Finsko: Do summitu EU se dohoda o brexitu nedá stihnout

15. 10. 2019

čas čtení 2 minuty


Naděje Borise Johnsona, že se mu podaří zajistit dohodu o brexitu a předložit ji vrcholné schůzce EU, která začíná ve čtvrtek 17. října, nyní vypadají marné, poté, co Antti Ribbe, finský premiér a v tomto půlroce předseda Evropské unie konstatoval, že bude zapotřebí "více času".

Očekává se, že jednání v Bruselu ohledně nového Johnsonova návrhu pro brexit budou pokračovat i přiští týden, což by mohlo znamenat, že by se další vrcholná schůzka EU musela konat příští týden.Nesmírně složité aspekty Johnsonova návrhu pro brexit, podle něhož by Severní Irsko zároveň bylo a nebylo členem Evropské celní unie, by vyžadovaly obrovské změny v systému celních předpisů Evropské unie a velké množství právních změn. Potíž je, že Evropská unie považuje Johnsonův návrh víceméně za šíleny a vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier požaduje, aby se Británie vrátila k předchozí verzi dohody, kterou vyjednala Theresa Mayová, podle níž by prostě Severní Irsko zůstalo v Evropské celní unii.

Pokud nedojde do nadcházejícího summitu EU dne 17. a 18. října k dohodě, Johnson zřejmě zruší mimořádné zasedání Dolní sněmovny, plánované na sobotu 19. října. Podle tzv. "Bennova zákona" by však měl Johnson povinnost do 23 hodin v sobotu 19. října oficiální požádat Brusel o odložení brexitu nejméně do 31. ledna 2020.

Johnsonovi mafiáni v britské vládě však už dříve naznačili, že Johnson se záměrně pokusí o odklad nutnosti poslat žádost o odložení brexitu tím, že snad zpochybní "Bennův zákon" u soudu, čímž by získal několik dalších dní pro vyjednávání jeho "nové" dohody o brexitu.

Mezitím čelí Boris Johnson obnovené hrozbě od "vzbouřenecké aliance" poslanců Dolní sněmovny, kteří se snaží zamezit divokému brexitu a požadují uspořádání druhého referenda o brexitu.

Podle jednoho návrhu těchto poslanců by bylo možno se vrátit k dohodě o brexitu, kterou vyjednala Theresa Mayová, ale doplnit ji o záruky ochrany životního prostředí a spotřebitelských a zaměstnaneckých práv.

Jeremy Corbyn, šéf Labouristické strany, je pod obrovským tlakem od vysokých činitelů Labouristické strany v jeho stínovém kabinetu, aby podpořil druhé referendum o Johnsonově dohodě pro brexit.

Deník Guardian však upozorňuje, že funamentalističtí brexitéři, poslanci v Konzervativní straně i v Labouristické straně (tam je jich asi 20) se nyní připravují podpořit Johnsonovu dohodu, pokud bude dojednána, protože se obávají, že jinak se uskuteční druhé referendum o brexitu a brexit bude zrušen, protože podle průzkumů veřejného mínění už déle než rok většina Britů požaduje setrvání Británie v Evropské unii.

Podrobnosti v angličtině ZDE (placený přístup)  ZDE

 

 

0
Vytisknout
4301

Diskuse

Obsah vydání | 17. 10. 2019