Ostudná dětská exekuce
27. 6. 2023
3.220- dluh za volání ve 12 letech9.136 - zaplatí věřitel exekutorovi za nevymoženou exekuciOstuda za dětskou exekuciFakt má být normální, že exekutor dostane plné náklady, když věřitel nic...Připojte se k výzvě
29. 6. 2023
Do výzkumu, v jehož čele stál profesor Radek Ptáček, se zapojilo 1 013 rodičů s potomky do 18 let. Na tiskové konferenci jsme představili nejen samotný výzkum, ale také zde zazněly argumenty, jak zásadně negativní mají fyzické tresty dopad na vývoj dětí a jaké kroky je potřeba udělat.
Fakta:
Všechny formy násilí bez ohledu na povahu nebo intenzitu jsou škodlivé a způsobují dětem zcela zbytečná zranění, bolest, podkopávají u nich pocit vlastní hodnoty a brání jim v optimálním psychickém vývoji.
Bití v dětství nese vážné riziko rozvoje duševních onemocnění, přenos násilí do blízkých vztahů v dospělosti či výrazné tendence k somatickým onemocněním.
Fyzické tresty jsou právně nepřijatelné v 65 zemích a dalších 27 zemí deklarovalo, že se k nim připojí. Česká republika se zavázala ukotvit tato opatření v zákoně již v roce 2007, ale dosud se tak nestalo. K zakotvení nepřijatelnosti nás opakovaně vybízí Evropský soud pro lidská práva, Výbor OSN pro práva dětí a i český Výbor pro práva dítěte, který je poradním orgánem vlády.
Nepřijatelnost fyzických trestů, které dětem působí bolest a ponížení, má zakotvit chystaná novela občanského zákoníku v podobě morálního pravidla, které přispěje k větší ochraně dětí. Usilujeme také o rozvoj sítě podpůrných služeb pro rodiny v krizových a zátěžových situacích, dále o podporu programů pozitivního rodičovství či zakotvení duševní gramotnosti a socio-emočních dovedností do kurikula škol.
Výzva
Chceme, aby Česká republika byla místem, kde všechny děti mají právo na dětství bez násilí. Aby v rodině ani jinde nebylo tolerováno týrání, zanedbávání, zneužívání či jiné formy násilí včetně jakýchkoli tělesných trestů. Zatím tomu tak bohužel není.
Proto chceme:
Diskuse