Británie: Univerzity ovládají malé kliky manažerů, varuje analýza

8. 11. 2013

čas čtení 1 minuta

Analýza věnovaná řízení univerzit v Británii, kterou vypracovala skotská nadace Jimmy Reid Foundation, varuje, že univerzity v Británii ovládla "profesní třída" manažerů, která očekává, že jejich nedemokratická rozhodnutí budou vykonávána na univerzitách bez diskuse.

Zpráva konstatuje: "V nejhorších případech se skládají řídící orgány univerzit z rektora, zaměstnanců univerzity, jmenovaných rektorem, členů veřejnosti jmenovaných rektorem, manažerského týmu a zvolených zástupců studentů. Tento model řízení univerzit dává rektorovi rozhodovací pravomoce, které jsou velmi podobné vlastníku soukromého podniku."

Zpráva zdůrazňuje, že univerzity jsou celonárodní občanské instituce, jejichž prvotní odpovědnost je vůči akademické obci a vůči studentům.

Zpráva uzavírá: "Vzhledem k tomu, že univerzity musí vlastnit širší společnost, správní model univerzit, který je založený na neomezené interní manažerské moci je nevhodný. Řídící radou univerzit by měl být výbor, jejhož členové jsou demokraticky voleni širší univerzitní komunitou zaměstnanců a studentů na univerzitě. Role rektora a manažerského týmu by měla být vůči této radě pouze poradenská. Rektor a manažerský tým by měli plnit rozhodnutí demokraticky zvolené řídící rady univerzity."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kompletní analýza v angličtině ZDE

0
Vytisknout
5124

Diskuse

Obsah vydání | 11. 11. 2013