Británie praktikuje apartheid mezi svými mladými a staršími občany
13. 1. 2020
čas čtení
3 minuty
Kromě prostého zeměpisného oddělení odděluje mladé lidi od starých
skutečnost, že došlo k hluboké hospodářské změně: zmizela relativní
životní jistota a zaměstnanecká stabilita poválečného uspořádání.
Vznikla ekonomika charakterizovaná rtuťovitou nepředvídatelností a
vzniklo vědomí, že se svět zmenšuje. Mladí lidé považují otevřenost,
diverzitu a konektivitu světa jednadvacátého století za přirozený
pořádek věcí, ale chtějí, aby byla odstraněna existující hluboká
nerovnost a nerovnováha. Mnoho starých lidí, naopak, je destabilizováno
pocitem neustále změny a snaží se přidržovat se jakékoliv bezpečnosti,
kterou ještě mají. Tohle je podstatou hlubokého generačního rozporu. V prosincových všeobecných volbách hlasovalo 62 procent voličů
ve věku 18-24 let pro labouristy, jen 19 procent pro konzervativce. U
voličů ve věku 25-34 let zvítězili také labouristé. Avšak v nejstarší
věkové kategorii nad 65 let hlasovalo 64 procent voličů pro
konzervativce a 17 procent pro labouristy.
Podpora politických
stran, definovaná věkem, je děsivý koncept. Institucionalizuje to
vzájemnou nedůvěru a resentiment,
píše John Harris. Generační apartheid v
Británii je zakořeněn v nejhlubších strukturách společnosti, především v
polarizované ekonomice bytového fondu. Jen starší lidé dnes vlastní své
domy a byty, které získali prostřednictvím hypotéky, mladí občané na
hypotéky nedosáhnou a musejí platit činže.
Podle výzkumu Economic and Social Research Council se v letech 2001-2011 zdvojnásobil počet čtvrtí s vysokou věkovou segregací na více než 2000. Téměř polovina obyvatel velkých měst, jako je Londýn, Birmingham, Manchester a další velká městská centra, je mladší třiceti let, kdežto staří lidé bydlí na venkově a na pobřeží. V letech 1991-2014 se počet oblastí, kde je průměrný věk nad padesát let, zvýšil sedminásobně. V případě referenda o brexitu se často mluví o obrovském politickém rozdílu názorů měst a venkova.
Kromě prostého zeměpisného oddělení rozděluje mladé lidi od starých skutečnost, že došlo k hluboké hospodářské změně: zmizela relativní životní jistota a zaměstnanecká stabilita poválečného uspořádání. Vznikla ekonomika charakterizovaná rtuťovitou nepředvídatelností a vzniklo vědomí, že se svět zmenšuje. Mladí lidé považují otevřenost, diverzitu a konektivitu světa jednadvacátého století za přirozený pořádek věcí, ale chtějí, aby byla odstraněna existující hluboká nerovnost a nerovnováha. Mnoho starých lidí, naopak, je destabilizováno pocitem neustále změny a snaží se přidržovat se jakékoliv bezpečnosti, kterou ještě mají. Tohle je podstatou hlubokého generačního rozporu.
Autor poukazuje na různé iniciativy, které se snaží tento generační rozpor řešit. Například v Liverpoolu existuje institce Homeshare UK, která mladým lidem umožňuje, aby sdíleli byt či dům starých lidí zadarmo, za to, že jim dělají společnost a asi 10 hodin týdně jim vypomáhají s domácími pracemi. V některých holandských městech jsou studenti povzbuzováni, aby žili s důchodci, ubytování mají zadarmo a za to důchodce naučí novým věcem - jak používat emaily, jak používat sociálních sítí, Skype a dokonce i umění graffiti. V Londýně existuje v židovské školce iniciativa Apples and Honey, ve školce je domov pro staré občany, takže se staří lidé setkávají s rodinami a s batolaty.
Je zjevné, uzavírá autor, že všechno tohle vyžaduje obrovské změny v postojích a v chování lidí. Generační propast znamená, že se z Británie stává hluboce nefunkční národní rodina, plná resentimetů a vzájemného neporozumění. Než to bude ještě horší, je naléhavé zapotřebí terapie.
Podrobnosti v angličtině ZDE
10286
Diskuse