Facebook zavádí v Německu filtr proti fake news

16. 1. 2017

čas čtení 2 minuty

Facebook zavádí testování svých nástrojů proti fake news v Německu, jak například nedávné "zprávy", že na "nejstarší německý kostel" zaútočil "dav tisíce muslimů". Němečtí uživatelé Facebooku budou od nynějška mít možnost upozornit Facebook na to, že zpráva je falešná, a zpráva pak bude odeslána instituci Correctiv, která ověří její věrohodnost. Pokud verifikace objeví, že jde o falešnou zprávu, u zprávy na Facebooku se objeví upozornění, že je "sporná" a vysvětlení. Zpochybněné statusy zpravodajský algoritmus nebude prioritizovat a lidé dostanou varování, pokud se "zprávu" rozhodnou sdílet.

Facebook informoval, že jedná s německými médii a vydavatelskými konsorcii a chce spolupracovat s více partnery.

"Zaměřujeme se nyní na Německo, ale přemýšlíme, v kterých dalších zemích to zavedeme," řekl mluvčí Facebooku.

Německá vláda je znepokojena, že nadcházející volby v Německu by mohly být ovlivněny šířením falešných zpráv a hackerstvím do ústředí politických kampaní, poté, co se rozšířily falešné zprávy, jako že papež František podporuje Donalda Trumpa. Německá vláda minulý měsíc oznámila, že plánuje zákon, který by Facebook za šíření fake news pokutoval částkou až půl milionu euro.

V rozhovoru s týdeníkem Welt am Sonntag varoval německý ministr spravedlnosti Heiko Maas, že fake news zosobňují "hrozbu naší kultuře debatování" a dodal, že v extremních případech by byli viníci potrestáni až pěti lety vězení.

"Avšak sociální sítě také mají povinnosti," zdůraznil. "Nemůže být v zájmu Facebooku, že je jeho platforma zneužívána k šíření lží a nenávistných kampaní. Kriminální obsah musí být vymazán okamžitě, jakmile na něj bylo upozorněno. A musí být jednodušší pro uživatele na existenci fake news upozorňovat."

0
Vytisknout
4563

Diskuse

Obsah vydání | 18. 1. 2017