
Jihoafrická vláda rozšíří využití uhelných elektráren
21. 10. 2019
Největší znečišťovatel v Africe na nejindustrializovanější země kontinentu čelí sériovým výpadkům v zásobování elektřinou - částečně kvůli stárnoucím uhelným elektrárnám - zatímco vláda zveřejnila svůj plán na příští dekádu.
Ministr minerálních zdrojů Gwede Mantashe zveřejnil dlouho očekávaný Integrovaný plán zdrojů, v němž se uvádí, že "uhlí bude dál hrát významnou roli ve výrobě elektřiny".
Desetiletý plán zahrnuje zvýšení instalovaného výkonu z nynějších 47 000 megawattů o 1 500 MW z uhlí, 2 500 MW z hydroelektráren, 6 000 MW ze slunce a 14 400 MW z větru.
Mantashe prohlásil, že 59 % energie bude vyráběno z uhlí, protože "země má zdroje dost" a uhelné elektrárny "tu zůstanou hodně dlouho".
Greenpeace Africa a kampaň Life After Coal odsoudily zvyšování podílu uhlí jako "nebezpečné, drahé a zbytečné" tváří v tvář existenciální hrozbě klimatické změny.
"Uhelné elektrárny vybudované ve 20. letech budou navrženy tak, aby byly v provozu dávno po jakékoliv rozumné lhůtě pro nulové uhlíkové emise a budou zřejmě opuštěny jako zbytečná aktiva dávno předtím, než se samy zaplatí," uvedly skupiny v prohlášení.
Hlavní opoziční strana Demokratická aliance tvrdí, že plán je zastaralý a země musí snížit svou závislost na uhlí.
Jihoafrická státní společnost Eskom, která vyrábí 95 % elektřiny, se dlouho potýká s úkolem vyrobit dost proudu kvůli stárnoucí a špatně udržované síti uhelných elektráren a dekádám špatného řízení a údajné korupce.
V červnu dvě environmentální organizace podaly žalobu na vládu za znečišťování. které je podle nich porušením "ústavního práva na čistý vzduch".
Podrobnosti v angličtině: ZDE
Diskuse