Povodně

15. 9. 2024 / Jiří Hlavenka

čas čtení 4 minuty
Pokud v České republice naprší za hodinu tři milimetry - což je takový zahradnický deštíček - tak to znamená 66 000 metrů krychlových ZA VTEŘINU, 237 mil. kubíků za hodinu. 

(Zhruba tak ale tento tří či čtyřdenní déšť vypadá - tři milimetry za hodinu je 72 za den, 200 mm za tři dny nepřetržitého deště).

Labe v Hřensku má momentální odtok 1100 m3/s (první stupeň povodňové aktivity), Morava v Břeclavi 362 m3/s (2. SPA) a Odra v Bohumíně 1100 m3/s (vysoce nad 3. SPA). Vodohospodáři uvádějí, že v současné době je již půda tak nasáklá, že to co spadne, odteče. (Asi bude toto jejich tvrzení přehnané, viz výše uvedená čísla; nepochybně louky a zdravé lesy schopnost zádrže ještě mají).

 
Ještě pro představu pro Jihomoraváky. Maximální kapacita brněnské přehrady je 17.7 mil. kubíků, velikost povodí Svratky, která ji plní, je 7300 km3, což je zhruba desetina rozlohy ČR. 

Brněnský Prýgl se tak třímilimetrovým deštěm v povodí, pokud by celý stekl, kompletně naplnil ani ne ZA HODINU.

Krajina naštěstí umí zadržet obrovské množství vody... pokud ji ale u toto možnost nepřipravíme, což bohužel v moderní době částečně nastává. Opět jedno číslo pro srovnání: šumavská rašeliniště jsou schopna zadržet 40 mil. kubíků, tedy trojnásobek brněnské přehrady. Trochu jsme na toto zapomněli.

K současné situaci ještě dvě poznámky:

1) Pamatuji dobře minulé povodně a jeden obrovský rozdíl doslova bije do očí: jak se nesmírně posunuly technologie v monitoringu, srážkových prognózách i vizualizaci. V té době nikdo nic nevěděl, situace byla "nadmíru výtečná" a za pár hodin bylo pár pražských čtvrtí pod vodou. V tomto nastal naprosto neskutečný pokrok, který umožňuje reagovat rychle a chytře tam, kde to přináší výsledek.

2) Současně s tím se výrazně zlepšily služby státu - jak "Integrovaného záchranného systému" (nehezká zkratka, která ale ztělesňuje to co dříve vůbec nebylo: provázanost a koordinovanost asi dvaceti složek záchranného, bezpečnostního, likvidačního atd. systému státu). 

Právě tak je úplně jiný pohled než dříve na činnost vedení krajů a měst v současné situaci - to myslím vidíme všichni v přímém přenosu. Přitom v klidu a bez sebeprezentace, přes to že jistě mají dnešní politici "cukání" se někde fotit, jak se koukají na vodu - za pár dnů přece jdeme k volbám. Ale odolali, skoro všichni.

A proč to zde píšu? Abychom si uvědomili, k jakému dramatickému zlepšení fungování státu v této věci došlo za pouhých dvacet let. 

Dnes je doslova módou reptat, nadávat a skandalizovat. Permanentně a do takové míry, že se v obecném povědomí zvětšuje nedůvěra ve stát (vlastně bez ohledu na to, kdo momentálně vládne: nechci "sebechvalně" vyzdvihovat současné vedení země i krajů, ač jsem jeho drobnou součástí - chci doufat, že i jiné vedení země by konalo podobně slušně jako to dnešní), ač se stát prokazatelně zlepšuje. Jasně - mohlo to být vše ještě lepší a pořád je co kritizovat (a vždycky bude), ale zlepšujeme se.

(Foto je radar z dnešního rána: bohužel, ještě toho spadne dost)

(A jenom jediná malinká pochybnost, byť tomu rozumím jak koza petrželi: zdá se mně, že přehrady se měly začít upouštět dříve. Ty prognózy byly jasné a všechny modely se shodovaly, že problém nastane; myslím, že by to lidem z Povodí nikdo nevyčítal, i kdyby zůstaly bez vody. Fakticky se začaly vypouštět až v průběhu dešťů, což se mně zdá, že bylo opožděné).

Držme se a pomáhejme si, zvládneme to. Chtěl jsem pokračovat v seriálu ke krajským volbám, ale v hlavě teď nemám nic jiného než to co se děje venku.

1
Vytisknout
2205

Diskuse

Obsah vydání | 17. 9. 2024