Interní tisk
24. 12. 2018
/
Jan Čulík
čas čtení
4 minuty
"V podstatě jde o interní tisk. Akorát ty básničky jsou univerzální." (Štefan Švec)
Volte Šindela!
Opravili jsme hasičák
opravíme i prasečák!
Za čistou náves
byl by i Chávez!
Volte moderní levici
ne tu pravicovou opici
Krebzovou
Volte Šindela!
Nové osvětlení v ulici nad Mostem
zařídím, když mne zvolíte starostem
Nové osvětlení v ulici Lipové
bude rovněž.
K tomu napsal na Facebooku Petr Kukal:
Dneska jsem musel vystoupit o tři stanice dřív, než kam jsem jel.
Výjimečně to nebylo kvůli třem pivům, která se svou BHP na konečnou
obvykle nedovezu, ale kvůl
i Štefan Švecovi.
Smál jsem se jeho parodické eseji o poezii tak strašně, že si lidi v
metru odsedávali. Musel jsem vystoupit, uložit tu knížku do aktovky a
trochu se uklidnit.
Ale je fakt, že jsem to ještě nedočetl do konce. Takže toho, jak sžíravou srandu si bude dělat ze mě, se popravdě lehce bojím
:-).
O co jde? Viz níže:
Je to dost k popukání, protože v Česku dnes samozřejmě nikdo žádnou poezii nečte a takový výbor je pro uzavřenou hrstku podivínů, kteří se ještě dnes zabývají něčím, co je bohužel zcela irelevantní, má minimální společenský dosah a pochybnou kvalitu.
Zdá se, že Štefan Švec mírně rozzuřil editora této ročenky, když v nakladatelství Petra Štengla právě vydal vlastní sborník s názvem Nejlepší české básně r. 2018. Je to drsná, komická parodie současné české "básnické" scény.
Štefan Švec napsal všechny "nejlepší české básně" (viz ukázky výše i níže) sám, stejně tak vytvořil i fingované životopisy jím vybraných fiktivních autorů a stvořil pro sebe i prastarou spolueditorkou Žofii Jandovou (*1932 Praha).
Básničky i profily jsou zábavné, mnohé jsou velmi dobré, i když potíž je, že autor reaguje ironicky na interní poměry v miniaturní obci českých básníků, které běžný občan nezná, takže intertextuální vazby je velmi obtížné posuzovat. "V podstatě jde o interní tisk," regoval Štefan Švec.
Autorský medailon "Bohuslava Šindela", jehož básně citujeme výše, zní:
(*1951, Boskovice). Starosta obce Sloupec na Blanensku, volený už 5 volebních období po sobě. Odmítá marketingovou podporu své domovské strany (ČSSD) a předvolební plakáty zásadně navrhuje sám za pomoci rodiny, která mu také pomáhá je distribuovat po obci. Jsou vždy veršované, každý je jiný a mají svéráznou typografickou úpravu.
Jiný básník:
Petr Česvina
(*1966, Horní Slavkov). Copywriter na volné noze, žije v Praze. Jeho specializací jsou rýmované slogany a přiběhy, které si u něj značky a agentury objednávají pro menší příležitostné kampaně a tisky. Mezi jeho nejznámější práce patří billboardy "S ČEZEM za kamna vlezem" a rozhlasový spot "Moje máma, ta je chytrá. Převedla nás do Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra".
Jeho báseň:
Student Agency
Za trochu lásky šel bych světa kus
naštěstí jezdí žlutý autobus
Mohamed Bin Vokatý
(* 1971, Hostýn). Vystudoval fakultu strojní VUT v Brně. V letech 1992-1997 pracoval jako náměstek ředitele továrny na uzavřené klimatizované motocykly ve Spojených arabských emirátech. Zde také konvertoval k saláfistické verzi islámu, jejímž je v Česku nejznámějším propagátorem. Věnuje se výchově dětí v olomouckém Islámském centru. V roce 2018 vydal vlastním nákladem jako interní tisk sbírku Aprílová škola džihádu, která unikla na veřejnost.
Mešita
V mešitě je krásně
ve škole je hnusně
píšou se tam písemky
zkouší se i ústně
Přijmi džihád!
Imám
Mám rád našeho imáma
je lepší než táta
i máma
Přijmi džihád!
Aleš Přástevník
(* 1968, Kolín). Otec pěti dětí, člen katolického undergroundu, po revoluci aktivní v Pražské obci kolem tajně vysvěceného biskupa Jana Konzala. Spoluzaložil ekumenické Centrum adoračního heavy metalu a pravidelně vede kurzy katolické tantry. Píše krátké veršované glosy k obecné duchovní a životní situaci člověka ve 21. století, které shrnul do výboru Jak se plaší Mesiáši (Oktuaginta, 2018).
x x x
Láska narozená v seně
visí na kříži
V dálce šoustaj pastýři
x x x
Zdrávas, Královno
stojí to za hovno.
* * *
17264
Diskuse