29873

Jak je množné, že Zeman a jeho pochybná parta dělají business pod prezidentskou zástavou?

Pražský hrad s.r.o.

15. 6. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Po internetu běhají fotomontáže - pravda vtipné - kterak Miloš Zeman, obklopen svou komediální suitou, pálí čínskou vlajku. Šíří to na svém twitterovém účtu jiný "doyen" české politiky, prezidentský loser Topolánek, což je s podivem, neboť jeho zaměstnavatel Křetínský se věru v poslední době necítí dobře po těle, leze na něj údajně čínská chřipka. Je příznačné, že veřejnost se baví idiotskou performancí Miloše Zemana, místo aby si položila otázku, jakou sakra měl Zeman motivaci něco takového udělat a proč vlastně prezidentská kancelář oznámila konání "tiskového briefingu" s tím, že se před tím Zeman sejde s Andrejem Babišem a Danielem Benešem, generálním ředitelem ČEZ. To si skutečně nikdo nevšímá, že osazenstvo hradu se stále větší drzostí ingeruje do věcí, do kterých ani prezidentovi, notabene jeho pohůnkům, nic není?

Rozhovor Britských listů 169:

Má smysl dělat absurdní divadlo o Jiřím Ovčáčkovi?

15. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta
Bohumil Kartous hovoří s Petrem Michálkem, ředitelem Městského divadla ve Zlíně, o jeho divadelních inscenacích o Jiřím Ovčáčkovi a o další jeho práci. Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 15. června 2018.

Britové jsou stále posedlí brexitem, avšak Evropa má jiné starosti

17. 6. 2018

čas čtení 3 minutyV době, kdy se rozkládají všechny mezinárodní jistoty, je země bez spojenců v naprostém průšvihu


Na to poukazuje v týdeníku Observer Andrew Rawnsley. Interní britské debaty o brexitu se stávají stále absurdnějšími, britská vláda se stále ještě nedohodla, co vlastně ohledně brexitu chce a jaké mají být budoucí styky Británie s Evropskou unií. Drtivá většina britských médií stále trpí falešnou představou, že Británie bude moci o zachování svých privilegií v EU, aniž by musela plnit povinnosti členství v EU "vyjednávat", přestože je jasné, že EU není ochotna a nemůže Británii poskytnout žádné mimořádné výsady, protože by to porušilo zákony EU. Přitom je zjevné, že stále absurdnější diskuse ohledně brexitu v britském veřejném prostoru už Evropu nezajímá, varuje autor. Pokračuje:

Proč britský establishment ignoruje, že hlasování pro brexit způsobilo Rusko

17. 6. 2018

čas čtení 2 minuty

Prvním úkolem vedoucích politiků a občanů v demokracii je chránit své volby před zmanipulováním. Británie ovšem nemá pocit, že by měla zkoumat obvinění, že Rusko ochromilo při hlasování o brexitu britskou demokracii. Zkompromitována je jak britská vláda, tak britská opozice. Proto se snaží ten skandál ututlat. Totéž dělá pravicový tisk a ostudně nesvědomitá BBC, píše Nick Cohen.

"Navrhuju, abychom poslali podpůrný dopis ruskému velvyslanci," napsal Andy Wigmore, tiskový tajemník organizace Leave.EU Nigela Faragea těsně před referendem o brexitu. Arron Banks, který kampani pro brexit poskytl největší finanční dar v britské historii, souhlasil. Demagogové podporující luxusně financovanou probrexitovou kampaň začali projevovat podporu nepřátelské cizí mocnosti. Proč?

Salvini zabránil dvěma dalším lodím s uprchlíky přistát v Itáli

16. 6. 2018

čas čtení 1 minutaZakázal dvěma holandským lodím, Lifeline a Seefuchs přistát v italských přístavech. "Tito pánové vědí, že Itálie se už nechce podílet na byznysu ilegální migrace, a proto budou muset hledat jiné přístavy,"  napsal Salvini na Facebooku.

Axel Steier, zakladatel organizace Mission Lifeline, která provozuje loď Lifeline, řekl, že jeho loď ve spolupráci s americkou válečnou lodí zachránila 100 migrantů a přesunula je na tureckou obchodní loď. Uvedl, že jeho loď je příliš malá na to, aby mohla doplout až do Itálie, ale zdůraznil, že migranti, přesunutí na jiné lodě, mají právo přistát v Itálii. "Itálie má povinnost je přijmout, protože nejbližší bezpečný přístav je v Lampeduse," řekl. Předáváme migranty Evropě podle Ženevských úmluv."

"Lidem tyto zákazy nezabrání, aby přicházeli," uvedl Ruben Neugebauer z německé charitativní lodi Sea Watch. "Budou přicházet dál, ale víc jich bude umírat."

Charitativní lodě humanitárních organizací zachránily za poslední dva roky více než 88 000 osob.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Glasgow School of Art už napodruhé zničil požár

16. 6. 2018

čas čtení < 1 minutaJednu z nejvýznamnějších secesních staveb v Evropě, budovu Glasgow School of Art architekta Charlese Rennieho Macintoshe, v noci z pátku na sobotu podruhé zničil obrovský požár, tentokráte zlikvidoval i střechu. Budova je ikonickým symbolem skotské kultury. Původ požáru je zatím neznámžý.

Poprvé glasgowská umělecká škola shořela v roce 2014, kdy se požár rozšířil od studentem rozlité  hořlavé tekutiny. Trpělivá a nákladná restaurační a rekonstrukční práce byly nyní po čtyřech letech téměř ukončeny a budova měla být zanedlouho opět zpřístupněna studentům.

Tentokrát se požár rozšířil velmi rychle a přes noc proti němu bojovalo as 120 hasičů.


Jak kdysi vypadala Glasgow School of Art

17. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Jedno z vrcholných architektonických děl evropského modernismu, umělecká škola v Glasgow, Glasgow School of Art, byla v pátek podruhé za poslední čtyři roky zničena, tentokráte ještě daleko horším požárem než byl ten první v roce 2014.

Jak to v té škole vypadalo, uvidíte v prvních minutách tohto dokumentárního filmu o Lesley Keenové a jejím animovaném filmu Taking a Line for a Walk, poctě švýcarskému malíři a grafikovi Paulu Klee.

Pozoruhodný prostor glasgowské umělecké školy jak byl zaznamenán v prvních záběrech tohoto dokumentu, který se vysílal v televizi Channel 4 v roce 1983 spolu s animovaným filmem Lesley Keenové, se pravděpodobně už nikdy nepodaři zrekonstruovat.

Film Taking a Line for a Walk je ZDE


Francouzská policie vyřezává podrážky z bot uprchlickým dětem

15. 6. 2018

čas čtení 3 minutyCharitativní organizace Oxfam obviňuje francouzské úřady, že zadržují uprchlické děti bez jídla, falšují jim datum narození a  protizákonně je vracejí do Itálie

Francouzská pohraniční policie byla obviněna, že vězní uprchlické děti, často jen dvanáctileté, aniž by jim poskytla jídlo či pití, vyřezává jim podrážky z bot a krade jim sim karty z jejich mobilních telefonů. Poté je protizákonně vrací do Itálie.

Zpráva, kterou v pátek vydala charitativní organizace Oxfam, cituje také případ jedné "velmi mladé" dívky z Eritreje, která byla donucena jít pěšky od hranice  dvě hodiny do italského města Ventimiglia po silnici bez chodníku a nést při tom své čtyřicet dní staré nemluvně.

Karikaturistu vyhodili po 25 letech z amerických novin za to, že kritizoval Trumpa

16. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Karikaturistu Roba Rogerse vyhodili po 25 letech z novin Pittsburgh Post-Gazette za tento kreslený komentář, odsuzují Trumpovu šokující politiku oddělování dětí od imigrantských rodičů na jižní hranici USA. Karikaturista měl problémy už se svými předchozími karikaturami, kritizujícími Trumpa.

Titulek zní: "POZOR!"


Trump nechal odebrat na jižní hranici USA 2000 malých dětí příchozím imigrantským rodičům

16. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Je to součástí politiky "odstrašení imigrantů" - má to naznačit matkám, aby se se svými dětmi nepokoušely vstoupit na území USA.


Známý americký televizní satirik Stephen Colbert vyzývá občany, aby v této věci napsali svému poslanci (na Twitteru ho sleduje 18,5 milionu lidí):

Západ podporou saúdské invaze do Jemenu nyní ohrožuje životy 300 000 dětí

14. 6. 2018

čas čtení 4 minutyHumanitární organizace varují, že útok na přístav Hodeidah  povede k úmrtí 8 milionů lidí.

Andrew Mitchell, poslanec Dolní sněmovny, bývalý britský ministr pro mezinárodní rozvoj: "Všechny humanitární organizace na světě žádají saúdskou koalici, aby  na přístav Hodeidah
neútočila. Z vojenského hlediska je to šílenství. Je to pravděpodobně porušení mezinárodního humanitárního práva a způsobí to neuvěřitelné utrpení a množství mrtvých. Stojíme na nesprávné straně. Neměli bychom stát na žádné straně. Máme  povinnost být neutrální. Usilovat o příměří a o vyjednávání. My jsme vlastně součástí té saúdské koalice a musíme se od ní distancovat."Před úsvitem začala operace "Zlaté vítězství". Vojáci ze saúdské koalice zaútočili na vzbouřenci ovládaný přístav Hodeidah. Stihačky a válečné lodi předtím bombardovaly Husie. V ofenzívě hrají hlavní roli jemenské jednotky. Podporují je emirátská a súdánská vojska. Celá arabská armáda má zřejmě asi 20 000 mužů.

Sociální demokracie v zajetí svého referenda

15. 6. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

To, že referendum sociálních demokratů dopadlo jednoznačně ve prospěch účasti této strany na vládnutí Andreje Babiše, vyvolává paradoxní otázku: musí ČSSD trvat přesně na všech podmínkách, s jejichž vědomím členové strany hlasovali, tedy např. na před referendem oznámeném personálním obsazení ministerstev? Nebo je naopak účast na vládě nyní po tak jasném výsledku tak velkou hodnotou, že je naopak třeba ji co nejméně komplikovat?

Británie: Čelní stoupenci brexitu se stěhují do zahraničí

16. 6. 2018

čas čtení 1 minutaNigel Farage obstaral německé pasy pro své děti, aby mohly dále pracovat a žít v zemích Evropské unie. Konzervativní "poslanec pro 18. století", brexitový ultrafundamentalista, přesunuje svou finanční firmu z Británie do Irska. Jiný brexitový ultrafundamentalista, bývalý ministr financí za vlády Margaret Thatcherové Nigel Lawson, se stěhuje do Francie.

Nejnovějším pokrytcem v této věci je Jacob Rees-Mogg. Finančnická firma, kterou založil, Somerset Capital Management, založila nyní investiční fond v Irsku a varuje své klienty před potenciálním rizikem Brexitu.

Rees-Moog, který dostává každý měsíc honorář ve výši 14 000 liber (400 000 Kč) za třicet hodin práce, řekl reportérům, že rozhodnutí otevřít investiční fond v Irsku "nemá s brexitem nic společného". Avšak brožura nového irského fondu varuje, že sektor finančnictví v Británii během brexitu a po brexitu postihne "velká nejistota".

Proč vás děsí vymyšlená hrozba šarii v Belgii a ne třeba reálná hrozba vzniku pouště v Česku?

14. 6. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Já už se musím umanuté argumentaci pana Urbana, který se děsí naprosto nerealistického strašáku zákona šaría v Belgii, docela usmát. Vzhledem k tomu, že v západních evropských zemích žijí muslimové stovky let a jsou tam zcela integrováni, jak o tom svědčí všichni, kdo v těchto zemích žijí (mně je osobně velmi sympatický Humza Yousaf, muslimský spolužák mé dcery, který se stal čelným politikem vládnoucí Skotské nacionální strany a v současnosti je skotským ministrem dopravy: za celou Británii je ministrem vnitra muslim, konzervativec Sajid Javid, bývalý ředitel Deutsche Bank,který minulý týden oznámil novou kampaň britského ministerstva vnitra proti terorismu a při tom poukázal na to, že ho nenávidí jak ultrapravicoví, tak islamističtí extremisté), pravděpodobnost, že v těchto zemích převládne zákon šaría je asi tak velká, jako že Slunce se utrhne z oblohy a rozboří Hradčana. 

17941

Den, kdy zanikla česká sociální demokracie

14. 6. 2018 / Richard F. Vlasák

čas čtení 3 minuty

Jednou, za pár let, se budou děti učit o zániku strany, která tady kdysi byla pro lidi práce, ale pak se stala "partají oligarchů". Pamatujte si ten den, 15. června 2018, až jednou budete platit v nemocnici, až státní školy budou vypadat jak po náletu luftwaffe a nízká mzda bude znovu dohánět k slzám. Nebude už o koho se opřít. Černý scénář? Nemyslím. Ostatně dnešní jednání tripartity ukázalo pro koho bije srdce "velkouzenáře, barona z Čapího hnízda a pána s čistou minulostí". Sociální demokracie si odhlasuje zřejmě zánik v náruči někoho, komu o zaměstnance jde až na posledním místě. Až vyluxuje voliče socialistů, zavede Andrej Babiš vládu kapitálu jako řemen, a ti se pak budou divit. Proč?

O zneužívání jazyka: Trump proměnil slova ve zbraně. Média mu pomáhají, a likvidují tak demokracii

14. 6. 2018

čas čtení 7 minutTrump zneužívá jazyka a nově, lživě, jím definuje veřejný prostor. Média mu v tom usilovně pomáhají. Totéž mimochodem platí v ČR o Miloši Zemanovi a dalších populistech, stejně jako např. o medializaci lhářů podporujích brexit v Británii a o šiřitelích nesmyslného strachu z cizinců a muslimů v České republice

Naprosto klíčový článek:Donald Trump je už téměř půl století obchodníkem. Nyní prodává sebe, svůj světový názor a vlastní názory na právo a na pravdu, které upravil ke svému prospěchu. Jeho hlavními nástroji jsou jazyk a média.Tím, že sdělovací prostředky rozšiřují Trumpova slova a myšlenky, pomáhají Trumpovi nad nimi samotnými vyhrát válku, varují George P. Lakoff a Gil Duran.

Trump ví, že média mají silnou tendenci opakovat jeho nejvíce šokující výroky a to mu umožňuje zneužívat jich jako marketingové agentury pro své myšlenky. Jeho lži ovlivňují svým neustálým opakováním v médiích a na sociálních sítích miliony lidí. To je existenciální hrozbou demokracii.

K pětiletému výročí zásahu policie na Úřadu vlády ČR

14. 6. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

V médiích se v posledních dnech často objevuje představa, že spektakulární zásah policie na Úřadu vlády před pěti lety znamenal politickou revoluci, která zdiskreditovala pravici a do výšin moci vynesla Andreje Babiše. To zní skoro tak, jako by v lednu nebo květnu 2013, před zmíněnou policejní akcí, měla pravice veřejné mínění na své straně. Ale tak tomu přece vůbec nebylo.

30003

Proč se komentáře ke globálním událostem nedají číst

Trumpův vytoužený "Usáma Kim" z milosti Číny

14. 6. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 7 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Posuzovat, jestli schůzka Donalda Trumpa s Kim Jong-Unem dopadla "vítězstvím" pro toho či onoho a o čem hovoří přijatá deklarace mi připomíná vtip o klíčích. To jde takhle chlápek po ulici a vidí, že pod lampou někdo něco hledá. "Co jste ztratil?" ptá se. "Klíče," odpovídá zoufalec. " A jste si jistý, že tady?" pokračuje kolemjdoucí. "Ne, ale tady je světlo," odvětí zoufalec...

Měli bychom vycházet z několika premis. Zveřejněné informace o tom, jaké jsou důvody podobného politického aktu, jsou vždy zavádějící. Skutečná motivace a iniciace je vždy mnohem složitější a v některých ohledech natolik kontroverzní, že ji nelze učinit veřejnou. Výsledky schůzky a deklarace nejsou výsledkem jednání dvou politiků, ale vektorem zájmů a vlivů v pozadí. A skutečné dopady podobných globálních aktů nelze odhadnou s pravděpodobností, která by vůbec stála za řeč...

Kde se bere slepá víra v úsudek západních analytiků?

14. 6. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Britské listy v souvislosti s dohodou, kterou podepsal Donald Trump a Kim Čong-un, zveřejnily převážně negativní reakce západních komentátorů a analytiků. Zdá se, jako by mezi západními experty existoval konsensus, podle nějž je ona dohoda de facto jen bezcenným kusem papíru. Jednomyslný konsensus však neexistuje a skeptické postoje západních pozorovatelů jsou ovlivněny několika zavádějícími faktory a navíc opomíjejí celkový kontext korejské krize.    

Šok, zuřivost, strach, nenávist - to vyvolává zájem

14. 6. 2018 / Andrew Stroehlein

čas čtení 2 minuty


 Quick thread on how annoying it is that cross-party criticism gets little interest on Twitter.

Mrzí mě, jak malý zájem vyvolává na Twitteru kritika obou stran, píše na Twitteru Andrew Strohlein. V souvislosti s USA, například. Když poukážu na selhání Trumpovy politické strategie, vyvolá to zájem. Když poukážu na selhání Obamvy strategie, vyvolá to zájem. Ale když poukážu na selhání jak Obamovy, tak Trumpovy vlády, nechce to nikdo slyšet.

Týká se to především americké imigrační politiky. Ta byla za Obamy špatná a za Trumpa je ještě horší. Ale když to napíšete, nikoho to nezajímá. Skoro nikdo nechce dostat o věci kompletní obraz, lidi chtějí jen to, co odpovídá jejich ideologické zaujatosti.

Na Trumpa a jeho rodinné příslušníky podala newyorská generální prokurátorka žalobu za porušování zákona o charitativních organizacích

15. 6. 2018

čas čtení 2 minutyBarbara Underwood, generální prokurátorka státu New York, žaluje charitativní nadaci Donalda Trumpa, samotného prezidenta a jeho tři děti za porušení zákona o charitativních organizacích, platného ve státě New York.  V žalobě se praví, že Trump zneužíval charitativní finance "jako šekovou knížku pro platby nevládním organizacím od Donalda Trumpa" a pro své firmy.

Ze severokorejské televize

15. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

 

Severokorejská televize vysílá tyto záběry znovu a znovu. Oslavují schůzku Trump-Kim jako obrovské severokorejské vítězství.

Severokorejská TV hlasatelka: "Tato historická schůzka utvořila novou historii. Konaly se rozhovory. Velký vůdce naší strany, národa a armády, Kim Jong un, přijal společné prohlášení s prezidentem Spojených států. Drahý respektovaný Nejvyšší velitel pozval Trumpa k návštěvě Pchjongjangu, až to bude příhodné, a Trump pozval Kima k návštěvě USA. Oba vedoucí představitelé rádi přijali vzájemná pozvání a jsou přesvědčeni, že to poslouží jako další důležitá příležitost pro zlepšené vztahy USA-KLDR."


Oficiální deník KLDR to nazval "setkáním století".  Pochválil dohodu ukončení sankcí (to nebylo dohodnuto) a zastavení vojenských cvičení. Trump řekl, že podmínky dohody závisejí na tom, zda KLDR jaderně odzbrojí.


Severokorejská TV hlasatelka: "Americký prezident vyjádřil svůj úmysl zastavit americko-jihokorejské vojenské manévry, které KLDR považuje za provokaci. V období dialogu dobré vůle mezi KLDR a USA pan prezident vyjádřil svůj úmysl nabídnout KLDR bezpečností záruky a zrušit sankce, až se vzájemné vztahy zlepší prostřednictvím dialogu a vyjednávání."

Hašteření o uprchlících se rozšířilo do EU; Itálie a Francie si vzájemně nadávají

14. 6. 2018

čas čtení 4 minutyRakousko požaduje vznik "osy ochotných" a v německé koalici se prohlubují rozpory


Itálie si ve středu povolala francouzského velvyslance, odmítla kritiku Emmanuela Macroan, že zabránila přistání lodi Aquarius s více než 600 uprchlíky, a zrušila jednání mezi francouzským a italským ministrem hospodářství.

Italský premiér Giuseppe Conte uvažuje o odložení své páteční návštěvy v Paříži, kde má jednat s Emmanuelem Macronem poté, co se francouzský premiér vyjádřil, že Itálie jednala "cynicky a neodpovědně", když odmítla přijmout záchranářskou loď s uprchlíky.

Mezitím však na Sicílii bylo dovoleno přistát lodi italské pobřežní stráže s dalšími 900  uprchlíky:


Italský ultrapravicový ministr vnitra Matteo Salvini řekl, že Itálie se nebude poučovat od kohokoliv o velkomyslnosti, voluntarismu, vítání a solidaritě, a požadoval omluvu.

Rozhovor Britských listů 168.

Škodí to všem, když v učebnicích nemáme příslušníky jiných kultur

8. 6. 2018

čas čtení < 1 minutaKIrsten McMullan, pedagog a absolventka studia střední Evropy na Glasgow Univerzity, vypracovala doktorskou dizertaci o tom, jakým způsobem se vyrovnává české školství s nacionalistickými tendencemi a jak dokáže tolerovat etnickou a národnostní jinakost. Zjistila, že v podstatě nijak. Mluví o tom s Janem Čulíkem v rozhovoru, který se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 8. června 2018.


Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Přečetli jsme:

ANALÝZA: Sucho a finanční krize rozkládají sousedství Evropy, můžou vyhnat miliony uprchlíků

15. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Hned několik slavných investorů varuje: finanční krize může po deseti letech udeřit znovu. Tentokrát ne v nejbohatších částech světa. Hrozivým problémům čelí země, které i bez toho představují zásadní zdroj napětí na zadním dvorku Evropy: Turecko a Írán. Pod povrchem hospodářských otřesů ale doutná ještě horší problém – katastrofální sucho.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Prezidentský trus aneb co utrousil prezident ČLK

15. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Prezidentské funkce se v poslední době všeobecně jeví jako stvořené nikoliv pro službu občanům, což byla jejich původní náplň, ale pro to, aby jejich vykonavatelé trousili bonmoty. Svůj trus pak považují za jazykový drahokam a v občansko-právní sféře za zákon, lhostejno jakou mírou idiocie se taková prohlášení vyznačují. Psychosomatika je jen placebo, říká Kubek. Těžko posoudit, zda to má z vlastní hlavy, nebo zda mu to nakukali představitelé farmaceutických firem.V každém případě je to nepravda.

Celý text: ZDE

500 anglických dětí potřebuje psychologickou pomoc. A co děti v Sýrii?

14. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

14. června je první výročí šokujícího požáru obytného věžáku Grenfell Tower v Londýně, při němž loni zahynulo více než 70 jeho obyvatel. Celá Británie si dnes toto výročí připomíná. Rozhlas BBC v poledne vysílal reportáž o tom, že 500 malých dětí potřebuje stále psychoterapii, protože je požárem a smrtí svých blízkých i malých kamarádů naprosto ztraumatizováno. (Tříleté dítě: "Oni nejsou mrtví. Oni nejsou mrtví. Oni se schovali někde ve skříni!")

Je dobře, že se psychologické služby v Británii věnují snaze pomoci dětem i dospělým s jejich děsivým traumatem (ani po roce nemizí noční můry z oné noci) - kdopak se ale stará o statisíce až miliony dětí v bombardovaných a obléhaných syrských městech? A jak to dopadne s tamější generací dětí a mladých lidí? A s tisíci uprchlíků, snažících se dostat do Evropy, jejichž válečné trauma nebo trauma teroru, zažívaného po cestě v Libyi, nikdo neřeší? ptá se Jan Čulík.

Eurostat neregistruje exekuce a insolvence, Češi jsou chudší než prokazují evropské statistiky

14. 6. 2018

čas čtení < 1 minutaTak argumentují v Hospodářských novinách Daniel Hůle a Radek Hábl, podrobnosti ZDE. Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni vystupuje systematicky na Twitteru i jinde jako ostrý kritik systému exekucí v České republice.

To je chvályhodné, potíž je, že když jsem mu nedávno poslal drsný případ jedné důchodkyně postižené exekucí s prosbou o pomoc, vůbec nereagoval, tak nevím, poznamenává Jan Čulík.

Pro stoupence czexitu: Britští konzervativci drsně likvidují britskou ekonomiku

14. 6. 2018

čas čtení 2 minutyPrávě bylo oznámeno, že firma Rolls Royce vyrábějící letecké motory, propustí 3000 svých zaměstnanců.   Skoro každý den přicházejí v Británii zprávy, že kolabují obchodní řetězce, které měly supermarkety v britských městech po desítky let, a že firmy jsou nuceny propouštět.

Minulý týden vrcholní představitelé čelných britských firem po schůzce v Downing Street s Theresou Mayovou na ní ostře zaútočili: "My fungujeme v ekonomice, politikové si hrají politické hry," řekl Paul Drechsler, předseda Konfederace britského průmyslu. "My podnikatelé jsme frustrovaní. Zuříme."  Asociace nákladních dopravců, kdysi absolutně podporující Konzervativní strany, minulý týden zaútočila na premiérku Mayovou, že "riskuje ohrožení existence klíčových součástí britské ekonomiky a ohrožuje živobytí 7 milionů Britů".


Dochází tak k rozkladu jedné ze základních vazeb britského establishmentu - a důsledek pro vládu a ekonomiku země bude zřejmě kataklysmatický.

Primátor belgického města Mechelen chce pozvat Orbána a ukázat mu, jak funguje soužití s muslimy

14. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Primátor belgického města Mechelen chce, aby do jeho města přijel Viktor Orbán, nenávist šířící premiér Maďarska, a přesvědčil se o tom, jak dobře funguje multikulturalismus. V Mechelenu žije víc muslimů než v celém Maďarsku.


Trump: Krym je ruský, Ukrajina patří k nejzkorumpovanějším zemím na světě

14. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Trump doporučil politikům ze skupiny G7, aby přestali otravovat s anexí Krymu Ruskem, protože Krym je ruský, a divil se, proč spolupracují s Ukrajinou, " s jednou z nejzkorumpovanějších zemí na světě: 


29766

Bodláky Václava Duška

Seriálové lynčování v Podřipsku

14. 6. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

U nás doma máme ve zvyku postavit na pranýř nepohodlné bytosti a kvičet, co s nimi nejlépe zlého provést. Dostat vybraného na šibenici, koníček masových demonstrací a politických estrádních výtvorů; honby se neúčastní pouze prokazatelní blbové, ale i titulovaní zbabělci – poslat kohosi na onen svět, anebo ho aspoň znemožnit, pomazat, vymazat, toť lidová zábava. V dobách nejtemnějších pláli na hranicích posvěcených církevní věrchuškou vymyšlené čarodějnice a jejich pomahači. Honitba povolena! Ve věznicích, mučírnách a lágrech hnili po světě miliony ocejchovaných lidí. Hanba všem, kteří podporovali zločinné spolky; kvílely ženské od ploten i političky, chlapíci se očividně propadli do temnoty zla; v dobách nejistých hledáme jistotu, po jistotě následuje pád a je zapotřebí stát na straně vítězů, hlasitě kvákat hesla k podpoře nečistých sil – čistotu bytostí určují podivné spolky, prodejné holky, chlapáčtí škrholové, budovatelé růžových dálnic, prohnilé partaje bez ideových zábran, znalci životních kliček, nejapní blbouni, křiklouni z vražedných vrhů.

Mezitím v Absurdistánu 73:

Kněží káží, že ženy sexuálně provokují, v Sopotách by se nemělo chodit v plavkách, homosexuálové ohrožují polský národ a americká vojska se zase srazila na silnici

13. 6. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 11 minutČlověk by si myslel, že v jednadvacátém století už nejsou homosexuálové považováni za kuriozitu a že ženy už nejsou považovány za dobytek a mají svá vlastní práva. Nikdo jim nenařizuje, co mají dělat a co mají mít na sobě. Avšak stále ještě existují některé země, v nichž náboženští předáci mají pocit, že mají právo poučovat ženy ohledně jejich šatů a obviňovat je, že v mužích vyvolávají sexuální napětí. Vzhledem k tomu, že většina obyvatel té země zase není tak silně nábožensky založená, tito náboženští vedoucí představitelé nejsou zrovna úspěšní ve své snaze získat tak velké množství stoupenců, aby mohli dosáhnout změny, a proto se silně snaží používat svého vlivu na vládnoucí třídu a na státní instituce, aby lidi donutili dodržovat jejich náboženské předpisy. "Dívky muže provokují tím, jak se oblékají a jak se chovají," říkají. "Jejich vzdorné pohledy probouzejí u mužů sexualitu" a "vystavují je zbytečným potížím". Jakápak asi je to země, milí čtenáři? Írán? Afghánistán? Saúdská Arábie? Ne, je to Polsko.

Zrušit manévry s Jižní Koreou doporučil Trumpovi Putin

14. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Zrušit manévry s Jižní Koreou doporučil Trumpovi Putin, píše Wall Street Journal. Trump prý o tom neinformoval klíčového spojence Ameriky, Jižní Koreu, předtím, než je přislíbil zrušit. Systematickou linií Trumpovy zahraniční politiky je dělat to, co uspokojuje Putina - zejména útočit na aliance a ochromovat je.

Severokorejská média oslavují Kima jako vítěze "setkání století"

13. 6. 2018

čas čtení 3 minuty

 


Poté, co zpočátku o setkání Trump-Kim severokorejská televize vůbec neinformovala, nyní oslavují severokorejská média schůzku mezi Donaldem Trumpem a Kim Jong-unem jako ukončení nepřátelských styků s USA. Státní média v Severní Koreji vykreslují setkání jako diplomatické vítězství pro severokorejského předáka.

Trump byl v Singapuru stoprocentně podveden

13. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Zdá se, že Trump byl v Singapuru stoprocentně podveden, píše John Simpson, nestor britských novinářů a zahraničněpolitický odborník z BBC. Souhlasil, že zruší vojenská cvičení s Jižní Koreou, jak KLDR požadovala. Ale Kim nesouhlasil, že zastaví jaderné zkoušky trvale, ANI nedovolil jaderným inspektorům vstup do země, ANI nezničil své balistické rakety, ANI neposkytl žádné podrobnosti o svém jaderném programu.


K tomu: Trump neumí vyjednávat a Kim to ví

Singapur 2.0: O přestrašování Trumpem, čili Overkill

13. 6. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Donald Trump se nepochybně stane nejhorším prezidentem v dosavadní historii Spojených států amerických. U vědomí všech nepopiratelných "kvalit" tohoto panáka je však nutno současně poznamenat, že jeho (velmi rudimentární) zahraničněpolitické a národněbezpečnostní názory jsou často zcela překrucovány a démonizovány. Jestliže se ještě před pár měsíci bezpečnostní experti vážně obávali obnovení bojových operací na Korejském poloostrově, pak rozhodně nikoliv proto, že by byl Trump něco takového výslovně plánoval. Strach pramenil jednoduše z faktu, že Trump je příliš omezený, užvaněný a nezodpovědný, než aby si vůbec dokázal uvědomit, že by mohl hloupým tlacháním vyvolat ozbrojený konflikt.

Proč provést invazi do USA

13. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

Budoucí historici nikdy nesvedou tvrdit, že jsme se nesnažili. Jak řekla ministryně zahraničí Chrystia Freelandová na závěr katastrofálního summitu skupiny G7, Kanada je "nejbližší a nejsilnější spojenec, jakého kdy Spojené státy měly", napsal Scott Gilmore.

Singapurský summit: Experti jsou skeptičtí

13. 6. 2018

čas čtení 2 minuty

Americký prezident Donald Trump a severokorejský lídr Kim Čong-un přivítali úterní summit v Singapuru jako diplomatický průlom. Většina analytiků však s takovým zhodnocením nesouhlasí. 

Španělský ministr zahraničí kritizoval "pštrosí politiku" Evropy vůči migrantům

13. 6. 2018

čas čtení 1 minutaŠpéanělský ministr zahraničí Josep Borrell charakterizoval rozhodnutí své vlády přijmout stovky migrantů a uprchlíků, kteří jsou na palubě záchranné lodi Aquarius, jako "vysoce symbolický čin", jehož cílem je probudit Evropu a přimět ji, aby opustila svou "pštrosí politiku" v otázce migrace.

"Je to sdílený problém  a je nutno to považovat za sdílený problém. Španělsko učinilo vysoce symbolický čin - protože konec konců jde o velmi malý počet lidí  - a ten přiměje Evropskou unii, aby se vzdala své neschopnosti řešit problém migrace."

Borell dodal, že nová španělská vláda "tluče pěstí do stolu" před setkáním evropských politiků na konci června, kde se má jednat o migrační a azylové politice.

"Když pohlédnete na demografické údaje, uvědomíte si, že my Evropané provádíme pštrosí politiku, strkáme hlavu do písku a myslíme si, že oni nás nevidí, protože my nevidíme je," řekl španělský ministr. "Takhle to dál už nemůže pokračovat."

Podrobnosti v angličtině ZDE


V Turecku otevřeli plynovod TANAP

13. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

V turecké provincii Eskisehir proběhla slavnostní ceremonie otevření Transanatolského plynovodu (TANAP). Zařízení bude přepravovat zemní plyn z Ázerbájdžánu do Turecka a odtud do Evropy. 

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v květnu 2018

3. 6. 2018

čas čtení 2 minuty

V květnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 71160,18 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 83 047,50 Kč.   

Zůstatek byl koncem května 2018 347 685,03 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
76660