Ve francouzských prezidentských volbách zvítězil François Hollande

6. 5. 2012

čas čtení 1 minuta

neděle 20.00: Hollande získal podle odhadů, založených na částečně sečtených výsledcích v druhém kole francouzských prezidentských voleb asi 52 procent hlasů, dosavadní prezident Nicolas Sarkozy asi 48 procent hlasů. Pokud budou výsledky potvrzeny, Hollande se stane prvním socialistickým prezidentem ve Francii od r. 1995. Nicolas Sarkozy přiznal porážku. Řekl: "François Hollande je francouzským prezidentem a musí být respektován."

Analytikové poukazují na to, že Hollandovo volební vítězství bude mít podstatné dopady pro celou eurozónu. Hollande přislíbil, že přepracuje dohodu týkající se dluhové krize.

Výše uvedené odhady přinesla francouzská média poté, co se ve 20 hodin uzavřely volební místnosti.

Na náměstí Bastilly je euforická atmosféra. Tisíce Pařížanů se tam shromáždily s cílem oslavovat odchod a ponížení Nicolase Sarkozyho, stejně jako vítězství Françoise Hollanda.

Lidé se usmívají, smějí, jsou rozradostněni a zdvořilí, což je u normálně nerudných Pařížanů výjimkou. "Je pravda, že je ve Francii příliš mnoho cizinců a muslimů, ale Sarkozyho hlas mě přiváděl k šílenství. Je to šílenec. A proměňoval Francii taky v zemi šílenců. Takhle to nemohlo jít dál. Staral se jen sám o sebe a o své bohaté kamarády," řekla reportérce deníku Guardian na náměstí Bastily jedna její známá.

Část davu skanduje "Sarkozy do vězení!" v souvislosti s množstvím vyšetřování korupce, kterému bude nyní Sarkozy čelit. Občas se také skanduje "Postavte Copého" - to je předseda Sarkozyho strany - "ke zdi!"

Francouzi si myslí, že Sarkozy v politice skončil, nemá šanci se vrátit. Nedávají šanci ani, že přežije jeho manželství.

0
Vytisknout
3578

Diskuse

Obsah vydání | 7. 5. 2012