Potřebujeme novou teorii kapitalismu

24. 3. 2015

čas čtení 6 minut

Letos, pokud budeme mít štěstí, dojde v ekonomii k revoluci. Vzniká vlna požadavků, aby se změnilo, jak se ekonomii vyučuje na univerzitách. V Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj v Paříži se bude konat konference, kde dostanou mainstreamový prostor giganti radikální ekonomie - včetně řeckého ministra financí Janise Varoufakise. A vznikl film, v němž Terry Jones, hvězda z Monty Pythonů, hovoří s loutkou Hymana Minského, píše ekonomický komentátor Channel Four News Paul Mason.

Služby firmy Vodafone ČR

24. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

S Vodafone CZ jsem před pár lety telefonicky odhlásil své staré číslo a přešel k jinému providerovi. A protože jsem lempl ve vedení vlastních účtů, nevšiml jsem si, že číslo odhlášeno nebylo a za ty roky jsem na neužívaném tarifu zaplatil pěkných pár tisíc. Zjistil jsem to jednoduše: Přišla mi upomínka, že jsem po změně účtování ze strany Vodafone jednu inkasní splátku nezaplatil. Moje chyba, pro reklamaci těch pár let nemám podklady, ale platit za nezaplacení něčeho, co jsem nečerpal, pokutu a vymahačskou agenturu, to už je snad za hranou! Volal jsem tedy asistenturu, napsal na Facebooku Petr Bilík.

Nemá cenu lidi přesvědčovat, zajímavé by bylo zkoumat jejich motivaci

24. 3. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Jak před časem napsal bývalý britský komentátor Johann Hari, argumentací v novinách nikdy nikoho nepřesvědčíte, protože lidi mají svůj confirmation bias - jejich ideologická zaujatost způsobuje, že si zakazují přístup k věcným informacím, které by zlikvidovaly jejich subjektivní předsudky. Daleko zajímavější je zkoumat, co je motivací zdánlivě nepochopitelného agresivního nebo dokonce zločineckého jednání.

Frustrace občanů z politiky lze lehce využít k osobnímu prospěchu

24. 3. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Chtěli jste přímou demokracii, zodpovědnost politiků, nebo v posledním stádiu programového vývoje venčit prasata v okolí mešit? Volili jste Úsvit přímé demokracie, stranu s devíti členy? Když někoho volíte, dáváte mu tím i šance na veřejné peníze. Úsvit se dostal do Sněmovny a mělo mu spadnout do náruče 122 milionů.

Chrabrý bojovník za zodpovědnost politiků se rozhodl, že peníze Úsvitu efektivně využije ve prospěch svaté myšlenky. A svatá myšlenka zodpovědnosti politiků občanům se musí šířit pomocí PR agentur, nejlépe takových, které mají sídlo v chatrči s bezdomovci. Inu kvalita je kvalita. Zejména když si berete 6 tisíc korun na hodinu práce, tak nemůžete mít sídlo jen tak kdekoli, to jistě uznáte. Podrobná zpráva České televize ZDE

Jaké ponaučení z toho plyne? Neexistuje žádný spasitel, frustrace veřejnosti z politiky se dá zneužít k osobnímu prospěchu.

Ruská zpívající babička se stala hitem na internetu

24. 3. 2015

čas čtení 2 minutyTřiasedmdesátiletá Lída Ivanovna se dívala na časopis v automatu na jedné moskevské stanici metra. Alexandr Černych, novinář, který píše pro deník Kommersant, se jí zeptal, jestli potřebuje peníze na koupi toho časopisu. Vysvětlila, že časopis nechce, ale dívá se na svůj idol, francouzsko-arménského zpěváka Charlese Aznavoura. Při rozhovoru na eskalátoru metra cestou dolů do stanice Lída Ivanovna hovořila o dalších svých oblíbených francouzských zpěvácích a začala zpívat píseň Joe Dassina Les Champs Elysees, která je stále ještě velmi populární v Rusku. Pak zazpívala další Dassinovu klasickou píseň Et Si Tu N’Existais Pas a skončila s písní Je Ne Regrette Rien od Edith Piaf.

Ve francouzských Alpách havarovalo letadlo společnosti Germanwings

24. 3. 2015

čas čtení < 1 minuta

Letadlo typu Airbus A320 havarovalo ve francouzských Alpách mezi místy Barcelonnette a Digne, uvedla francouzská policie. Na palubě bylo 142 cestujících a šest členů posádky. Letadlo letělo z Barcelony do Duesseldorfu.

80 hasičů a 200 policistů se vydává na scénu havárie, která je podle francouzského premiéra těžko přístupná. Francouzský prezident François Hollande očekává, že nikdo nepřežil.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Ultrapravicové organizace chválily v Petrohradě Putina za jeho mužnost

24. 3. 2015

čas čtení 3 minuty

"Nechceme v Petrohradě zahraniční nacisty, máme jich tu sami víc než dost."

V neděli se v Petrohradu sešli aktivisté evropských a amerických ultrapravicových organizací a na konferenci tam odsoudili to, co charakterizovali jako úpadek bělošské křesťanské tradice na Západě. Aktivisté v Petrohradě ostře kritizovali sňatky homosexuálů a lesbiček, přistěhovalectví, newyorské finančníky, radikální islám a globalizaci. Řečníci při svých vystoupeních také opakovaně chválili Rusko a zejména prezidenta Vladimíra Putina jako obránce robustních, konzervativních, mužných hodnot.

Britské listy se bez finančních příspěvků neobejdou

19. 11. 2014 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Vážení čtenáři, krátce k nově nastaveným formátům reklamy a k souvislostem, které z toho vyvstávají jak pro BL, tak pro vás. BL nejsou komerční projekt, ale peníze potřebují. Proto se v současnosti bez reklamy neobejdou. V rámci nového designu jsme se snažili najít kompromis mezi její „otravností“ a užitečným přínosem.

Odmítli jsme formáty zcela běžné na většině českých mediálních portálů, drželi jsme se formátů běžných na britských a amerických médiích. I tak se určitě najdou lidé, které to bude obtěžovat. Pochopte prosím, že bez reklamy to nejde.

V Petrohradě bude postavena Putinova bronzová socha z vděčnosti, že "přinesl pořádek a ukončil války"

23. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Anexi Krymu je nutno řádně oslavovat, konstatoval šéf organizace kozáků

Příští měsíce bude v Petrohradě odhalena bronzová busta Vladimíra Putina ve stylu římského císaře. Socha bude oslavovat Vladimíra Putina za to, že "přinesl pořádek a ukončil války".

Andrej Poljakov, předseda petrohradské organizace kozáků Irbis, která šíří tradiční slovanské hodnoty, uvedl, že nová bronzová Putinova bysta bude vystavena nedaleko stanice metra Parnas v severní části Petrohradu.

"Takovou pozoruhodnou událost v historii Ruska, jakou je získání Krymu, je nutno zvěčnit," konstatoval Poljakov.

Spojené státy varují Německo, aby neničilo Řecko

23. 3. 2015

čas čtení 2 minuty

Pokud nedojde mezi Řeckem a Německem nyní k rychlé dohodě, záležitosti se vymknou z rukou, varuje ekonomický komentátor Channel Four News Paul Mason. Řecký premiér Tsipras napsal minulý čtvrtek kancléřce Merkelové a ostatním evropským politikům, že jestliže Evropa nevydá Řecku peníze, které má Řecko dostat, Řecko bude nuceno zvolit si mezi splacením splátky Mezinárodnímu měnovému fondu a uhrazením platů státních úředníků a zvolí tu druhou možnost.

Pentagon znepokojuje vznikající hrozba ruských střel s plochou dráhou letu

24. 3. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Evropě je pod záminkou budování protiraketové obrany neschopné ohrozit ruské mezikontinentální strategické síly určena hrozba konvenčními nebo jadernými semibalistickými střelami Iskander a dalšími vyvíjenými pozemními prostředky středního a kratšího doletu. Jiné zbraňové systémy však začínají znepokojovat osoby odpovědné za protivzdušnou a protiraketovou obranu kontinentálních Spojených států. "To vše odráží fakt, že Rusové se připravují k válce s námi, zatímco my se připravujeme k boji s teroristy," shrnuje základní rozdíl v perspektivách vojenských plánovačů jaderný stratég Pentagonu Mark Schneider ZDE.

PŘEČETLI JSME:

Češi nad 55 let se řítí do stále větších dluhů

24. 3. 2015

čas čtení < 1 minuta

Přibývá Čechů nad 55 let, kteří se řítí do dluhů a nejsou schopni je splácet. Zatímco v roce 2010 tato skupina obyvatel dlužila v krátkodobých půjčkách 55,7 miliardy korun, předloni již 68,8 miliardy korun a loni to už bylo 71,6 miliardy korun. A co hůře, narůstá i objem úvěrů, které nejsou schopni vracet.

Jindřich Ginter, kompletní článek ZDE

CVVM: Nejhůře hodnotí informovaná česká veřejnost v ukrajinském konfliktu roli Ruska a separatistů

23. 3. 2015

čas čtení < 1 minuta

Ta část české veřejnosti, která se o dění na Ukrajině zajímá, hodnotí ze všech účastníků konfliktu nejhůře působení Ruska (76 %) a východoukrajinských separatistů (80 %). V celém souboru dotázaných hodnotí působení těchto dvou aktérů pozitivně méně než desetina dotázaných.

Jasný názor na události na Ukrajině má jen 45 procent dotázaných. 61 % veřejnosti vnímá konflikt na Ukrajině jako potenciální hrozbu pro bezpečnost ČR, 67 % pro světovou a 74 % pro evropskou bezpečnost.

43 % českých občanů v lednu nevědělo, jaký postoj zaujmout k otázce zachování územní celistvosti Ukrajiny. 35% respondentů podporuje zachování územní celistvosti Ukrajiny, 21% její rozdělení. Mezi občany, kteří se o události na Ukrajině aktivně zajímají, je procento podpory pro zachování její územní celistvosti vyšší (48 procent podporuje územní celistvost Ukrajiny, 23 procent je pro její rozdělení)."

Zdroj: CVVM

Nejasnosti okolo ředitele Národního ústavu vzdělávání

23. 3. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 7 minut

Před několika týdny se bez jakéhokoliv oznámení stal ředitelem Národního ústavu pro vzdělávání člen ČSSD a odborář Václav Pícl. Poté, kdy EDUin upozornil na netransparentní jmenování bez výběrového řízení, MŠMT žádalo o dementi. Ředitel prý byl pouze pověřen. Odmítá tuto informaci oficiálně zveřejnit, nesdělilo termín výběrového řízení. Pícl je navíc člověk, který jako dočasný ředitel přichází zvenčí, což je velmi nestandardní. Z dalších událostí: Finsko nahrazuje předměty tématickými celky a orientuje se na kolaborativní učení,
nově vznikající školy často ustupují od známkování, zapojení digitálních prostředků do výuky je zcela mizivé. Přijďte v úterý do EDUpointu (Staroměstské nám. 4) od 17.00 na debatu s oponenty EDUin. Více v pravidelném týdenním souhrnu Beduin, připravovaném spolkem EDUin.

Dnes už za peníze, komisaři…

24. 3. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Je to už rok a několik měsíců, co policie provedla zátah na české growshopy, obchody s potřebami pro pěstitele konopí.  Dostatečná doba na to zhodnotit, jaký měla tato akce efekt. Ten je v zásadě dvojí: od té doby víme, že policie, neschopná řešit skutečně závažné problémy v obchodu s drogami, neváhá postihovat ty, kteří nejsou pro tuto společnost nijak nebezpeční, nicméně jsou po ruce. Konsekventním efektem je, že se tím policie naprosto zesměšnila a posílila přesně to, čeho se snaží tak úporně zbavit: nedůvěru a despekt.

V ničem ČR nezaostává tak hluboce, jako ve vzdělávání

23. 3. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Nejde zde o výsledky PISA nebo podobných měření, na která poukazují povrchní média (včetně těch západních). Ostatně Singapur, vůbec nejúspěšnější stát, uvažuje, že se z této dost zpochybňované a drahé „legrace“ napříště odhlásí. I když je Finsko v těchto soutěžích pravidelně mezi nejlepšími, neměli bychom se snažit „dohnat a předehnat“, to nemá smysl. Způsob, jakým finská společnost funguje, usnadňuje jakékoliv sociální procesy, vzdělávání nevyjímaje. Ta česká toho prostě není schopna a ještě desítky let nebude. Nejhorší je, že současný kurz vzdělávání směřuje přesně opačným směrem než ten finský. Měřeno tímto prizmatem, vzdělávání je skutečně nejzaostalejším odvětvím lidské činnosti, srovnáme-li ČR a Finsko či další skandinávské země.

PŘEČETLI JSME:

Umělec

23. 3. 2015

čas čtení < 1 minuta

Dlouho jsem se nechal vytáčet jako každý normální chytrák z pražské kavárny. Pak mi došlo, že si mě vodí jako loutku na provázku. Dělá to záměrně, s kreativitou prozrazující suverénní tvůrčí osobnost. Ano, podobně jako ISIS dokáže rozvibrovat Západ každou další přesně mířenou brutalitou, Miloš Zeman umí týden co týden zasáhnout nový cíl novým happeningem.

Štefan Švec, "Umělec" ZDE

Smrt šíitů a konec narativu

21. 3. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Páteční masakr šíitů v Jemenu poukázal brutálním způsobem na povahu konfliktu, který se dnes odehrává v prostoru Perského zálivu a jeho okolí. Jde na prvním místě o sektářský střet, který slouží zájmům klíčových regionálních mocností, Saúdské Arábie a Íránu, přičemž část extrémních sunnitů mnoho let cíleně podporovaných Rijádem se "udělala pro sebe" a stala se třetí (al-Kajdá) či čtvrtou ("Islámský stát") stranou. Výhrady vůči Západu na všech stranách přitom mají teprve druhotný charakter a rozhodně v tomto boji nejde primárně o "válku se Západem".

Kolona jako spektákl

23. 3. 2015 / Štěpán Steiger

čas čtení 4 minuty

Ministr obrany psal (18.tm. v Právu) o koloně vojenských (amerických) vozidel, o jejímž pohybu nás denně nezapomínají informovat média (jakoby šlo vojenské cvičení nejméně invazního rozsahu), jako o „investici“ i „symbolu“: investici „do naší vlastní bezpečnosti“ a symbolu, proto „přesun přes naše území nemá jen aspekt technický, ale také signální. Má demonstrovat připravenost Aliance, její jednotu i vojenskou sílu.“

Ruské řinčení šavlemi je součástí širšího plánu a je zcela reálné

22. 3. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Jan Čulík ZDE si tentokrát všímá více mediálních prohlášení než faktů. A důležitá fakta jsou tato: 1. Rusko nedodržuje smlouvu a o raketách středního a kratšího doletu podepsanou ještě za Gorbačova a vyvíjí nové prostředky středního doletu ZDE ; 2. Rusko již má v Evropě v taktických jaderných zbraních nad NATO převahu nejméně 10:1 ZDE ; 3. Rusko v rámci manévrů vyhlášených tento týden přesunulo do Kaliningradské oblasti střely Iskander schopné odsud jadernou hlavicí zasáhnout Varšavu, Berlín nebo Stockholm ZDE ; 4. ruská vojenská doktrína před několika lety zrušila zásadu nepoužít jaderné zbraně jako první ZDE. Výsledkem "dění na zemi", ne nějakých informačních operací Moskvy, je specifická jaderná hrozba vůči evropským zemím, která se netýká USA - a tato hrozba bude s nově vyvíjenými ruskými jadernými nosiči jedině eskalovat. Výhrůžka Dánsku je tak pouze malou součástí širšího úsilí téhož charakteru. Vladimir Putin proměnil Ruskou federaci v Severní Koreu na steroidech.

Nežijeme už v 19. století, říkají finští reformátoři

Finsko radikálním způsobem reformuje vzdělávání

22. 3. 2015

čas čtení 4 minuty

Finsko je dlouhé roky považováno za synonymum pro úspěšný vzdělávací systém, kam se ostatní jezdí učit. Reforma, která je už v běhu, je z hlediska tak „zaostalých“ zemí, jako je ČR, těžko uvěřitelná: Středoškoláci se už nebudou učit předměty, nýbrž témata, v nichž se budou promítat jednotlivé znalosti a dovednosti. Mnohem více bude posíleno kolaborativní učení, tedy spolupráce ve skupinách na řešení zadaného problému. „Skutečně musíme přemýšlet o vzdělávání jinak a vzdělávací systém podle toho přetvořit tak, abychom připravovali naše děti na budoucnost, abychom je vybavili dovednostmi potřebnými dnes a zítra. Školy učí způsobem, který byl přínosný v roce 1900, jenže potřeby nejsou stejné a my potřebujeme systém adaptovaný na 21. století,“ říká Marja Kyllonenová, manažerka vzdělávání v Helsinkách. Zprávu přinesl The Independent.

V pasti likvidity

23. 3. 2015 / Ilona Švihlíková

čas čtení 7 minut

Past likvidity je speciální ekonomická situace, ve které monetární politika je naprosto neúčinná, tj. úrokové sazby jsou velmi nízké a subjekty preferují držbu hotových peněz. V takovém případě ekonomiku ze stagnace vytáhne jen fiskální politika, tedy např. stimulace vládními výdaji.

Zahraničněpolitická slepá skvrna EU

23. 3. 2015

čas čtení 5 minut

Zahraniční a bezpečnostní politika v EU často přichází zkrátka. Když Evropa čelí vznikající krizi, přehlíží ji, dokud není pozdě - a to vede k důsledkům ovlivňujícím všechny členské země, píše Barbara Weselová.

Francouzští socialisté "opustili dělnickou třídu"

22. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Z průzkumů veřejného mínění těsně před nedělními regionálními volbami ve Francii vyplývá, že podpora ultrapravicové Front National Marine Le Penové získá až 30 procent voličských hlasů. Voliči opouštějí francouzské socialisty. Francouzský analytik Laurent Bouvet vyvolal bouři v pařížských salónech svou knihou L’Insécurité culturelle (Kulturní nejistota). V ní argumentuje, že dělnická třída ve Francii bude houfně hlasovat pro Marine Le Penovou, protože ji levice opustila a francouzská socialistická vláda ji podvedla.

Protestujeme proti přejezdu amerických vojenských vozidel přes české území

22. 3. 2015

čas čtení 3 minuty

Vyjádření Humanistického hnutí k plánovanému přejezdu armády USA přes území ČR

tisková zpráva

Praha 22. 3. 2015

Za několik málo dní se chystá průjezd velkého vojenského konvoje armády USA Českou republikou. Přes sto vojenských obrněných transportérů a v nich několik stovek amerických vojáků má projet napříč celou naší zemí od Bohumína, Náchoda a Harrachova přes Prahu až po Rozvadov. Tato demonstrace síly ze strany USA nemá na území ČR obdoby.

Pokračuje ruský velvyslanec v Dánsku v Putinově manipulaci médií?

21. 3. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Když dnes varoval ruský velvyslanec v Dánsku Michail Danin Dány, že pokud se připojí k protiraketovému systému NATO, učiní se potenciálním terčem ruského jaderného útoku, lze v tom vidět pokračování manipulace Vladimíra Putina, který v nedávném dokumentárním filmu, vysílaném v ruské televizi, tvrdil, že při loňské protizákonné anexi Krymu uvažoval o aktivaci ruských jaderných zbraní. Ruský velvyslanec v Dánsku se zcela zjevně snaží nepřípustným verbálním strašením ovlivnit domácí dánské politické rozhodování a je velmi nepravděpodobné, že by to uspělo, i že je hrozba ruského jaderného útoku proti Dánsku reálná, míní Jan Čulík.

Potíž ovšem je, že lidi by si měli dávat pozor na neodpovědné používání slov. Vedou totiž nakonec často ke krveprolévání. Jasně to dokazuje například "občanské" pronásledování homosexuálů v dnešním Rusku, a nebo třeba značně netolerantní prohlášení Eliáše, patriarchy Ukrajinské pravověrné řeckokatolické církve, o němž musíme doufat, že jeho paranoidní a totalitní postoje nejsou - doufejme - sdíleny širší ruskou společností.

Snášenlivost z Novoruska:

Patriarcha Eliáš: Zakažte divadelní představení a odvrhněte dotace ze Západu!

21. 3. 2015

čas čtení 5 minut

Tisková zpráva

První biskupové, apoštolé – kromě Jidáše – byli pravdivými svědky. Své svědectví světu, který se proti nim postavil, zpečetili mučednickou smrtí. Po vzoru Pána Ježíše, Dobrého Pastýře, máte nasadit i vy svůj život za vám svěřené stádo v boji s dravými vlky a šelmami. Bůh vás povolal, abyste konkrétně vy, na začátku 3. tisíciletí, bojovali s apokalyptickou šelmou. Vy jste byli postaveni do doby temna a zmatků. Mnozí jste vyčerpáni nepodstatnými starostmi, které vám berou sílu potřebnou v boji za pravověrnost a ochranu morálních hodnot evangelia.

Je doba svatého postu a křesťané Ruska se postem a modlitbou připravují na Kristovo vzkříšení, kterému předchází Kristova spasitelná smrt na kříži.

V Novosibirsku ale sexuální zvrhlík, který si říká umělec, režíroval divadelní představení, v němž je náš Božský Spasitel velmi hrubě morálně očerněn.

"Doněcký patriarcha" ze Slušovic

22. 3. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

O „doněckém patriarchovi Eliášovi“ jsem dozvěděl dnes z tiskové zprávy, zveřejněné v Britských listech. Ta zpráva mi přišla na dnešní dobu tak bizarní stejně jako představa nějakého „doněckého patriarchátu“, že jsem se snažil zjistit více – kupodivu nic se mi nepodařilo najít v angličtině, ale hodně v češtině.

Zejména pro mnohé mladé Židy v USA je současné vedení Izraele nepřijatelné

Netanyahu rozděluje americké Židy

21. 3. 2015

čas čtení 2 minuty

Benjamin Netanyahu rozděluje americké Židy už dlouho, ale jeho výroky v závěru předvolební kampaně, kdy mobilizoval voliče tvrzeními, že arabští voliči se chystají volit ve velkém počtu a že odmítá samostatný palestinský stát, konsternují dokonce i ty, kteří patří mezi jeho příznivce, píše deník NY Times. Zejména mnoha mladým americkým Židům se současný stát Izrael, i přičiněním jeho premiéra, odcizuje.

Podkuřování establishmentu ze strany pop music je celkem obvyklé

21. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Zaujala mě zuřivá reakce pana Novotného na (podle mého mínění poněkud přehánějící) článek B. Kartouse, kterým se strefuje do současné pop music. Svou rozhořčenou odpověď začíná vysvětlováním, jak se to má s dělením hudby na "populární, klasickou a folkovou" a v tom je asi právě kámen úrazu, píše čtenář Petr Stratil.

Americká vláda musí zveřejnit fotografie týrání vězňů z Abu Ghraib, rozhodl soud

21. 3. 2015

čas čtení < 1 minuta

Spojené státy musejí zveřejnit fotografie týrání vězňů v Iráku a v Afghánistánu, rozhodl americký federální soud po dlouholetých tahanicích, kdy americká vláda odmítala zpřístupnit světu potenciálně znepokojující fotografie, na nichž američtí vojáci týrají vězně.

Americký soudce Alvin Hellerstein rozhodl, že americká vláda bude mít ještě dva měsíce na rozmyšlenou, zda se odvolá proti jeho rozhodnutí, jinak fotografie budou muset být zveřejněny. O jejich zveřejnění usiluje už léta lidskoprávní organizace The American Civil Liberties Union. Jejím cílem je donutit osoby, které týrání páchaly, k tomu, aby se z toho musely zodpovídat.

ACLU konstatovala, že fotografie "jsou důležité pro pokračující celonárodní debatu o odpovědnosti vlády za týrání vězňů".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rusko chce zabránit tomu, aby homosexuální manželé mezi zaměstnanci OSN dostávali tytéž benefity jako heterosexuální manželé

21. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Generální tajemník OSN Pan Ki moon oznámil v červenci 2014, že OSN uzná homosexuální a lesbická manželství mezi všemi svými 43 000 zaměstnanci, co jich má OSN po celém světě, a že homosexuální a lesbičtí manželé budou mít právo na stejné sociální benefity jako jejich heterosexuální protějšky.

Rusko nyní požaduje, aby pátý výbor Valného shromáždění OSN, který spravuje rozpočet OSN, toto rozhodnutí generálního tajemníka OSN zrušil. Rusko chce, aby se o tom hlasovalo v úterý.

Ruský prezident Vladimír Putin v minulosti tvrdil, že v Rusku nejsou homosexuálové diskriminováni. Rusko dekriminalizovalo homosexualitu r. 1993. Od roku 2013 je v Rusku "zakázána propaganda ve prospěch homosexuálních svazků zaměřená na osoby mladší 18 let". Vedlo to k rozsáhlému růstu občanského násilí vůči homosexuálům (včetně jejich vražd) v ruské společnosti.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Lokální hudebníci jsou pseudoelita

20. 3. 2015

čas čtení 3 minuty

Vážený pane Novotný, reaguji na Váš příspěvek, kde se poměrně nevybíravým způsobem, strefujete do pana Kartouse. On jistě moji obhajobu nepotřebuje, nicméně Váš článek mě přinutil reagovat, i když se mi to příliš často nestává, píše čtenář BL Robert Bajer. Nerozumím tomu, proč takto emotivně a manipulativním způsobem vyjadřujete k osobě pana Kartouse, který nic nepravdivého ani urážlivého nenapsal, pouze nazval věci pravým jménem.

Co má Vladimír Putin společného s Islámským státem?

20. 3. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Jak Putin, tak Islámský stát velmi efektivně manipulují globálními sdělovacími prostředky a ty jejich manipulaci nekriticky přijímají. Islámský stát je relativně nevýznamná extremistická organizace, s relativně nevýznamným počtem bojovníků. V Sýrii vraždí prezident Assad barelovými bombami desetitisíce civilních občanů, ale do zpráv se to vůbec nedostane. Islámský stát natočí na video popravu jednoho nebo dvou osob unesených ze Západu, profesionálně to video zprodukuje a Západ se z toho může zbláznit. Přitom mediální dopad těchto videí je naprosto disproporční ve srovnání se skutečnou mocí Islámského státu. Islámský stát Západ prostě provokuje a snaží se vytvořit dojem, že je mocným hráčem na mezinárodní scéně.

Velmi podobné je to s Vladimírem Putinem.

Ošklivé vítězství Benjamina Netanjahua

20. 3. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Volební vítězství pravicového Likudu v takřka biblickém zápasu o bytí a nebytí Izraele (jak jej též s pomocí rasistických výlevů pojal stávající a pravděpodobně i příští izraelský premiér Benjamin Netanjahu) v izraelských volbách signalizuje jen další setrvání okupační mašinérie s periodickými masakry v „odloučené“ Gaze v chodu, neutuchající výstavbou ilegálních izraelských osad (jak Netanjahu rovněž slíbil v případě východního Jeruzaléma) a krádeží palestinské půdy za bílého dne. Izraelci nešlápli na brzdy sebevražedného kurzu, a v současné situaci vlastně ani neměli příliš na výběr.

                   

EU připravuje opatření k boji s ruskou propagandou

20. 3. 2015

čas čtení 3 minuty

Představitelé EU sdělili Reuters, že desítky expertů na public relations a komunikaci začnou koncem března v Bruselu pracovat na protiopatřeních proti tomu, co EU označuje za záměrnou dezinformační kampaň ohledně role a cílů Moskvy na Ukrajině a jinde v Evropě koordinovanou Kremlem.

Strelkov: "Sním o Rusku v hranicích z roku 1939"

20. 3. 2015

čas čtení 5 minut

Moskevský velitel nepravidelných jednotek Igor Strelkov vyvolal se svými bojovníky válku na Ukrajině. Putin podle něj jedná příliš laxně, Strelkov si přeje, aby Rusko "udělalo pořádek na celé Ukrajině".

Reaganův sen se definitivně zhroutil

Vzdělaní Američané emigrují do Čech

19. 3. 2015 / Kryštof Kozák

čas čtení 8 minut

Vzdělaní občané USA jsou evidentně ochotni investovat nemalý čas a energii na to, aby se zúčastnili vrcholně nejistého výběrového řízení na akademickou pozici na státní univerzitě za bývalou železnou oponou – část z nich sem byla připravena přemístit i celou rodinu. Co se stalo?

Britská popová zpěvačka zve na své koncerty sloupkaře z Guardianu, aby promluvil k publiku

Popstar Paloma Faith využívá své koncerty, aby otevírala sociální témata

19. 3. 2015

čas čtení 3 minuty

Na britské, natož na české poměry pozoruhodný nápad měla Paloma Faith, britská zpěvačka v podstatě mainstreamového charakteru, nedávná vítězka Brit awards. Pozvala Owena Jonese, komentátora deníku Guardian, aby během jejího koncertu vystoupil se vzkazem pro publikum o sociální nerovnosti, zdravotnictví nebo o populistických tendencích pravice (myšlen je zejména UKIP) svalovat vinu za společenské problémy na imigranty. "Je čas, aby se popové hvězdy přestaly chovat jako ovce," nechala se slyšet Paloma Faith. Dokáže si někdo představit, že by některá z lokálních českých celebrit měla takovou kuráž? V zemi, kde se jakákoliv nicka, které se dostalo mediální pozornosti, okamžitě dere mezi snobskou, sociálně i intelektuálně otupělou "high society" a je proto ochotná udělat něco tak ubohého, jako bylo třeba "politické" video Přesvědč bábu?, ptá se Bob Kartous.

Rusko oslavilo výročí anexe Krymu a připravuje další anexi

19. 3. 2015

čas čtení 2 minuty

Vladimír Putin pochválil "neuvěřitelné vlastenectví" ruského lidu a protektorát Jižní Osetie podepsal s Kremlem smlouvu o začlenění do Ruska

Rusko oslavilo ve středu první výročí své anexe Krymu, který odebralo Ukrajině, koncertem pod širým nebem v Moskvě, kde k davům promluvil Vladimír Putin. Uvedl, že ruský lid svou podporou anexe Krymu projevil "neuvěřitelné vlastenectví". Anexe Krymu je "historickým návratem domů". Putinova osobní popularita dosáhla v Rusku za poslední rok rekordní výše.

O myších a starých lidech: vzniká konečně elixír života?

19. 3. 2015

čas čtení 2 minuty

Američtí vědci nyní předpokládají, že se skutečně zřejmě objevuje na horizontu elixír nikoliv věčného mládí, ale alespoň prodlouženého středního věku.

Vědci ze Scripps Institutu na Floridě objevili dvě látky, které, jak se zdá, omlazují stárnoucí myši. Vytvořili nový výraz "senolytika" pro nový druh léků, jejichž cílem je zpomalovat stárnutí.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2015

14. 2. 2015

čas čtení 2 minuty

V lednu 2015 přispělo 374 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 53 044,79 Kč (a další částkou ve výši 48 781 Kč na pomoc důchodkyni v nouzi, žíjící na Praze 8), dále dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v listopadu 2014 částkou 3675,74 Kč.

Zůstatek byl koncem ledna 2015 260 035,26 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

28028