Dětství bez násilí
29. 6. 2023
Býd dospělé je trestný čin. Jak je možné, že v ČR není trestným činem být děti, které jsou daleko křehčí a zranitelnější než dospělí? (JČ) Dlou...26. 6. 2023
Souvislost mezi výškou, výživou a sociálními podmínkami lze pozorovat již v dětství. Existuje zde přehledný gradient - čím větší deprivace, tím menší dítě. Výška jednotlivců je dána především jejich geny, ale rozdíly mezi skupinami a trendy v čase jsou z velké části výsledkem rozdílů v expozici výživě, infekcím, stresu a chudobě.
V této souvislosti přináší zpráva o výšce pětiletých dětí z 200 zemí alarmující zprávu pro Spojené království. V roce 1985 byli chlapci a dívky ve Spojeném království menší než děti v 68 jiných zemích. V žebříčku jsme se postupně propadali, takže v roce 2019 byli britští chlapci na 102. místě a dívky na 96. místě. Ve věku pěti let jsou britské děti v průměru o 7 cm menší než děti v Nizozemsku.
Pomalejší nárůst průměrné výšky pětiletých dětí ve Spojeném království ve srovnání s ostatními zeměmi a sklouzávání dolů v celosvětovém žebříčku výšky byl víceméně kontinuální od roku 1985. Nevedli jsme si dobře, ale zjevně to nesouviselo s vládami konzervativců nebo labouristů. Pak se ale v polovině roku 2010 stalo něco dramatického - průměrná výška pětiletých dětí se snížila. Není pravděpodobné, že by to byl důsledek etnického míšení obyvatelstva. Průměrná výška pětiletých dětí se snížila také v USA.
Pokud je výška ukazatelem sociálních podmínek v dětství, včetně výživy, je možné, že sociální podmínky dětí ve Spojeném království jsou horší než v mnoha jiných zemích a během desetiletí po roce 2010 se zhoršily?
Je to velmi pravděpodobné. Unicef uvádí údaje o dětské chudobě ve 41 (většinou bohatých) zemích OECD. Používá relativní měřítko chudoby: děti žijící v domácnostech s příjmem nižším než 60 % mediánu. Podle tohoto měřítka je Spojené království na 31. místě ze 41 zemí (1 je nejlepší); USA jsou na 38. místě. Při použití stejného měřítka, kde se lidé nacházejí relativně vůči ostatním, se dětská chudoba v Anglii po odečtení nákladů na bydlení zvýšila z 27 % v roce 2010 na 30 % v roce 2019. Vláda dává přednost absolutnímu měřítku chudoby - které bizarně bere za standard relativní chudobu v roce 2010/11 -, protože to vypadá příznivěji. Lepším absolutním měřítkem je standard minimálního příjmu nadace Joseph Rowntree Foundation. Podle tohoto měřítka bylo v roce 2008/9 v chudobě 39 % dětí, v roce 2020/21 pak 40 %.
Nejenže je dětská chudoba ve Spojeném království vysoká a stále roste, ale navíc na malé děti příliš nevynakládáme. Stejné srovnání Unicefu se zabývá veřejnými výdaji na vzdělávání a péči o děti ve věku od 0 do 5 let. Průměr zemí OECD činí 6 000 USD na dítě ročně. Norsko a Švédsko vydávají přibližně 12 000 dolarů, Francie téměř 9 000 dolarů. Ve Spojeném království vydáváme 4 000 dolarů, což je podprůměrná částka. Spojené státy jsou na tom hůře, 3 000 dolarů.
V našem svědectví pro vyšetřování toho, jak si Británie poradila s covidem, jsme s Clare Bambrovou, profesorkou veřejného zdraví na Newcastle University, dospěli k závěru, že jsme do pandemie vstoupili s "vyčerpanými veřejnými službami, zlepšení zdravotního stavu se zastavilo, nerovnosti ve zdraví se zvýšily a zdraví nejchudších lidí se zhoršilo". David Cameron a jeho ministr financí George Osborne, architekti desetiletí vládních škrtů, se podívali na důkazy o škodách, které jejich politika způsobila - a odmítli je.
Když byli Cameron a Osborne premiérem a ministrem financí, tvrdili, že úspory vedou k hospodářskému růstu. Ukázalo se, že se mýlili. Po globální finanční krizi v letech 2007/8 mediánové příjmy ve Spojeném království prudce poklesly a vedly si hůře než evropské země. Disponibilní příjmy domácností jsou nižší než před 18 lety.
Diskuse