Jak nám sociální sítě destabilizují pohled na svět

4. 1. 2025 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta
“To je docela “legrace”  na facebooku, včerejší příspěvek o pozorování chování otce k synovi ve fitness, kde mu nadával do buzerantů, někdo nahlásil, že prý porušuje pravidla slušného chování, přitom to bylo úplně naopak, právě o tom, aby se toto nenávistné chování nekonalo,” píše terapeut a spisovatel Honza Vojtko.

Pod jeho příspěvkem se hromadí další zkušenosti uživatelů sítí Meta (Facebook, Instagram), kteří se - jako odborníci, jako svědci podobných událostí - vyjadřují k citlivým otázkám týkajícím se vztahů nebo sexuality a administrátorský systém jejich příspěvky vyhodnotí jako “závadné”.

 

Ať už na základě toho, že je nějaký idiot (zištně či z nepochopení) označí za škodlivé, nebo je diskriminuje samotný algoritmus. Není to tedy moc legrace, když si člověk uvědomí, že algoritmus diskriminuje nikoliv podle etických pravidel a kontextu, ale tupě pouze podle výskytu nějakých slov či senzitivního obsahu. 

V důsledku jsou pak postižení lidé, kteří se snaží podpořit veřejný zájem. 

Vedle toho nejrůznější paraziti, zneužívající nesčetných děr v systému sociálních sítí, zejména umělou podporou interakce (typicky neuvěřitelná čísla “obliby” slovenského kremelského poskoka Fica) na sociálních sítích prosperují. 

Není to sice jediný důvod, proč dochází k povážlivému prolamování hranic přípustnosti a k destrukci hodnotového rámce, nicméně to k dané situaci vysoce přispívá: sociální sítě totiž na základě manipulace s kvantitou a na základě degenerované regulace přípustnosti hluboce ovlivňují vnímání reality.


Pozn. JČ: Ano, Mně zablokovali video, v němž jsem upozorňoval na pořad BBC varující že AI vytváří zábêry sexuálního zneužívání dětí - protože tam byl ten výraz sexuální zneužívání dětí :))))

1
Vytisknout
3023

Diskuse

Obsah vydání | 7. 1. 2025