Jak Čína údajně přispívá ke smrtící fentanylové krizi

29. 11. 2024

čas čtení 2 minuty
Nově zvolený americký prezident Donald Trump pohrozil, že uvalí nová cla na čínské zboží v reakci na údajnou roli Pekingu ve smrtící epidemii opioidů ve Spojených státech.

Washington již dlouho obviňuje Peking z toho, že zavírá oči před smrtícím obchodem s fentanylem, který podle odhadů amerických úřadů způsobil v loňském roce více než 70 000 úmrtí na předávkování. Čína obvinění popírá.

Spojené státy čelí epidemii úmrtí způsobených fentanylem, syntetickým opioidem padesátkrát silnějším než heroin, jehož výroba je mnohem jednodušší a levnější.

Nyní je to hlavní příčina úmrtí mezi lidmi ve věku 18 až 45 let, uvedli američtí představitelé.

Americká agentura pro potírání drog uvedla, že Čína je "hlavním zdrojem všech látek souvisejících s fentanylem pašovaných do Spojených států".

A zatímco Výzkumná služba Kongresu letos uznala, že přímé dodávky léku z Číny byly zastaveny přísnějšími kontrolami z Pekingu v roce 2019, uvedla, že tento krok pouze posunul dodavatelské trasy.

Místo toho, aby byly drogy dodávány přímo prostřednictvím mezinárodních kurýrních služeb, jsou chemické složky odesílány z Číny do Mexika, kde jsou pak zpracovány na fentanyl a pašovány přes hranice.

Mnoho z těchto složek je v Číně legálních a má legitimní lékařské použití jako léky proti bolesti, což činí stíhání složitým.

Peking, který trval na tom, že "neexistuje nic takového jako nelegální obchodování s fentanylem mezi Čínou a Mexikem", slíbil, že proti tomu zakročí.

V reakci na Trumpovu hrozbu z tohoto týdne, že uvalí 10 % clo, čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že "Čína je jednou z nejtvrdších zemí na světě", pokud jde o drogy.

Administrativa prezidenta Joea Bidena učinila z boje proti fentanylu prioritu.

V říjnu loňského roku uvalila sankce na více než dvě desítky subjektů a jednotlivců se sídlem v Číně, kteří jsou údajně "zdrojem dodávek" pro mnoho obchodníků s drogami se sídlem v USA, prodejců temného webu, praní špinavých peněz s virtuálními měnami a mexických kartelů.

Skupina, která zahrnovala společnost se sídlem ve Wu-chanu a řadu dalších firem se sídlem v Hongkongu a pevninské Číně, byla údajně zodpovědná za přepravu přibližně 900 kilogramů "zabavených prekurzorů fentanylu a metamfetaminu" zaslaných do Spojených států a Mexika.

"Globální dodavatelský řetězec fentanylu, který končí smrtí Američanů, často začíná u chemických společností v Číně," řekl americký ministr spravedlnosti Merrick Garland.

Čína v té době tyto kroky odsoudila jako součást americké kampaně "nátlaku a sankcí" proti ní.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1547

Diskuse

Obsah vydání | 3. 12. 2024