Bidenova administrativa je ve věci použití amerických zbraní Ukrajinou v Rusku rozdělena

13. 9. 2024

čas čtení 3 minuty
Pentagon a zpravodajská komunita varují před nasazením raket ATACM Kyjevem, píše Felicia Schwartzová.

Americký prezident Joe Biden uvedl, že zvažuje žádost Ukrajiny o použití zbraní poskytnutých USA k úderu hluboko na ruském území.

Bidenovo úterní přiznání přichází v době, kdy je jeho vláda rozdělena v názoru, zda povolit použití amerických zbraní, přičemž ministerstvo zahraničí, které je vůči žádosti Kyjeva otevřenější, se postavilo proti Pentagonu a americké zpravodajské komunitě.

"Právě teď na tom pracujeme," řekl Biden, když se ho novináři zeptali, zda by Ukrajině dovolil použít americký armádní taktický raketový systém dlouhého doletu (ATACMS) k útokům na místa v Rusku.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně vyzval ke zrušení omezení na zbraně dlouhého doletu dodávané Západem, aby jeho armáda mohla zasáhnout ruská letiště a odpalovací zařízení raket, stejně jako muniční sklady, sklady paliva a velitelská a kontrolní střediska, která jsou pro válku Moskvy klíčová.

Washington se v posledních měsících odklonil od plošného zákazu používání zbraní dodaných USA k útokům na ruské území, což Ukrajině umožnilo nasadit je k obranným úderům.

Zelenskyj však naléhá na USA a další západní země, aby povolily použití zbraní dlouhého doletu hluboko v Rusku jako součást své strategie zvyšování nákladů na invazi pro prezidenta Vladimira Putina.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken cestuje tento týden na Ukrajinu s britským ministrem zahraničí Davidem Lammym, aby se setkali se Zelenským a projednali jeho žádost a vyjádřili podporu svému spojenci.

Před návštěvou Blinken na tiskové konferenci v Londýně řekl: "Budeme pozorně naslouchat našim ukrajinským partnerům. Oba budeme v nadcházejících dnech podávat zprávy (britskému) premiérovi, prezidentu Bidenovi." Dodal, že Biden bude o této záležitosti diskutovat s britským premiérem Keirem Starmerem, až v pátek navštíví Washington.

Spojené království vyzvalo USA, aby Ukrajině udělily povolení k použití zbraní dlouhého doletu poskytnutých jejími západními spojenci hluboko v Rusku, a věří, že Kyjev by měl být schopen zaútočit na ruské objekty a aktiva. Souhlas USA je nutný, aby Ukrajina mohla použít střely Storm Shadow poskytnuté Spojeným královstvím k úderům dlouhého doletu uvnitř Ruska.

Zatímco americké ministerstvo zahraničí je vnímavější k argumentům Ukrajiny a mnoha jejích západních spojenců, Pentagon a americká zpravodajská komunita varovaly před použitím zbraní dlouhého doletu hluboko v Rusku.

Ten nedávno vyhodnotil, že 90 % ruských letadel bylo přemístěno na letiště nejméně 300 km daleko od území kontrolovaného Ukrajinou, mimo dosah ATACMS.

"Nevěřím, že jedna konkrétní schopnost bude rozhodující... víme, že Rusové ve skutečnosti přesunuli svá letadla, která používají klouzavé bomby, mimo dosah ATACMS," řekl americký ministr obrany Lloyd Austin na setkání ukrajinské kontaktní skupiny na letecké základně Ramstein v Německu minulý týden.

Dodal, že Ukrajina by mohla zacílit na strategické cíle v Rusku pomocí dronů a dalších zbraní domácí výroby.

Američtí obranní představitelé říkají, že Kyjev by měl upřednostnit použití západních zbraní k obraně východních a severních oblastí Ukrajiny, stejně jako k udržení přístupu k Černému moři a k tlaku na ruské síly na Krymu – poloostrově anektovaném Putinem v roce 2014.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1673

Diskuse

Obsah vydání | 13. 9. 2024