Největším nebezpečím pro naši civilizaci jsou lidé, kteří věří lžím a lhářům

5. 2. 2017

Novináři si musejí uvědomit, že s ultrapravicí nelze uzavřít žádné příměří, protože její ideologie a taktika jí brání v jakémkoliv kompromisu. Nemůžete těmto lidem "v zájmu vyváženosti" poskytovat prostor, nebo jim ustupovat - můžete je jen odhalit.

Nutkavých lhářů bychom se neměli bát. Ti nemohou nikomu uškodit, pokud je nikdo neposlouchá. Avšak na lidi, kteří nutkavě věří jejich lžím a nesmyslům, je nutno pohlížet s absolutní hrůzou. Tito věřící dávají lhářům moc. Jejich hlasy dávají demagogovi sílu. Jejich důvěra proměnila šarlatána v prezidenta. Jejich důvěřivost způsobila, že propaganda vypočítavých a pološílených fanatiků má moc změnit svět, varuje Nick Cohen.

Mainstreamoví novináři jsou nyní neschopní bojovat proti fantastickým lžím nových autoritářských hnutí. Když jsou konfrontováni s muži, kteří systematicky lžou, novináři jim poskytují "férový prostor" v zájmu "vyváženosti". Poskytování prostoru lhářům však signalizuje divácké obci, že neuvěřitelné lži mají právo na to, aby se o jejich možné pravdivosti uvažovalo.

Rozhovor Britských listů 95:

Jak "zrádci národa" v západních Čechách spolupracují s Němci

3. 2. 201721. ledna 2017 bylo dvacáté výročí Česko-německé deklarace o narovnání vztahů mezi ČR a Německem, kterou v roce 1997 podepsali Václav Klaus a Helmut Kohl. Od té doby se zdárně rozvíjí spolupráce Čechů a Němců v příhraničních oblastech, jak o tom svědčí v tomto Rozhovoru Britských listů rodák z Chebu a Plzeňák František Řezáč. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. února 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

"Není to teroristka": Nemluvněti nyní bylo přece jen povoleno přijet do USA na operaci srdce

5. 2. 2017

Trumpův exekutivní příkaz zakázal vstup do USA i čtyřměsíční holčičce Fatemeh, která naléhavě potřebuje srdeční operaci, jakou nemohou provést nemocnice v Íránu. Fatemehini rodiče si vyjednali operaci v Portlandu, v americkém státě Oregon, kde žijí strýc Fatemeh a její prarodiče. Všichni mají americké občanství. Jenže podle Trumpova exekutivního příkazu nemohli nemluvně do Ameriky jeho rodiče přivézt. Holčička byla přímo ohrožena smrtí. Na jeji záchranu se zaktivizovala mj. oregonská kongresmanka Suzanne Bonamici, která o tomto skandálu v pátek hovořila ve Sněmovně reprezentantů.

"Pane předsedo, toto je Fatemeh," konstatovala Bonamici. "Není to teroristka. Je děsivé a ostudné, že se něco takového vůbec mohlo stát."

Americký odvolací soud odmítl žádost Bílého domu o obnovení zákazu cestování do USA

5. 2. 2017

Brzo v neděli ráno odmítl odvolací soud v San Francisku žádost amerického ministerstva spravedlnosti o okamžitě obnovení Trumpova zákazu vstupu do USA pro uprchlíky a občany sedmi převážně muslimských zemí. Ministerstvo o obnovení zákazu zažádalo v sobotu večer. Soud v San Francisku vyzval strany, které právně bojují proti Trumpovu zákazu, aby do pondělí odpoledne vypracovaly další argumentaci.

Trump zopakoval, že respektuje Putina, přestože je to vrah

5. 2. 2017

Donald Trump se znovu vyjádřil, že respektuje Vladimíra Putina, přestože je ruský prezident vrah.

V rozhovoru pro Fox News, který se bude vysílat v neděli, Trump dal Spojené státy a Rusko na stejnou morální úroveň. Na otázku moderátora Billa O'Reillyho, zda respektuje Putina, Trump odpověděl: "Respektuju Putina."

"Je to ale vrah," řekl O'Reilly. "Putin je vrah."

"Existuje spousta vrahů," odpověděl Trump. "My máme spoustu vrahů. Co, myslíte si, že naše země je tak nevinná?"

Amerika se octla na pokraji ústavní krize

5. 2. 2017

Trumpova vláda se připravuje na boj proti rozhodnutí federálního soudce ze Seattle, který pozastavil Trumpův exekutivní příkaz zakazující vstup do USA uprchlíkům a občanům ze sedmi převážně muslimských zemí. Odborníci poukazují na to, že se USA octly na pokraji totální ústavní krize.

"Toto je obrovská konfrontace mezi prezidentským úřadem a ústavou," varuje Marci Hamilton, ústavní právnička z univerzity v Pennsylvánii. "Jakmile Donald Trump řekne, že by lidé měli odmítnout plnit nařízení federálního soudu, octneme se v otevřené ústavní krizi."

Vedou Bannon a Trump svět k válce?

4. 2. 2017

Donald Trump knihy nečte, píše Jonathan Freedland. To přenechává svému hlavnímu stratégovi s obrovským vlivem v Bílém domě, Stevu Bannonovi. Bannon má nyní trvalé křeslo v americké Radě národní bezpečnosti, jaké Trump odepřel šéfu štábů americké armády a šéfu amerických rozvědek.

Podle týdeníku Time je Steve Bannon silně ovlivněn knihou nazvanou Čtvrtý obrat (The Fourth Turning), která argumentuje, že se lidská historie rozvíjí v osmdesáti až stoletých cyklech. Každý takový cyklus vrcholí násilným kataklysmatem, který zničí předchozí pořádek a nahradí ho něčím jiným. V USA došlo k třem takovým zvratům: k zakladatelské revoluční válce, která skončil r. 1783, k občanské válce v šedesátých letech devatenáctého století a k druhé světové válce ve čtyřicátých letech dvacátého století. Podle této knihy je Amerika nyní na pokraji nového zvratu.

Všimněte si, že všechny předchozí zvraty jsou spojeny s obrovskými válkami. Pro Bannona, dřívějšího šéfredaktotra ultrapravicových amerických Parlamentních listů, serveru Breitbart, to není něco, čeho bychom se měli bát, ale je to něco, na co se máme těšit. Týdeník Time Bannona cituje a z citátů vyplývá, že se ten člověk v podstatě těší na velkou a krvavou válku. "Jsme ve válce" je Bannonovo oblíbené heslo, ať je to boj proti džihádismu, který Bannon charakterizuje jako "globální existenciální válku", která se může proměnit velkou horkou válku na Blízkém východě" anebo hrozící konflikt s Čínou.

Polská premiérka zakázala léčbu 10 syrských sirotků z Aleppa

4. 2. 2017

Polská katolická premiérka Beata Szydlo odmítla povolit polskému městu Sopot, aby přijalo na léčení deset sirotků, dětí z rozbořeného Aleppa. Polské ministerstvo vnitra uvedlo, že děti "by mohly být teroristickou hrozbou". Vláda strany Právo a spravedlnost odmítá přijímat muslimské uprchlíky.

Nápis u obrazu v americkém Muzeu moderního umění: Význam svobody a vstřícnosti

4. 2. 2017

Toto je dílo umělce ze země, jejímž občanům byl zakázán vstup do Spojených států podle prezidentského exekutivního příkazu, vydaného 27. ledna 2017. Toto je jedno z několika takových uměleckých děl ze sbírky našeho muzea, která jsou instalována v galeriích pátého patra. Cílem je potvrdit ideály vstřícnosti a svobody, které toto muzeum považuje za tak životně důležité, jak životně důležité jsou pro Spojené státy.

Trump zaútočil na americké soudnictví. Hovoří urážlivě o "takzvaném soudci"

4. 2. 2017

Donald Trump napsal na Twitteru, poté, co soudce v Seattle dočasně zrušil jeho exekutivní příkaz, zakazující vstup do USA občanům ze sedmi muslimských zemí:

"Názor tohoto takzvaného soudce, který v podstatě odebírá realizaci zákonů naší zemi, je absurdní a bude odmítnut!"

K tomu varovně poznamenává José Miguel Vivanco z amerického centra Human Rights Watch:

"Toto je typické vyjadřování populistického autoritářského vůdce z Latinské Ameriky. Tenhle film jsem viděl a nekončí dobře."

Letecké společnosti dostaly instrukce, že smějí nyní dopravovat zakázané cestující do USA

4. 2. 2017

Soudce v Seattle dočasně zrušil Trumpův zákaz vstupu pro uprchlíky a muslimy do USA. Přijal argumentaci, že zákaz protizákonně diskriminuje muslimy a způsobuje zbytečně přehnané obtíže

Americká imigrační služba údajně sdělila americkým leteckým společnostem, že mohou znovu začít do USA přepravovat cestující, jejichž vstup do USA nedávno zakázal Donald Trump exekutivním příkazem poté, co federální soudce James Robart v Seattle vyslechl argumentu od států Washington a Minnesota, že zákaz protizákonně diskriminuje muslimy a způsobuje zbytečně přehnané obtíže.

Nebylo hned jasné, zda americké úřady splní příkaz tohoto širokého verdiktu, vzhledem k tomu, že minulý týden reagovaly americké úřady na Trumpův exekutivní příkaz chaoticky, zadržovaly cestující s platnými vízy a hádaly se s právníky.

Prvních čtrnáct dní Donalda Trumpa v prezidentském úřadě

4. 2. 2017

Za posledních čtrnáct dní vydala mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch bezprecedentně celých 26 (!) komuniké poukazujících na kontroverzní opatření Donalda Trumpa, omezující lidská práva. Tato komuniké nezaznamenala další Trumpova kontroverzní opatření v jiných oblastech, například v oblasti globálního oteplování a finančnictví. Zde je přehled:

RealDonaldContext - systematické opravování Trumpových lží na twitteru

4. 2. 2017

Deník Washington Post záslužně založil nový účet na Twitteru pod názvem RealDonaldContext, který systematicky opravuje lži a nesmysly, které vydává americký prezident Donald Trump na svém Twitteru. Bylo by velmi záslužné, kdyby někdo v ČR takto systematicky opravoval lži a nesmysly šířené Parlamentními listy a dalšími nekale komerčními médii.

Pár ukázek:

Donald Trump: Poté, co byli nuceni se omluvit za své špatné a nepřesné zpravodajství o mně poté, co jsem zvítězil ve volbách, v New York Times, vydávajícím FALEŠNÉ ZPRAVODAJSTVÍ, jsou stále ještě mimo.

Toto je nesprávné nebo lživé.

Jak už jsme upozornili dříve, New York Times se nikdy neomlouval za žádné své zpravodajství. Naopak, po prezidentských volbách zaznamenal deník NYT vlnu nových platících subskribentů. Trump pravděpodobně zuří, protože NYT vydal analýzu o jeho pokračujícím konfliktu zájmů v podnikatelské sféře.

Summit EU na Maltě se ostře vymezil proti Donaldu Trumpovi

4. 2. 2017

Vedoucí evropští politikové na pátečním summitu na Maltě zaútočili mnohokrát na Donalda Trumpa kvůli jeho protievropské rétorice. Obvinili ho, že neprojevuje vůči Evropské unii respekt.

O Trumpovu chování se s pohrdáním vyjádřili evropští premiéři i prezidenti. Francouzský prezident François Hollande varoval, že vztahy Evropy s USA nebudou mít bucoucnost, "pokud nebude budoucnost definována společně".

Německá kancléřka Angela Merkelová se vyjádřila na tiskové konferenci, že zvolení Donalda Trumpa činí o to důležitějším, aby Evropa posílila vlastní obranu, a opakovala svou kritiku Trumpova zákazu vstupu do USA pro občany sedmi většinově muslimských zemí: "My pracujeme na základě sdílených hodnot. Chceme realizovat transatlantickou spolupráci. Budou existovat oblasti, v nichž nebudeme souhlasit. Boj proti mezinárodnímu terorismu není něco, co by ospravedlňovalo všeobecné podezření vůči lidem určité víry nebo určitého původu."

Velrybí žaludek byl plný igelitových tašek

3. 2. 2017

Asi třicet igelitových tašek bylo nalezeno v žaludku velryby, která musela být usmrcena v Norsku po neúspěšném pokusu ji zachránit. Celý její žaludek byl jimi vystřen. "Muselo jí to bolet," řekl zoolog Terje Lislevand. Její zažívací trakt byl bez potravin, igelitové tašky ho zcela zablokovaly.

Pro somálské uprchlíky, které zradil Trump, je "přátelé Ameriky" charakteristika, která znamená smrt

4. 2. 2017

Ismail Ali Ibrahim rozdal všechno, co měl. Jel do Ameriky. Spolu s dalšími více než 100 somálskými uprchlíky však nyní v důsledku Trumpovy zrady uvízl v keňském hlavním městě Nairobi.

Ibrahim a mnoho jeho dalších ze svých domovů vyhnaných kolegů čekali více než dvacet let na azyl ve Spojených státech. Měli letět do USA tento týden.

Více než 25 000 uprchlíků ze Somálska, jedné z nejchudších, nejhladovějších a válkou nejzničenějších zemí na světě, bylo už oficiálně přijato v rámci integračního amerického programu pro uprchlíky.

Ibrahim byl na to naprosto připraven. Čekal 26 let.

Většina Trumpem zrazených uprchlíků je nyní naprosto bez prostředků. Nejhorší ale je, že v uprchlickém táboře jsou lidé, kteří měli jet do Ameriky, nyní stigmatizováni jako "přátelé Ameriky", a tak jsou v nebezpečí života, pokud se objeví islamističtí extremisté.

Vrcholná schůzka na Maltě: Ochraňujte práva migrantů, naléhá Zeid na EU

3. 2. 2017

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra’ad Al Hussein v pátek zdůraznil, že je nesmírně důležité nevracet uprchlíky do zemí, kde čelí mučení, pronásledování či ohrožení na životě. Úřad OSN pro lidská práva zaznamenal ve své nedávné zprávě děsivé případy porušování lidských práv a strašlivé podmínky, jimiž trpí lidé, kteří přecházejí Libyi ve snaze se dostat do Evropy.

V USA byl zrušen zákon zakazující prodej zbraní duševně postiženým jedincům

3. 2. 2017

- Bílý dům provádí revizi postojů USA ke Kubě:

- Republikáni zrušili Obamův zákon, podle něhož nesměly být prodávany zbraně duševně postiženým jedincům:

- Izrael interpretuje nejnovější prohlášení USA, že "výstavba izraelských osad na palestinském území nijak nebrání mírovému narovnáni s Palestinci:

Bývalý norský premiér zadržen a vyslýchán na americkém letišti, protože r. 2014 navštívil Írán

3. 2. 2017

Měl v pase jasně napsáno, že je bývalý norský premiér. Pěkný způsob jak zacházet se spojenci.

V americké televizi řekl, že rozumí obavám z terorismu, avšak že nezosobňoval bezpečnostní hrozbu a že toto zacházení poškozuje mezinárodní pověst USA:

Trumpovy bláboly na Twitteru v pátek ráno

3. 2. 2017

"Nový radikální islámský terorista právě zaútočil na muzeum Louvre v Paříži. Turisti zůstali v obležení, Francie znovu zděšená. CHOVEJTE SE CHYTŘE, USA!"

(Trump se vyjádřil na Twitteru k útoku v Paříži, který lehce zranil jednoho člověka. Mlčí ale o útoku v Quebeku, kde jeho stoupenec usmrtil šest lidí. ZDE)

"Profesionální anarchisté, násilníci a placení demonstranti znovu dokazují, že pravdu mají miliony lidí, kteří hlasovali, ABY UDĚLALI AMERIKU ZNOVU VELKOU!"

"Budu dnes dopoledne jednat s největšími podnikatelskými vůdci. Dobrá zaměstnání se vracejí do USA, zákony o zdravotnictví a daních jsou formulovány PRÁVĚ TEĎ!"

"Děkuji australskému premiéru, že řekl pravdu o našem velmi zdvořilém rozhovoru, o němž média šířící LŽIVÉ ZPRÁVY lhala. Velmi přijemné."

(Jak uvádí deník Washington Post, není jasné, k čemu se tento výrok váže. Australský premiér Turnbull neodvolal své svědectví, že na něho Trump řval a že se chová jako násilník.)

"Írán si hraje s ohněm - nechápou, jak 'hodný' na ně byl prezident Obama. Já takový nebudu!"

"Ano, Arnold Schwarzenegger opravdu selhal jako guvernér Kalifornie a ještě horší je v televizi v pořadu Apprentice - ale aspoň se opravdu snažil!"

Zdroj ZDE

Trump vyvolává strach jen z něčeho

3. 2. 2017

Trump se vyjádřil na Twitteru k útoku v Paříži, který lehce zranil jednoho člověka. Trump mlčí o útoku v Quebeku, kde jeho stoupenec usmrtil šest lidí.

Americká vláda přiznala, že zrušila 100 000 víz

3. 2. 2017

Prozradil to vládní právník u soudu, kde se řešil případ dvou bratrů Jemenu, kteří byli v důsledku Trumpova exekutivního příkazu v sobotu okamžitě deportováni zpět do Etiopie. Právník americké vlády nevěděl, kolik lidí bylo od pátku z USA deportováno.

Bílý dům potlačil prohlášení amerického ministerstva zahraničí, které se v den holocaustu zmínilo o utrpení židů

3. 2. 2017

K nedávnému Mezinárodnímu dni vzpomínky na holocaust připravilo americké ministerstvo zahraničí prohlášení, které se zmiňoval o židovských obětech holocaustu. Donald Trump zakázal jeho zveřejnění. Bílý dům vydal vlastní prohlášení, které zmínku o židovských obětech neobsahovalo.

Útočník u pařížského muzea Louvre byl neutralizován

3. 2. 2017

Francouzský voják, který hlídkoval u pařížské galerie Louvre pětkrát střelil a vážně zranil útočníka s nožem, který vykřikl "Allahu Akhbar". Voják utrpěl lehká zranění. Útočník se pokoušel vstoupit do podzemního nákupního střediska před muzeem. Měl zavazadla, ale žádné výbušniny nebyly nalezeny. V Paříži probíhá velká bezpečnostní operace, Louvre byl evakuován.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Podle Sky News byl prý muž Egypťan:

Smrt a zoufalství na ostrově Lesbos

3. 2. 2017

Uprchlíci umírají v táborech na řeckých ostrovech

"Lidé v táboře umírají zimou. Jeden Íránec se pokusil o sebevraždu a Egypťan se oběsil. Včera zemřel Pákistánec a minulý týden zemřel na záchoda Egypťan. Sám jsem se minulý týden pokusil o sebevraždu tím, že jsem si přeřezal žíly," cituje Human Rights Watch esemesku z uprchlického tábora na ostrově Lesbos.

Od 24. do 30. ledna zemřeli v táboře další tři lidi na otravu kysličníkem uhelnatým ve snaze vytápět mrznoucí stany provizorními topidly.

"Nikdo nás neslyší. Za čtyři měsíce, co jsem tady, jsem neměl jediný pohovor. Je to extremní zima, nemáme topení, nemáme dostatek jídla a oblečení a jsme ponižováni," píše Arash, který tři dny před svým pokusem o sebevraždu navštívil psychologa a hovořil s ním o tomn, že byl ve vězení mučen a má stále noční můry. Tábor mu připomíná vězení. Reakce psychologa: Jste ve frontě a před vámi je 90 lidí, musíte čekat.

Německo se poučilo z historie. Buďme jako Němci

3. 2. 2017

Po jmenování předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze kandidátem na spolkového kancléře přibyly SPD, tedy sociálním demokratům, preference podle výzkumu německé veřejnoprávní televize ARD strmě o 8 procent. AfD, pravicová a xenofobní strana, jejímž předsedou v Bavorsku je bývalý Čech Petr Bystroň, poklesla o tři procenta." ZDE

Mírně ztratili Zelení i Levice (Die Linke). Právě s nimi uvažuje Martin Schulz o koalici, která by v Německu obnovila sociální spravedlnost bez úniků financí do daňových rájů. Zajímavý rozhovor poskytl Bavorské televizi bývalý, ale jak pořad ukazuje, stále svěží spolkový kancléř Gerhard Schröder. Podrobnosti v němčině ZDE

Kvůli trablům s jakýmsi Trumpem bychom neměli ztrácet za zřetele, co se chystá za Šumavou a Krušnými horami, míní František Řezáč.

Německo odmítá trumpismus. 78 procent Němců zastává názor, že Trump je strašný. 84 procent Němců je proti zákazu vstupu muslimů do USA. 87 procent Němců nechce vedoucího politika, jako je Trump. (Průzkum deníku Bild.)

TRUMP A JEHO PORADCI ŽIJÍ VE FIKČNÍM SVĚTĚ

Trumpova poradkyně si vymyslela masakr a obvinila z něho uprchlíky

3. 2. 2017

Kellyanne Conwayová, poradkyně Donalda Trumpa, obhajovala v televizi Trumpův zákaz vstupu do USA pro uprchlíky a pro obyvatele sedmi převážně muslimských zemí údajnou přípravou "masakru" na americkém území, který si vymyslela a z něhož obvinila uprchlíky.

Donald Trump chce "zcela zničit" Johnsonův dodatek zabraňující vměšování církví do politiky

3. 2. 2017

Prezident Donald Trump oznámil, že se "zbaví a zcela zničí" šedesát let platného ustanovení, které brání církevním organizacím zbaveným daňové povinnosti v podpoře nebo oponování politickým kandidátům. Souběžně se objevila zpráva o chystaném exekutivním výnosu, který má v politice ukotvit konzervativně křesťanská přesvědčení.

V čem je Trump nebezpečný (a v čem třeba nikoliv)

2. 2. 2017 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Pravděpodobně nikdo ještě v digitální éře nemesmerizoval svět jako Donald Trump. Nevkusný, anti-intelektuální, ignorantský, agresivní a narcistní patologický lhář, který za pouhých několik dní v úřadu amerického prezidenta stihl udělat více kontroverzních kroků, než se podaří průměrnému americkému prezidentovi za celou dobu setrvání v úřadu, v podstatě okupuje globální média a zdá se, že to potrvá možná docela dlouho. Trump je nepochybně nebezpečný, otázkou ale je nakolik a kde. A zda náhodou skutečně nepředstavuje pomyslné dno, od kterého se lze odrazit, jak předpokládají optimisté.

Daňová optimalizace jako sebevražda svobodné společnosti

2. 2. 2017 / Boris Cvek

Včera jsem na Radiožurnálu po poledni poslouchal analytičku Janu Klímovou, která líčila, jak bylo možno se ještě před pár lety vyhnout daním: nakoupit spoustu dluhopisů, z nichž každá měla hodnotu jedné koruny, a tedy při přepočtu daně z jedné koruny za jednu akcii se daň zaokrouhloval na nulu – a jak víme, i miliarda krát nula je nula.

Populistický agitátor, který výrazně pomohl Trumpovi s kampaní, je hlavním politickým stratégem USA

Steve Bannon jako hlavní ideolog Bílého domu

2. 2. 2017

Podle The Associated Press a jeho zdrojů je právě Steve Bannon, poradce prezidenta Trumpa, tím člověkem, který ovlivňuje politiku Bílého domu poté, co Donald Trump převzal úřad. Stojí jak za rozhodnutím o zákazu vstupu na americkou půdu lidem z černé listiny muslimských zemí (včetně držitelů oprávnění k pobytu), tak například i za jmenováním ultrakonzervativního Neila Gursucha soudcem Nejvyššího soudu. Bannon byl Trumpem jmenován do Národní bezpečnostní rady, což je u poradce velmi nezvyklé. Bannon od roku 2012 vedl Breitbart News, médium podobné Parlamentním listům, specializované na politickou manipulaci. Trump se několikrát objevil v Bannonově talk show na Rádiu Breitbart. Bannon v nedávné minulosti vzbudil rozruch mediálními výroky typu "média jsou opoziční strana", "Média by měla držet hubu" poté, co podcenila Trumpovy šance na zvolení, nebo "Temnota je dobrá. Dick Cheney. Darth Vader. Satan. Tohle je moc."

Donald Trump řval do telefonu na australského premiéra a po 25 minutách zavěsil

2. 2. 2017

Malcom Turnbull, australský premiér, zastává názor, že Donald Trump je neurvalec a násilník a na takového člověka lze reagovat pouze stejně tvrdým způsobem.

Austrálie se snaží zachránit dohodu se Spojenými státy, podle níž odtamtud USA měly přijmout 1250 uprchlíků. Donald Trump veřejně zuřil, že je to "blbá dohoda" a telefonem řval na australského premiéra. Ve středu večer Trump na Twitteru zkritizoval dohodu o výměně uprchlíků s Austrálii a označil lidi, zadržované na ostrovech Nauru a Manus za "ilegální imigranty:

Transkript telefonátu Trump-Putin neexistuje. Bílý dům vypnul nahrávání

2. 2. 2017

Je to naprosto pochopitelné. Kdo by chtěl, aby se nahrávalo, jak na něho křičí jeho šéf?

Ian Berman, viceprezident konzervativní Americké rady pro zahraniční politiku, informoval, že během sobotního rozhovoru Donalda Trumpa s Vladimírem Putinem vypnul Bílý dům nahrávání.

Kreml vydal shrnutí telefonického rozhovoru v délce asi deseti odstavců, z něhož vyplynulo, že ruský prezident Vladimír Putin byl potěšen Trumpovým tónem.

Bílý dům ale vydal jen mlhavé prohlášení v délce jediného odstavce, že Trump "přijal blahopřejný telefonát od ruského prezidenta Vladimíra Putina".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vedoucí politikové z Evropského parlamentu požadují, aby EU odmítla Trumpova velvyslance v Bruselu

2. 2. 2017

Šéfové hlavních politických stran v Evropském parlamentu vydali bezprecedentní apel proti Tedu Mallochovi, jehož chce Donald Trump jmenovat americkým velvyslancem u Evropské unie. Malloch řekl v britské televizi, že jeho úkol v EU je obdobný, jako byl jeho úkol v Moskvě, totiž "rozložit Sovětský svaz".

Šéfové konzervativního, socialistického a liberálního poslaneckého klubu v Bruselu poslali dopis Evropské komisi a Radě Evropy, jejichž členové představují 28 členských zemí EU, v němž požadují, aby Evropská unie odmítla jmenování Teda Mallocha americkým velvyslancem v Bruselu.

Čtvrteční skandály Donalda Trumpa

2. 2. 2017

Lidé z obavami očekávají, co se stane, jakmile se v Bílém domě Donald Trump probudí. Od cca 14 hodin středoevropského času můžete očekávat jobovky. Ve čtvrtek se to splnilo velkou měrou:

- Trump pohrozil, že odebere federální financování Univerzitě v Berkeley za protesty proti lháři z Breitbart News

Donald Trump ve čtvrtek pohrozil, že odebere Univerzitě v Berkeley federální financování, poté, co demonstranti rozbíjeli okna a zapalovali ohně na protest proti přednášce prokázaného lháře, editora Breitbart News Milo Yiannopoulose. Jeho přednáška musela být zrušena.

"Pokud univerzita v Berkeley nedovolí svobodu projevu a chová se násilně vůči lidem s jinými názory - ODEBRAT FEDERÁLNÍ FINANCOVÁNÍ?" napsal Trump na Twitteru v 6.13 ráno.

- Při projevu "celonárodního modlení při snídani" se Trump vyjádřil, že "doslova všechny státy světa zneužívají USA":

- Zaměstnanci amerických federálních státních institucí začali při vyjadřování názorů kritických vůči Trumpovi používat šifrované komunikace:

- Trump často straší Američany teroristickými útoky a hrozbou násilím, avšak k útokům v Québeku proti muslimům neřekl nic:

- Náboženský fundamentalista, evangelikál Jerry Fallwell Jr., extremista nenávidící komunitu LGBT, byl jmenován do čela Trumpova týmu pro reformu amerického školství:

- Při "celonárodních modlitbách při snídani" si ve čtvrtek Trump stěžoval, že Arnold Schwarzenegger, který převzal jeho televizní pořad The Celebrity Apprentice, způsobil, že mu poklesla sledovanost:

Schwarzeneger na to reagoval na Twitteru: "Hele, Donalde, já mám velký nápad. Vyměňme si zaměstnání? Ty převezmi ten televizní pořad, když jsi takový expert na sledovanost, a já převezmu tvou funkci a lidi budou zase moci pokojně spát."

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Rozhovor Britských listů 94:

Jaké hrůzy nás s Donaldem Trumpem čekají v roce 2017?

27. 1. 2017Každým dnem přicházejí další a další děsivé zprávy o jednání nevypočitatelného maniaka, xenofoba, rasisty a násilníka, který se stal prezidentem Spojených států. O příčinách toho, proč k tomu došlo a o tom, co nás v zahraniční politice čeká v důsledku Trumpova zvolení prezidentem v roce 2017, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík se zahraničněpolitickým redaktorem BL Danielem Veselým. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. ledna 2017. I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Manželka prezidentského kandidáta Pénelopé Fillon v roce 2007 prohlásila, že "nikdy nepracovala pro manžela"

3. 2. 2017


Pénelopé Fillon, manželka prezidentského kandidáta francouzských Republikánů, která je předmětem skandálu zahrnující "předstíranou práci", měla v roce 2007 sdělit britskému listu Sunday Telegraph, že nikdy nepracovala jako parlamentní asistentka svého muže. - Fillon byl před skandálem považován za favorita voleb, který se v druhém kole střetne s kandidátkou ultrapravice Marine Le Pen.

Soudce, jehož Trump nominuje pro americký Nejvyšší soud, založil klub jménem "Fašismus navždy!"

2. 2. 2017

Neil Gorsuch, konzervativní soudce, jehož Donald Trump nominuje pro jmenování do amerického Nejvyššího soudu, založil jako student klub jménem "Fašismus navždy!" informuje britský deník Daily Mail. Založil ho, aby tím protestoval proti "levicovým tendencím" svých jezuitských učitelů na soukromé střední škole Georgetown Preparatory School nedaleko Washingtonu, kde je nyní roční školné 30 000 dolarů.

"Krachující" deník New York Times má nyní tři miliony předplatitelů

2. 2. 2017

Americký deník New York Times, který Donald Trump neustále označuje za "krachující", získává velké množství nových předplatitelů. Za poslední čtvrtrok 2016 si deník New York Times předplatilo nových 276 000 lidí. V týdnech po zvolení Donalda Trumpa se počet nových předplatitelů ve srovnání s předchozím obdobím zdesetinásobil.

Firma Anheuser - Busch zveřejnila reklamní video s uprchlickou tématikou

2. 2. 2017

"Bud připomíná USA jejich imigrantské kořeny a to, že i dřívější vlny uprchlíků čelily nenávisti, a všechny tu zemi obohatily," píše Andrew Stroehlein na Twitteru. Video používá motivů, které přímo souvisí se současnou situací (nebezpečí na moři, útěk neznámou krajinou, nedůvěru) . I v ČR by bylo možné natočit reklamní video, které bude pracovat s historickým tématem migrace, jenže na to je v ČR málo odvážných korporací. Nebo vyhodnocuje komerční sektor situaci tak vyhrocenou, že by mu podobné téma uškodilo?

Jak se v Praze uměle konstruuje nenávist

2. 2. 2017

"Žádné roušky na obličej!" vyhrožuje nálepka na bistru v Praze. Samozřejmě tam nikdo nikde nechodí s žádnými rouškami. Je to umělá konstrukce nenávisti vůči neexistující "hrozbě", jíž si zbabělci mezi Čechy iracionálně navzájem dodávají odvahy. Když jsem slaboch, zbabělec a hlupák, nejjednodušší způsob, jak si dodat sebevědomí, je zkonstruovat si neexistujícího "cizáckého" nepřítele.

Ministr zahraničí byl zvolen velmi těsně

Betsy DeVosové hrozí, že ji kongres odmítne jako ministryni školství v Trumpově vládě

2. 2. 2017

Dvě republikánské senátorky, Susan Collins a Lisa Murkowski, nechtějí podle agentury Reuters podpořit Trumpovu kandidátku na ministryni školství Betsy DeVosovou, konzervativní političku z miliardářské rodiny, která měla velké problémy s vysvětlováním toho, proč její rodinná nadace podporovala projekty útočící na lidi s odlišnou sexuální orientací.DeVosová je krom jiného propagátorkou tzv. charter schools, což jsou školy s neveřejným statusem. Demokrati potřebují pouze tři republikánské hlasy, aby se DeVosová stala historicky teprve desátou kandidátkou do vlády, kterou kongres neschválil. Bílý dům mezi tím vydal zprávu, v níž tvrdí, že DeVosová mandát určitě získá. Kongres už potvrdil nominaci Rexe Tillersona, někdejšího generálního ředitele ropné společnosti Exxon Mobile. NY Times píše, že volba byla z historického hlediska nezvykle těsná. Republikáni mají nicméně v obou komorách kongresu většinu, tudíž pro prohlasování kandidátů stačí stranická disciplína.

Ochrana státních hranic nemůže být založena na diskriminaci

2. 2. 2017

Generální tajemník OSN António Guterres vydal včera následující prohlášení. Vzniklo bezprostředně po návratu z Etiopie, která je největší hostitelskou zemí pro uprchlíky v Africe. Už desítky let nechává tato země své hranice otevřené pro desítky tisíc uprchlíků ze sousedních zemí, často za dramatických bezpečnostních podmínek.

Věk vítězné banality

2. 2. 2017

Jeden z úžasných fenoménů způsobených koincidencí technologického vývoje a patologického individualismu. Letět na Měsíc před pár desítkami let znamenalo udělat pět fotografií. Jít dnes do koupelny znamená udělat několikanásobně více snímků. Na publikaci Worlds and Science upozornil Jáchym B. Kartous.

Nenávistná společnost vytváří nenávistnou školu

Zeman ve třídách, skryté kurikulum a pedagogická statečnost

2. 2. 2017 / Bohumil Kartous

Proto ani nikomu nevadí, že v rozporu s demokratickou představou o svobodně, samostatně uvažujícím člověku vychovává skryté kurikulum veřejného školství své žáky ke slepé podřízenosti formálních autorit. Možná kdybychom žili ve světě Platónova Vladaře, v němž moudrý patriarcha-filozof ztělesňuje nejvyšší možnou formální i přirozenou autoritu, k níž se upíná společenský respekt, dávalo by to smysl. Jenže žijeme v reálném světě, kde v mnohých třídách visí fotografie „vladaře“ (v pořadí již druhého), jenž zpochybňuje samotný koncept lidských práv, ve světě, kde mnozí učitelé otevřeně ventilují své stereotypy anebo naopak vedou své žáky k přesvědčení, že jsou „příliš nedokonalí“, než aby se starali o věci vezdejší, v čemž je veřejně podpoří i ministryně školství. Pro co a pro koho v takovém případě hraje skryté kurikulum? A co když – pod vlivem izolacionistických tendencí hmatatelných ve střední Evropě – ve společnosti opět převáží nenávist vůči odlišnosti od určité normy a „nepřátelé“ budou veřejně exkomunikováni? Jaké potom bude takové skryté kurikulum veřejného školství? Pravděpodobně to bude skryté kurikulum nenávisti.

Škola je velmi komplexní sociální instituce. Jedním z důvodů, proč je veřejný diskurs o vzdělávání (a o škole) tak svízelný a proč v něm soupeří naprosto neslučitelné postoje a názory, spočívá v naprosto odlišném chápání významu školy pro společnost, jaké naplňuje sociální funkce a tedy jak by měla vypadat, jaký obsah a jakou formu nabývat.

Text byl napsán pro 106. vydání revue Prostor s názvem Anatomie nenávisti.

Není pravda, že si jmenování Steva Bannona do americké Národní bezpečnostní rady nikdo nepovšiml

1. 2. 2017

Zatímco je nutno říci, že pochmurná analýza Karla Dolejšího o nynější politické situaci v USA je bohužel velmi realistická, v jedné věci se myslím Karel Dolejší mýlí, poznamenává Jan Čulík. Není pravda, že si skoro nikdo nepovšiml, že Steve Bannon ovládl americkou Národní bezpečnostní radu, z níž bylo vyloučeno vedení rozvědek a vedení armády, odborníci, kteří by bývali zajistili, že rozhodnutí Národní bezpečnostní rady budou neideologická.

Naopak jeho jmenování do této vlivné funkce vyvolalo v médiích naprosté zděšení, jak se lze přesvědčit ZDE

Trumpova vláda se při boji proti extremismu zaměří výlučně proti islámu

2. 2. 2017

Trumpova vláda chce pozměnit a přejmenovat americký vládní program boje proti násilným ideologiím tak, aby se zaměřoval výlučně proti islamistickému extremismu. Budou zrušeny ty části tohoto programu, které se dosud zaměřovaly na boj proti atentátníkům z řad bělošských supremacistů.

Podle tiskové kanceláře Reuters to bude znamenat, že pro americkou vládu bude zřejmě obtížnější spolupracovat s muslimy, kteří už vůči ní ztratili důvěru v důsledku pátečního zákazu vstupu do USA pro občany ze sedmi převážně muslimských zemí.

Martina Navrátilová: Jak nám Trump sebral domov

2. 2. 2017

Obě jsme přišly do Spojených států jako teenageři, dívky, které utekly z komunistického režimu. Obě jsme lesbičky. V obou z nás vyvolávají činy nového amerického prezidenta slzy a hněv, píší v deníku New York Times společně Martina Navrátilová a Masha Gellen. Sdílíme ale taky jednu věc, která je méně zjevná. V důsledku tohoto hněvu a zoufalství máme nyní obě pocit, že přicházíme o svůj domov.

Prezident Trump přinesl do našich domácností strach. Obě jsme provdané za ženy, které nemají americké občanství (obě jsou to Rusky s trvalým povolením k pobytu v USA) a obě z nás vychováváme děti, některé z nichž jsou američtí občané a některé z nichž ne.

Většina Američanů si neuvědomuje, že existuje hierarchie imigrantské bezpečnosti. Držitelé trvalého povolení k pobytu jsou bezpečnější než držitelé dočasného povolení k pobytu. Politický azyl či status uprchlíka může být zrušen jediným škrtnutím pera. Tisíce lidí čeká na pohovor či na rozhodnutí o jejich žádosti o azyl. Většina z nich by musela čelit násilí nebo i smrti, kdyby byli donuceni vrátit se do své země. V této hierarchii jsou naše partnerky a naše děti bezpečnější než jiní lidé, ale přesto nám do našich domovů pronikla nejistota - už to není bezpečný domov.

Editor televize CNN žaluje americkou vládu za to, že byl zadržen na letišti

2. 2. 2017

Zkušený editor televize CNN podal žalobu proti Trumpovu zákazu vstupu do USA pro občany některých zemí poté, co byl o víkendu zadržen na letiští v Atlantě.

Mohammed Tawfeeq, irácký občan a držitel povolení k trvalému pobytu v USA od roku 2013, se v neděli vracel z Iráku, kde pracoval na projektu televize CNN ve své roli jako manažer pro mezinárodní redakci této televizní stanice.

Činitelé na letišti v Atlantě ho zadrželi, že musejí požádat o email, zda ho smějí vpustit do země.

Tawfeeq přistál v Atlantě v neděli v 19.20 hodin, nejméně hodinmu poté, co John Kelly, tajemník na americkém ministerstvu vnitřní bezpečnosti, vydal prohlášení, že na držitele amerického povolení k trvalému pobytu se zákaz vstupu do USA nevztahuje.

Činitelé "podrobovali do USA navracející se občany s povolením k trvalému pobytu, jako je pan Tawfeeg, nevhodným omezením jejich návratu do USA a dlouhým odkladům a výslechům na letištích", praví se v žalobě podané na ministerstvo vnitřní bezpečnosti, na Kellyho, na americkou imigrační služby a na americké ministerstvo zahraničí. Žaloba argumentuje, že pracovníci těchto institucí jednali způsobem, k němuž nemají oprávnění.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Mezitím v Absurdistánu 15:

Smog, neúspěšná charitativní sbírka a vládní maniaci na silnici

2. 2. 2017 / Tomasz Oryński

Konečně je naděje na trochu čerstvého vzduchu v Polsku. Vláda strany Právo a spravedlnost, poté, co popírala, že smog je problém, se tento problém nyní rozhodla řešit. Přišlo to trochu nečekaně, pokud si pamatujeme, že právě vláda strany Právo a spravedlnost - ta, která podporuje těžbu uhlí a v podstatě zcela zlikvidovala průmysl větrných turbin, zastavila projekt výstavby první jaderné elektrárny v Polsku. Jedinou obnovitelnou energii, kterou podporuje, je geotermální projekt v Toruni. Experti pochybují, zda geotermální voda pod Toruní může poskytnout dostatečné množství energie na to, aby to bylo ekonomicky realizovatelné, ale komu by to vadilo, když tento projekt je jen dalším způsobem, jak napumpovat peníze daňových poplatníkl do podnikatelského impéria kněze Tadeusze Rydzyka, jehož média jsou hlavním pilířem propagandy vlády strany Právo a spravedlnost.

Avšak polská města byla pod krunýřem tak silného mraku kouře, že už ani tato vláda nemohla dál popírat existenci tohoto problému. Ministr životního prostředí Jan Szyszko se rozhodl jít na kořen věci. Po pečlivém výzkumu zjistil, že na vině jsou tři věci:

1. Poláci nejsou dostatečně vlastenečtí a namísto, aby doma spalovali řádné polské uhlí, pálí špatné uhlí z ciziny. Zjevně, stejně jako imigranti, ani cizácké uhlí není schopno vyhovět našim přísným polským normám. A proto je imperativem udržet bankrotující polské uhelné doly v provozu za každou cenu, prospívá to životnímu prostředí.

Bodláky Václava Duška

Srdečné pozdravy z Horního Láskopravdova

2. 2. 2017 / Václav Dušek

Slova ve štítu zámořského státu křišťálově čistá, doma o křišťálu víme mnohé. K čemu rozmazávat otrávená slůvka předních škemrajících bohatýrů. Soukromé iluze vzbuzují klamné naděje. Ctností se pyšní ti, co vlastní křišťálová očiska, vetřou se do komisí povolaných k nastolení k prověřování osob, prošetří a vyšetří bytosti zasažené bacilem lživého pokroku. Těšínská jablíčka sklizena do mrtě. A tu a tam pohovoří sadař Červ o náročné sklizni v sadu Vítězství; k čemu se žinýrovat, bratři. Nakonec, ctností trpí kdekdo – byly dnové temné, hrdina Šprček prchal za hranice všedních socialistických dnů a nenapadlo hocha od krysí řeky nic jiného, než zavolat známému, že spolehliví kamarádi z Bělehradu nezvedají telefon a zda-li nehrdina nemůže zajistit jinou bezpečnou cestu úniku – nenapadlo prchajícího šmudlu, že v telefonním vedení jsou nastraženy slechy pozorného orgánu, nebo nedbal, lišák povedený. Není jediný, kdo se žluklým máslem na hlavě vegetuje dnes na výslunní lživopravd. Vysoká škola pravdy a lásky uzavřena.

Vážné nehody z hlouposti

2. 2. 2017 / František Řezáč

Jezdil jsem od roku 1972 do roku 1983 s náklaďákem. Už v autoškole jsem zpozoroval, že zájmem učitele Svazarmu je, aby všichni jeho žáci prošli zkouškami, i když v naší skupině byl člověk, kterému bych nesvěřil ani trakař. Psychotesty žádné. Policajti z falešného kamarádství nebo za flašku přivírali oči. Už od let šedesátých se slibovalo, že povolání řidiče nákladního auta bude učebním oborem. V Německu to je, u nás dodnes ne. Příčinou podobných nehod není počasí, ale lidská hloupost a hrabivost dopravců. Ostatně, v Rakousku a Německu o tom vědí své - o českých řidičích a technickém stavu autobusů a náklaďáků. Důležité je též pravidelné roční školení a zkoušení řidičů. Nevím, jak je to dneska.

Bodláky Václava Duška

Podřipská čekárna

2. 2. 2017 / Václav Dušek

Kdo si počká, ten se prý dočká, netrpěliví občané. Hysterionům se doporučuje větší konzumace česneku, prý babské léčivo zabírá, nezabere-li navštivte bez odkladu ústav duševního zdraví – urychleně. V našem ráji čekáme změny. Parlamentní štváči zákony přihýbají, kují z nich zbytečnosti utrum mobile. Strašný vichr, ptáci nelítali, šlapali pěšky. My, vichry ošlehaní podřipáci, máme pro strach uděláno. Duj větře, nás ohneš, ale nezlomíš. Genetická výbava v tomto ohledu, výrazná. Historická data vypovídají o nejedné vichřici v našich končinách, kde se v zájmu lidu napravovalo i popravovalo; Současnost zdá se veselejší. Zajedeme ostře i do zahraničních mylných záležitostí – začínáme si připadat vlastenecky, ti, co se vysmívali armádě touží sevřít samopal, kulomet a postavit se nepříteli na odpor. Malý špacír nezaškodí.

Trojnásob nerozumné

Politické rozhodování v menších celcích odporuje udržitelnosti demokracie

2. 2. 2017 / Pavel Urban

"Aby si člověk udržel kontrolu nad tím, co se děje, třeba i za cenu zpomalení růstu (zato ovšem posílení udržitelnosti), musel by se systém postavený na centralizaci moci transformovat na systém, v němž těžiště rozhodování leží v menších celcích, kdy motivy rozhodování vycházejí více z konkrétních potřeb, nikoliv z abstrahovaných a naprosto odcizených mocenských halucinací o ještě větší koncentraci moci a peněz," píše Bohumil Kartous v článku Na hřbetu hurikánu. Jako abstrakce to zní hezky. Otázka je, co by to mělo znamenat v praxi.

Britská Dolní sněmovna drtivou většinou schválila aktivaci článku 50 o odchodu Británie z EU

1. 2. 2017

Let do neznáma, přes útes do moře. A Corbyn se drží Mayové za sukni

Většinou 384 hlasů poskytla britská Dolní sněmovna premiérce Therese Mayové pravomoc aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Británie z Evropské unie poté, co Nejvyšší soud na základě iniciativy řadových občanů svým verdiktem donutil premiérku, aby předložila tuto záležitost parlamentu.

Pro brexit hlasovala kromě konzervativců kupodivu i velká část poslanců Labouristické strany, přestože jsou proti brexitu, podle známého českého postoje "Ano, soudruhu, mám sice vlastní názor, ale ostře s ním nesouhlasím." Šéf Labouristické strany Jeremy Corbyn poslancům nařídil. aby hlasovali pro brexit. 47 labouristických poslanců, tedy 20 procent poslanců Labouristické strany, se však proti Corbynovu příkazu postavili a hlasovali proti aktivaci článku 50. Všichni liberální demokraté a poslanci Skotské nacionální strany hlasovali proti. Skotská nacionální strana předtím předložila parlamentu návrh, aby byla aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy odmítnuta. Parlament jej hlasováním neschválil. Ultraeuroskeptikové z Konzervativní strany jásali. Jeden konzervativní poslanec se vyjádřil, že hlasování bylo jako poprava anglického krále Charlese II.

Hlavní politická reportérka BBC: "Víte, který poslanec řekl "Sebevražda"? když byl oznámen výsledek hlasování?"

Stínová ministryně spravedlnosti za skotské nacionalisty: "Konzervativci se tu poplácávají po zádech. Ti pitomci si neuvědomují, že dnes večer rozbili dvě unie."

Americký senát potvrdil šéfa ropné společnosti Exxon s vazbami na Rusko ve funkci ministra zahraničí

1. 2. 2017

Navzdory znepokojujícím vazbám na Rusko potvrdil americký Senát Rexe Tillersona, bývalého šéfa ropné firmy Exxon Mobil pro funkci amerického ministra zahraničí. 53 senátorů Tillersona schválilo, 42 hlasovalo proti němu. Hlasování bylo stranicko-politicky rozdělené. Všichni Republikáni Tillersona schválili, téměř všichni Demokraté byli proti.

Anne Applebaum: "Tillerson přichází na nejzdemoralizovanější americké ministerstvo zahraničí v historii. Nevím o horším okamžiku."

Na Ukrajině zemřelo v obnovených bojích několik osob

1. 2. 2017

Obě strany se navzájem obviňují z ostřelování a výpadek vody a energií při teplotách -18 stupňů Celsia ohrožuje obyvatelstvo humanitární krizí

Části východní Ukrajiny se octly na pokraji humanitární krize. Obnovil se konflikt mezi Kyjevem a Ruskem podporovanými separatisty. Až 19 lidí bylo usmrceno a tisíce lidí zůstaly v tuhých mrazech bez vody a bez vytápění.

Obnovený konflikt je raným testem Donalda Trumpa a jeho deklarovaného rozhodnutí dosáhnout lepších amerických vztahů vůči Rusku. Kyjev sleduje nervózně, jak Trump opakovaně chválí Vladimíra Putina a uvažuje o zrušení protiruských sankcí.

Konflikt na Ukrajině trvá už tři roky a stál více než 10 000 životů. Před dvěma lety bylo uzavřeno v Minsku příměří, a i když nebylo dosaženo politické dohody, za poslední rok nedocházelo k rozsáhlejším bojům.

Tisková kancelář Reuters reklasifikovala USA jako nepřátelské území pro své reportéry

1. 2. 2017

Šéfredaktor tiskové kanceláře Reuters Steve Adler napsal dnes svým podřízeným:

"Prvních dvanáct dní Trumpova prezidentského úřadu (ano, víc jich nebylo) bylo pro všechny opravdu pozoruhodných - a zejména problematických pro nás, kteří se zabýváme zpravodajstvím. Není to každý den, kdy americký prezident charakterizuje novináře jako "patřící k nejnečestnějším lidským bytostem na Zemi" anebo že jeho hlavní stratég označí média za "opoziční stranu". Není zrovna překvapivé, že je vzduch plný otázek a teorií jak přistupovat k této nové vládě.

My ale už víme co dělat, protože to děláme každý den a děláme to po celém světě.

Televize Fox News vymazala svou falešnou zprávu, že atentátník v Quebecu byl muslim, a omluvila se

1. 2. 2017

Úřad kanadského premiéra Justina Trudeaua si stěžoval, že televize Fox News rozšířila falešnou zprávu, že atentátník na mešitu v Quebec City byl Marokánec a muslim. Televize Fox News tuto svou falešnou zprávu po této stížnosti vymazala.

Kate Purchase, tisková mluvčí kanadského premiéra si stěžovala, že televize Fox News rozšířila dezinformaci, jaké vedou k "prohlubování strachu a šíření konfliktů". Purchasová poslala televizi Fox News oficiální stížnost na to, že po atentátu na mešitu v Quebec City rozšířila lživou informaci.

Krátce po atentátu policie zatkla dva muže, jedním z nichž byl Quebečan narozený v Maroku. V pondělí v poledne policie informovala, že jen jeden ze dvou zatčených je podezřelý. Muže původem z Maroka police považuje za svědka. Propustila ho bez jakéhokoliv obvinění.

Až v pondělí odpoledne, tedy po zveřejnění výše zmíněné informace quebeckou policií - rozšířila televize Fox News na Twitteru lživou zprávu, že obviněný je marockého původu.

Hlavní slovo v Bílém domě má Steve Bannon. To je děsivé

1. 2. 2017

Bannon nemá bezpečnostní prověrku, nebyl potvrzen ve funkci, avšak v důsledku nedisciplinovaného a nesoustředěného Trumpa má nesmírnou moc

Zákaz vstupu do USA pro občany sedmi převážně muslimských zemí byl především dílem Steva Bannona, hlavního politického stratéga Donalda Trumpa. Byl to Bannon, který odmítl návrh, aby ze zákazu byli vyňati držitelé trvalého povolení k pobytu v USA. Byl to Bannon, který zákaz prosadil, aniž by konzultoval experty na ministerstvu vnitřní bezpečnosti či na ministerstvu zahraničí.

Je zjevné, že Bannon měl v úmyslu tímto zákazem vyvolat po celém světě zemětřesení. Byl to také důkaz, že šokující formulace v Trumpově inaguračním projevu nebyla pouze rétorika.

Trump nominoval ultrakonzervativního soudce do amerického Nejvyššího soudu

1. 2. 2017

Donald Trump nominal soudce Neila Gorsuche (49) z Colorada na uprázdněné místo u amerického Nejvyššího soudu. Gorsich zastává tvrdě konzervativní postoje a má v Republikánské straně silnou podporu.

Američtí demokraté se obávají, že Donald Trump bude prosazovat extremistickou politickou strategii v celé řadě otázek, od náboženské rovnosti až po práva na potraty, hlasovací práva, přístup k zdravotní péči, práva komunity LGBT, ochrany proti diskriminaci a v dalších otázkách.

Prominentní senátní Demokraté okamžitě Gorsuche odmítli jako "nepřijatelného" a "extremního". Je ale nejasné, zda by se jim mohlo podařit zabránit jeho potvrzení do funkce u Nejvyššího soudu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Těžké boje na východní Ukrajině

1. 2. 2017


Ukrajinští vojáci, povstalci a civilisté po desítkách umírají v recidivě bojů soustředěné především kolem města Avdějevka. Evropští představitelé varují, že hrozí humanitární katastrofa po výpadcích dodávky energií, kdy tisíce lidí zůstaly v mrazu bez zdroje tepla.

"Udrží" americký politický systém Trumpa? Téměř nic tomu nenasvědčuje

1. 2. 2017 / Karel Dolejší


Od počátku neuvěřitelného politického vzestupu Donalda Trumpa - a ještě více poté, co tento člověk vyhrál volby navzdory téměř všem prognózám i aritmetické převaze soupeřky v počtu hlasů - mě fascinuje občas se vyskytující představa, že abstrakce nazývaná "americký politický systém" prý nakonec Trumpa zkultivuje a zvládne. Ve skutečnosti taková naděje nemá na své straně téměř žádné věcné důvody.

Trumpův expert na vyšetřování volebních podvodů je registrován ve třech státech současně

1. 2. 2017


Muž kterého Donald Trump jmenoval coby autoritu na volební podvody byl v roce 2016 registrován v několika amerických státech současně. Gregg Phillips, jehož nepodložené tvrzení, že volby byly poznamenány odevzdáním 3 milionů ilegálních hlasů, Trump pověsil na Twitter, je zmiňován ve voličských seznamech států Alabama, Texas a Mississippi. V listopadu loňského roku hlasoval pouze v Alabamě.

Zákaz vstupu muslimů na americkou půdu je darem z nebes pro globální džihád

1. 2. 2017 / Daniel Veselý

Je ilustrativní pozorovat, kterak přední političtí činitelé Spojených států žijí v alternativní realitě, přijde-li na přetřes boj s islamistickým fundamentalismem. Dočasný zákaz vstupu muslimů do USA je dalším, byť mnohem viditelnějším politickým opatřením, jež je zárukou stigmatizace, ba co hůře, nežádoucí radikalizace ohromného počtu muslimů. Jestliže se někdejšímu arciteroristovi Usámovi bin Ládinovi splnil vlhký sen o zatažení USA do nekončícího konfliktu na Blízkém východě, nynější nájemník Bílého domu vrchovatou měrou plní přání džihádistů z Daeše, kteří mohou spřízněné duše lovit v hlubokých vodách vzteku, bezmoci a exkluze.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2017

3. 2. 2017

V lednu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 64 488.51  Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 62 049 Kč. 

Zůstatek byl koncem ledna  2017 186 000.31 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
17359