Univerzitní profesoři ekonomie byli obviněni, že dál učí nesmysly z doby před krizí

11. 11. 2013

čas čtení 2 minuty

Kurzy ekonomie na britských univerzitách se staly terčem kritikem čelného akademického odborníka, který obvinil univerzitní učitele, že "studentům lžou" a vyučují je o zdiskreditovaných ekonomických teoriích, které předstírají, jak ekonomika funguje.

Britské ministerstvo financí pořádá v pondělí v Londýně konferenci, na níž se bude debatovat o krizi při vyučování ekonomie. Kritikové totiž poukazují na to, že univerzitní kurzy ekonomie zůstaly od doby před krizí, která začala r. 2008 nezměněny, navzdory tomu, že většina ekonomů si nevšimla rostoucí úvěrové bubliny a nedokázala předpovědět nejhorší recesi za posledních 100 let.

Proč byrokrati ignorují klesající výnosy zavedených postupů a chovají se jako idioti?

11. 11. 2013

čas čtení 2 minuty

KD│ Charles Hugh Smith shrnul důvody, proč byrokraté tak často ignorují klesající výnosy kdysi úspěšných postupů a zarytě je opakují ještě i tenkrát, když prokazatelně nefungují, ba vedou k naprosté katastrofě.

Hlavním hnacím motorem je pochopitelná snaha pokračovat v tom, co se jednou osvědčilo. Pokud výnosy vyzkoušeného postupu začnou klesat, lidé zdvojnásobí své úsilí a mají sklon věřit, že se úspěch opět dostaví, jen když investují více práce, energie a kapitálu. Postupují tak často až do chvíle, kdy jsou výnosy nulové, nebo dokonce záporné. Jedním z příkladů může být dluhové finacování státních výdajů, jehož účinnost již dlouho všude rapidně klesá, ale přesto se jej vlády tvrdošíjně odmítají vzdát.

Syrská opozice podmíněně souhlasí s mírovými rozhovory

11. 11. 2013

čas čtení 2 minuty

Hlavní syrská opoziční aliance dnes oznámila, že je připravena zúčastnit se plánovaných mírových rozhovorů v Ženevě. Trvá však mj. na své podmínce, že prezident Bašár Asad nesmí hrát v budoucnosti země žádnou roli.

Syrská národní rada podporovaná Západem poprvé souhlasí s jednáním - ale stanovila si celou řadu předběžných podmínek. Dnes v Istanbulu odhlasovala komuniké, které opět žádá odstoupení prezidenta Asada. Vedle toho požaduje také, aby vláda umožnila přísun potravin a léků obyvatelstvu uvězněnému v prostoru bojů a umožnila zároveň evakuaci raněných. Za druhé má vláda propustit všechny zadržované, zejména ženy a děti.

Transformace bývalého východního bloku: fascinující rozbor a stále aktuální témata

10. 11. 2013 / Ilona Švihlíková

čas čtení 6 minut

Recenze na knihu Martina Myanta a Jana Drahokoupila: Tranzitivní ekonomiky. Politická ekonomie Ruska, východní Evropy a střední Asie. Academia, Praha 2013, 577 stran. ISBN 978-80-200-2268-4

Knihu o procesu a výsledcích transformace bývalého východního bloku nedržím v rukou poprvé. Znám dobře i anglický originál, protože jsem ho využívala při výuce předmětu Transformace zemí V4. Autorům se podařilo nejen shromáždit obrovské množství nesmírně zajímavých údajů, ale především -- vytvořit koherentní, čtivý a nesmírně zajímavý text, který není sumarizací "uzavřené historie", ale neustále provokuje k zamyšlení nad tím "jak to mohlo jít jinak", kde všude se staly chyby (?)... Hned na úvod musím říct, že jsem ráda, že kniha vrací do českého prostředí téměř zcela vytlačený pojem "politická ekonomie," -- nezavírá tedy oči nad zájmy různých aktérů a nad tím, jak byly zájmy těchto aktérů uspokojeny...

K tomu: Martin Myant, ČR potřebuje státní investice pro budoucnost, nikoliv finanční škrtyZDE

Rozhovor Jana Čulíka s Martinem Myantem o české ekonomiceZDE

Bývalý britský konzervativní premiér kritizuje přílišný vliv bohatých na britský veřejný život

11. 11. 2013

čas čtení 1 minuta

Sir John Major, bývalý britský konzervativní premiér, se vyjádřil, že dominance absolventů luxusních středních škol a bohatých středních vrstev v současném britském veřejném životě je "opravdu šokující". Jsou to zřejmě výroky, míněné jako kritika současného konzervativního britského premiéra Davida Camerona, který je absolventem exkluzivní tradiční soukromé školy v Etonu a obklopil se ve vládě podobnými lidmi.

Major požaduje podstatnější akce na podporu sociální mobility. Uvedl to v projevu k regionální organizaci Konzervativní strany v okrsku South Norfolk.

"Ve všech sférách britského vlivu mají nejvyšší moc v rukou v roce 2013 drtivou většinou absolventi soukromých škol a bohaté střední vrstvy," řekl Major. "Pro mě, z mého společenského zázemí, je to opravdu šokující." John Major chodil do normální školy a ukončil povinnou školní docházku v 16 letech.

Major dodal: "Naše školství by mělo pomáhat dětem, aby se dostaly ze situace, do níž se narodily, nikoliv je uzamykat v situaci, do níž se narodili."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak degradovat člověka

11. 11. 2013 / Jan Sláma

čas čtení 3 minuty

Prostřednictvím zdravotnické péče země s tak vyspělým zdravotnictvím, jak se nám opakovaně sděluje. Postup je celkem jednoduchý a budu ho dokumentovat na skutečném případu.

V den slavného výročí konce druhé světové války měla jedna stará žena tu smůlu, že spadla a zlomila si krček stehenní kosti. Je to celkem běžný úraz který se řeší operativně a pacienti za pár dní už opět chodí po svých. Jistý prominentní politik už prý chodil po takové operaci druhý den.

Česká posedlost vytvářet další a další zákony

11. 11. 2013 / Aleš Uhlíř

čas čtení 6 minut

K článku, ve kterém jsem v Britských listech 8. 11. 2013 psal o kriminální činnosti firem specializujících se na okrádání vytipovaných starých lidí o jejich majetky, mi jeden čtenář napsal, že by se tito lidé měli chránit nějakou zvláštní právní úpravou.

Čtenář vidí podstatu problému v tom, že se v Česku činy seniorů hodnotí stejně jako jednání "zdravých osob". Mělo by se to podle něj změnit právní úpravou, která by umožnila jednání osob nad určitou věkovou hranicí, např. 70 let posuzovat nějak jinak, než tomu je u "ostatních lidí".

Svízelná cesta k ideálům

10. 11. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 8 minut

Připomínáme-li si výročí 17. listopadu, je dobré si uvědomit, co pro nás tento den znamená. Jednak se jedná o Mezinárodní den studenstva, o den, který nám říká něco o vzdoru studentů proti nacismu a ceně, kterou za tento svůj postoj zaplatili. Byla to cena nejvyšší, cena života.

Dále pro nás 17. listopad měl znamenat naději, že se od elitářského klientelistického systému se značně nalomenou důvěrou v právní stát a s výrazně omezenou svobodou slova dopracujeme k systému demokratickému, který nebude ani elitářský, ani klientelistický -- a kde právní stát bude samozřejmostí.

Třetí díl Českého století: Londýnská heydrichiáda s klapkami na očích

11. 11. 2013 / Tomáš Koloc

čas čtení 6 minut

Nevím, zda fakt, že se mi Kosatíkův-Sedláčkův seriál zdá mít kolísavou kvalitu, není dán tím, že se tak příliš neslučuji s jeho koncepcí, která se mi až během jeho třetího dílu odhalila. Tvůrci seriálu chtějí podle mě na podkladě skutečných historických událostí vytvořit jejich určitý výklad, jemuž podřizují vše a k jehož vytvoření jim slouží všechny prostředky. Je třeba autorům přiznat, že jsou první, kdo v naší filmové a televizní tvorbě (po dílech Noc rozhodnutí, Generál Eliáš a Tři králové z 90. let, které komorními inscenačními prostředky mapovaly přijetí protektorátu a odboj řízený jeho premiérem a posléze bez něj) vytvořili též "mapu" heydrichiády v prostředí, kde se o ní skutečně rozhodovalo, v londýnských a blízkých venkovských sídlech britských a emigračních politiků a "jejich mužů". Dílu Kulka pro Heydricha nelze upřít sugestivní atmosféru, která diváka vtáhne do beznaděje londýnské emigrace, jíž propadají všichni činovníci emigrace -- vyjma Beneše.

Třaskavá témata v dánském seriálu Borgen, jehož existenci ČT českým divákům zatajila

10. 11. 2013

čas čtení < 1 minuta

"Potvrzuji, že i ta třetí série seriálu Borgen je velmi dobrá," píše z Hamburku Uwe Ladwig (po celém světě to už viděli, jen v Česku nikdo netuší, že tento seriál vůbec existuje) "a nejzajímavější na tom je, že toho nového komerčního šéfa TV1 vyhodí, protože zaměstnanci televizní stanice nechtějí dělat nekvalitní program, a jsou ochotni kvůli tomu riskovat své zaměstnání."

"Není divu, že západní seriály s tak třaskavými tématy Česká televize vysílat nebude. Kromě toho, skutečnost, že pětimilionový dánský národ má tak vynikající televizi, jejíž produkce se dnes vysílá snad ve všech zemích světa, Českou televizi jen zostuzuje, protože téměř jedenáctimilionový národ Čechů není naprosto schopen něčeho podobného," poznamenává Jan Čulík.

O seriálu Borgen, nositeli četných mezinárodních cen, v anglické Wikipedii ZDE

O mocných ženách a o politice s lidskou tváří

10. 11. 2013

čas čtení 2 minuty

Tento týden se začíná v televizi BBC vysílat třetí série vysoce populárního, světoznámého dánského televizního seriálu Borgen, který byl s velkým úspěchem uveden v 70 zemích světa. V České republice, samozřejmě nemá o tomto slavném seriálu zásluhou České televize nikdo ani tušení.

Je to vynikající politické drama se sociálními a detektivními prvky, odehrávající se v dánské vládě a v dánském parlamentu. Hlavní hrdinkou je politička, fiktivní dánská ministerská předsedkyně Birgitte Nyborg (po odvysílání první série tohoto seriálu se však ukázalo, že její - fiktivní - příběh, protože život občas napodobuje fikci, je velmi podobný skutečnému příběhu skutečné dánské ministerské předsedkyně).

O seriálu Borgen, nositeli četných mezinárodních cen, v anglické Wikipedii ZDE

Nacismus v Čechách

9. 11. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

tyhle čoudy si do Evropy budeme pouštět dál?

Kristepane, co nám to leze do Evropy - novou loď a poslat je okamžitě zpět

To všechno je neuvěřitelná svoloč, jediná možnost by byla všechno zlikvidovat, jak se říká, Pánbůh si to už přebere...

TI MUSLIMŠTÍ PSI POPRAVOVAT MOHOU? A BEZTRESTNĚ?TFUJ

Občas dostáváme emaily od čtenářů, když píšeme o tvrdém rasismu v české společnosti, který nepostihuje pouze Romy, ale kohokoliv, kdo nemá bílou kůži, a dokonce i odborníky na Českou republiku ze zahraničí či Čechy žijíci mimo ČR (kteří jsou vylučování z české společnosti xenofobním a těžko definovatelným výrazem "krajan" - je "krajanem" třeba český ajťák, který pracuje ve skotském Glasgow a jednou za čtrnáct dní létá na víkend do Čech za rodinou?). Tito čtenáři tvrdí, že nemáme pravdu a Češi rasisty nejsou. Skutečně?

Důkazem, že rasismus a xenofobie v České republice v současnosti dosahují opravdu nebezpečné úrovně - protože to nikdo neřeší a nikdo se tím veřejně nezabývá, žádný pražský kavárenský intelektuál nevystoupil s tím, že takovéto chování je obscénní a neférové - jsou v posledních několika hodinách opravdu znepokojující čtenářské příspěvky v diskusi pod třemi různými články na Novinkách.cz:

Paradox: Na Středoevropany pohlížejí Západoevropané stejně jako Středoevropané na Afričany a Asijce

9. 11. 2013

čas čtení 1 minuta

Chtěla bych k tomu poznamenat, že Češi, Slováci, Chorvati a ostatní "středoevropské civilizace" si vůbec neuvědomují, že se na ně mnozí lidé v západní Evropě a v severní Americe dívají stejným způsobem, jakým se oni dívají na Afričany či na Asijce (a myslí si o nich, že to jsou jen paraziti, kteří do západních zemí jezdí jen za účelem získávat tamější sociální dávky). Chorvati si například myslí, že na ně západní Evropa čeká s otevřenou náručí. Naštěstí ve Velké Británii a v Kanadě existují zákony, které nedělají žádné rozdíly mezi různými druhy cizinců, a tak "čmoudi" z Afriky a "civilizovaný Středoevropan" mají tam stejná práva, píše Mirna Šolić.

Jan Čulík: To je sice pravda, ale myslím si, že ani čtenáři britského bulvárního deníku Daily Mail by na fórum nedokázali napsat něco jako čtenář na Novinkách.cz, totiž:

To všechno je neuvěřitelná svoloč, jediná možnost by byla všechno zlikvidovat, jak se říká, Pánbůh si to už přebere...

Mirna Šolić: To bychom nenašli, protože lidé v Británii vědí, že napsat něco takového je trestný čin ZDE ZDE a skončili by ve vězení (možná by to napsali, kdyby věděli, že nebudou potrestáni). Ale já znám hodně Chorvatů v Kanadě, kteří Kanadu nenáviděli, protože jim vadilo, že nějaký chudý Číňan mé stejné právo soutěžit o stejné pracovní místo v bance a že Indové se oblékají úplně stejně jako my, "pořádní Evropané", chodí do práce s kravatou a napodobují "nás".

Proč opravdu nenávidím, že jsem černoch

9. 11. 2013

čas čtení 4 minuty

Pokaždé, když si sednu v plné torontské tramvaji, v autobuse nebo v metru, vím, že vedle mne bude prázdné místo. Mám z toho většinou špatný pocit, píše v deníku Guardian Orville Lloyd Douglas.

Vím, že dodržuju dobrou hygienu, oblékám se vhodně a starám se jen o své věci. Avšak nedávno mi došlo, proč se lidi zřejmě bojí být v mé blízkosti: jsem muž-černoch. I když kanadská společnost má fasádu multikulturalismu, ve skutečnosti má velký rasový problém. Uvědomil jsem si to teprve, když mi moje sestra řekla:

"Orville, lidi se tě bojí. Jsi skoro dvoumetrový černoch se širokými rameny."

Sestra má pravdu, Lidi si vedle mě nesednou ve veřejné dopravě, protože se bojí.

Haiyan dnes zasáhne pobřeží Vietnamu

11. 11. 2013

čas čtení 1 minuta

Poté, co na Filipínách za sebou zanechal tisíce obětí, zasáhne tajfun Haiyan v pondělí ráno vietnamské území na západě země. Více než 600 000 lidí už bylo evakuováno ze svých domů. Podle Červeného kříže změna kursu tajfunu znamená, že může zasáhnout až 15 vietnamských provincií místo předpokládaných devíti.

Bouře zeslábla v Jihočínském moři a meteorologové tedy očekávají, že Vietnam pravděpodobně zasáhne jako bouře 1. kategorie.

Británie: Univerzity ovládají malé kliky manažerů, varuje analýza

8. 11. 2013

čas čtení 1 minuta

Analýza věnovaná řízení univerzit v Británii, kterou vypracovala skotská nadace Jimmy Reid Foundation, varuje, že univerzity v Británii ovládla "profesní třída" manažerů, která očekává, že jejich nedemokratická rozhodnutí budou vykonávána na univerzitách bez diskuse.

Zpráva konstatuje: "V nejhorších případech se skládají řídící orgány univerzit z rektora, zaměstnanců univerzity, jmenovaných rektorem, členů veřejnosti jmenovaných rektorem, manažerského týmu a zvolených zástupců studentů. Tento model řízení univerzit dává rektorovi rozhodovací pravomoce, které jsou velmi podobné vlastníku soukromého podniku."

Zpráva zdůrazňuje, že univerzity jsou celonárodní občanské instituce, jejichž prvotní odpovědnost je vůči akademické obci a vůči studentům.

Zpráva uzavírá: "Vzhledem k tomu, že univerzity musí vlastnit širší společnost, správní model univerzit, který je založený na neomezené interní manažerské moci je nevhodný. Řídící radou univerzit by měl být výbor, jejhož členové jsou demokraticky voleni širší univerzitní komunitou zaměstnanců a studentů na univerzitě. Role rektora a manažerského týmu by měla být vůči této radě pouze poradenská. Rektor a manažerský tým by měli plnit rozhodnutí demokraticky zvolené řídící rady univerzity."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kompletní analýza v angličtině ZDE

Nejde o pouhou solidaritu předsedů stran...

11. 11. 2013 / Stanislav A. Hošek

čas čtení 2 minuty

I když spor o povolební vyjednávání s ostatními parlamentními stranami není v ČSSD ještě vyřešen, má Sobotka na své straně "vlivové" osoby, které jeho soupeři podcenili. Jsou jimi předsedové [ostatních] stran. Prakticky všichni bez prodlevy veřejně podpořili Sobotku alespoň verbálně. Potenciální koaliční partneři dokonce významněji, protože sdělili, že budou vyjednávat se Sobotkou.

U.S. Army objevuje Afriku

11. 11. 2013

čas čtení 4 minuty

Na seznamu amerických vojenských priorit se Afrika vždy plácala někde u dna. Teď se zdá, že se to mění. Jak nedávno napsal Eric Schmitt v New York Times, "tisíce vojáků kdysi vázaných v Iráku nebo Afghánistánu se nyní ženou do misí v Africe". Než se však tento proces pořádně rozběhne, mohli by Američané stát o odpovědi na několik otázek. Ty hlavní znějí následovně: Proč tak náhlá změna priorit? Co je cílem? Komu to prospěje? Jaká rizika zahrnuje militarizace politiky Spojených států vůči Africe?, ptá se v komentáři pro Los Angeles Times vojenský historik Andrew Bacevich.

Kam se poděl člověk?

11. 11. 2013

čas čtení 2 minuty

Hluboký žal. Myslím si, že každý člověk musí pocítit hluboký odpor, smutek, bezmoc a žal ­­-- když si přečte články, které se v posledních dnech objevují na Britských listech, píše čtenářka Skoumalová.

Články o české společnosti. O rozkrádání veřejného majetku, o rasismu, o nechutných praktikách českých "podnikatelů" a exekutorů, o rozkladu českého politického systému. Ale také o jiných věcech -- o tristní situaci na britských univerzitách, o válce v Sýrii, o sledování občanů na internetu, o moci nadnárodních společností nad národními vládami atd.

Francie zablokovala dohodu o íránském jaderném programu

11. 11. 2013

čas čtení 1 minuta

Diplomatický pokrok, který se přiblížil k historické dohodě ohledně íránského jaderného programu, se hrozí zaseknout. Do jednání se promítla izraelská opozice vůči vznikající dohodě a Francie, která s některými izraelskými výhradami souhlasí, jednání zablokovala. Americká vyjednavačka Wendy Shermanová odletěla přímo z Ženevy do Izraele, aby ujistila premiéra Benjamina Netanjahua, že vznikající dohoda nenaruší národní zájmy jeho země.

29140

Koutek reklamní tuposti:

"Rudoarmějci" v ČR -- největší (reklamní) nářez desetiletí?

11. 11. 2013 / Tomáš Koloc

čas čtení 2 minuty

Propagátorům plánovaného turné "Rudoarmějců" v ČR se podařil svého druhu rekord. Začíná už tím, že žádný sbor, který by se oficiálně jmenoval Rudoarmějci, pravděpodobně neexistuje ("Byli jsme překvapeni, že na plakátech v Praze je soubor prezentován jako Rudoarmějci, protože se jedná o Akademický soubor ministerstva vnitra, na rozdíl od Alexandrovců tedy nemá s Rudou armádou nic společného..." říká jejich mluvčí ZDE), a to i přesto, že přiložená verze plakátu jeho turné v nás posiluje víru dvěma synonymními adjektivy za sebou ("PŮVODNÍ ORIGINÁLNÍ sbor...") a navíc ztotožňuje 67 let neexistující Rudou armádu s ozbrojenými složkami dnešní Ruské federace ("... RUSKÉ armády").

Několik znepokojujících otázek k posledním volbám

11. 11. 2013

čas čtení 2 minuty

1. Myslíte si také, že řada dnešních politiků má z minulosti "kriminální máslo" na hlavě, a bojí se jako čert kříže možnosti, že by se mohlo zpětně prověřovat a sankcionovat jejich nelegální získání majetku, či jejich činnost ? A také že takovíto politici jsou účinně vydíratelní ?, ptá se čtenář Ivan Kolenčiak.

Tajfun Haiyan usmrtil na Filipínách 10 000 lidí

10. 11. 2013

čas čtení < 1 minuta

Asi 10 000 lidí zřejmě zemřelo podle odhadů jen v centrální provincii Leyte na Filipínách, kterou zasáhl tajfun Haiyan. Podle údajů OSN přišlo 330 000 lidí o přístřeší a 4,3 miliony lidí byly tajfunem postiženi. Některé oblasti jsou naprosto zničeny, jiné jsou zcela nepřístupné.

Ruský ekonomický model se vyčerpal a vede k zaostávání

10. 11. 2013

čas čtení 2 minuty

Rusko prezidenta Putina nedokáže významně změnit svůj ekonomický model založený na exportu energetických surovin. To pro zemi znamená potenciálně desítky let nízkého růstu a erozi postavení jedné z předních rozvíjejících se ekonomik.

Ruské ministerstvo hospodářství ve čtvrtek dramaticky potvrdilo, co je již mnohým zřejmé, když snížilo odhad průměrného růstu ekonomiky do roku 2030 na 2,5%, zatímco na počátku Putinovy éry to bylo 7%. Tím se prognóza dostala pod globální průměr, upozornil ministr Alexej Uljukajev.

Citát měsíce

10. 11. 2013

čas čtení < 1 minuta

Chtěl bych se s čtenáři BL podělit o jeden vtipný citát, píše Lukáš Zelenka:

"Kongresy britských politických stran normální smrtelník nesleduje, jednou začas kvůli tomu ale prošvihne zásadní obrat. Třeba když v roce 1996 vypustil Tony Blair z labouristické ústavy čtvrtý článek o znárodňování a proměnil "nové" labouristy v moderní prokapitalistickou levicovou stranu, o jaké si mohou Češi dodnes nechat zdát."

(Jiří Sobota, Respekt XXIV, 29. 10. - 3.11. 2013)

Lidem se musí vysvětlovat, co je rasismus

10. 11. 2013

čas čtení 3 minuty

Zaujalo mě, že ve zmiňovaném článku pracujete s tezí "Češi ne/jsou rasisty". Obávám se, že to by byla stejná generalizace, která v konečném výsledku vede k projevům, které kritizujete, píše Dalibor Šrámek. Občas se zájmem porovnám formu diskuzí ke kontroverzním tématům na různých webech.Nejsem si jistý, zda čtenáři vůbec dokážou pochopit, v čem jsou jejich představy nebezpečné. Natožpak, jestli by jim to dokázal osvětli zrovna kavárenský intelektuál. Mimochodem, nedal by se tento rasismus vysvětlit teorií uzavírání, o které napři. i ZDE mluví Jan Keller?

V Británii budou zřejmě bourat větší komunální byty

10. 11. 2013

čas čtení 1 minuta

Britská vláda nedávno zavedla kontroverzní tzv. "daň z ložnic". Určila, že rodiny, které dostávají od státu sociální podporu na placení činže, nebudou mít na část této podpory nárok, pokud, mají v bytě volný pokoj. Vláda rozhodla, že dvě děti ve věku do 10 let rozdílného pohlaví a dvě děti do 16 let stejného pohlaví musejí sdílet jediný pokoj.

Šíří se atmosféra nesnášenlivosti

10. 11. 2013

čas čtení 1 minuta

Opravdu výstižně jste vystihl situaci, která v Čechách nastává. Bohužel ale právě Novinky.cz, ale i iDnes opravdu připouští zveřejnit v diskusích takové "nacistické výblitky", že to tímto zveřejňováním v podstatě podporují a rozdmýchávají tady atmosféru nesnášenlivosti a neúcty k člověku v celé společnosti.Ta paní Šolič (napadená Chorvatka) říká,že v Británii je to trestný čin, a proto to nikdo nenapíše... Mám pocit,že by měl stát legislativně upravit tuto věc a nedopustit aby Novinky.cz a jim podobní jen v zájmu své sledovanosti a návštěvnosti prezentovaly tyto věci tímto způsobem a nemyslím tím jen nějakou cenzuru,prostě tyto věci by měly být trestné, píše Pavel Šimek.

S tím souvisí i další věc např.rádio F1 každý den krmí posluchače telefonátem s imitací prezidenta Zemana, s pochichtávání redaktorů nad odpovědí imitátora.Většinou jde o zesměšňující a stupidní témata.Když si představím,že by tímto způsobem byla dehonestována hlava jakéhokoliv jiného státu v celostátně poslouchaných rádiích tak se to jeví,že my Češi opravdu nedodržujeme základní pravidla nějaké úcty a média záměrně rozdmýchávají nenávistnou náladu.

Když je smysl věcí rozkrást veřejný majetek, lpění na zákonech nemá cenu

9. 11. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 7 minut

Chtěl bych se ještě vrátit k případu Mostecké uhelné, v němž švýcarský soud zatím nepravomocně rozhodl, že manažeři, kteří tuto společnost privatizovali, spáchali trestný čin. Po vynesení rozsudku byl jeden z obviněných, Petr Kraus, pozván do Otázek V. Moravce (20.10., odkaz je níže). Jeho vystoupení mě velice zaujalo a řekl jsem si, že se k němu musím po volbách vrátit.

Petr Kraus (stopáž 6:20) se zlobí, že švýcarský soud nevzal v potaz argumenty obhajoby, které se snažily vysvětlit kontext české privatizace v 90. letech.

Zoufalá situace: Čeští novináři nepřeloží ani základní anglický text

8. 11. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Novinky.cz publikovaly článek s názvem "Britští vojáci zavraždili Afghánce citujíce Hamleta". Je nesrozumitelný, tak jsem se v zoufalství obrátil na originál, je jasný.

Když už tedy cituji ze zahraničních zdrojů, neměl bych si najít aspoň někoho, kdo to dokáže srozumitelně přeložit? Nedojde nakonec k vážným mezinárodním nedorozuměním, když čeští novináři nedokáží přeložit ani takovouto prkotinu?

ANALÝZA NEJEN PRO ČLENY ÚVV ČSSD

ČSSD: zakrývání kolektivní duše davu aneb "Nechceme zradu z Hradu"

8. 11. 2013 / Štěpán Kotrba

čas čtení 21 minut

volné pokračování povolební analýzy "Hašek neumí lhát a Sobotka neumí dělat sametové revoluce"

Je to jako z učebnice groupthinku a mylného hodnocení rizik. Nástrojem hlouposti je zde jazyk a snadnost nepřemýšlení... Vzedmutí lidového hněvu vypadá jinak, než aktivisty placenými z Lidového domu rozdmýchaná nenávist ke spolustraníkům. Od minulého týdne se toho mnoho nezměnilo. Vlastně ano. Delegace pracujících z regionů už své podpůrné rezoluce odevzdaly. Všechny. A některým už začíná svítat. Ale ještě nenašli odvahu k tomu, aby se vzepřeli kolektivní hysterii, popisovanou Gustavem Le Bonem v základní učebnici moderní sociologie a psychologie "Psychologie davu". Jak to, že 135 let trvající ČSSD získala ve volbách pohopouhých dvacet procent? To je ta základní otázka, kterou je si třeba položit. Největší starostí řady lidí je ovšem nalézt ten správný zadek, do kterého se má lézt. Pokud se zadky rychle mění, neví kudy kam.

K "pravé příčině" krize v ČSSD

8. 11. 2013 / Stanislav A. Hošek

čas čtení 10 minut

Reakce na text Václava Bělohradského

V deníku Právu byl dne 2.11. otištěn text prestižního a populárního učence z oboru filozofie politiky, zabývající se příčinou současné krize v nejvyšším vedení ČSSD. Autor je znám a dokonce v našem diskursním prostoru velmi oceňován za to, že se snaží ze změti společenských jevů určitý, podle něj stěžejní, nebo alespoň vlivný, jev definovat, čili určit jeho hlavní charakteristiky, vztahy k okolním jevům a dokonce jej i pojmenovat a tím zajistit, aby v debatě její účastníci měli mezi sebou jasno, o čem vlastně hovoří.

Ladislav Horvátko: Všechny dealery drog v Brně udám

8. 11. 2013 / Pavel Pečínka

čas čtení 8 minut

Mezi olašskými Romy v Brně je Ladislav Horvátko (nar. 1960) známý spíš pod přezdívkou Guglo, "Sladký". Dostal ji po svém dědovi. Jak sám uvádí, ve 12 letech přečetl román Kmotr. Patřil mu kdysi hotel Horto na Gajdošově ulici, Horvátko sám se zapojoval ještě do řady dalších aktivit. Nyní o hotelu rozhoduje exekutor. Poté, co mu na předávkování drogami, jejichž užívání se mezi olašskými Romy lavinovitě rozšířilo, zemřel bratr, začal Horvátko proti dealerům vystupovat. Tématem našeho rozhovoru však nebyla jen drogová scéna. Zajímaly nás též olašské tradice a především aktuální spory o to, koho si olašské rodiny vyberou za "olašského krále".

Vás už asi dobře zná hodně lidí. Ale dalo by se třeba těm novým čtenářům popsat, odkud pocházíte?
Mí předci žili v okolí Topoľčan, byli jsme handlíři koní. Naší dominantou nebyla zlodějina, bratranci měli hospody, penziony. Východňáři byli kopáči, ale Olaši byli u koňů.

O rozkladu ČSSD

8. 11. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Voliči se rozhodli, že po sedmileté vládě pravice nepřijde levice, nýbrž Babiš. Babiš říká, že jeho volební úspěch spočívá v tom, že zabrání vládě levice, a přitom vyjednává o vládě s ČSSD. ČSSD je v říji po Babišovi a nelevicové vládě, protože to je cesta ke korytům.

Na výsledky voleb tato ctihodná strana zareagovala tím, že předsednictvo vyzvalo předsedu strany k rezignaci, aby byly uspokojeny osobní ambice Michala Haška a jeho druhů.

Britští špioni zuří nad Snowdenovými odhaleními

8. 11. 2013

čas čtení 2 minuty

Šéfové britských špionážních agentur MI5, MI6 a GCHQ vystoupili ve čtvrtek v britské Dolní sněmovně na veřejném slyšení na zasedání parlamentního výboru pro výzvědné a bezpečnostní služby. Tvrdili, že informace prozrazené whistleblowerem Edwardem Snowdenem drasticky ochromily jejich protiteroristickou aktivitu. Někteří přítomní legislativci vyjádřili své znepokojení nad tím, že neexistuje řádný právní dohled nad prací britských výzvědných agentur. Například konzervativní poslanec Tom Field poukázal na to, že členům výzvědného a bezpečnostního výboru vadí, že nemají informace o rozsáhlé zahraniční spolupráci odposlouchávacího střediska GCHQ. Šéf střediska Sir Iain Lobban souhlasil, že tyto informace parlamentnímu výboru poskytne.

Syrská armáda odřízla povstalecké síly v Damašku

8. 11. 2013

čas čtení 1 minuta

Syrské jednotky obsadily povstalci držené pozice v oblasti města Al-Sabina, v němž se nachází jeden z nejstarších palestinských uprchlických táborů. Informovala o tom státní média i zahraniční aktivisté.

Podle v Británii působící Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) byl tábor jednou z nejdůležitějších povstaleckých základen v blízkosti Damašku. Jeho obsazení a obsazení nedaleké vesnice Ghazala znamená, že povstalci působící v jižní část hlavního města Damašku jsou nyní kompletně odříznuti od zásobování.

"Ekonomický inovátor" Abe ničí úspory japonských domácností

8. 11. 2013

čas čtení 1 minuta

Podíl japonských domácností bez jakýchkoliv finančních aktiv dosáhl rekordu, když klesající příjmy donutily občany spotřebovávat úspory. Ekonomická politika premiéra Šinza Abeho známá jako "abenomika", která měla prostřednictvím "inovací" vymanit zemi z dlouhodobé hospodářské stagnace, tak některé problémy ještě prohloubila.

31% japonských domácností nyní nedisponuje žádnými finančními aktivy. Vyplývá to z průzkumu Bank of Japan, který byl včera zveřejněn v Tokiu. Vloni to bylo 26% a letos byl zaznamenán rekord od roku 1963, kdy se tento výzkum začal provádět.

29138

Koutek reklamní tuposti:

Země, která u nás není

8. 11. 2013 / Tomáš Koloc

čas čtení 1 minuta

Výsostným druhem reklamy je propagování vlastní země v zahraničí. Naše republika má s tímto druhem propagace letitý problém, který reflektuje například facebooková stránka Chceme mluvit do dějin, o níž před časem přinesly Britské listy zprávu ZDE.

Když jsem před časem náhodou v Praze zabloudil do ulice, kde sídlí běloruské velvyslanectví, znejistěl jsem. To, že výraz pro Bělorusko ve východoslovanských jazycích zní "Belarus", ví víceméně každý Čech, ale "Bělarus" v češtině? Ale věda, že například oficiální název Řecka zní česky "Helénská republika", informoval jsem se raději v poradně Ústavu pro jazyk český, kde mi sdělili, že slovo Bělarus v češtině skutečně neexistuje. Stejný výsledek mi potvrdil i Český národní korpus.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za srpen 2013

15. 9. 2013

čas čtení 2 minuty

V srpnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 242 osob bankovním příkazem celkovou částkou 69 619,45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2013 částkou 1144,60 Kč.

Zůstatek byl koncem srpna 2013 412 732,19 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

37363