
Británie: Petici za úplné zrušení brexitu podepsalo od středy večer více než 5,65 milionu lidí
24. 3. 2019
čas čtení
3 minuty
Aktualizace: Podle komentátorů petice vyvrací mýtus, že proti brexitu a pro setrvání Británie v EU jsou pouze lidé s vysokoškolským vzděláním a obyvatelé multikulturních velkých měst.
Aktualizace: Mezitím byla vytvořena zajímavá automatická stránka, která ukazuje, kolik signatářů petice pochází z kterého volebního okrsku. V prvních deseti "nejevropštějších" britských volebních okrscích se počet signatářů pohybuje už kolem 30 procent voličů. Odborníci poukazují na to, že to výrazně přesahuje limit, který musí místní voliči přesáhnout, mají-li dosáhnout odvolání aktuálního poslance. Zajímavé.
Five million people signed the petition to revoke article 50. Impressive! #petitiontorevokearticle50 https://t.co/T5eT7fdz3Y
— Guy Verhofstadt (@guyverhofstadt) March 24, 2019
Od poněkud šíleného středečního televizní projevu Theresy Mayové,
která obvinila parlament z "nezodpovědnosti", tvrdila, že "stojí na
straně lidu" a "lid si přeje brexit", podepsalo petici za úplné zrušení brexitu 5,65 milionu lidí. Úřad
premiérky v Downing Street se ve čtvrtek vzdorně vyjádřil, že Mayová
"bude realizovat podle přání lidu brexit" a probrexitová konzervativní
poslankyně Andrea Leadsome řekla dokonce v parlamentu, že "až petice
dosáhne 17 milionů podpisů" (tolik lidí hlasovalo v roce 2016 pro
brexit) "budeme o ní v parlamentě třeba uvažovat". Takovéto vzdorné
výroky jen vedou k zvýšení počtu podpisů na petici, kterou lidé
podepisovali rychlostí až 2000 podpisů za minutu - parlamentní petiční
server během čtvrtka opakovaně kolaboval, podle technických správců
především si s náporem signatářů neporadilo počítadlo - které nyní
neaktualizuje počet podpisů průběžně, ale vždy jen po určité době.
Aktivisté na Twitteru poukazují na to, že petice není referendum - a že žádná petice podporující brexit, kterou by podepsalo pět milionů lidí, neexistuje.
Stránky společnosti BBC konstatují, že petice
zřejmě měla dosud na britské politiky alespo určitý minimální dopad:
Dosud byla revokace článku 50 Lisabonské smlouvy a zrušení brexitu pro
poslance a politiky zcela tabu. To se teď (trochu) změnilo a o této
možnosti se už hovoří.
Vzhledem k stále rostoucímu počtu signatářů začíná petice stoupencům brexitu hrozit, že se stane pádným argumentem pro setrvání Británie v EU. Proto se začínají objevovat pokusy ji zdiskreditovat. Nigel Farage tvrdil v pátek ráno v britském rozhlase bez důkazů, že petici ovlivňují "podpisy z Ruska". Není to pravda. Na sociálních sítích se šíří fake news, že je možné petici podepisovat mnohonásobně falešnými jmény, anebo že se stala obětí útoku botů. Aní jedno není pravda: každý podpis musí signatář potvrdit kliknutím na odkaz, který mu systém zašle na jeho soukromou emailovou adresu. To podle odborníků vylučuje možnost, aby se stala petice obětí botů. Je sice možné, aby signatář podepsal petici znovu jiným jménem a uvedením jiné emailové adresy, ale správci parlamentního petičního serveru bedlivě sledují, zda takové mnohonásobné podpisy přicházejí z jediné IP adresy. Zatím se to neděje. Veškeré takové pokusy o podvod eliminují.
45321
Diskuse