Čtvrteční všeobecné volby v Británii přivodí v té zemi hlubinnou, seismickou změnu

4. 5. 2015

čas čtení 5 minut

Parlament se brzo bude muset zabývat velkými otázkami, které posledních pět let ignoroval: bezpečností Británie v rozpadávajícím se světovém pořádku, její hospodářskou identitou, jejím modelem sociální spravedlnosti a zejména, jak má fungovat demokracie a právo v éře nezvladatelných globálních elit a koaličních vlád.

Čtvrteční všeobecné volby povedou znovu k vzniku zcela nerozhodného parlamentu v systému, v němž takové parlamenty nevznikaly. Tentokrát dojde k zásadní existenční krizi britské ústavy i Velké Británie jako politické entity, s níž si žádná současná britská politická strana nedokáže poradit, píše Paul Mason.

Rozhovor Britských listů 3:

Česká republika jako Exekutistán?

1. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Jak to vypadá dnes v České republice s exekucemi? Rozhovor s redaktorem deníku Právo Jindřichem Ginterem, který se touto problematikou zabývá systematicky.Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. května 2015.

K tomu: "Lidí s více exekucemi dramaticky přibývá, běžně jich mají na krku přes deset" ZDE

Proč jsou Izraelci z Etiopie tak rozzlobení?

4. 5. 2015

čas čtení 6 minut

Izraelská policie včera v Tel Avivu tvrdě zasáhla proti demonstraci etiopských přistěhovalců, kteří kritizovali policejní brutalitu. List Haaretz zpovídal některé z účastníků akce a ptal se na jejich motivaci.

Na Pražském hradě už nejsme doma

4. 5. 2015 / Marek Adam

čas čtení 2 minuty

Při formování vlasteneckého vědomí nelze ve výuce dějepisu opomenout návštěvu národních kulturních pokladů. Jenže - jak lze vést naši mládež k vlastenectví, když např. na Pražském hradě vznikl sprostý „kasovní systém“, kde žáci z českých škol platí poplatky třeba jen za to, že vystoupí z autobusu na ulici?

Báseň stařenky na pouti světem

4. 5. 2015 / Ivan Sommer

čas čtení 4 minuty

V pozůstalosti staré ženy, která zemřela v léčebně dlouhodobě nemocných ve Skotsku nedaleko Dundee, sestry nalezly báseň, kterou si předávaly mezi sebou, až byla posléze zveřejněna v místním časopisu. r.1973. Báseň počala svoji pouť světem ze Skotska přes Irsko, dostala se až do Austrálie.

O ponožkách a lidech

4. 5. 2015 / Miroslav Tejkl

čas čtení < 1 minuta

Beletrii čtu čím dál míň ...

I v případě těch severských románů, které jsem měl za minulého režimu tak rád (tehdy to ale byli JENOM Wahloo-Sjowaloová - asi deset knih ... a nic víc), zůstalo po r. 1989 v podstatě jen u trilogie Milenium (Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která ....) s nezapomenutelnou výtržnicí Bětkou Salanderovou, burlesek o „Stoletém staříkovi, a „Analfabetce, která uměla počítat“...

Nové boje na Ukrajině vyvolávají útěk civilistů

4. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Minulý týden zemřelo osm ukrajinských vojáků a dalších čtyřicet bylo zraněno. Jde zatím o nejsilnější boje od podepsání minských dohod. Další civilisté se dávají na útěk a situace zpochybňuje životaschopnost únorového příměří.

„Za Stalina, za vlast!“ Jasný apel i po 70 letech na adresné díkuvzdání?

4. 5. 2015 / Miloš Dokulil

čas čtení 15 minut

Možná jen ty nejstarší pamětníky mezi námi ještě napadne, jak se po léta opakovalo, i po té kruté válce, s jakým heslem na rtech umíraly tisíce, ne-li miliony sovětských vojáků během druhé světové války. Jako kdyby byl tehdy automaticky především Stalin klíčovým strůjcem spojeneckého vítězství nad nacismem a fašismem. Třeba hned poukazem na ty nesmírné oběti, které to vítězství sovětský lid stálo. Uvádí se 20 milionů obětí jenom na frontách; kromě dalších civilních ztrát.

Chandru ve společnosti může zvrátit pouze vzdělávání a odvaha

3. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Pan Kartous konstatuje normalizaci dnešní mládeže, ale otázka, kdo by je k aktivnímu občanství měl vést?, píše pan Luděk Šnirch. Pan Kartous vylučuje rodiče vyrůstající v normalizaci (i když snad nemluví o 100 % rodičů, tak naivní snad není). Stát (= politici) to taky nebude, tomu to vyhovuje. Školství? Řada učitelů taky řeší jen svůj život a své jistoty, nic okolo je nezajímá, bojí se říci svůj názor. Odbory? Ty řeší jen svou budoucí politickou kariéru (až na výjimky). Internet je určitě šance.

Protesty v ulicích, které hrozily kulkou, nahradily "likes" hrozící nanejvýš hemoroidy

Diagnóza dvacetiletých: normalizovaní, sociálně mrtví lidé

3. 5. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

V nedávném rozhovoru se Mikuláš Bek, znovuzvolený rektor Masarykovy univerzity svěřil s názorem, že čeští vysokoškoláci jsou v porovnání s těmi v západní Evropě naprosto nekonfliktní. Měli bychom zbystřit, když si rektor univerzity "stěžuje", že se studenti nebouří a neokupují kanceláře akademických představitelů. Konformní identifikace dnešních studentů zakládá na chmurnou předpověď do budoucna. Tito lidé nechtějí svět okolo sebe měnit, chtějí se mu přizpůsobit. Ve světě, jenž více než kdy jindy dovoluje jít svou vlastní cestou, chtějí jít po těch cestách, které už někdo před nimi prošlapal. A pokud už se domnívají že jdou vlastní cestou, ani si nevšimnou, že je někdo obezřetně vede. Hrozí, že tito normalizovaní lidé vytvoří z této společnosti jeden z mnoha mrtvých atolů v oceánu globalizovaného světa.

Válka, která neskončila

3. 5. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 33 minut

Ani padesát let po válce ve Vietnamu nemůžeme konstatovat, že by skutečně byla u konce. Stále se v důsledku chemické kampaně zahájené na začátku války rodí postižené děti.

Vydáváme ke čtyřicátému výročí ukončení vietnamské války článek, který původně vyšel v BL dne 3. 8. 2012.

Učitelé v roli štvané zvěře nemohou zvládnout integraci zanedbaných dětí do škol

Ekonomická segregace je pro budoucnost závažnější než rasová

2. 5. 2015

čas čtení 4 minuty

Text Boba Kartouse o iracionálním přístupu kritiků vzdělávání romských dětí v běžných školách hodnotím lépe než předchozí, píše čtenářka Blažena Švandová, přesto v něm chybí cosi podstatné. Když říkám jsem pro inkluzi (A) musím taky říct (B): potřebujeme mít ve školách větší počet učitelů a asistentů, a to dobře zaplacených a nepřetěžovaných.

Korupce se děje před tím, než je smlouva uzavřena

Představa, že zveřejňování smluv omezí korupci, je bláhová

2. 5. 2015

čas čtení 2 minuty

Nechci Vám kazit iluzi, ale jsem přesvědčen, že zákon o registru smluv v boji proti korupci moc nepomůže, píše čtenář, jehož identitu vzhledem k předchozí neblahé zkušenosti s upozorněním na korupční jednání nezveřejňujeme, v reakci na článek o snaze poslanců ČSSD, ODS a KSČM oddálit přijetí zákona o registru smluv. Pár let se motám okolo veřejných zakázek a z předchozího zaměstnání jsem byl vyhozen, protože jsem upozornil na korupční zakázku. Naopak jsem přesvědčen, že tento zákon vymysleli sami korupčníci, protože jim nevadí a boj proti korupci se i díky tomuto zákonu dostává na slepou kolej.

Komerční Majáles pokořen!

1. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Tisková zpráva

Byznys nám ukradl Majáles, my jsme mu ukradli májku! Dnes kořist přineseme na pravý studentský Majáles do Karolína. Ať žije autentická studentská kultura!

V noci ze čtvrtka na pátek 1. 5. byla ukradena májka pražskému komerčnímu majálesu skupinou aktivistů. Jejich motivací bylo upozornit na smysl tradiční ho pojetí studentského majálesu, který má a vždycky měl provokovat vrchnost, status quo, mainstream. Bohužel jsme v několika posledních letech svědky neuvěřitelného zneužití tohoto principu ve prospěch soukromého obohacování se. Komerční majáles nemá s autentickou studentskou kulturou nic společného. Je předražený a konformní. Májka byla symbolicky odnesena na místo dění skutečného, studenty pořádaného majálesu, do Karolína – centra Univerzity Karlovy na Ovocném trhu.

Solidarita

Ropný faktor

30. 4. 2015 / Ilona Švihlíková

čas čtení 10 minut

Bloomberg vydal nedávno analýzu, která ukazuje, jak moc ztrácejí, či získávají významní světoví aktéři při současných nízkých cenách ropy. Ropný faktor se ovšem nedotýká jen fiskální pozice ropných ekonomik. ZDE

Proč česká nižší střední třída iracionálně podporovala rovnou daň

Na hranici mezi elitou a lůzou

30. 4. 2015 / Amelie Horská

čas čtení 6 minut

Ty jo, při dojíždění vlakem se musíš hodně setkávat s lůzou, co? Hned jak jsem ty slova slyšela, tak mi došlo, že tahle věta se mi ani trochu nepovedla. Vůbec. Snažila jsem se to rychle zachránit: Já sama jsem dojížděla 8 let, a děsně mě ubíjelo, když jsem musela poslouchat ty řeči o tom, co se zrovna stalo v Ordinaci v Růžový zahradě, anebo kolik stojí vepřová kýta. OK, čím dál horší. Nejen, že jsem se přiznala k tomu, že poslouchám cizí rozhovory ve vlaku a ještě si myslím, že jsem taková frajerka, že mám právo je soudit, ale použila jsem typický postoj intelektuálních snobů.

První projekt svého druhu ukazuje ohniska rozvoje vzdělávání, zdraví, občanského rozvoje a sociální rovnoprávnosti

Jak vypadá krajina sociálních inovátorů v ČR

30. 4. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Mezinárodní organizace Ashoka, která podporuje síť sociálních inovátorů v různých zemích světa, představila mapu sociálních inovátorů ČR. Jde grafické zpracování z průzkumu, které ukazuje ohniska a vztahy v několika oblastech občanských aktivit a sociálního podnikání, zejména v oblasti vzdělávání, zdraví, občanský rozvoj, sociální a ekonomické rovnoprávnosti.

Otevřený dopis pořadatelům Plzeň 2015:

Upusťte prosím od pořádání festivalu Dny Jeruzaléma

1. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

tisková zpráva

Dny Jeruzaléma jsou součástí politické strategie státu Izrael zajistit legitimizaci nezákonné anexe Jeruzaléma, čemuž napovídá i fakt, že se na jeho pořádání budou spolupodílet úřady státu Izrael. V rámci festivalu Dny Jeruzaléma je tedy česká veřejnost mylně informována a účelově zapojována do velmi kontroverzní politické hry, pro kterou by Vaše akce Plzeň 2015 nebyla ničím jiným než jen dalším hracím polem.

Pořadatelé akce Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury mají odpovědnost vůči české veřejnosti. Ta má právo být správně informována a nebýt jednostranně manipulována. Jiné země Evropy si tuto odpovědnost vůči veřejnosti uvědomují. Například na začátku března tohoto roku zakázaly britské úřady šíření reklamy, která zobrazuje město Jeruzalém jako izraelské město. V roce 2012 byla v Británii zakázána distribuce turistické reklamy, která obsahovala mapu zobrazující okupovaná palestinská území Západního břehu Jordánu a Východního Jeruzaléma jako součásti Izraele.

Kompletní prohlášení s podpisy signatářů ZDE

Proč Rusko "musí" preventivně okupovat Pobaltí

30. 4. 2015

čas čtení 7 minut

Prezident Centra systémové analýzy a prognózování politolog Rostislav Iščenko - z okruhu vlivného "Izborského klubu", v jehož vedení působí mj. vicepremiér pověřený řízením vyzbrojování Dmitrij Rogozin - zveřejnil na webu NewsBalt.ru analýzu zdůvodňující, proč Rusko musí "preventivně" obsadit Pobaltí.

Schválit 150 km/hod poslanci umí, zveřejňování smluv je problém

Proč čeští politici nechtějí vykořenit korupci?

30. 4. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Druhým čtením ve sněmovně neprošel zákon o registru smluv, jehož smyslem je zvýšit transparentnost zadávání veřejných zakázek a předpokládanou perspektivou je omezit korupci v České republice. Politická jednání o zákonu trvají už déle než tři roky a i přesto, že premiér Sobotka slíbil jeho schválení do června, zákon zdá se štěpí politickou scénu podle těžko předpokládaného klíče...

Baltimore obnažuje nehezkou realitu dnešních USA

30. 4. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Fenomén policejního násilí a teroru ve Spojených státech píše další truchlivou kapitolu. Po půl roce byla v zemi opět nasazena Národní garda proti lidem, kteří tentokrát ve městě Baltimore masově protestují kvůli násilnému úmrtí dalšího Afroameričana. 25letý Freddie Gray, jehož smrt zachytila bezpečnostní kamera, zemřel v policejní vazbě na následky zlomeniny krčních obratlů, jež mu způsobili tamní policisté. Jeho rodiče vypověděli, že Gray měl páteř v oblasti krku poškozenou z 80 procent. Freddie Gray byl zatčen jen proto, že navázal oční kontakt s policistkou a dal se záhy na útěk. Při potyčkách, během nichž rozlícený dav demoloval obchody, ničil budovy a motorová vozidla, byly zatčeny až dvě stovky osob. Guvernér státu Maryland vyhlásil ve městě týden trvající výjimečný stav rozlícenému davu navzdory.

Zaplevelení reklamou

30. 4. 2015 / Ivo Barteček, Štěpán Cháb

čas čtení 5 minut

Je všude. Bliká na člověka při zapnutí internetu. Informuje, oznamuje, křičí z novin, časopisů. Stojí na ní prakticky celé televizní vysílání. Lemuje silnice, zírá na člověka z fasád domů. Mladí lidé ji nosí přetavenou do stylových nápisů na tričku. Je ve filmech, je v pohádkách. Je všude. Reklama a její chytlavé slogany, které se stávají nejčastěji citovanými moudry lidské existence.

John Angelos: Obyčejní Američané jsou v bezvýchodné situaci

29. 4. 2015

čas čtení 2 minuty

Poté co v Baltimoru vypukly protesty proti zabití pětadvacetiletého Afroameričana Freddieho Graye v policejní vazbě, hlasatel sportovního rádia Brett Hollander napsal na Twitteru, že demonstrace, které negativně ovlivňují každodenní život spoluobčanů, jsou kontraproduktivní. Provozní ředitel baseballového klubu Baltimore Orioles, který kvůli nepokojům sehraje odložený zápas před prázdným hledištěm, reagoval brilantní obhajobou protestujících.

Konec věku automobilů: Města se zbavují automobilové dopravy

29. 4. 2015

čas čtení 5 minut

Střed města Lyonu, u řeky Rhony.

Zatímco je Praha, která má vynikající integrovaný systém veřejné dopravy, každodenně ucpávána idioty, kteří jezdí se svými automobily do města, vytvářejí obrovskou míru znečištění ovzduší (v Praze se strašně práší) a blokují volný průjezd pro tramvaje a autobusy (zatímco městští radní proti tomu nedělají nic), mnoho měst po celém světě dospělo k názoru, že je daleko efektivnější mít ve městech daleko menší počet aut. Celosvětově tak dochází k radikálním změně v životním stylu měst. Co je důvodem?

Dokument popisuje vnitřní praktiky sekty, která je známá svými ambasadory mezi celebritami

Scientologická církev bojuje s HBO

30. 4. 2015

čas čtení 2 minuty

Společnost HBO natočila dokument o praktikách a vnitřních vztazích tzv. Scientologické církve, známé především díky celebritám mezi "věřícími", jako jsou herci John Travolta nebo Tom Cruise. V USA film vidělo více bez 5,5 milionů diváků, kritika se k němu vyjadřuje velmi pochvalně, na festivalu Sundance diváci tleskali ve stoje. Církev nyní bojuje proti vysílání filmu v UK, očerňuje tvůrce filmu a dokonce si kvůli tomu platí kampaň na Twitteru.

ODS stále podporuje mafiánský kapitalismus východního typu

29. 4. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Kolem dluhů a vymáhání dluhů se, myslím, musí neustále opakovat, že půjčování peněz není povinné a věřitel musí nést riziko, že se mu dluh nevrátí, když dlužník prostě nemá na to, aby dluh uhradil. Není např. možné dlužníka nutit k tomu, aby prodal svou ledvinu nebo své dítě, a není možné ho mučit, i když by to asi výrazně zrychlilo a „zefektivnilo“ exekuce. (Jen tak mimochodem si vzpomínám, že jsem nedávno četl článek v Project Syndicate, který chválil USA za možnost rychlého oddlužení lidí s neudržitelnými hypotékami, což prý výrazně pomohlo nastartovat americkou ekonomiku po hypotéční krizi: ZDE).

Skotští nacionalisté zřejmě získají ve Skotsku všechna poslanecká křesla

29. 4. 2015

čas čtení < 1 minuta

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění firmy Ipsos MORI pro skotskou komerční televizi STV vzrostla volební podpora pro skotské nacionalisty na 54 procent. Znamená to, že skotští nacionalisté zřejmě získají všechna poslanecká křesla ve Skotsku.

V tradičně labouristickém Skotsku poklesla volební podpora pro labouristy na 20 procent, konzervativci mají 17 procent, liberální demokraté 5 procent, zelení 2 procenta a euroskeptická strana Nigela Farage 1 procento.

Průzkum byl prováděn od 22. do 27. dubna a účastnilo se ho 1071 voličů.

Všeobecné volby se v Británii konají ve čtvrtek 7. května

Podrobnosti v angličtině ZDE

Paul Krugman: Obě hlavní britské politické strany po volbách dál poškodí ekonomiku

29. 4. 2015

čas čtení 1 minuta

Plány britských konzervativců i labouristů zahájit po květnových volbách nové kolo vládních škrtů se staly terčem ostré kritiky od držitele Nobelovy ceny Paula Krugmana. Ten varoval, že nové kolo škrtů zřejmě poškodí dosud velmi nedostatečné ozdravění britského hospodářství. Krugman poukázal na to, že růst britské ekonomiky se obnovil až poté, co britsk vláda v polovině minulého funkčního období svůj program škrtů.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2015

7. 4. 2015

čas čtení 2 minuty

V březnu 2015 přispělo 199 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 45 939,60 Kč dále .

Zůstatek byl koncem března 2015 179 819,02 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
25987