Otevřený dopis premiérovi

28. 1. 2015

čas čtení 3 minuty

Úřad vlády ČR
nábřeží Edvarda Beneše 4
Praha 1
118 01 
Předseda Vlády ČR Bohuslav Sobotka

Vážený pane předsedo,

udělejte si prosím pár vteřin čas na následující příběh občana těžebního kraje.

Píše se rok 1989, je Vám 20 – 30 let, společenská situace nabízí množství příležitostí, Vy žijete ve špinavém kraji, zamořeném exhalacemi a rozhodujete se, kde založíte svůj příští dospělý život. Rodinu, firmu, postavíte dům, zasadíte strom…

V tom, Vám nová vláda Vaší nově svobodné republiky tedy ne žádná stranická buňka, momentální hnutí bůhví koho. Ne, nová, demokratická vláda České republiky, svým usnesením zaručí limity těžby, která těžce devastuje Váš kraj. Důvody jsou nasnadě – a nikdo o nich nepochybuje. Katastrofální stav životního prostředí, mrtvé, a to doslova, lesy v Krušných horách, kontaminované spodní vody, tj. té vody, kterou používáme k pití, praní, k mytí, zkrátka k životu, a prokazatelně horší zdravotní stav obyvatel, a, to zejména, daleko kratší průměrná doba dožití obyvatelstva. A vy, patriot, zůstanete. Zůstanete, podílíte se na rozvoji a vyčištění Vašeho těžce zkoušeného kraje.

Uplyne 25 let.

Máte dospělé děti, dům, byt, rodinu, kariéru, firmu. Váš kraj se pomalu, ale jistě vzpamatovává z devastace minulých let. Stále ještě není zdráv. Má málo vzdělaných lidí, má hodně nemocných lidí, má docela dost nečestných politiků, někde stále ještě špatné zdravotní či jiné služby. Zkrátka je to rekonvalescent, ale s dobrou šancí na uzdravení. Krušné hory se opět zelenají, sníh vydrží i dva dny bílý, lidé zvedají hlavy a zajímají se o své okolí.

Přijde nová, levicová vláda a řekne : „ A P R Í L „ !!!

Zahoďte 25 let života, 25 let snažení, budování. Devastace pokračuje. Váš majetek ztrácí hodnotu, Vaše děti se nevrací ze škol domů, do rodného kraje. Nechtějí žít v nejistotě, nechtějí svým dětem přivodit alergie, astma, rakovinu.

Ve jménu zisku soukromé firmě, sídlící mimo tuto republiku, bez užitku pro tento stát (ani tu rentu jste nedokázali zvednout), na rozdíl od vlád pravicových, házíte občany kraje přes palubu a dáváte zelenou závěrečnému drancování, ničení, likvidaci.

Tak, jako si tu 20 let štěbetají vrabci na střechách (a švýcarská prokuratura) o tom, jak byla ukradena Mostecká uhelná, tak stejně dobře je známo, jací lidé se snaží o prolomení limitů těžby.

Také je tu dobře známo, co těžba za limity způsobí:

  • Likvidaci obce Horní Jiřetín, 800 pracovních míst, vysídlení některých občanů již podruhé
  • Likvidaci chemických závodů (pod chemičkou jsou největší zásoby uhlí), 4,5 – 5 tis. pracovních míst- dle metodiky zastánců těžby, jsou na každé pracovní místo ekonomicky navázána 2 až 3 další pracovní místa ve službách apod.
  • tedy celkem likvidaci až 15 tisíc pracovních míst
  • z města Litvínova se stane jakési poloostrovní ghetto pro sociálně vyloučené- nedávné zkušenosti z Francie ukazují, k čemu taková politika vede
  • dosavadní již nyní o 2 – 3 roky zkrácená délka dožití se dále bude zkracovat- vědomě připravíte zdejší obyvatele o několik let života

Vážený pane předsedo,

dodržte předvolební sliby Vaší strany, nedopusťte tento obrovský podvod na občanech našeho kraje.

V Litvínově 26.1.2015
Občanské sdružení TESTAMENT
Občanské sdružení Litvínov občanům
Občanské sdružení KOŘENY

0
Vytisknout
6269

Diskuse

Obsah vydání | 30. 1. 2015