Channel Four News: Obrovské ponížení pro Ukrajinu i její stoupence

19. 2. 2015

čas čtení 3 minutyAlex Thomson: Takže dnes nechť není nikdo na pochybách: Ruští vzbouřenci a jejich podpora v Moskvě obrovským způsobem ponížili Kyjev, Ukrajinu, prezidenta Porošenka, ale také jeho a ukrajinské vojenské a politické stoupence. Nejen v Evropě, ale také v USA. Kam vede cesta odtud? Jen pošetilec by se to snažil určit. Řeknu vám ale jednu věc: Ve vzbouřeneckých jednotkách je velké množství mladých mužů, kteří jsou přesvědčeni, že vítězí, mají energii, provádějí ofenzívu a chtějí bojovat dál.

Alex Thomson: Vzbouřenecká vlajka, vztyčená dnes nad městem Debalcevo. A během dne město opouštěly stovky vojáků. Vyprávěli příběhy, které svědčily jen o jednom: o porážce.

Voják: Střelba byla nesmírně intenzivní. Nemohli jsme ani jít ven pro vodu nebo pro jídlo. Ano, močili jsme do plechovky. Pořád jsme seděli v bunkru. Velmi tvrdá palba. Pořád jsme se modlili a stokrát jsme se rozloučili se životem. Měli opravdu dobré a těžké dělostřelectvo.

Alex Thomson: Kyjev tvrdí, že je to taktický ústup s těžkými zbraněmi. Ale jejich prezident zoufale prosí svět, aby něco udělal.

Porošenko: Dnes jsme zaujali nové obranné linie. Hovořil jsem s představiteli USA a Evropské unie. Požadovali jsme od světa tvrdou reakci na brutální znásilnění dohody z Minsku Ruskem, režimu příměří a dohody o stažení těžkých zbraní. Byly to připravené, organizované a koordinované akce.

Alex Thompson: Rusko tvrdí, že toto město už bylo obklíčeno, a proto nebylo součástí dohody z Minsku. Je to celé vina Kyjeva.

Ráno jsme jeli z Doněcku na sever a nebyli jsme sami. Několik dní poté, co se těžké zbraně měly stáhnout, se vzbouřenci přesunují blíže k frontě. Ještě odpoledne ostřelovali proruští vzbouřenci Debalcevo.

Vzbouřenec: Jak vidíte, bojuje se tu. Přebíráme od nich jejich postavení. Jinak je všechno v pořádku.

Alex Thomson: "V pořádku" je tady relativní výrok. Stará paní: Máme dvě domácnosti v jednom domě. Můj byt je v pořádku, ale byt mé sousedky byl zničen.

Alex Thomson: Tanky a bojová vozidla jsou roztroušena po ulicích tohoto města. Jsme asi pět kilometrů od města Debalcevo, to je tím směrem, jak jede ten cyklista. Výbuchy celé dopoledne naznačují, že se o Debalcevo stále ještě bojuje.

Kyjev uvádí, že ve středu večer Debalcevo opustilo asi osmdesát procent jeho jednotek.

Nedá se v těchto místech zůstat dlouho, potřebovali jsme odjet. Ale pak jsme se seznámili s Viktorem, který za sebou táhl uhlí.

"Tady jsem se narodil a tady umřu. Jmenuju se Viktor Sergejevič. Můj dům naštěstí ještě stojí. Nemám tušení, co bude dál. Žijeme ze dne na den. Bůh nikdy neudělal nic krásného pro nikoho. Nejprve zemřou děti, protože jsou zvědavé a pošetilé, a pak starší lidi."

Alex Thomson: A Viktor, jako tolik lidí tady, viděl tu brutální pravdu znovu. Na vlastní oči.

Alex Thomson: Takže dnes nechť není nikdo na pochybách: Ruští vzbouřenci a jejich podpora v Moskvě obrovským způsobem ponížili Kyjev, Ukrajinu, prezidenta Porošenka, ale také jeho a ukrajinské vojenské a politické stoupence. Nejen v Evropě, ale také v USA. Kam vede cesta odtud? Jen pošetilec by se to snažil určit. Řeknu vám ale jednu věc: Ve vzbouřeneckých jednotkách je velké množství mladých mužů, kteří jsou přesvědčeni, že vítězí, mají energii, provádějí ofenzívu a chtějí bojovat dál.

0
Vytisknout
15354

Diskuse

Obsah vydání | 20. 2. 2015