Italská pobřežní stráž nechala utonout přes 250 uprchlíků

10. 5. 2017

10. října 2013 zemřelo 268 syrských uprchlíků, včetně 60 dětí. Jejich plavidlo se nacházelo asi 100 km jižně od ostrova Lampedusa, který leží mezi Tuniskem a Sicílií. Nyní byl v časopise L’Espresso zveřejněn audiozáznam, který naznačuje, že italské úřady nechaly Syřany utopit záměrně, i když věděly několik hodin předem, že jejich loď je ohrožena.

Večer 10. října loď s 480 lidmi opustila Zuwarah v severozápadní Libyi a mířila k Lampeduse. Většina pasažérů byli Syřané, kteří opustili svou zemi kvůli občanské válce - a když také v Libyi vypukly boje, museli utíkat i odsud.

Jejich loď plula do 17 hodiny následujícího dne, když se potopila ve vzdálenosti 61 námořních mil od Lampedusy. I když někteří z pasažérů byli zachráněni italskými a maltskými loděmi, většina zemřela předtím, než se přiblížila záchrana.

Do pondělka však nebylo známo, že loď informovala italské úřady o problémech pět hodin předem. I když volala italskou pobřežní stráž a varovala, že nabírá vodu a má na palubě zraněné děti, úřady po několik hodin odmítaly zasáhnout.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
6917

Diskuse

Obsah vydání | 12. 5. 2017