ANGLIE:

V Londýně soudili drastický případ sexuálního násilí na dětech, páchaného přistěhovalci, mezi nimi i Čechy

16. 1. 2014

čas čtení 5 minut



Diskusi o imigrantské problematice poněkud zdramatizoval případ v jihoanglickém anglickém katedrálním městě Peterborough. U londýnského soudu v Old Bailey byl ve středu odsouzen gang mužů a mladíků, kteří drasticky násilným způsobem sexuálně zneužívali nezletilé dívky. Většina britských médií neuvedla etnicitu pachatelů ani obětí, avšak Channel Four News ve své rozsáhlé reportáži k této otřesné záležitosti v rámci diskuse o přistěhovalectví jejich etnicitu citoval, i když, jak zdůraznila jak britská policie, tak interviewovaná předsedkyně místního komunálního úřadu, etnická příslušnost v případě nehrála roli. Nicméně hlavním šéfem gangu byl třiatřicetiletý Kurd Hassan Abdullah.

Shledáni vinnými byli dále osmnáctiletý český Rom Zdeno Mirga a tři další romští teenageři z České republiky a ze Slovenska, jejichž jména musejí z právních důvodů zůstat utajena. Obětí drsného sexuálního násilí bylo pět dívek ve věku od 12 do 14 let. Tři oběti byly české Romky, dvě další oběti byly Britky. Terčem nejextremnějšího sexuálního násilí se stala dvanáctiletá dívka s mentální problémy, která má duševní schopnosti šestiletého dítěte. Policie vyšetřuje celou řadu dalších obdobných případů, kdy jsou podezřelými osobami členové mezinárodních gangů, nikoliv jen Češi či Slováci, skutečnost, že v tomto případě byli čtyři obžalovaní z České republiky a ze Slovenska a v místě byli známi pod českým názvem "Malý gang", je víceméně náhodná. V městě Peterborough žijí dnes přistěhovalci až ze 100 zemí světa.

Jak můžete zhlédnout v přiloženém zpravodajském klipu z Channel Four News, britská televize interviewovala k věci i místního policistu, českého Roma Petra Toráka z Cambridgeské policie, který konstatoval, že místní romská komunita je případem šokována, nebo v romské komunitě jsou ženy nesmírně ctěny, mají matriarchální postavení.

Egypťané hlasovali pro vojenský režim

16. 1. 2014

čas čtení 3 minuty

Egypťané v referendu podle prvních výsledků s velkou převahou hlasovali pro návrh nové ústavy. Hlavnímu veliteli armády generálu Abdalu Fattáhovi al-Sisimu se tak otvírá cesta ke kandidatuře na prezidenta. Státní zdroje hlásí, že pro návrh se vyslovilo zhruba 90% zúčastněných voličů.

Bulharsko chce obtěžovat média a nevládní organizace v ruském stylu

16. 1. 2014

čas čtení 1 minuta

Návrh revidovaného trestního zákoníku vyvolal v Bulharsku velké pozdvižení. Zástupci médií jsou konsternováni omezením práva pořizovat fotografie veřejných činitelů. A lidskoprávní aktivisté vystupují proti paragrafu, který říká, že bulharský občan pracující pro "cizí stát nebo cizí organizaci nebo organizaci operující pod cizí kontrolou, který republice způsobil újmu, bude uvězněn na dva až osm let".

V Novinkách neumějí překládat z angličtiny

16. 1. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Ve zprávě o odsouzení mladíků a mužů z města Peterborough, kteří terorizovali a sexuálně zneužívali dvanácti až čtrnáctileté dívky, napsaly Novinky.cz toto:

Detektiv Gary Ridgway k případu řekl, že si gang vybíral snadno dostupné oběti a zacházel s nimi nevybíravě: "Oběti, které měly i pouhých 12 let, byly podrobeny děsivým příkazům, prokázaly ale obdivuhodnou sílu během procesu, zvláště když poskytovaly svědectví soudu."

V angličtině zní originál takto:

"The victims, who were as young as 12-years-old, were subjected to horrific ordeals. But they have shown incredible strength throughout this process: in particular by giving evidence at court in order to bring these people to justice."

Zdroj: ZDE

Slovo "ordeal" znamená česky "těžká zkouška", "zkouška ohněm". Oběti tedy byly podle detektiva podrobovány "těžkým zkouškám", nejlépe ještě "strašlivému utrpení". Slovo "příkaz" se anglicky řekne "order", ale to zjevně není "ordeal". Pozor na český tisk. Vymýšlí si.

Přijme Miloš Zeman uzbeckého vraha, který vaří své odpůrce zaživa?

15. 1. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Photo Credit: stocknewsusa via Compfight cc

Podle andižanského informačního serveru má zanedlouho přijmout prezident Miloš Zeman během jeho návštěvy v ČR uzbeckého diktátora a vraha, který zabíjí své odpůrce vařením zaživa, prezidenta Islama Karimova.

Andižanský portál informuje, že Karimov v roce 2014 uskuteční už svou druhou cestu do České republiky. Cílem je "upevnit hospodářskou spolupráci". Poprvé byl Karimov v ČR roku 1997 a tehdy také navštívil Miloše Zemana.

Islam Karimov je jedním z nejodpornějších a nejvražednějších diktátorů na celém světě, upozorňuje Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch. Jeho režim je založen na systematickém mučení svých odpůrců, na nucené práci dětí a na naprostém útlaku svobody projevu a svobody shromažďovací. Je to prezident, který nařídil svým bezpečnostním jednotkám, aby střílely těžkými zbraněmi do davu neozbrojených demonstrantů (Andidžan r. 2005). Zeman takového člověka zve do ČR na oficiální návštěvu?

S politováním je nutno dodat, že uzbeckého vraha hostila i Evropská unie. Podle serveru Wikileaks konstatovala v interním dokumentu americká vláda, že Uzbekistán je mučírna, ale musíme s ním udržovat dobré styky.

Má opravdu Miloš Zeman zapotřebí, aby si pošpinil svou pověst přijetím tohoto vraha?

POPULISMUS:

Britský ministr financí se snaží mluvit "lidově"

16. 1. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Členové současné britské vlády jsou tak trochu jako děti. Jsou to relativně mladí muži z milionářských rodin, produkty drahých soukromých internátů, kteří žijí v luxusní bublině, zcela mimo kontakt s normálním životem a světem, takže nerozumějí vůbec ničemu. Do určité míry existuje paralela se situací v české Poslanecké sněmovně, kde poslanci také léta čachrují jen mezi sebou a vazbu na normální život země vůbec nemají, netuší, která bije a co si myslí normální občan. Je k nevíře, jak se mohl takový omezenec, jako britský premiér David Cameron, vůbec uplatnit v politice. Vždycky když slyším v televizi jeho nesmysly, mám pocit, že na mě mluví jakýsi arogantní teenager, neznalý ničeho.

V britském vazebním středisku zemřel čtyřiaosmdesátiletý Kanaďan v poutech

16. 1. 2014

čas čtení 1 minuta

Ve vazebním středisku pro přistěhovalce v britském městě Harmondsworth, které provozuje pro stát soukromá firma, drželi smrtelně nemocného čtyřiaosmdesátiletého Kanaďana tak dlouho v poutech, až zemřel. Zaměstnanci vazebního střediska ignorovali lékařskou zprávu, která konstatovala, že čtyřiaosmdesátiletý muž je v tak špatném zdravotním stavu, že nemůže být ani vězněn ani deportován a potřebuje sociální péči.

Polsko vystupuje stále kritičtěji proti Británii

15. 1. 2014

čas čtení 2 minuty

Mezi britským premiérem Cameronem a polským ministrem zahraničí vznikla válka slov v důsledku napětí ohledně zákonů Evropské unie, které zaručují občanům právo pracovat v EU bez ohledu na hranice,píše hospodářský deník Financial Times. Z konfliktu, kdy Cameron mimo jiné pohrozil, že plánuje Polákům pracujícím v Británii zrušit právo na státní přídavky na děti, pokud jejich děti žijí v Polsku, vyplývá, že mezi Polskem a Británii, kdysi přirozenými spojenci, vzniká rostoucí propast.

Konflikt mezi různými druhy osobní svobody

16. 1. 2014 / Miloš Kaláb

čas čtení 13 minut

Všechny svobody, které svým občanům poskytují demokratické státy snad nelze ani vypočítat. Svoboda projevu, svoboda přesvědčení, svoboda náboženská, svoboda shromažďování, svoboda nosit nabité střelné zbraně, svoboda bránit svůj majetek, svoboda podnikání, svoboda pohybu čili svoboda cestovat, svoboda od obtěžování státem, svoboda ucházet se o funkce v politickém aparátu státu, atd. atd. Dalo by se říci, že každému svobodnému všechno svobodné. Prostě ideál svobody - a přece to často skřípe. Jsou si všechny svobody rovny nebo jsou některé "rovnější"? V září 2013 došlo v kanadské provincii Ontário k situaci, kterou popsala řada reportérů a analyzovala řada analytiků. Údajně se jednalo o narušení náboženské svobody univerzitního studenta, ale jisté to není.

Černobíle po česku

16. 1. 2014 / Pavel Kopecký

čas čtení 2 minuty

Mnohokrát jsem politiku Miloše Zemana kritizoval, ovšem když nadešlo druhé kolo prezidentských voleb, jeho vítězství jsem považoval za společensky vhodnější, než kdyby triumfoval Karel Schwarzenberg. Mimo jiné proto, neboť bylo zjevné, že s jeho usazením na Pražském hradu by prohnilý, neschopný a skomírající kabinet Petra Nečase získal pádnou podporu shůry. Dirigovanou navíc z Ministerstva financí.

Debata

16. 1. 2014

čas čtení 4 minuty

Zpravidla nechávám moudřejším analytikům, moderátorům a dopisovatelům, co jejich jest a politické rozbory a úvahy nechávám na nich. Nicméně dnes mi to nedá, abych jim tak nějak nevlezl do zelí. Shlédl jsem totiž debatu na ČT 24, ve které pánové Okamura, Dienstbier a Pospíšil, vyjadřovali svoje stanoviska k zaklínadlu poslední doby, kterou je referendum, píše Jiří Kimla.

Rasistický článek

16. 1. 2014

čas čtení 4 minuty

Romové nechtějí pracovat a jen by zneužívali sociální dávky. A kradou. Zlobí se na ně bílí. Nedávno jsem byl pracovně v Olomouci a zbyl i čas na procházku tím krásným městem. Přes ulici najednou s křikem přeběhla skupinka snědých dětí. Paní, která šla za mnou zpomalila, snad aby se s temperamentními školáky nesrazila a pak sykla: "To je hrozné! Měli by to střílet!" Spontánně jsem se na ni podíval, jak to myslí. V očích měla skutečnou zlost, píše Michal Mikulenka.

Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži -- názor a osobní přesvědčení ještě není důkaz o vlastnictví církve

16. 1. 2014 / Jiří Baťa

čas čtení 10 minut

Pan Jan Ziegler se velmi razantně a rozvášněně jal obhajovat oprávněnost žádosti olomouckého Arcibiskupství, které požádalo o vydání arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži . Velmi emotivně, přesvědčivě až agresivně popisuje stav věci, čímž dává věci patřičný patos, vážnost, ale dává tomu i tzv. občansko-právní (rozuměj postoj nenávistných protikatolických fanatiků versus důkazy o vlastnictví církve) rozměr, který nebo které vnášejí do požadavků církve jisté pochybnosti, nejasnosti ale hlavně nedostatek důkazů.

Problémový typ

16. 1. 2014 / Miroslav Vejlupek

čas čtení 3 minuty

Tramvaj se opět rozjela a noví cestující uspěchaně dosedli na volná místa. Také k Evě přistoupil postarší pasažér:

"Je tady volno, slečno?"

"Paní," zasmála se Eva. Polichoceně ovšem.

"Ale je tady volno, viďte?"¨

"Je. Já stejně za chvíli vystupuju." Dělal na ni skvělý dojem. Sice už dobře padesátník, ale navoněný, uhlazený, způsobný, příjemno dívat se na něho.

On z ní asi neměl jiný pocit. "Kampak jste se vydala?" zeptal se po plzeňsku.

"Na pracák."

Po novelizaci exekučního zákona smějí exekutoři vymáhat od obou manželů i dluh, který vznikl jednomu z nich dávno před sňatkem

15. 1. 2014

čas čtení 1 minuta

To, co je uváděno v tomto článku je znění §42 Exekučního řádu před novelizací, píše Matěj Rak.

Znění před novelizací :

§42

(1) Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze provést také tehdy, jde-li o vymáhání závazku, který vznikl za trvání manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že bylo rozhodnutím soudu zrušeno společné jmění manželů nebo zúžen jeho stávající rozsah nebo že byl smlouvou zúžen rozsah společného jmění manželů, že byl ujednán režim oddělených jmění nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství.

Po novelizaci je znění

§ 42

(1) Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze vést také tehdy, jde-li o vymáhání dluhu, který vznikl za trvání manželství nebo před uzavřením manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že bylo rozhodnutím soudu zrušeno společné jmění manželů nebo zúžen jeho stávající rozsah nebo že byl smlouvou zúžen rozsah společného jmění manželů, že byl ujednán režim oddělených jmění nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství.

Je děsivé, jak se legislativa mění bez jakékoli diskuze s voliči na objednávku státem posvěcených korzárů...

Tři britské celebrity stanuly před soudem za historické sexuální násilí

15. 1. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Britský tisk je plný informací o soudních procesech s třemi známými a dlouholetými celebritami, obviněnými z historického znásilňování nezletilých dětí, k němuž mělo docházet od šedesátých let. Na lavici obžalovaných zasedl Bill Roache, dlouholetá herecká hvězda populárního televizního seriálu Coronation Street, v němž Roache hrál po celá dlouhá léta od jeho vzniku v šedesátých letech, dále Dave Lee Travis, někdejší populární diskdžokej rozhlasové stanice BBC Radio 1, která vysílá rockovou hudbu, a národem milovaný moderátor televizních programů pro malé děti Rolf Harris.

Britský ministr financí dává ultimátum EU:

Zreformujte se, anebo Británie odejde

15. 1. 2014

čas čtení 1 minuta

Britský ministr financí ve středu pronese v Londýně projev, v němž hodlá varovat Evropskou unii: Zreformujte se, anebo Británie zruší své členství v EU. Přibližně 100 konzervativních poslanců poslalo dopis premiéru Davidu Cameronovi, v němž požadují, aby měla Británie právo vetovat všechny zákony EU. To by ovšem zlikvidovalo předpisy evropského společného trhu, které vypracoval stoupenec Margaret Thatcherové lord Cockfield a zabránil tím Francii vnucovat Evropské unii svá ochranářská opatření tím, že odebral jednotlivých státům právo veta.

Osborne v dnešním projevu tvrdí, že současný status quo v Evropské unii "odsuzuje občany Evropy k trvalé hospodářské krizi a pokračujícímu úpadku". Podle Osborna trpí Evropská unie chronickou absenci konkurenceschopnosti a evropská ekonomika posledních šest let stagnuje, zatímco ekonomika Indie vzrostla o třetinu a ekonomika Číny vzrostla o 50 procent.

"Lituji", aneb Kambodžské dobrodružství Alaina Badioua

15. 1. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Poválečné dějiny Kambodže zůstávají poněkud ve stínu jiných dekolonializovaných zemí, kde bylo podstatně větší "horko". V roce 1953 se země po vyhlášení nezávislosti na Francii stala konstituční monarchií a nic dramatického se tu dlouho nedělo. V době války ve Vietnamu král Norodom Sihanuk aplikoval politiku neutrality, ačkoliv v praxi se choval k Vietnamcům vstřícně. Byl svržen vojenským převratem v roce 1970. Nový Lon Nolův režim rychle získal podporu USA a k Vietnamcům využívajícím kambodžské území se začal chovat nepřátelsky.

Rusko vyhostilo novináře, který kritizoval Putinovu "válku s teroristy"

15. 1. 2014

čas čtení 5 minut

Rusko poprvé od skončení studené války vyhostilo amerického novináře žijícího v Moskvě. Tento krok patrně před olympiádou v Soči poškodí vztahy mezi oběma zeměmi.

Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) také v poslední době stále častěji odmítá žádosti o vízum západním akademikům, kteří chtějí zemi navštívit, pokud jsou jejich publikace považovány za "nepřátelské".

Česká televize opět hrubě selhává ohledně blízkovýchodního konfliktu

15. 1. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Účast českého premiéra v demisi a ministra obrany v demisi na státnickém pohřbu Ariela Šarona nebyla ničím neobvyklým, nicméně trapné lavírování české vlády před pohřbem Nelsona Mandely ukázalo, kam po ideologické linii patříme. Veřejnoprávní televize pozadu rozhodně nezůstala, třebaže prostoru pro vyvážené či doplňující informace bylo dost.

O jednosměrnou cestu na Mars se uchází 75 Kanaďanů

15. 1. 2014 / Miloš Kaláb

čas čtení 4 minuty

Nevýdělečná organizace Mars One sídlící v holandském městě Amersfoort sdělila, že je v jejím seznamu zájemců o jednosměrnou cestu na Mars více než 200 tisíc občanů na celém světě. Toto číslo zahrnuje i 8 243 uchazečů z Kanady. Průměrný věk všech uchazečů je blízký 35 rokům. 

Křeč

15. 1. 2014 / Ladislav Hinner

čas čtení 5 minut

Psal se rok 2002 a tehdejší poslanec JUDr. Stanislav Křeček pln optimismu a kuráže napsal ve Večerníku PRAHA článek "Bytové družstevnictví vyžaduje zásadní změnu". Snad mi autor promine, že zde cituji podstatnou část jeho tehdejšího vyznání. Po mých tehdejších prvních zkušenostech ze svévolemi vedení našeho bytového družstva to znělo jako rajská hudba, za jejíž zvuků dopluje družstevnictví do klidných vod.

Černé deníky: Vazba Martina Heideggera na nacismus nebyla náhodná

15. 1. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Jak redakci nedávno upozornil pan Uwe Ladwig, v Německu se před březnovým vydáním "Černých deníků" filosofa Martina Heideggera začíná znova psát o vazbě tohoto myslitele na nacismus. Podle běžné verze šířené jeho příznivci (a opírající se i o slavný rozhovor pro Spiegel z roku 1966 s názvem Už jen nějaký bůh nás může zachránit; česky In: Filosofický časopis 39 (1991), č. 3, str. 400-405) si Heidegger zadal s nacismem jen krátkodobě a z víceméně vnějších důvodů. Deníky mají však definitivně dokázat, že tomu bylo jinak.

29176

Koutek reklamní tuposti:

Antisemit revival

15. 1. 2014 / Tomáš Koloc

čas čtení 2 minuty

Když jsem se před časem dočetl, že v Maďarsku jsou kromě protiromských útoků (na které jsme bohužel zvyklí i u nás) běžné i útoky na občany židovského původu, nedivil jsem se. S postupující atmosférou všestranné nejistoty, která se nejlépe "odreagovává" na etnické jinakosti (přesně tak to v Evropě začínalo ve 30. letech 20. století) se tyto "relaxační metody" ve stopové podobě začínají objevovat i v ČR. A to nikoli někde na periferii, ale v univerzitní menze jedné z nejstarobylejších pražských vysokých škol (tedy v místě, kde určitě vědí, že "židovský vepřový plátek" je nesmysl, protože vepřové maso je věřícím židům -- a to byli ještě v 19. století téměř všichni -- rituálně zapovězeno).

Přímá demokracie, morálka, svoboda

15. 1. 2014 / Leopold Kyslinger

čas čtení 14 minut

V článku k nedožitým 58. narozeninám PhDr. Milana Valacha, Ph.D. jsem použil úryvky z jeho knihy Svět na předělu, abych demonstroval prvořadou úlohu deficitu demokracie na morálním propadu a jednoznačný sklon neobčanské společnosti k absolutistické vládě. Stále častěji se ozývají hlasy požadující implementaci prvků přímé demokracie do existujícího systému. Snahy o "napřímení" české demokracie jsou dnes více než legitimní a odůvodněné. Už to není jen přání mít kvalitnější politický systém, nýbrž projev pudu sebezáchovy přesvědčených demokratů, kteří vidí, jak se jim demokracie ztrácí pod rukama. Jak se z vlivu občanů na věci veřejné stává opět vzdálená chiméra.

SKANDÁL:

Je pro Miloše Zemana postižení občana exekucemi diskreditační?

14. 1. 2014 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Pozoruhodná je argumentace Miloše Zemana, že neomilostní duševně postiženého a vážně nemocného občana, mj. i proto, že "na něho a jeho rodinu byly vyhlášeny desítky exekucí". Všichni vědí, že český zákon o exekucích je nespravedlivý a existenčně likvidační. Je alarmující, pokud ho tímto výrokem Zeman schvaluje.

Zdá se, jak na to poukázali už mnozí, že Zeman prostě nemá na Pražském hradě dostatečně odborné zázemí a o důležitých věcech rozhoduje střelbou od boku a diletantsky.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2013

14. 1. 2014

čas čtení 2 minuty

V prosinci 2013 přispělo finančně na Britské listy 234 osob bankovním příkazem celkovou částkou 73 570,95 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v říjnu 2013 částkou 2419,46 Kč.

Zůstatek byl koncem prosince 2013 372 181,08 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

35009