Brexit: Zápletka se ještě víc zhušťuje - soud ve Skotsku prohlásil suspendování londýnského parlamentu za nezákonné

11. 9. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Odvolací soud rozhodl, že příkaz suspendovat parlament je "neplatný", ale nevydal příkaz, aby se poslanci do Dolní sněmovny vrátili

Aktualizace: Johnsonova vláda odmítla svolat parlament, dokud Nejvyšší soud nerozhodne o jejím odvolání proti verdiktu skotských soudců. Mluvčí Johnsonovy vlády odmítl tvrzení, že jsou "skotští soudci [proti brexitu] zaujatí", což ve středu proti nim vyvolalo poněkud hysterickou reakci brexitérů poté, co to napsal na Twitteru bulvární probrexitový deník The Sun. Britský ministr spravedlnosti Robert Buckland se plně postavil za nezávislost skotských soudců.


* * * 


Odvolací soud ve Skotsku rozhodl, že rozhodnutí Borise Johnsona suspendovat parlament je nezákonné.

Tři soudci, jimž předsedaů lord Carloway, nejvýznamnější soudce ve Skotsku, zrušil předchozí rozhodnutí, že soudy nemají pravomoc zasahovat do premiérova rozhodnutí suspendovat parlament, protože je politické.

Robert Mugabe byl kdysi levicovým hrdinou. Čemu se můžeme naučit z jeho pádu do tyranie?

11. 9. 2019

čas čtení 3 minuty

Pokud se demokracie něčemu naučily, je to lekce, že jeden muž nebo žena řídící zemi po dekády je model, který nikdy nefunguje, napsal Will Hutton. Charismatičtí lídři, kteří se dostali k moci díky boji se starým režimem, si mohou udržet moc i navzdory slábnutí charismatu jedině tak, že stále více utahují šrouby. Vyzyvatelé typicky ztělesňující nějakou kombinaci čerstvých idejí, nových sociálních sil a touhy skoncovat se zneužíváním, jsou drženi při zemi s využitím stále odpornějších prostředků.

Rozhovor Britských listů 236. Je české školství ve věku umělé inteligence zaseknuté v roce 1780?

6. 9. 2019

čas čtení < 1 minutaO problémech zastaralého českého školství na prahu automatizační revoluce hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík se středoškolským učitelem Jakubem Žytkem. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 6. září 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Úsměv syfilitikův aneb KLIMAkterium civilizace

11. 9. 2019 / Kamil Kuběna

čas čtení 7 minut


Upozornění čtenáři: Absence exaktních dat je v této úvaze nahrazena nevyváženým mixem fatalismu a naivní utopie, čímžto by neměla být brána ani jako studie, ani jako návod, či dokonce jako manifest, ale jako pouhopouhé zamyšlení.


V ponuré atmosféře nemocničního pokoje se opět rozprostřelo ticho. Ostatně stejně jako je tomu po většinu času, který jako by v těchto místech přestal plynout. Přes zatemnělá okna pacient jen stěží rozezná den od noci, pátek od neděle, léto od zimy. Od života smrt. Na ticho je však pacient zvyklý, svým způsobem ho uklidňuje, dává mu totiž největší dar, jaký může být člověku darován, totiž pocit, že se nic neděje. Tedy naději.

Je to s debatou o klimatu opravdu tak jednoduché?

11. 9. 2019 / Vladimír Wagner

čas čtení 9 minut

 


Ve svém nedávném příspěvku Bohumil Kartous popsal svůj názor na průběh debaty o klimatických změnách v Česku. V jeho pojetí je to velice jednoduché. Na jedné straně pokroková mládež a na druhé staří zaostalí hlupci. Realita ovšem je podle mého názoru daleko složitější.

Zdá se mi, že kampaň, které je Greta Thurnberg symbolem, má řadu problematických aspektů. Ty můžou způsobit, že z hlediska snahy o zlepšení ochrany životního prostředí a snížení emisí se může stát do značné míry kontraproduktivní. Své obavy i prosby ke studentům jsem podrobně popsal v článku, jehož odkaz se objevil v diskuzi pod článkem Bohumila Kartouse. Tam se také k němu objevila řada příspěvků.

Kdo zvítězí v nové studené válce?

11. 9. 2019

čas čtení 2 minuty

Příliš mnoho lidí na Západě dnes zapomíná, že první studená válka byla soubojem myšlenek. Místo toho předpokládají, že se vše točilo kolem ekonomiky, píše ruský sociolog a komentátor Igor Ejdman. A proto nevidí, že nová studená válka je také válkou myšlenek, která bude vyhrána nebo prohrána na tomto základě, nikoliv jako prostý výsledek odlišných produkčních údajů.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

V USA pracují na obraně proti hypersonickým raketám

11. 9. 2019

čas čtení 1 minuta

Ministerstvo obrany USA pracuje na koncepci Valkyrie určené k získání prostředků pro stíhání hypersonických zbraní protivníka. Společnosti Lockheed Martin, Boeing a Raytheon uzavřely kontrakt s Agenturou pro protiraketovou obranu (MDA), který vstoupil v platnost 3. září a jeho platnost trvá do 2. května 2020.

Britští poslanci bojující proti divokému brexitu se chtějí vrátit k dohodě Theresy Mayové a uspořádat druhé referendum

11. 9. 2019

čas čtení < 1 minuta

 

Britští poslanci, usilující o to zabránit divokému brexitu, zkoumají možnosti, jak přinést do parlamentu  v druhé polovině října znovu určitou verzi třikrát odmítnuté dohody Theresy Mayové o brexitu a pokusit se v té době také uspořádat o jeho schválení referendum.

Poslanci hodlají strávit nadcházející týdny snahou vrátit do parlamentu dohodu Mayové - s doplněnými ústupky Labouristické straně. Stále větší počet poslanců prý nyní podporuje tuto myšlenku, spojenou s druhým referendem o brexitu. Údajně tento plán nyní podporuje až padesát poslanců.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Netanjahu chce anektovat Západní břeh Jordánu, vyhraje-li příští týden volby

11. 9. 2019

čas čtení < 1 minuta

 

Benjamin Netanyahu oznámil, že anektuje velké části okupovaného palestinského území, pokud bude příští týden znovu zvolen. Znamenalo by to ukončení veškerých nadějí, že kdy vznikne palestinský stát.

Izraelský premiér řekl v úterý, že hodlá trvale anektovat až třetinu Západního břehu a naznačil, že to Washington schválil.

Činitel Bílého domu konstatoval, že nedošlo ke změně v americké politické strategii vůči Izraeli.

Netanyahu bojuje o své politické přežití a jeho příslib anektovat Západní břeh se interpretuje jako pokus aktivizovat jeho ultrapravicovou voličskou základnu.


Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Xenofobní Maďarsko stárne. A bude to jenom horší

11. 9. 2019

čas čtení 1 minuta

Podle nedávné studie provedené Maďarským centrálním statistickým úřadem (KSH) se poměr ekonomicky neaktivních obyvatel k ekonomicky aktivním bude v následujících letech výrazně zhoršovat. Analýza také poukazuje na fakt, že s dramatickým nárůstem podílu starších lidí a pokračujícím poklesem porodnosti bude Maďarsko čelit nezměrně obtížným dlouhodobým výzvám, informuje Péter Cseresnyés.

Důležitější než starost strejců o porodnost mladých žen

10. 9. 2019

čas čtení < 1 minuta


Česká "nereakce" na strategické důsledky trumpismu: "Osmičkové" krize jako indikátor

10. 9. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 8 minut

Americký prezident Donald Trump, za jehož zvolení se notně zasadila Ruská federace ZDE (mj. prostřednictvím faktické "front organization" ZDE označované jako Wikileaks ZDE), před několika dny pozastavil vojenskou pomoc Ukrajině ZDE - a následně také převedl prostředky z fondu určeného k posílení evropské obrany na výstavbu protipřistěhovalecké zdi na mexické hranici ZDE.

O vítězství demokracie nad komunisty

10. 9. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Včera na Českém rozhlase Plus jsem slyšel hned několik, samozřejmě vzájemně rozporných, komentářů k průzkumu preferencí politických stran a hnutí, zveřejněném v Otázkách V. Moravce. Při vší úctě ke společnosti Kantar CZ, která průzkum dělala, nepovažuji prázdniny za vhodný čas pro takovou činnost. Lidé jsou v cizině, na chatách atd. Proto jsem všechny prázdninové průzkumy dosud ignoroval.

Donald Trump vyhodil Johna Boltona z funkce poradce pro národní bezpečnost

10. 9. 2019

čas čtení 2 minuty

Prostřednictvím Twitteru: 

Donald Trump: Informoval jsem včera večer Johna Boltona, že jeho služeb už není v Bílém domě zapotřebí. Silně jsem nesouhlasil s mnoha jeho návrhy, stejně jako jiní ve vládě, a proto jsem Johna požádal, aby odstoupil, což učinil dnes dopoledne. Děkuji Johnovi velmi za jeho služby. Jmenuji nového poradce pro národní bezpečnost příští týden.

Trumpovy explozivní tweety byly zveřejněny ani ne za hodinu poté, co bylo oznámeno, že Bolton vystoupí na tiskové konferenci. Bolton sám přispěl k zmatku, vyjádřil se, že v pondělí večer nabídl rezignaci a Trump odpověděl: "Promluvme si o tom zítra." Kritikové to považují za důkaz, že Trump neměl odvahu říci Boltonovi rovnou do očí, že ho vyhazuje.

Bolton dál tvrdil, že sám odstoupil.

Jeho odstranění z úřadu se už dlouho čekalo, Trump neskrýval svou nespokojenost s ním. Rostoucí nedůvěra byla oboustranná. Trumpův nepředvídatelný přístup k jednání s autoritáři a nepřáteli, v nichž projevoval ochotu vyjednávat přímo s tradičními nepřáteli Ameriky, jako je Vladimír Putin či Kim Jong-un, a nejnověji Taliban v Afghánistánu byl stále silněji v konfliktu s Boltonovým fundamentalistickým přesvědčením, že Amerika má moc a všichni ostatní se jí musejí přizpůsobit.

Bolton se také hašteřil s ministrem zahraničí Mikem Pompeem a v poslední době spolu vůbec nehovořili.

Komentátoři interpretovali Boltonovo propuštění jako další důkaz chaosu a zmatku v Trumpově Bílém domě, ale mnoho lidí si zároveň oddechlo, že fundamentalista Bolton byl vyloučen z americké vlády.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 


Noc z pondělí na úterý: Dolní sněmovna rozpuštěna v hněvu a v chaosu

10. 9. 2019

čas čtení 2 minuty

Úterý ráno: Uzavřená Dolní sněmovna:Během noční ceremonie suspendování parlamentu na pět týdnů uspořádali opoziční poslanci protest. Přinesli do sněmovny nápisy "SILENCED", "UMLČENI" a skandovali je během rituálu suspendování parlamentu:Několik poslanců se také účastnilo na potyčce nedaleko křesla předsedy parlamentu, když se pokoušeli mu zabránit, aby je opustil a odebral se do Horní sněmovny k dalšímu kroku suspendování parlamentu.

Za Jakubem Rolčíkem

10. 9. 2019 / Jan Žižka

čas čtení 1 minuta

Minulý měsíc „odešel“ pan RNDr. Jakub Rolčík Ph.D., zaměstnanec olomoucké univerzity a člen vědeckého týmu CEITEC.

Dr. Rolčík Ph.D., byl jednak špičkový vědec, a jednak člověk, který měl dost odvahy říkat a zřetelně artikulovat věci dnes neobvyklé a nepopulární. Byl to člověk se sociálním cítěním, který těžko snášel nemravné jednání i propastné sociální rozdíly.

Měl jsem možnost seznámit se s ním před lety, kdy naší zemi hrozilo umístění americké vojenské základny a Dr. Rolčík jasně formulovanými argumenty přispěl k tomu, že se podařilo vzbudit zájem veřejnosti a následně uhájit republiku před umístěním základy.

Od té doby publikoval články, které byly vždy velmi výstižné a aktuální. Psal velmi lehce a přiléhavě.

Dr. Rolčík odešel předčasně a neznám mnoho lidí, kteří jej mohou nahradit.

Jsem rád, že jsem jej znal.

Články Jakuba Rolčíka v Britských listech ZDE

USA stáhly svého vysokého špiona z Ruska z obavy, že ho Trump prozradí Putinovi

10. 9. 2019

čas čtení 2 minutySpojené státy v roce 2017 stáhly jednoho ze svých nejvýše postavených špionů v ruské vládě z Ruska, protože se výzvědné agentury obávaly, že Donald Trump ho vyzradí Putinovi a že to ohrozí jeho bezpečnost.

CNN citovala v této věci četné činitelé Trumpovy vlády a uvedla, že "osoba, která se přímo podílela na jednáních o této věci", konstatovala, že rozhodnutí bylo učiněno, protože nebylo možno Trumpovi a jeho lidem plně důvěřovat.

Thomas Piketty: Každý občan by v 25 letech měl dostat kapitálovou investici 120 000 euro

10. 9. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Šest let poté, co se stal po vydání své knihy o koncentraci bohatství, Kapitál v 21. století, jíž se v roce 2013 prodaly 2 miliony výtisků, Thomas Piketty celebritou, vydává novou knihu, Kapitál a ideologie, kde dál rozvíjí svá témata ze své předchozí publikace.

Pikettyho nová kniha má 1232 stran. Autor v ní zkoumá ideje, které během staletí ospravedlňovaly nerovnost, kritizuje neefektivitu tradičních levicových i pravicových stran a přináší řešení jak přerozdělovat bohatství. Argumentuje také jak učinit ekonomiky férovější. Kniha vychází ve Francii ve čtvrtek, anglický překlad vyjde až příští rok v březnu.

Američtí voliči odmítají, co jim Trump vnucuje

10. 9. 2019

čas čtení 3 minuty


Donald Trump zdědil více než 400 milionů dolarů od svého otce a investoval to do celé řady podniků, které zkrachovaly. Trump je zřejmě jediným člověkem na světě, který nedokáže vydělávat na biftecích, na vodce či na hazardních hrách. Bývalo by bylo lepší, kdyby své peníze dal na úrok do spořitelny, píše Max Boot v deníku Washington Post.

Nyní přinesl Trump svůj obrácený dotek krále Midase do politiky. Navzdory kvetoucí americké ekonomice je Trump jediným prezidentem v historii, který nikdy nezískal padesátiprocentní volební podporu. Zdědil Kongres ovládaný Republikány a v prvních volbách uprostřed svého funkčního období přišel o kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů. Není to jen Trump, kdo je nepopulární. I jeho názory jsou nepopulární. Ve skoro všech politických tématech odmítají Spojené státy Trumpovy nesmysly.

K přelomové události: Strejci řeší nízkou porodnost mladých žen

9. 9. 2019 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty

K přelomové události "strejci řeší nízkou porodnost mladých žen" bych měl, s dovolením, coby taky strejc pár poznámek.

Země strejce Orbána má porodnost 1,45 dítěte na ženu, země strejce Babiše má 1,57, země strejce Kaczynského má 1,37, země strejce Fica má 1,30.

Pak je v Evropě země, která má okolo 2.0, tedy už plusmínus na přirozené reprodukci. Ta země se jmenuje Francie. K vývoji fertility rate přidávám moc hezký obrázek. Francie na tom byla kdysi podobně jako my a naši sousedé, dokonce horší, ale "cosi" udělali a podívejme se, kde jsou. (A nutná poznámka: NENÍ to porodností migrantů, fakt ne).

Kterak Česká televize nemá ponětí o světě

9. 9. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Sledujete-li publicistickou tvorbu České televize a publicistické pořady, řekněme v Al Džazíře, můžete snadno nabýt dojmu, že sledujete dění na dvou odlišných planetách. Dokážu samozřejmě pochopit, že českými koncesionáři placená televize nemůže konkurovat televizní stanici ropné monarchie, co se efektivity a technického zázemí týče. Jenže Česká televize očividně ztrácí orientaci ve světě neustálého toku informací, když zásadní globální jevy nedokáže divákům tlumočit v jejich celistvosti.

HRW: Divoký brexit by byl katastrofou pro lidská práva v Británii

8. 9. 2019

čas čtení 2 minuty


Vláda Borise Johnsona uvalila nerealizovatelné podmínky na rozhovory s EU o brexitu. Oznámila, že zahajuje reklamní kampaň, financovanou částkou 100 milionů liber (2,8 miliard Kč), jejímž cílem je "informovat" občany o divokém brexitu. Je to válečná rétorika. Z toho všeho vyplývá, že Johnsonova vláda chce realizovat divoký brexit, varuje lidskoprávní organizace Human Rights Watch,

Nikdo řádně nepoukazuje na to, že divoký brexit ohrožuje lidská práva lidí žijících v Británii.

Vláda má povinnost zajistit přístup občanů k zdravotnictví a k dostatečnému množství potravin. Divoký brexit ale povede k narušení dodávky léků a čerstvých potravin do Británie.

Pokusí se Johnson, podle vzoru Trumpa, v Británii vyhlásit mimořádný stav?

9. 9. 2019

čas čtení 1 minuta

V neděli večer kolovaly mezi poslanci Dolní sněmovny dohady, že se Boris Johnson možná pokusí vyhlásit mimořádný krizový stav a v rámci něho realizovat divoký brexit.

Sam Coates, náměstek politického šéfredaktor v televizi Sky News, napsal na Twitteru: Dnes večer se hovoří o tom, zda by Boris Johson a Dominic Cummings mohli vyhlásit celostátní mimořádný stav použitím druhé části (Pravomoci v krizi) Zákona z roku 2004 o mimořádných událostech, a tím zrušit nově schválený zákon zakazujicí divoký brexit a nařizující Johnsonovi, aby šel do Bruselu žádat o další odklad brexitu.

The Telegraph: Johnsonův "geniální nápad" jak zabránit odkladu brexitu

9. 9. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Jak známo, britská Dolní sněmovna schválila proti vůli Borise Johnsona zákon, který ho nutí, aby v polovině října požádal Brusel o odklad brexitu, pokud do té doby nevyjedná rozumnou dohodu o odchodu Británie z EU. (Tu nevyjedná, protože nevyjednává.)

Probrexitový deník Daily Telegraph, vlastněný zahraničními oligarchy, napsal v neděli večer, že Johnson a jeho poradci si vymysleli "geniální plán" jak tento zákon obejít. V čem spočívá?

Že Johnson sice oficiálně, jak ho zákon nutí, požádá Brusel o odložení brexitu, ale zároveň pošle do EU i druhý dopis, v němž bude Brusel informovat, že prodloužení nechce. ZDE 


Soudce Jo Maugham: Plán je, že Šarlatán dá tajně Evropské unii vědět, že vlastně žádný odklad brexitu nechce.

Cummingsovým brilantním odhalením je, že to Evropskou unii překvapí a způsobí to, že odmítne to, s  čímž by jinak souhlasila.

Někdo by jim oběma opravdu měl vysvětlit, že Evropa má internet.


K tomu Evropská unie: "Článek 50 o odchodu země z EU odkazuje na ústavní procedury členského státu, což znamená, že rozhodne britský Nejvyšší soud, který nám sdělí, který z obou dopisů je platný. Tohle je lepší než seriál House of Cards!

V pondělí ráno byl v britském rozhlase dotazován soudce od Nejvyššího soudu (lord Sumption), zda by Johnsonův trik s dvojím dopisem do Bruselu fungoval. "Ne, samozřejmě, že ne." Ten idiotský nápad, podporovaný deníkem Daily Telegraph, je protizákonný - protože ochromuje právní požadavek zažádat o odklad.


Prokremelští kandidáti zaznamenali v Moskvě v komunálních volbách podstatné ztráty

9. 9. 2019

čas čtení 1 minuta


Prokremelští kandidáti utrpěli v komunálních volbách v Moskvě podstatné ztráty poté, co opozice realizovala strategickou hlasovací kampaň. Informují o tom v pondělí ruské tiskové kanceláře.

Po sečtení všech hlasů prohráli kandidáti vládnoucí strany Jednotné Rusko ve 20 ze 45 moskevských volebních okrsků. Tyto okrsky převzala opozice.

Spravedlnost podle polské katolické církve

9. 9. 2019

čas čtení < 1 minuta

Oběť sexuálního zneuživání, muž, který svědčil, že ho od devíti let zneužíval katolický kněz, byl církevním soudem nazván "partnerem v hříchu cizoložství". Církevní soud pak kněze osvobodil. Kněz byl později shledán vinným u státního soudu.


Británie: Downing Street potvrdila, že Dolní sněmovna bude suspendována od pondělí večer do 14. října

9. 9. 2019

čas čtení 4 minuty

Aktualizace, pondělí 18.25:

- Zákon který zabraňuje divokému brexitu dne 31. října byl uveden v platnost.
- Předseda Dolní sněmovny John Bercow, který posílil pravomoce parlamentu a řadových poslanců vůči vládě, odchází 31. října.
- Předeseda parlamentu John Bercow dovolil debatu a hlasování o rezoluci konzervativního vzbouřence Dominica Grieva, aby byla Johnsonova vláda donucena zveřejnit všechny tajné analýzy o dopadu brexitu a veškeré komunikace o rozhodnutí suspendovat parlament na pět týdnů:

- Vznikly spekulace, že by Johnson mohl realizovat brexit do konce října, kdyby omezil irskou podmínku jen na Severní Irsko, tedy kdyby připustil, aby Severní Irsko i nadále respektovalo regulační a daňový režim Evropské unie. Tím by vznikla hranice mezi EU a Británií až v Irském moři, mezi Irskem a hlavním britským ostrovem. Proti tomu zuřivě vystupovala fundamentalistická protestantská severoirská strana DUP, na jejíž podpoře závisela vláda Theresy Mayové. Johnson však přišel o svou většinu v parlamentě a DUP už ho nezachrání - ztratila svou moc a roli.


* * *

- Soudy odmítly prohlásit suspendování parlamentu za protizákonné. Je to prý politické rozhodnutí, k němuž jim nepřísluší se vyjadřovat. Je to nejdelší suspendování parlamentu v moderní historii, uprostřed největší politické krize od války:


- Ve středu měl Johnson v parlamentě svědčit o svém pokroku v "jednání" o brexitu. Nebude se muset zodpovídat, upozornil labouristický poslanec Hillary Benn.

Vedoucí představitelé opozičních stran zdůraznili, že v pondělí před uzavřením parlamentu neschválí datum všeobecných voleb, dokud nebude brexit odložen:

Johnson počtvrté prohrál hlasování v parlamentě: Poslanci požadují zveřejnění důkazů o jeho spiklenectví

9. 9. 2019

čas čtení 2 minutyDolní sněmovna schválila rezoluci konzervativního vzbouřence Dominica Grieva požadující prostřednictvím tzv. historické "humble address", "skromné žádosti" královně, zveřejnění veškerých komunikací o jednání o suspendování parlamentu a dokumentů o dopadech divokého brexitu na Británii. Rezoluce byla v pondělí večer schválena 311 hlasy oproti 302 - většinou 9 hlasů. Je to už čtvrtá volební porážka Borise Johnsona v parlamentě:

Hospodaření OSBL za srpen 2019

5. 9. 2019

čas čtení 2 minuty

V srpnu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 50 671,02 Kč, výdaje byly 99 116,50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


20423