovcích a STAN nemluvě. Po případných předčasných volbách by tak z tradičních stran mohla zůstat jen ODS a to v roli jakéhosi reliktu, který nikdo nebude brát vážně. Růst byl mohli naopak piráti.
Diskuse