Čína vnímá volební výsledek v USA jako příležitost

20. 11. 2024

čas čtení 2 minuty
Peking se připravuje na Trumpovo prezidentství přinejmenším od jara, kdy vyhodnocuje potenciální kandidáty kabinetu a jejich názory na Čínskou lidovou republiku, píše Arran Hope.

Od 5. listopadu ČLR medializovala oblasti, ve kterých by Spojené státy mohly chtít spolupracovat, včetně těch, na které má vliv Peking.

Mnozí vidí příležitosti vyplývající z Trumpova pravděpodobného přístupu k vládnutí, jeho izolacionistických názorů a jeho blízkosti k Elonu Muskovi a dalším podobným osobnostem.

Výzvy Pekingu ke stabilitě ve vztazích nejsou činěny v dobré víře, jak dokazují snahy státních médií a prostřednictvím skrytého vměšování a dezinformačních kampaní s cílem zasít zmatek a nedůvěru mezi americké voliče.

Většina vědců a expertů z ČLR považuje za vysoce pravděpodobná cla, potenciální obnovení obchodní války a další oddělení. Někteří navrhují jako možnosti velkou krizi, novou studenou válku nebo dokonce totální konflikt. To naznačuje, že ČLR bude v prvních měsících nové administrativy postupovat opatrně, posilovat své výhody a sledovat smířlivé strategie jinde ve světě, zatímco bude zkoumat, jak se vypořádat s novou Trumpovou administrativou. To je již zřejmé z pokusů o přátelštější předehry směrované k regionálním mocnostem, jako jsou Indie a Japonsko.

Pokud se americká vláda rozhodne provádět politiku, která začne naplňovat nejhorší obavy ČLR, není jasné, jak Peking zareaguje, nebo dokonce jeho schopnost tak učinit. Triumfalistická jistota, že "Východ je na vzestupu a Západ upadá (东升西降)", která dosáhla svého vrcholu během pandemie COVIDu-19, ustoupila v posledních dvou letech tváří v tvář ekonomickým výzvám doma. Si Ťin-pching mohl svůj hovor s Trumpem zahájit výzvou k poučení z historie, ale jako vždy není jasné, na jakých lekcích a na kterých dějinách dnes skutečně záleží.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1221

Diskuse

Obsah vydání | 21. 11. 2024