Kde jsou Masarykové naší doby?

26. 5. 2015 / Tomáš Hunčovský

čas čtení 13 minut

Čtenářům knihy Hlava XXII. od Josepha Hellera se při čtení titulku jistě vybaví asociace s Yossarianovou otázkou, kterou položil během výchovně vzdělávacího kroužku desátníkovi a Clevingrovi, a na níž nedostal žádnou odpověď, protože tázané naprosto vyvedla z míry. Ta otázka zněla: „Kde jsou Snowdenové minulých let?“. Snowden, jak známo, zahynul během náletu na Avignon, přičemž Yossarian byl tehdy poslední, kdo se u umírajícího chlapce v bombardéru nacházel a snažil se mu nějakým způsobem pomoci.

O překvapujících výsledcích polských prezidentských voleb

26. 5. 2015 / Tomasz Oryński

čas čtení 10 minut

Ještě nedávno všichni předpokládali, že Bronisław Komorowski si lehce zajistí vítězství i pro své druhé prezidentské funkční období. Proto se šéfové jiných stran ani nepokusili proti němu ve volbách postavit, aby nebyli spojováni s nezdarem. Jedinou výjimkou byl Janusz Palikot, jenže ten už nemá skoro žádnou stranu, která by ho podpořila. Opozici vůči Komorowskému tvořilo několik řadových poslanců, nebo dokonce lidi zvnějšku, kteří nejprve museli bojovat za to, aby je uznala jejich vlastní strana. Pak to byl obvyklý pravicový plankton a nezávislí aktivisté.

Má smysl, aby se Češi mezi sebou ujišťovali, že "jsou Západ"?

26. 5. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy plánuje na 9. června jednodenní konferenci na téma "Proč jsme Západ". Účastníci bohužel zastávají relativně jednotný směr myšlení, jsou jimi Martin Putna, Václav Bělohradský, Jiří Pehe, Štefan Füle, Dalibor Balšínek (!) a další, takže si zřejmě budou všichni notovat, že "Západ jsme".

Má to nějaký význam? Už název konference je výrazem dosti podstatného komplexu méněcennosti. Kdyby bylo Česko skutečně neproblematicky součástí Západu, takovéto konference by se nekonaly. Dovedete si představit podobnou konferenci na téma "Je Francie součástí Západu?" - Je to nemožné, že protože Francie součástí Západu právě je...

PŘEČETLI JSME:

Úřady v ČR odebírají děti rodičům, když rodiče nevydělají dost na ubytování

26. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

K níže citovanému článku dodává Michal Kment:

Odporný stát Česko opět v akci. Oba rodiče pracují, ale nemají ani na ubytovnu. A co udělá českej ouřada? Odebere dítě a rozbije rodinu. Přitom udržet dítě po ústavech vyjde stát tak na 40k měsíčně. Té rodině by pro odstartování stačilo tak 4x méně. Já to tu fakt nenávidím.

Rozhovor Britských listů 6:

Zaměstnanci jako novodobí nevolníci

22. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Diskuse Jana Čulíka a Bohumila Kartouse na aktuální témaRozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. května 2015.

Pravidelný týdenní přehled o událostech ve vzdělávání

Českému vzdělávání hrozí, že kvůli sporům ministrů přijde o miliardy

25. 5. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 7 minut

Spor mezi ministrem financí Andrejem Babišem a ministrem školství Marcelem Chládkem ohrožuje rozvoj vzdělávání v ČR. Zatímco Chládek chce navýšit rozpočet o 5 mld., Babiš chce výdaje na školství o 9 mld. snížit. Je pravděpodobné, že k tomu přispívá osobní animozita mezi oběma politiky, Babiš se dříve vyjádřil v tom smyslu, že by měl Chládek odejít. Rozpočet českého školství je dlouhodobě a výrazně pod úrovní průměru v OECD a velmi výrazně pod průměrem vyspělých zemí. Na téma "plenkové generace" vysokoškoláků se začala vést pozoruhodná diskuse na Britských listech i v zahraničí. Více v pravidelném týdenním souhrnu Beduin, připravovaném vzdělávacím think-tankem EDUin

Nahý je nejen král

26. 5. 2015

čas čtení 3 minuty

„Oni furt počítají s tím, že se chtějí udržet u koryt. Ale paradoxně, u koryta jedinej, kdo se chce udržet, je Petr Nečas,“ ZDE mohli jsme se před čtyřmi lety dovědět od Kristýny Kočí z tajně pořízené nahrávky. V současnosti zveřejněné odposlechy hovorů Petra Nečase a Jany Nečasové však průkazně dokládají, že bývalému premiérovi o koryto nešlo ani v nejmenším. Z publikovaných telefonních dialogů leckdo nabyl dojmu, že se Nečas své mocenské role velkoryse a nesobecky vzdal a mocí nejmocnější osoby republiky – mocí předsedy vlády disponovala spíše Nečasova milenka a posléze manželka, píše Daniel Rejman.

Američané si stále lžou o invazi do Iráku

25. 5. 2015

čas čtení 3 minuty

Před čtrnácti dny dostal republikánský prezidentský kandidát Jeb Bush otázku, zda by vzhledem k tomu, co ví teď, provedl v roce 2003 invazi do Iráku. Odpověděl, že ano, a stal se pak ze všech stran terčem ostrých útoků.

Potíž je, píše americký komentátor deníku Guardian Gary Younge že Američané si stále nejsou schopni říct o invazi do Iráku pravdu. Nechtějí veřejně přiznat, že "důkazy" pro invazi do Iráku byly zfalšované od samého začátku a že svět to věděl už v roce 2003, proto byl proti invazi.

Cesta ze dna je pomalá, ale nadějná

22. 5. 2015 / Miroslav Prokeš

čas čtení 5 minut

Neuvěřitelný příběh paní Diany, který mnohonásobně přesahuje vše, co je známo o tom, jak odlidštěný systém drtí kohokoli, kdo do něj spadne, se začíná obracet k lepšímu. Ještě ne tak dávno úspěšná matka tří dětí včetně desetileté, po kardiologické operaci těžce mentálně postižené dcerky, se dostala až dno – také s přispěním velkých možností otce té dcerky ovlivňovat úřady péče o děti, soudce, advokáty či exekutory. Exekutoři na jejím účtu zabavili dokonce i nezabavitelné příspěvky na péči o závislou osobu – její dceru! Úřady často nerespektují zákonné lhůty, někdy jen papírují a nezjišťují samy situaci v terénu. Ten příběh je nejen pravdivý, ale zároveň ukazuje, že chyby systému umožňují zkazit život nejen dospělých, ale i dětem, které žádnou volbu nemají.

Jak EU "vyřeší" utrpení uprchlíků

25. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

"Opravdu strašně neradi vidíme vaši strašlivou bolest a utrpení na moři. Proto plánujeme narušit pašování uprchlíků a zabránit člunům s přistěhovalci, aby se vůbec vydaly na cestu. Takže KONEČNĚ budou vaše strašlivá bolest a utrpení bezpečně skryty v zahraničí."

To je kreslený komentář, který zveřejnil konzervativní hospodářský týdeník The Economist ZDE

V Indii zemřelo horkem více než 500 lidí

25. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

V městě Allahabad na severu Indie dosáhla teplota 47.7 stupňů Celsia. V hlavním městě Dillí dosáhla teplota 43,3 stupňů Celsia. c Více než 500 lidí zemřelo především na úpal a extremní dehydrataci, a to ve venkovských oblastech na jihu Indie, kde byly silnice a trhy v mnoha městech zcela liduprázdné. Podle předpovědi počasí má být v Indii horko až velmi horko až do konce měsíce. "Lidé musejí zůstat doma a pít velké množství vody," varovali činitelé z indického meteorologického úřadu.

V Saúdské Arábii demonstrují šíité

25. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

V saúdskoarabské oblasti Katíf obývané převážně muslimy šíitského směru sympatizujícími s Íránem začaly včera politicky podbarvené náboženské demonstrace.

Holocaust a to ostatní

25. 5. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Reakce na rozhovor Evy Lustigové s Martinem Veselovským ZDE

Považuji holocaust za jeden z nejpříšernějších zločinů západní civilizace; jeho děsivě pedantskou průmyslovou mašinérii, často prováděnou bez hnutí brvou a hlubokosáhlých pochybností jejích pachatelů. Uvědomme si ale jednu zásadní skutečnost, že Německo několik let před pádem do nacistického barbarství bylo de facto intelektuálním a kulturním centrem západní civilizace.

Malajsie: uprchlíci pohřbeni v hromadných hrobech

25. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Malajská policie objevila téměř 140 hrobů, v některých z nichž nalezla několik mrtvol, a 28 táborů pro pašování uprchlíků na hranici s Thajskem. V zemi zřejmě existuje složitý systém táborů pro pašování uprchlíků v džungli a masových hrobů uprchlíků. Provozují je zřejmě zločinecké syndikáty, pravděpodobně se souhlasem úřadů. Malajský premiér se zapřísáhl, že najde viníky, avšak zatím nebyl nikdo zatčen.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Západ neslíbil Rusku, že nebude rozšiřovat NATO na východ

25. 5. 2015

čas čtení 5 minut

Je nebezpečné zkreslovat historické události podle toho, jak se to hodí dnes

V dubnu 2009 vyjádřil Michail Gorbačov své rozhořčení nad tím, jak Západ Rusko podvedl v letech po sjednocení Německa v roce 1990. Řekl německému deníku Bild, že západní mocnosti přislíbily, že "se NATO nepřesune ani centimetr dál na Východ". To, že tento příslib nesplnily, prý otrávil vztahy Ruska vůči Západu.

Jak se divadelní diváci promění v kapitalistické tyrany

25. 5. 2015

čas čtení 2 minuty

Volba byla tvrdá: propusťte třetinu zaměstnanců anebo všem snižte plat o třetinu. Ve hře Zoe Svendzsenové World Factory (Světová továrna), která se právě hraje v Londýně, se obecenstvo stává herci. Šestnáct týmů sedí u továrenských stolů a hrají pečlivě zkonstruovanou hru, v jejímž rámci musíte řídit továrnu na oděvy v Číně. Protože je rozhodování binární, je málokdy přijatelné. Ale nejpřekvapivější bylo, jak rychle se liberální londýnské publikum stalo ve hře krutými kapitalisty, poznamenává Paul Mason.

Vysoký britský muslimský policista varuje, že islamistická kampaň indoktrinuje i malé děti

24. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Islamistická propaganda je tak pronikavá, že ovlivňuje i pětileté děti, které si pak myslí, že islám zakazuje i Vánoce, varoval nejvyšší muslimský britský policista, velitel Scotland Yardu Mak Chishty. Upozornil také, že je nesmírně obtížné neutralizovat propagandu islamistů na sociálních sítích a na internetu, která proniká do nejužšího soukromí mladých Britů.

Viktor Orbán se setkal na summitu EU v Rize s uštěpačnými poznámkami

24. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Znepokojení mezinárodních politiků nad ústavními změnami, které v Maďarsku zavádí Viktor Orbán, sílí

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker přivítal na pátečním summitu EU v Rize maďarského premiéra Viktora Orbána sžíravým pozdravem: "Ahoj, dikátore!" Mezi evropskými politiky sílí znepokojení nad politickou strategií Orbánovy pravicové vlády, která podle kritiků mění ústavu a zavádí autoritářské metody vládnutí.

Dnešní Krym:

Rusové jásají, Krymští Tataři jsou zabíjeni, kdo vytáhne ukrajinskou vlajku, je trestně stíhán

22. 5. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Channel Four v pátek večer vysílal v pořadu Unreported World (Svět, o němž se neinformuje) pěknou reportáž o dnešní situaci na Krymu. Rusové jsou nadšení, organizují akce, při nichž zpívají písně o "mocném ruském národě a našem velkém prezidentu", Krymští Tataři a Ukrajinci už méně. Smrt přibližně deseti zavražděných aktivistů z krymskotatarské menšiny policie nevyšetřuje. Krymskotatarští kolaboranti, zaměstnávaní ruskou vládou, zkoumají, zda někdo v krymskotatarském společenství má kritické názory vůči Rusku a dotazují se dětí a mladých lidí, zda jejich rodiče doma kritizují či zpochybňují ruskou okupaci Krymu.

Svátek Tarase Ševčenka, ukrajinského národního básníka, přestal být státním svátkem a dnes se už málokdo odváží k jeho soše. Občané, kteří si vzali v den jeho státního svátku do ulic vlaječku Ukrajiny, byli zatčeni a obžalováni z pobuřování. Pětadvacetiletý učitel byl za to propuštěn ze zaměstnání, protože "ohrozil ruský stát".

Nic však nenarušuje výroční oslavy ruského obyvatelstva, které je nadšeno přičleněním Krymu k Rusku. "I dříve jsme tak nějak byli v duši Rusové," ujišťuje obecenstvo na slavnosti Miss Krym 2015 místní ministr informací. Šestnáctileté dívky ve školách cvičí se zbraněmi.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2015

7. 4. 2015

čas čtení 2 minuty

V březnu 2015 přispělo 199 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 45 939,60 Kč dále .

Zůstatek byl koncem března 2015 179 819,02 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
23226